Współczesne samochody są dobrze wyciszone. Jednak skrzypienie zawieszenia jest słyszalne, nawet w limuzynach klasy D i E. W niektórych autach słyszalne jest przede wszystkim skrzypienie na nierównościach, a w innych skrzypiące zawieszenie hałasuje przez cały czas. Czy warto kupić auto używane, w którym słychać skrzypienie zawieszenia? Co skrzypi w zawieszeniu?

Skrzypienie zawieszenia może być słyszalne zaraz po wejściu do auta i zajęciu miejsca na fotelu (przede wszystkim skrzypienie tylnego zawieszenia). Skrzypienie może też dochodzić z zawieszenia podczas jazdy. W niektórych autach tylko podczas jazdy po nierównościach, a w innych przez cały czas. Co skrzypi w zawieszeniu samochodu?

Zawieszenie skrzypi i stuka

Układ zawieszenia samochodu ostrzega kierowcę o tym, że jest zużyty. Na dwa sposoby, albo skrzypi, albo stuka, albo skrzypi i stuka naprzemiennie. Kierowca może też zauważyć, że auto się gorzej prowadzi. A w przypadku awarii sprężyn jego prześwit się obniża i samochód zaczyna się bardziej kołysać. Jednak wróćmy do skrzypienia.

Samodzielna diagnostyka zawieszenia jest trudna. Co można zrobić samodzielnie? Zawęzić krąg podejrzanych o skrzypienie.
Trzeba przejechać (wolno) po nierównej drodze, po drodze asfaltowej, po progach zwalniających i wsłuchać się, co i gdzie skrzypi. I zanotować objawy, które występują. Na przykład:
• Skrzypienie w tylnym zawieszeniu, kiedy kierowca i pasażer wsiadają do auta.
• Skrzypi zawieszenie z tyłu, podczas jazdy po nierównościach.
• Skrzyp zawieszenie z przodu.
• Zawieszenie skrzypi na progach zwalniających i po przejechaniu poprzecznych nierówności.
• Słychać tylko skrzypienie z przodu na nierównościach.

Co można zrobić dalej? Najlepsze rozwiązanie to odwiedzenie Stacji Kontroli Pojazdów. Może być to stacja dowolna, a najlepiej ta, do której kierowca jeździ na coroczny przegląd. Diagnosta za niewielką opłatą sprawdzi stan zawieszenia samochodu na szarpakach, obserwując pracę zawieszenia od spodu.
I w ten sposób precyzyjnie ustali przyczynę skrzypienia.

By Hustvedt – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3368894

Co skrzypi w zawieszeniu?

Co może być powodem skrzypienia w zawieszeniu samochodu?
• Zużyte tuleje metalowo – gumowe wahacza przedniego (skrzypienie zawieszenia przedniego). W zależności od modelu zawieszenia może to być wahacz dolny (np. w przypadku zastosowania w aucie kolumny MacPhersona) albo dolny lub górny (w przypadku zawieszenia dwuwahaczowego).
• Zużyte tuleje metalowo – gumowe wahacza tylnego (skrzypienie z tyłu samochodu) górnego albo dolnego (w zawieszeniu wielowahaczowym).
• Zużyte tuleje tylnej belki skrętnej w autach w autach niemieckich i japońskich.
• Zużyte łożyska tylnej belki skrętnej w autach francuskich (popularna awaria w tych samochodach)
• Zużyte sprężyny przedniego lub tylnego zawieszenia. Najczęściej skrzypią sprężyny popękane (w sprężynach odłamuje się ich początek albo koniec). Do pęknięcia sprężyn może dojść na skutek przeciążania auta albo poprzez działanie korozji.
• Powodem mogą być też skrzypiące gumy stabilizatora. Choć w tym przypadku raczej one stukają przy objawach awarii, a nie skrzypią.
• Skrzypieć mogą także amortyzatory. W tym przypadku najczęściej uszkodzony jest ich tłok i nadają się one do jak najszybszej wymiany. Jeśli amortyzatory uległy zużyciu, to auto nie tylko skrzypi, ale też się kołysze, jest podatne na podmuchy boczne wiatru i do tego wydłuża się droga hamowania. Nawet przy lekkim hamowaniu może włączać się ABS.

Kluczem jest precyzyjne określenie części, która odpowiada za skrzypienie.

O czym warto pamiętać? Części zawieszenia wymienia się zawsze parami. A zatem, jeśli uszkodzeniu uległ jeden wahacz, powinno się wymienić obydwa, na jednej osi.
Kolejna sprawa to zalecenie, aby po naprawie zawieszenia skontrolować ustawienie geometrii zawieszenia.
W przypadku nowszych aut, z pakietem systemów ADAS na pokładzie, należy je także skalibrować. To wszystko niestety, kosztuje.

Przeczytaj również: Zakonserwowane podwozie = plus czy minus auta używanego?

Czy warto kupić auto używane, w którym skrzypi zawieszenie?

Kupując samochód używany trzeba być przygotowanym na to, że konieczne będzie przeprowadzenie remontu zawieszenia. Sprzedający rzadko kiedy inwestują w auto, aby sprzedać je w idealnym stanie. Wolą obniżyć cenę.

Czy warto kupić auto ze skrzypiącym zawieszeniem? Wszystko zależy od tego, jaki będzie koszt naprawy zawieszenia w takim samochodzie.
Po pierwsze, należy określić, jakie podzespoły w aucie uległy uszkodzeniu.
Po drugie, należy sprawdzić, jaki jest koszt ich wymiany.

To bardzo ważne, albowiem po zakupie mogą być bardzo niemile niespodzianki.
W przypadku niektórych samochodów możliwa jest wymiana uszkodzonych elementów wahaczy, np. wymiana samej tulei metalowo – gumowej, albo wymiana sworznia wahacza. W innych producent zawieszenia (i samochodu) nie przewidział możliwości takiej wymiany i należy kupić kompletny wahacz. Poza tym czasami wymiana tulei metalowo – gumowych w starych wahaczach może być droższa, niż zakup kompletnego, nowego wahacza. Wszystko należy sprawdzić.
Biorąc pod uwagę koszty naprawy samochodu, warto brać pod uwagę zamienniki średniej jakości. Chyba, że ktoś chce naprawić auto przy użyciu oryginalnych części OE (jak na pierwszy montaż).
Nie warto brać pod uwagę najtańszych zamienników, albowiem są to części bardzo niskiej jakości i o bardzo niskiej trwałości. Za ich montaż trzeba zapłacić tyle samo, co za montaż lepszych. A równica w cenie może nie być znacząca.

Dlaczego warto sprawdzać ceny części zamiennych przed zdecydowaniem się na kupno auta ze skrzypiącym zawieszeniem (i w innych sytuacjach również)?
• Popularne w naszym kraju Audi A4 B5 można kupić w cenie od 5 do 8 tys. zł (przeciętna cena na największym portalu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi).
Tymczasem kompletny zestaw wahaczy na przednią oś do tego auta od markowego producenta (zamiennik średniej jakości) kosztuje 2200 zł. Do tego dojdzie koszt montażu.
• Komplet wahaczy na przednią oś do popularnego VW Passata B5 (zamiennik średniej jakości) ok. 1000 zł (plus montaż). Samo auto można kupić za ok. 4000 zl.
• Wahacz przedni dolny do Alfy Romeo 159 kosztuje od 500 (zamiennik niskiej jakości) do 1000 zł (zamiennik średniej jakości) za 1 szt.
• Wahacze i łączniki stabilizatora na przednią oś do Golfa IV albo Skody Octavii kosztują od 400 zł (zamiennik niskiej jakości) do 1000 zł (zamiennik dobrej jakości) za komplet.
Remont całego zawieszenia w samochodzie może być kosztowny.

O czym warto pamiętać? Jeśli auto jest powypadkowe (i ma przesunięte miejsca montażu zawieszenia), albo mocno skorodowane (np. skorodowane miejsca mocowania zawieszenia) to remont zawieszenia nie przywróci mu pełnej sprawności.

Przeczytaj również: Katalizator samochodowy – wszystko, co musisz wiedzieć. 

Pohled 111, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Nieuczciwy sprzedawca i auto ze skrzypiącym zawieszeniem

Nieuczciwy sprzedawca jest w stanie zamaskować bardzo wiele wad samochodu, który został wystawiony do sprzedaży. Ale skrzypienie zawieszenia jest bardzo trudne do ukrycia. Można je zminimalizować. W trakcie jazdy próbnej sprzedawca będzie jechał (albo pozwoli jechać zainteresowanemu kupnem) tylko i wyłącznie po drogach gładkich jak stół. To w pewnym stopniu złagodzi skrzypienie zawieszenia, bo to może skrzypieć przede wszystkim podczas jazdy po nierównościach i progach zwalniających. Pomóc w zamaskowaniu skrzypienia może też włączone audio.

Sprawdź dokładnie auto przed zakupem – musisz wiedzieć, co kupujesz

Zleć sprawdzenie auta przed zakupem ekspertom Motocontroler. Wybierz TEST MAXI, czyli najbardziej kompleksowe badanie auta przed kupnem.
TEST MAXI obejmuje między innymi sprawdzenie pojazdu podczas jazdy próbnej, a także kontrolę podwozia i zawieszenia na wybranej przez eksperta Motocontroler stacji kontroli pojazdów. Dzięki temu, po przeprowadzonym badaniu będziesz dokładnie wiedzieć, że w tym aucie coś skrzypi w przednim zawieszeniu i będziesz wiedzieć, co skrzypi.
Raport Motocontroler to dokładny opis, krok po kroku, wszystkich układów pojazdu, sprawdzanych przez naszego eksperta. Poza raportem otrzymasz także osobistą opinię sprawdzającego auto i minimum, kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.