Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Jak oszukują Polacy? Czy oszukujemy, sprzedając samochody?

Czy zakup samochodu używanego obarczony jest dużym ryzykiem? Czy oszustwa przy sprzedaży samochodu używanego są nadal popularne? Jakie oszustwa przy sprzedaży samochodów używanych są najczęstsze?

Polski rynek motoryzacyjny jest bardzo duży. I jest zdominowany przez samochody używane.

W 2019 roku Polacy kupili w salonach 555 598 nowych samochodów. Równocześnie do Polski sprowadzono 1 009 184 samochodów używanych. W okresie od stycznia do połowy grudnia 2019 roku do sprzedaży wystawiono ponad 2 400 000 samochodów używanych. To ogromny rynek.

Dlaczego Polacy kupują przede wszystkim samochody używane? Dlatego, że nie stać ich na zakup nowego auta.

W 2019 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce, w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5169,06 złotych (dane GUS). Osoba, zarabiająca ponad 5000 złotych miesięcznie może bez większych wyrzeczeń kupić nowy samochód na raty. Ale… Dane dotyczące średniego wynagrodzenia w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistości. To po prostu średnia.

Rzeczywiste wynagrodzenia są o wiele niższe. I to jest główny powód, dla którego Polacy wolą kupować auta używane. Trzeba również pamiętać o tym, że uzyskanie kredytu na samochód nie jest sprawą łatwą. To dlatego większość kupowanych w Polsce nowych aut, jest kupowanych przez firmy. Albo przez osoby, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Sporo nowych aut jest kupowanych przez firmy, które je potem leasingują klientom firmowym.

Polski rynek motoryzacyjny jest zdominowany przez auta używane i tak zostanie jeszcze przez wiele, wiele lat. Dlaczego? Przecież ciągle mówi się o wzroście polskich pensji i polskiej zamożności? A przynajmniej pojawiają się takie dane. Trzeba jednak pamiętać, że ceny samochodów też nie stoją w miejscu.

Nowe auta ciągle drożeją. Dlaczego? Ze względu na przepisy prawa. Unia Europejska co pewien czas wprowadza przepisy, dotyczące obowiązkowego wyposażenia nowych samochodów. Kolejne, zaostrzone normy emisji spalin spowodowały, że obecnie nawet samochody z silnikami benzynowymi muszą być wyposażone w filtry cząstek stałych (GPF). Niebawem każdy nowy samochód, nawet najtańsze miejskie auto klasy A, będzie musiał być wyposażony w pakiet aktywnych systemów bezpieczeństwa ADAS, z systemem przeciwzderzeniowym na czele. To spowoduje, że najtańsze auta zdrożeją o minimum kilkanaście tysięcy złotych. Władze niektórych krajów Unii Europejskiej forsują także zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi i zastąpienie ich autami elektrycznymi. Te są o wiele droższe od aut spalinowych. Trudno zatem oczekiwać, że specyfika polskiego rynku zmieni się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

Photo by peterolthof on Foter.com / CC BY-ND

Oszustwa przy sprzedaży samochodów używanych – statystyki

Nie ma oficjalnych statystyk, które pozwoliłyby oszacować, jak wielu sprzedawców oszukuje przy sprzedaży aut używanych. Kto miałby prowadzić takie statystyki? Duża część oszustw wychodzi na jaw dopiero po zakupie auta. Wiele z nich – po kilku miesiącach albo latach, od zakupu. Przez wiele lat w polskim prawie brakowało spójnego systemu kontroli, który skutecznie zapobiegałby fałszerstwom, dotyczącym korekty przebiegu samochodów.

Jedynym wiarygodnym źródłem badań są nasi eksperci, działający w sieci Motocontroler. To oni każdego roku sprawdzają tysiące samochodów używanych. Z doświadczenia naszych ekspertów motoryzacyjnych wynika, że 8 na 10 sprzedawców nie podchodzi do klienta w sposób uczciwy. Sprzedawcy ukrywają wiele rzeczy, od małych awarii, aż do powypadkowej historii samochodu.

Eksperci jednej z dużych firm, zajmujących się sprawdzaniem używanych aut po numerze VIN, w bazach danych na całym świecie, przygotowali raport dla jednego z czasopism motoryzacyjnych. Wynika z niego, że najczęściej oszustwa dotyczące aut używanych dotyczyły:
• W 15% przypadków – ukrywania właściwego stanu technicznego samochodu;
• W 40% przypadków – ukrywania powypadkowej przeszłości samochodu;
• W 45% przypadków – ukrywania prawdziwego przebiegu samochodu.

Photo by TuRbO_J on Foter.com / CC BY

Dlaczego sprzedawcy samochodów oszukują?

Nasze statystyki z początku artykułu pokazały, że polski rynek samochodów używanych jest ogromny. Panuje na nim ogromna konkurencja. Samochody używane są sprzedawane przez:
• Salony samochodowe;
• Wyspecjalizowane firmy;
• Komisy;
• Przedsiębiorców, którzy zajmują się importem aut;
• Osoby, które sprowadzają samochody, nie prowadząc działalności gospodarczej;
• Firmy, które pozbywają się aut firmowych;
• Użytkowników prywatnych, sprzedających samochody używane i zarejestrowane na terenie Polski.
Konkurencja na polskim rynku jest ogromna.
Oczekiwania polskich klientów są często nierealne. Osoba, chcąca wydać kilkanaście tysięcy złotych na zakup używanego, 10 letniego auta, oczekuje samochodu bezwypadkowego, od pierwszego właściciela, w idealnym stanie technicznym, w idealnym stanie wizualnym, serwisowanego w ASO i z małym przebiegiem, nie przekraczającym 150 tys. kilometrów. Nieuczciwi sprzedawcy starają się sprostać tym wymaganiom, stosując różne oszustwa.

Trzeba wziąć pod uwagę także to, że kraje Zachodniej Europy nie są nieskończonym źródłem samochodów używanych, do tego w idealnym stanie. W Europie Zachodniej samochody używane są poszukiwane przez handlarzy i osoby prywatne z całej Europy Środkowej i Wschodniej. A także z krajów, które nie należą do UE, np. z Rosji i Ukrainy.
Nic zatem dziwnego, że dużym powodzeniem wśród handlarzy cieszą się samochody powypadkowe.

Niemcy są dobrym źródłem takich aut. W 2017 roku na polskich drogach doszło do 32760 wypadków. Na niemieckich drogach – do 302 656 wypadków. Naprawy samochodów w Niemczech są bardzo drogie. Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli rezygnuje z naprawy. Samochód jest wystawiany do sprzedaży, albo jest sprzedawany na aukcji, przez wyspecjalizowane firmy (albo samych ubezpieczycieli). Potem jest naprawiany po najniższych kosztach (przy użyciu części z demontażu) i wystawiany do sprzedaży jako bezwypadkowy. Podobnie jest z samochodami po powodzi. Można je kupić za grosze. Po odpowiednim przygotowaniu (po najniższych kosztach) trafiają do sprzedaży.

Prywatny sprzedawca samochodów, wystawiający swoje auto do sprzedaży, także może mieć sporo „grzechów” na sumieniu. Auto wcale nie musi być powypadkowe. Wystarczy, że było w niewłaściwy sposób serwisowane i naprawiane. Wszystkie zaniedbania odbiją się w bolesny sposób na nowym właścicielu. Sprzedawca o tym wie. Często sprzedawca wystawia do sprzedaży auto, bo stało się ono źródłem problemów technicznych.

Prosty przykład: samochody z instalacją LPG. Często można spotkać ogłoszenia, w których do sprzedaży wystawiono samochód z instalacją LPG, zamontowaną kilka miesięcy wcześniej. To oczywiste, że auto zaczęło sprawiać problemy techniczne i dlatego właściciel wystawił je do sprzedaży. Nie po to inwestował kilka tysięcy złotych w instalację, żeby robić komuś prezent.

Photo by TuRbO_J on Foter.com / CC BY

Ryzyko kupna samochodu kradzionego – kradzieży jest mniej, ale…

Niestety, nadal można nieświadomie kupić samochód kradziony. Najczęściej ryzyko dotyczy samochodów klasy premium. I jest to oczywiste. Złodziej nie będzie ryzykował kradzieży i wyrabiania nowych dokumentów w przypadku samochodu za kilkanaście tysięcy złotych.

W 2019 roku w Polsce skradziono 8672 auta (przestępstwa stwierdzone przez Policję). Ilu sprawców wykryto? Cóż… 20,5 % (dane Policji).

Auta premium mogą być kradzione także za granicą. W 2019 roku w Niemczech skradziono 15 tys. samochodów z ubezpieczeniem AC. O 14% mniej niż w 2018 roku. Dla porównania, w latach dziewięćdziesiątych, każdego roku kradziono ponad 100 tys. niemieckich aut. Wiele luksusowych samochodów jest kradzionych na części zamienne. Zatem, teoretycznie, można kupić auto, które nie było kradzione. Ale… zostało naprawione z użyciem drogich części ze skradzionego auta.

Sprawdzanie samochodu

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób, żeby uniknąć oszustwa – sprawdź auto przed zakupem

Przypominamy – 8 na 10 sprzedawców oszukuje. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z zakupu samochodu używanego. Trzeba dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem. Dzięki temu uda się dokładnie poznać stan techniczny i prawny samochodu. Pozwoli to na korzystną negocjację ceny auta, albo na rezygnację z zakupu samochodu powypadkowego, kradzionego, albo będącego w złym stanie technicznym.
Eksperci firmy Motocontroler działają na terenie całego kraju. Wybrany przez Państwa samochód może znajdować się w dowolnym miejscu Polski.


Jak można skorzystać z naszych usług? Wystarczy wypełnić formularz zamówienia na naszej stronie internetowej, wybrać odpowiednią usługę a następnie dokonać płatności. My zajmiemy się resztą. Skontaktujemy się ze sprzedającym i ustalimy z nim termin spotkania i chęć wykonania badania auta. Nasz ekspert dokona sprawdzenia samochodu, zgodnie z wybranym pakietem usług. Po zakończonym badaniu auta przesyłamy klientowi dokładny raport z badania, w formie elektronicznej, a także co najmniej kilkadziesiąt zdjęć wysokiej jakości.
Sprawdź, co nasi eksperci sprawdzają w ramach wybranych pakietów. Nie obawiaj się oszustwa. Dzięki nam możesz go uniknąć. Dzięki nam kupisz używany samochód swoich marzeń.

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.