Motocontroler Logo
Triki samochodowych oszustów

Triki samochodowych oszustów – jak rozpoznać auto po powodzi albo zalaniu?

Jak rozpoznać auto, które zostało zalane częściowo albo całkowicie? Czy sprawdzenie samochodu przed kupnem pozwoli na rozpoznanie auta po powodzi? Dlaczego nie warto kupić samochodu po zalaniu albo po powodzi?

W 2018 roku do Polski sprowadzono ponad milion samochodów używanych. Większość z pewnością spełniła oczekiwania swoich nabywców. Co oczywiste, niemal każde auto wymagało mniejszych, albo większych inwestycji. Jak każdy samochód używany. Ale wśród miliona sprowadzonych pojazdów, z pewnością znalazły się i takie, które właściciele zdążyli już przekląć co najmniej kilkaset razy. Auta bardzo awaryjne, a nawet całkowicie niesprawne. Skarbonki bez dna, niedające żadnej przyjemności z eksploatacji, a będące jedynie źródłem wydatków. Przysłowiowe miny, na które nowy nabywca został skutecznie naprowadzony przez handlarza – oszusta. Co było powodem? Sprawdzenie pojazdu przed kupnem nie zostało przeprowadzone przez profesjonalistę… Jedna z najgorszych sytuacji ma miejsce wtedy, gdy nabywca kupi samochód po powodzi albo po zalaniu (częściowym albo całkowitym).

Samochody po powodzi albo zalaniu – jak trafiają w ręce handlarzy?

W sieci działa wiele europejskich i amerykańskich firm aukcyjnych, które zajmują się sprzedażą samochodów powypadkowych i uszkodzonych, w tym aut po zalaniu albo po powodzi. Kierują one swoją ofertę tylko i wyłącznie do osób, prowadzących działalność gospodarczą, które założą u nich konto. Całkiem młode auta sprzedawane są w bardzo atrakcyjnych cenach, nic zatem dziwnego, że chętnych jest sporo. Źródłem, z którego można pozyskiwać auta po powodzi lub zalaniu, są również zagraniczni ubezpieczyciele. Po każdej poważnej powodzi mają oni setki, a niekiedy tysiące aut, po szkodzie całkowitej. I chcą się ich pozbyć (między innymi za pomocą aukcji), żeby odzyskać choć niewielką część kwot, wypłaconych na odszkodowania. Auta po powodzi albo zalaniu są również kupowane przez handlarzy bezpośrednio od ich prywatnych właścicieli. Takich, którzy najczęściej nie opłacali ubezpieczenia AC. Nie tylko nieuczciwy handlarz może chcieć sprzedać samochód po powodzi. Czasami może to również robić jego prywatny właściciel. Sprawdzanie auta przed zakupem, przeprowadzane przez kupującego, zazwyczaj okazuje się niewystarczające. Do tego nieuczciwi sprzedawcy stosują cały szereg metod, aby odwieść kupującego od kompleksowego sprawdzenia samochodu przed kupnem.

[reklama_analizator]

Po powodzi czy po zalaniu? W jakich sytuacjach samochód może zostać uszkodzony?

• Auto po powodzi – pojazd został uszkodzony przez falę powodziową. Mógł ją wywołać huragan albo tsunami i wówczas woda morska zalała określony teren lądowy.
Fala powodziowa mogła również powstać w trakcie bardzo silnych opadów deszczu, które spowodowały podniesienie poziomu rzek albo innych zbiorników wodnych, co doprowadziło do przerwania wałów i zalania określonego terenu.
• Auto po zalaniu – pojazd mógł zostać uszkodzony na skutek nieostrożności właściciela, który pozostawił samochód z otwartym szyberdachem albo oknami w trakcie silnego deszczu (mogło dość również do awarii centralnego zamka, albo… nieostrożnego obchodzenia się z kluczykiem elektronicznym, co spowodowało niezamierzone otwarcie wszystkich okien).
Zalanie mogło mieć również miejsce na skutek nawalnych opadów deszczu. Wystarczy, że samochód został zaparkowany w nisko położonym miejscu, a poziom wody w ciągu kilkunastu minut ulewy podniósł się tak, że auto zostało zalane.
Do zalania może dojść także wtedy, gdy kierowca, w trakcie nawalnych opadów deszczu (np. w trakcie nagłej burzy) znalazł się w tunelu i został tam zablokowany przez innych kierujących. System kanalizacyjny nie był w stanie odprowadzić wody i doszło do zalania pojazdu.
• Do zalania samochodu mogło również dojść na skutek nieostrożności, albo bezmyślności właściciela. Przykłady widać często na ulicach, po bardzo silnych opadach deszczu, które spowodowały poważne zalania ulic. Wielu kierowców, zamiast poczekać, aż woda opadnie, potrafi wjeżdżać w uliczne rozlewiska, w których poziom wody sięga do dolnej części drzwi.

Red car rides on big puddle. Water splash.

Każde zalanie jest niebezpieczne. W przypadku zalania wodą morską, procesy degeneracyjne postępują znacznie szybciej. A to ze względu na wysoką zawartość soli, która wywołuje korozję. Profesjonalne sprawdzenie używanego auta pozwoli na wykrycie jego paskudnej przeszłości.

Jak rozpoznać samochód po powodzi? Sprawdzanie auta przed zakupem to podstawa!

To oczywiste, że każdy nieuczciwy sprzedawca będzie starał się zamaskować to, że samochód został zalany, albo był ofiarą powodzi. Jednakże trzeba też pamiętać o tym, że każda wydana złotówka zmniejsza zysk. Żaden handlarz nie będzie przeprowadzał generalnego remontu samochodu. Co najwyżej, wypierze tapicerkę w aucie, umyje silnik, a także użyje kilku środków chemicznych, które pozwolą na pewien czas zamaskować poważne uszkodzenia (np. spray do czyszczenia styków elektrycznych, zagęszczacz oleju do silnika itd.).

Jak rozpoznać samochód po zalaniu albo po powodzi?
• W kabinie samochodu wyczuwalna będzie woń stęchlizny – nawet po dokładnym praniu wszystkich wykładzin, boczków, foteli i podsufitki. Żeby ją usunąć, trzeba by zamontować całkowicie nowe wykładziny, boczki, podsufitkę, gąbki w fotelach, pianki wygłuszające itd. A to bardzo duży wydatek i mnóstwo pracy. Dlatego poza praniem tapicerki, nieuczciwy sprzedawca może najwyżej zastosować w kabinie kilka mocnych aromatów samochodowych.
• Wilgoć bardzo często powoduje powstawanie pleśni na wykładzinie, pokrywającej podłogę samochodu. Białe plamy (są toksyczne!) mogą znajdować się na przykład pod przednimi fotelami. Sprawdzanie używanego auta musi obejmować kontrolę stanu wykładziny auta.
• Ślady zalania, w postaci zacieków i białych plam, są widoczne pod osłonami z tworzywa, maskującymi boczki drzwi i słupki. Trudno jednak oczekiwać, że sprzedawca samochodu pozwoli na rozbieranie swojego auta przez kupującego.
Ale profesjonaliści, przeprowadzający sprawdzanie używanego auta mają woje metody, np. mini kamery inspekcyjne.
• Samochód po zalaniu albo po powodzi jest mocno podatny na korozję. Auto może mieć skorodowane tarcze hamulcowe, zaciski, układ wydechowy, zawieszenie, felgi… Kompleksowe sprawdzanie samochodu przed zakupem musi obejmować dokładną kontrolę stanu podwozia.

samochód po powodzi Źródło Freepik.com

• Otwory w dolnej części drzwi, służące do usuwania wody po opadach deszczu, mogą być zapchane szlamem albo piaskiem.
• W wielu samochodach, przy progach, znajdują się zatyczki z tworzywa, dzięki którym można konserwować progi za pomocą środków chemicznych. Po zdjęciu takiej zatyczki mogą być widoczne ślady piasku, szlamu a nawet resztki wody.
• Koniecznie warto sprawdzić, jak wyglądają wtyczki i gniazdka przewodów elektrycznych, które są nisko położone w komorze silnika. Po rozłączeniu mogą być widoczne na nich ślady korozji a niekiedy jeszcze ziarenka piasku i szlam po zalaniu. Sprawdzenie samochodu przed zakupem musi obejmować dokładną kontrolę dolnej części silnika. Najlepiej, gdy auto znajduje się na podnośniku.
• Auto może generować już pierwsze awarie podzespołów elektrycznych i elektronicznych, na skutek korodowania wtyczek, gniazdek itd. Niektóre elementy wyposażenia mogą przerywać swoje działanie, włączać się z trudem, albo nie działać w ogóle. Może to dotyczyć pracy centralnego zamka, elektrycznie otwieranych szyb, oświetlenia i wielu innych. Problemy mogą też sprawiać czujniki, powodujące niewłaściwą pracą napędu. Sprawdzenie używanego auta powinno obejmować kontrolę działania wszystkich elementów wyposażenia kabiny.
• W niektórych miejscach, na przykład pod uszczelkami, w mechanizmach zamków, w miejscu do montażu koła zapasowego, mogą znajdować się ślady piasku i szlamu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, żaden handlarz nie poświęci dziesiątek godzin na to, aby dokładnie wyczyścić pojazd. Zazwyczaj jest to po prostu niemożliwe.
• Efektem zalania może być nierówna praca jednostki napędowej (falowanie obrotów), powodowane przez wspomniane wcześniej niewłaściwe działanie czujników, zwarcia w elektronice (np. zalanie komputera, sterującego pracą jednostki napędowej), zalanie katalizatora trójdrożnego albo filtra cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych. Sprawdzenie samochodu przed zakupem musi obejmować weryfikację pracy jednostki napędowej i poszczególnych podzespołów.
• Niestety, ale zassanie przez silnik brudnej wody może doprowadzić silnik do zatarcia. Dlatego wszelakie anomalie w pracy silnika są zawsze poważnym znakiem ostrzegawczym.
• Szokowe schłodzenie auta (np. wtedy, gdy kierowca jechał samochodem po burzowych rozlewiskach) prowadzi do zwichrowania tarcz hamulcowych (wyraźne bicie, wyczuwalne na kierownicy, podczas hamowania), a także do wykruszenia wkładu katalizatora (słyszalne grzechotanie spod auta, podczas jazdy).

Wszelakie okazje cenowe, albo pochodzenie samochodu z rejonów, w których w ciągu ostatnich miesięcy doszło do powodzi, powinny wzbudzić podejrzliwość kupującego. Bez względu na to, czy sprzedawca zachowuje się przyjaźnie, czy podejrzanie, kompleksowe sprawdzanie używanego samochodu przed zakupem to podstawa.

samochód po powodzi Źródło Freepik.com

Kupiłem samochód po powodzi albo zalaniu. Co dalej?

Auto po powodzi albo zalaniu będzie niezwykle podatne na korozję, która będzie atakować podwozie, nadwozie, wszelakie łączenia, felgi, układ hamulcowy, układ wydechowy itd. W samochodzie ciągle będzie dochodziło do awarii wyposażenia, albo czujników, odpowiedzialnych za właściwe działanie napędu. Woń stęchlizny będzie nie do opanowania, chyba, że wymieni się kompleksowo całe wyposażenie kabiny. Jeśli silnik zassał wodę, może dojść do jego zatarcia.

Kupno samochodu po powodzi to zdecydowanie, jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przydarzyć się kupującemu. Najlepiej jej po prostu uniknąć. Nie ma się co oszukiwać. Typowy amator może nie być w stanie rozpoznać tego, że auto jest po powodzi, albo zalaniu. Dlatego zawsze warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

samochód po powodzi Źródło Freepik.com

Sprawdzenie samochodu przed kupnem przez ekspertów Motocontroler – tak unikniesz przykrych niespodzianek!

Działająca od 2013 roku firma Motocontroler zatrudnia najlepszych ekspertów, w każdym województwie, którzy sprawdzą wybrany samochód w ciągu 24 godzin od złożenia zlecenia. Auto może znajdować się w dowolnym miejscu w Polsce. Sprawdzenie samochodu przed zakupem obejmuje 350 punktów kontrolnych, w tym komorę silnika, wnętrze auta, zawieszenie, układ kierowniczy i wiele innych. Kupujący otrzymuje dokładny raport, z mnóstwem zdjęć i opinią eksperta.
Dzięki ekspertom z Motocontroler, historia pojazdu i jego stan techniczny przestają być tajemnicą. Kupujący może mieć pewność, że uniknie kupna samochodu po zalaniu albo po powodzi, auta powypadkowego, kradzionego, albo w złym stanie technicznym, z szeregiem ukrytych wad.

Nie warto ryzykować, bo szkoda nerwów i pieniędzy na samochód, który będzie tylko źródłem problemów i niepotrzebnych wydatków. Na rynku aut używanych pojazdów jest tak wiele, że każdy może znaleźć odpowiednie auto dla siebie. Trzeba je tylko znaleźć i sprawdzić przed zakupem. Dzięki Motocontroler można to zrobić w dowolnym miejscu w kraju, bez konieczności ponoszenia wydatków i poświęcania czasu na dojazd.

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.