Porady ekspertów Motocontroler

Kupowanie używanego auta – na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego? Gdzie sprawdzić samochód przed zakupem? Jakie koszty trzeba będzie ponieść po zakupie samochodu używanego?

Wyobraź sobie, że możesz wybrać najnowszy model samochodu. Potem, bez potrzeby błagania banków o kredyt, udajesz się do salonu. Tam kupujesz pachnące nowością auto, nie martwiąc się o możliwe załamanie płynności finansów rodzinnych. To piękny scenariusz. Niestety, niemożliwy do realizacji dla większości mieszkańców Polski.


Większość Polaków może sobie pozwolić jedynie na zakup używanego samochodu. Bardzo często jest to samochód, który ma powyżej 15 lat. Niestety, zakup używanego samochodu jest obarczony dużym ryzykiem. Dlaczego? Ponieważ 8 na 10 sprzedających samochody ukrywa prawdziwy stan oferowanego pojazdu.

Nieświadomy kupujący może stać się właścicielem samochodu powypadkowego (naprawionego niedbale, albo złożonego z dwóch innych), pojazdu po powodzi, auta z szeregiem problemów technicznych, których usunięcie będzie bardzo drogie. Nieświadomy i niedoświadczony kupujący może zakupić auto kradzione, albo obłożone zastawem. Nieuczciwi sprzedawcy maskują wady techniczne, poważne ataki korozji, braki w wyposażeniu auta (np. wycięte drogie filtry cząstek stałych lub katalizatory trójdrożne).

Dlatego przy zakupie samochodu używanego zawsze należy korzystać z pomocy specjalistów.

Wybór odpowiedniego pojazdu

W sieci znaleźć można dziesiątki artykułów poradnikowych. Opisują one konkretne modele aut, wskazując na występujące w nich typowe wady. W praktyce stan techniczny samochodu zależy przede wszystkim od tego, jak auto było eksploatowane i serwisowane. Francuskie auto wcale nie musi mieć wybitego zawieszenia. Auto japońskie wcale nie musi być niezawodne. Auto niemieckie wcale nie musi być odporne na rdze. Auto włoskie wcale nie musi być awaryjne.


Kupujący musi się dokładnie zastanowić nad wyborem określonego modelu auta. Wybrać optymalnie, pomiędzy tym, co mu się podoba, a tym, czego rzeczywiście potrzebuje.

Osobie, która mieszka w centrum miasta i porusza się tylko po nim, może podobać się SUV. Ale tak naprawdę, taka osoba nie potrzebuje SUV, tylko małego auta miejskiego. Czy kombi nie będzie lepszym rozwiązaniem, niż modny SUV? Czy koszty utrzymania eleganckiej limuzyny, albo sportowego auta będę możliwe do zaakceptowania dla budżetu rodzinnego? Czy faktycznie rodzina z jednym, albo dwojgiem małych dzieci potrzebuje wielkiego vana, przypominającego autobus? Nad tym wszystkim warto się zastanowić. Tak samo nad wyborem silnika i paliwa.

Photo on Foter.com

Jakie koszty trzeba będzie ponieść po zakupie samochodu?

Trzeba pamiętać o tym, że sama cena zakupu to nie wszystko. Po zakupie auta trzeba będzie je zarejestrować i ubezpieczyć. Trzeba będzie opłacić podatek od zakupu pojazdu w Urzędzie Skarbowym.

Zawsze zaleca się, aby w samochodzie po zakupie wymienić napęd rozrządu, wszystkie płyny eksploatacyjne (olej silnikowy, olej przekładniowy, płyn wspomagania, płyn hamulcowy), wszystkie filtry, przeprowadzić serwis klimatyzacji a także zdezynfekować wnętrze kabiny i wyprać tapicerkę. To nie wszystko. Auto może wymagać przeprowadzenia napraw, zakupu nowego kompletu opon, wykonania regulacji (regulacja geometrii zawieszenia, kalibracja systemów bezpieczeństwa aktywnego ADAS itd.). To wszystko kosztuje.

Jaki będzie koszt utrzymania danego samochodu?

To bardzo ważna rzecz. Koszty utrzymania samochodu to koszty paliwa, koszty serwisowania i napraw, a także koszty ubezpieczenia. Wielu klientów marzy o zakupie samochodu premium. 15 letnia limuzyna staje się dla nich dostępna finansowo. Ale już jej serwisowanie jest dla nowego właściciela zbyt drogie. I w krótkim czasie pojazd traci swoje zalety, ze względu na kolejne niesprawności.

Instalacja gazowa nie musi działać poprawnie w każdym samochodzie. Nie każde auto da się zagazować. Diesel zużywa mało paliwa, ale koszty napraw drogiego osprzętu idą w tysiące złotych, a trzeba pamiętać, że kupujemy auto używane. Do wielu aut można kupić części zamienne w bardzo atrakcyjnej cenie, ze względu na dużą ilość zamienników dobrej jakości. Są też auta, do których części są bardzo drogie. To wszystko trzeba sprawdzić przed zakupem.

Czy mam do czynienia z osobą prywatną, z handlarzem, czy z komisem?

Handlarze i osoby prowadzące komisy samochodowe muszą pozyskiwać auta, a potem je sprzedawać. Żaden handlarz i żaden właściciel komisu nie ma dostępu do samochodowego raju, w którym niemieccy emeryci sprzedają 15 letnie samochody, w idealnym stanie technicznym, serwisowane w ASO, ze 120 – tysięcznym przebiegiem.

Do sprzedaży w Polsce, przez nieuczciwych handlarzy, pozyskiwane są auta zjeżdżone (z dużymi przebiegami), auta, które ciężko pracowały jako taksówki i samochody przedstawicieli handlowych, pojazdy uszkodzone, powypadkowe, często sprzedawane po wypadkach przez firmy ubezpieczeniowe. Są one szykowane do sprzedaży i wystawiane, często z opisem dalekim od rzeczywistości.

Osoby prywatne także mogą oszukiwać. Ale najczęściej kupno auta od jego polskiego właściciela, (a nie kolejnego pośrednika), przynosi najwięcej zadowolenia. 

Photo on Foter.com

Czy samochód został kupiony w kraju, czy został sprowadzony?

Każdego roku do Polski wjeżdża od kilkuset tysięcy do miliona aut używanych. Trzeba pamiętać, że spora część z nich to pojazdy uszkodzone, powypadkowe, skorodowane, mocno zjeżdżone, takie, których naprawa nie była opłacalna, auta z uszkodzeniami, które nie pozwoliły im przejść badań technicznych w danym kraju. Niekiedy dokładne sprawdzenie takiego auta jest trudne. Czasami brakuje umów sprzedaży pomiędzy poszczególnymi właścicielami pojazdu. Auta nie mają ubezpieczenia i przeglądu. Sprzedawca nie chce jechać na badanie techniczne do stacji diagnostycznej. Trzeba bardzo uważać.

Jaki jest przebieg samochodu i stopień jego zużycia?

Przebieg jest ważny, ale nie najważniejszy. Auto z małym przebiegiem, ale eksploatowane ciągle w mieście, będzie mocniej zużyte od tego, które ma dwa razy większy przebieg, ale było eksploatowane na trasach.Przebieg mówi przyszłemu nabywcy o tym, na jakie wydatki powinien się przygotowywać.

W przypadku diesla przebieg rzędu 150 – 200 tys. kilometrów każe przygotowywać się do wymiany wtryskiwaczy, dwumasowego koła zamachowego, turbiny a także filtra cząstek stałych (np. FAP, który ma określony przebieg, po jakim należy go wymienić). Dlatego też nieuczciwi sprzedawcy ukrywają prawdziwy przebieg. Kupujący chętniej kupi auto mające przebieg 100 tys. km, bo będzie miał złudną nadzieję, że jeszcze przez 4 – 5 lat nie będzie musiał inwestować wielu tysięcy złotych np. w naprawy osprzętu silnika.

Jak prezentuje się pojazd, czy jest zadbany?

To widać już na zdjęciach i przy pierwszych oględzinach. Niedbałość to nie tylko kwestia estetyki. To także większa podatność na ataki korozji. I uszkodzenia powłoki lakierniczej, które znacząco obniżają wartość auta. Jeśli ktoś skąpił na mycie auta, to z pewnością także oszczędzał na jego serwisowaniu.

Photo by Adrian Kot on Foter.com / CC BY-ND

Czy samochód jest bezwypadkowy i czy miał jakieś szkody?

Samochód po wypadku można naprawić i w wielu przypadkach, przywrócić mu pełną sprawność. Ale profesjonalne naprawy są bardzo drogie. Czasami przekraczają wartość auta. Dotyczy to na przykład zamontowania nowych poduszek powietrznych, w miejsce wystrzelonych.

Jak postępują nieuczciwi sprzedawcy? Auta powypadkowe są przez nich kupowane na aukcjach, organizowanych np. przez firmy ubezpieczeniowe. Albo na auto – placach. Takie tanie auto jest potem naprawiane przy użyciu najtańszych części, pozyskiwanych z demontażu. Często nie są to naprawy, tylko po prostu maskowanie uszkodzeń. Duża ilość środków chemicznych pozwala maskować wycieki z wielu układów (smarowania, wspomagania, chłodniczego), a także wyciszać silnik i zmniejszać na pewien czas zużycie oleju silnikowego. Elektroniczne emulatory oszukują komputer sterujący silnikiem, markując poprawne działanie wyciętego filtra cząstek stałych, sond lambda czy układu SCR (selektywnej redukcji katalitycznej).

Na szczęście kupujący mają obecnie do wyboru wiele narzędzi, pozwalających szybko sprawdzić to, czy auto uczestniczyło w wypadku. Najlepszym jest sprawdzenie auta po numerze VIN. Raport VIN pozwala skontrolować, czy pojazd nie figuruje w rejestrach aut kradzionych na całym świecie. Można również sprawdzić, czy jakikolwiek ubezpieczyciel na świecie nie wypłacał odszkodowania, dotyczącego danego auta. Wówczas, jeśli była jakakolwiek szkoda, można uzyskać nawet dostęp do zdjęć. Na stronie https://www.historiaszkod.pl można sprawdzić całkowicie bezpłatnie, czy pojazd miał jakiekolwiek szkody.

Sprawdzanie samochodu

W jaki sposób auto było eksploatowane?

Samochód był eksploatowany przez kobietę albo przez emeryta? A rzeczywistości przez narwanego nastolatka, który spalił w nim sprzęgło i doprowadził do poważnego zużycia układu korbowo tłokowego oraz łożysk w kołach, bo jeździł bokiem?
Gdzie auto było eksploatowane? Na trasach, w mieście, czy na dziurawych drogach? Od tego zależy stopień zużycia silnika i wielu podzespołów (np. katalizatora, filtra cząstek stałych, sprzęgła, zawieszenia itd.).
Czy auto było garażowane, albo choć zabezpieczane pokrowcem? Nie chcemy tego, aby po paru miesiącach z auta zaczął schodzić lakier bezbarwny.

Czy samochód był regularnie serwisowany? W jaki sposób? Czy zgodnie z zaleceniami producenta auta?

Regularne serwisowanie jest bardzo ważne dla stanu technicznego auta. Regularne serwisowanie to między innymi wymiana płynów eksploatacyjnych i stosowanie płynów o specyfikacji zalecanej przez producenta auta. Już samo stosowanie oleju silnikowego specyfikacji innej niż zalecana może być powodem poważnego zużycia silnika, łańcucha rozrządu, układu zmiennych faz rozrządu itd. To będzie oznaczało ogromne wydatki na naprawy. 

Jaki jest stan prawny samochodu?

Zawsze należy sprawdzić, czy na aucie nie ciąży zastaw sądowy albo rejestrowy. Zwłaszcza w przypadku wartościowych pojazdów. Informacje o zastawach można uzyskać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych, albo w Centralnym Rejestrze Zastawów Skarbowych.

Jaki jest rzeczywisty stan techniczny samochodu?

Jeśli auto nam odpowiada, jest zadbane, serwisowanie i nie miało szkód, trzeba dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. To już zadanie dla wykwalifikowanego specjalisty.


Zachęcamy, aby skorzystać z naszej oferty. Zatrudniamy ponad 250 specjalistów na terenie całego kraju. Dlatego jesteśmy w stanie sprawdzić auto, znajdujące się w dowolnej części Polski. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni pakiet i opłacić go. Nasz specjalista dokona sprawdzenia wybranego auta w jak najkrótszym czasie (jeśli to możliwe – to w ciągu 24 godzin).

Specjalista Motocontroler dokona dokładnej inspekcji samochodu przed zakupem. W najszerszym pakiecie sprawdzi: grubość powłoki lakierniczej za pomocą profesjonalnego miernika, przeprowadzi jazdę próbną, sprawdzając poprawność pracy układu kierowniczego, wspomagania, układu hamulcowego i zawieszenia, dokona oględzin wnętrza pojazdu, sprawdzi działanie elektroniki i klimatyzacji. Nasz specjalista dokona inspekcji komory silnika, sprawdzając, czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych. Sprawdzi także bagażnik. Auto zostanie poddane badaniu podwozia na stacji diagnostycznej (wybranej przez naszego eksperta). Auto zostanie także poddane badaniu za pomocą urządzenia diagnostycznego. Osoba zlecająca badanie otrzyma dokładny raport o stanie auta, a także do 200 zdjęć i osobistą opinię naszego eksperta o danym pojeździe. To najszybszy, najwygodniejszy i najlepszy sposób na weryfikację stanu technicznego wybranego pojazdu.

Oferta Motocontroler