Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Filtry samochodowe – jaki mają wpływ na stan samochodu?

Filtry samochodowe to elementy eksploatacyjne, mające bardzo duży wpływ na stan techniczny samochodu. Zaniedbania dotyczące filtrów są powodem szeregu problemów, w tym bardzo kosztownych. Mogą się o tym niestety przekonać osoby, które kupiły zaniedbane auto używane i nie sprawdziły go przed zakupem. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się wszystkim filtrom w samochodzie. Sprawdzimy, jak wpływają one na stan techniczny auta. Podpowiemy, kiedy wymieniać filtry samochodowe.

Filtry samochodowe to części eksploatacyjne, mające za zadanie zatrzymywanie różnych zanieczyszczeń. Dzięki temu poszczególne układy samochodu mogą pracować we właściwy sposób. Jaką rolę pełnią poszczególne filtry w samochodzie? Jak mogą skończyć się zaniedbania związane z ich serwisowaniem? Spójrzmy.

Najważniejsze filtry w samochodzie – ich rola i kiedy wymieniać?

Filtr powietrza – zamontowany w układzie dolotowym.
Zadania: zatrzymuje pył, kurz i drobinki piasku, aby te nie dotarły do silnika.
Zaniedbania: zapchany, długo niewymieniany filtr powoduje utrudniony przepływ powietrza do silnika. Jednostka napędowa pracuje w niewłaściwy sposób, zużywa więcej paliwa, auto może szarpać. Długotrwała jazda z niewymienionym filtrem powietrza w mieście może spowodować nawet to, że filtr ulegnie zabrudzeniu tłustą mazią, czyli spalinami, wciąganymi w trakcie stania w miejskich korkach.
Filtr powietrza – co ile wymieniać? Najlepiej raz na rok.

Ilya Plekhanov, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Filtr paliwa – zamontowany w układzie paliwowym, pod maską, albo w okolicach baku paliwa.
Zadania: zatrzymuje zanieczyszczenia, które znajdują się w paliwie.
Zaniedbania: zabrudzony (zapchany) utrudnia właściwy przepływ paliwa, co powoduje niewłaściwe działanie jednostki napędowej, problemy z uruchamianiem silnika i większe zużycie paliwa.
Filtr paliwa – co ile wymieniać? Najlepiej raz na rok.

Diego Torres Silvestre from Sao Paulo, Brazil, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Filtr kabinowy – zamontowany w desce rozdzielczej po stronie pasażera (najczęściej)
Zadania: zatrzymuje pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia, które wpadają do wnętrza kabiny auta.
Zaniedbania: zabrudzony utrudnia właściwy przepływ powietrza do wnętrza auta. Może to powodować parowanie szyb.
Filtr kabinowy – co ile wymieniać? Najlepiej raz na rok.

I, Evitomotua, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Filtr oleju silnikowego – zamontowany w dolnej części silnika
Zadania: zatrzymuje zanieczyszczenia z oleju silnikowego. Olej silnikowy zbiera je podczas obiegu po jednostce napędowej (szlamy, opiłki metalowe i wiele innych).
Zaniedbania: zabrudzony przestaje odbierać zanieczyszczenia z oleju silnikowego. Przez to zanieczyszczenia krążą po silniku, a ten ulega przyspieszonemu zużyciu.
Filtr oleju – co ile wymieniać? Najlepiej raz na rok (wraz z wymianą oleju silnikowego). Nawet wtedy, gdy auto jest bardzo mało eksploatowane.

Petrb, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Filtr automatycznej skrzyni biegów – zamontowany we wnętrzu skrzyni biegów
Zadania: zatrzymuje zanieczyszczenia, które zbiera olej przekładniowy (szlam, opiłki metalowe, itd.).
Zaniedbania: zabrudzony przestaje zatrzymywać zanieczyszczenia z oleju przekładniowego, przez co krążą one po całym układzie. Prowadzi to do przyspieszonego zużycia automatycznej skrzyni biegów.
Filtr automatycznej skrzyni biegów – co ile wymieniać? Przy każdej wymianie oleju przekładniowego, z zastosowaniem metody dynamicznej. Taki serwis skrzyni biegów powinien być realizowany zgodnie z zaleceniami producenta skrzyni biegów – najczęściej co 40 tys. km przebiegu.

Hans Haase, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Filtr osuszacz układu klimatyzacji samochodowej – zamontowany pod maską silnika, jako część układu klimatyzacji samochodowej.
Zadania: zatrzymuje wodę z czynnika chłodniczego, który krąży w układzie.
Zaniedbania: sprężarka układu klimatyzacji, skraplacz i parownik zaczynają korodować na skutek działania wilgoci.
Filtr osuszacz klimatyzacji – co ile wymieniać? Zaleca się wymianę co 2 lata, razem z serwisem klimatyzacji.

Michael from Calgary, AB, Canada, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Serwis long life czyli dłuższe życie filtrów i olejów

W ostatnich latach niektóre firmy produkujące samochody, zaczęły zalecać tzw. serwis long life. Na czym on polega? W tym przypadku wymiana oleju silnikowego, filtra oleju i filtra powietrza może być zalecana np. co 40, a nawet co 60 tys. km przebiegu.

Dlaczego wprowadzono takie rozwiązanie? Aby obniżyć koszty eksploatacji pojazdów we flotach samochodowych (czyli aut firmowych). Taki sposób serwisowania ma zły wpływ na trwałość auta. Ale nikt się tym nie przejmuje, bo firma leasinguje/wynajmuje auta na okres max. 6 lat. Po tym czasie auta są oddawane do leasingodawcy.

Auto, które było przez dłuższy czas serwisowanie zgodnie z zasadami long – life, może być poważnie zużyte. Nawet pomimo bardzo młodego wieku.

Przeczytaj również: Auto poleasingowe – co to znaczy?

Johannes Maximilian, GFDL 1.2 <http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html>, via Wikimedia Commons

Nieuczciwy handlarz i auto, o które nikt nie dbał

Pisaliśmy wcześniej o tym, jak handlarze pozyskują samochody.

Przeczytaj również: Jak handlarz pozyskuje auta do sprzedaży?

Handlarz musi pozyskać auto jak najtaniej, żeby móc na nim zarobić. Dlatego często w jego ręce wpadają auta powypadkowe, popowodziowe, pofirmowe i uszkodzone, z dużymi przebiegami, źle serwisowane i bardzo mocno zużyte.

Nieuczciwy handlarz może stosować cały szereg metod, żeby ukryć to, że pojazd był używany w firmie, albo był źle i rzadko serwisowany. Jedna z metod to fałszowanie książek serwisowych. Handlarz pokazuje potencjalnemu klientowi książkę serwisową, z wpisami nieistniejącego serwisu w Niemczech, albo z użyciem sfałszowanej pieczątki istniejącego serwisu.

Dlatego tak ważne jest to, aby nie ufać słowom sprzedawcy, tylko dokładnie sprawdzić pojazd przed zakupem.

Dvortygirl, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Sprawdź dokładnie samochód przed zakupem – z Motocontroler

Właściwe serwisowanie pojazdu obejmuje terminową wymianę filtrów oraz płynów eksploatacyjnych. Zaniedbanie tych czynności ma fatalne skutki dla przyszłego nabywcy pojazdu. Auto może wymagać kosztownych remontów. Chcesz tego uniknąć?

Zleć sprawdzenie samochodu ekspertom z Motocontroler. Nasza firma zatrudnia 250 specjalistów, z ogromnym doświadczeniem, pracujących na terenie całej Polski.

Spójrz, jak wygląda kompleksowy raport z badania samochodu używanego przed zakupem, przeprowadzony przez eksperta Motocontroler – https://motocontroler.com/raport-samochodowy/

Zaufaj ekspertom, którzy doskonale znają sztuczki nieuczciwych sprzedawców samochodów. Nie tylko tych, żyjących z handlu autami. Także tych, którzy sprzedają swoje auta prywatne. Wybierz TEST MAXI (kompleksowe sprawdzenie pojazdu przed zakupem), podaj nam dane auta – a nasz ekspert sprawdzi je przed zakupem w jak najkrótszym czasie.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.