Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Awaria świec żarowych – czy warto kupić diesla z uszkodzonymi świecami żarowymi?

Problemy z rozruchem, nie można uruchomić silnika diesla (zwłaszcza gdy jest zimno), dymienie, utrata mocy, szarpanie podczas jazdy – to typowe objawy awarii świec żarowych w silnikach diesla. Czy warto kupić samochód, w którym są uszkodzone świece żarowe? Przeanalizujmy to! W niektórych sytuacjach będzie to opłacalne, jeśli okaże się, że samochód nie ma innych problemów.

Używane diesle są trapione przez wiele problemów. Nasi specjaliści, w trakcie sprawdzania samochodów przed zakupem, często znajdują różnej maści uszkodzenia. Jednym z nich są zużyte albo uszkodzone świece żarowe, w silnikach samochodów wysokoprężnych.

Nasi specjaliści nie mają problemów z wykryciem uszkodzonych świec żarowych, albowiem objawy awarii są charakterystyczne.

Uszkodzone świece żarowe – objawy awarii

Jakie są typowe objawy awarii uszkodzonych albo zużytych świec żarowych?

Oto one:

 • Samochód ma problemy z rozruchem, trudno uruchomić silnik;
 • W niskich temperaturach uruchomienie silnika może być w ogóle niemożliwe;
 • Samochód silnie kopci, na biało, albo na czarno;
 • Samochód może szarpać w trakcie jazdy;
 • Zużycie paliwa jest wyraźnie wyższe;
 • Silnik pracuje niestabilnie;
 • W pamięci sterownika może zostać zapisany błąd, który można odczytać przy pomocy diagnostyki komputerowej (choć wielu awarii świec żarowych nie można odczytać przy pomocy diagnostyki);
 • W najnowszych samochodach na desce rozdzielczej może zapalić się kontrolka, ostrzegająca o awarii świec żarowych (kontrolka dedykowana). Warto pamiętać, że w razie awarii świec żarowych nie zapali się kontrolka check engine.
Johnnythefridge, Public domain, via Wikimedia Commons

Czy warto kupić samochód z uszkodzonymi świecami żarowymi?

Wszystko zależy od sytuacji. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Świece żarowe mają różną cenę. Do starszego samochodu (powyżej 10 – 12 lat) mogą kosztować 35 – 70 zł za sztukę. Świece do nowszego auta, gdzie producent zastosował świece piezoelektryczne, rozgrzewające się błyskawicznie i umożliwiające odpalenie diesla bez rozgrzewania, mogą kosztować kilkaset złotych za sztukę.

Jeśli samochód jest wart kupna (został dokładnie sprawdzony przed zakupem) to konieczność montażu nowych świec żarowych nie powinna powstrzymać nabywcy od podjęcia decyzji o zakupie.

Najpierw należy sprawdzić, jaki jest koszt zakupu nowych świec żarowych, do tego konkretnego modelu auta. Aby odpowiednio dobrać świece, można wykorzystać numer VIN i zapytać o cenę w sklepie, który korzysta z katalogów referencji. Przykłady:

 • Komplet 4 świec żarowych GN855 firmy Beru, pasujący do silników 1,9 TDI, 1,9 SDI, 2,5 TDI, 1,7 SDI (określonych wersji – nie wszystkich) montowanych w autach Volkswagen, Ford, Skoda, Seat i Audi, można kupić za ok. 150 zł. To komplet świec standardowych.
 • Komplet 4 świec żarowych tej samej firmy lub Bord Warner, przeznaczony do silników 2,0 CDTI, montowanych w autach Opel, kosztuje 1600 – 2000 zł. To komplet świec piezoelektrycznych, szybkorozgrzewających się. Silnik ten montowano między innymi w autach Opel Astra, Opel Zafira i Opel Insygnia.
 • Komplet 4 świec żarowych firmy Meyle, przeznaczonych między innymi do nowych aut koncernu Volkswagen (np. Passat VIII, T-Roc) kosztuje 3200 – 3600 złotych.

Jak widać rozpiętość cen jest ogromna, zależna od wieku auta i zastosowanej technologii. Braliśmy pod uwagę tylko markowe świece żarowe.

Do powyższych cen trzeba też doliczyć montaż. Ile może kosztować? 300 – 400 złotych.

Jeśli kupujemy auto za 15.000 złotych, to koszt montażu nowych świec żarowych, który zamknie się w kwocie 400 – 450 złotych, nie jest niczym wielkim. To tylko część całości prac, bo przecież będzie trzeba też wymienić rozrząd, wszystkie płyny, filtry, opony itd.

Jeśli kupujemy auto za 45.000 – 60.000 złotych, to koszt montażu nowych świec żarowych za 3500 złotych także może być opłacalny.

Auto trzeba jednak skierować do warsztatu, gdzie specjalista przeprowadzi test przy użyciu narzędzi diagnostycznych (omomierz itd.), które pozwolą mu precyzyjnie ustalić, czy to na pewno świece żarowe są jedynym winnym problemu. I czy faktycznie, powodem awarii jest tylko ich zużycie eksploatacyjne.

Musimy bowiem wiedzieć, że…

Philwilks at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Problemy ze świecami żarowymi mogą zwiastować zupełnie inne, drogie awarie

Jakie?

Na przykład mogą świadczyć o awarii układu wtryskowego, dokładnie wtryskiwaczy bezpośredniego wtrysku paliwa Common Rail. Dlaczego? Jednym z objawów zużycia wtryskiwaczy Common Rail jest przelewanie paliwa (popularnie nazywa się to lejącymi wtryskami). Przy uruchomieniu silnika, jednostka napędowa pracuje na bogatej mieszance. Zatem paliwa jest jeszcze więcej. Paliwo trafia na rozgrzany element grzewczy świecy żarowej (te nowoczesne rozgrzewają się nawet do 1000 – 1200 st. C), powodując szok termiczny i uszkodzenie świecy.

Awaria świecy żarowej wcale nie musi być spowodowana jej zużyciem eksploatacyjnym. Jej powodem może być niechlujny montaż (bez odpowiedniego oczyszczenia gniazda montażowego).

Powodem awarii może być zły dobór świecy – np. zamiast droższej, dedykowanej, ktoś zamontował najtańszą, która nie pracuje w odpowiedni sposób (bo wymaga innego napięcia).

Powodem awarii może być awaria sterownika świec żarowych, który źle wysyła sygnał, albo generuje niewłaściwe napięcie.

Awaria świecy żarowej może być też spowodowana tym, że ktoś szykował pojazd do sprzedaży po najniższych kosztach. Dlatego uszkodzone świece żarowe wymienił na pierwsze lepsze (najtańsze) z demontażu. Podobnie postąpił z innymi problemami, jakie dotyczyły samochodu.

Jak uniknąć takich sytuacji? Od tego właśnie są nasi eksperci, którzy sprawdzają auta przed zakupem. Wykryją problemy i przedstawią je w kompleksowym raporcie z badania auta, wraz z mnóstwem zdjęć w formie cyfrowej.

Podsumowując: jeśli podczas sprawdzania auta przed zakupem zostanie wykryta awaria świec żarowych, trzeba wszystko dokładnie przeliczyć, czy zakup auta i naprawa są po prostu opłacalne.

Czy można jeździć z zużytymi świecami żarowymi?

Zużyte świece żarowe powodują cały szereg problemów, które bardzo utrudniają korzystanie z samochodu. Czasami mogą w ogóle uniemożliwić korzystanie z samochodu.

Największy problem dotyczy uruchamiania silnika. W przypadku uszkodzonych świec jest to utrudnione, a czasami niemożliwe (zwłaszcza przy niskich temperaturach powietrza).

Uszkodzone świece żarowe zwiększają zużycie paliwa a także zadymienie z rury wydechowej.

Jeśli nie działa dogrzewanie po uruchomieniu silnika, jednostka napędowa produkuje wiele sadzy. A ta powoduje przyspieszone zapychanie filtra cząstek stałych.

Schrauber5, Copyrighted free use, via Wikimedia Commons

Sprawdź auto przed zakupem – skorzystaj z oferty Motocontroler

Sprawdzenie samochodu przez zakupem, przeprowadzone przed doświadczonych fachowców Motocontroler, to najwygodniejsza i najszybsza metoda na weryfikację stanu technicznego auta.

Wybierz odpowiedni raport: https://www.motocontroler.com/zamow-usluge/  z oferty Motocontroler . Podaj dane auta. Nasz specjalista sprawdzi je dokładnie, nawet w 24 godziny (lub szybciej) od zlecenia.

Po skrupulatnym badaniu (zgodnym z wybranym raportem) specjalista Motocontroler przesyła kompletny raport z badania auta krok po kroku, wraz z dużą ilością zdjęć (nawet do 300) w formie cyfrowej i własną opinią na temat samochodu. Możliwe jest także przesłanie raportu video z badania (jeśli zostanie wybrany).

Przykładowy raport z badania auta, wykonany przez fachowców Motocontroler, wygląda tak: raport (kliknij link).

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.