Jak sprawdzić samochód używany bez narzędzi? Co można sprawdzić w samochodzie używanym bez narzędzi? Jak powinny wyglądać pierwsze oględziny samochodu używanego?
Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem to wieloetapowy proces, w trakcie którego trzeba dokładnie zajrzeć w przeszłość i teraźniejszość auta. Patrząc w przeszłość, należy sprawdzić, czy pojazd nie miał za sobą bolesnych spotkań z innymi pojazdami (wypadków), czy ktoś siłą nie zmienił mu właściciela (czy auto nie zostało skradzione) i czy auto nie pracowało ciężko w roli taksówki, albo samochodu przedstawiciela handlowego.
Przeszłość samochodu może być ciekawa i zaskakująca, co można często zobaczyć wśród przykładów, publikowanych na naszym blogu. Czasami może się zdarzyć, że wymarzone auto, wyglądające jakby przed chwilą wyjechało z salonu, zostało zespawane z dwóch innych nieszczęśników.
Jeśli chodzi o teraźniejszość: należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu przed zakupem. Trzeba pamiętać o tym, że niedomagania samochodu mogą wymagać konkretnego leczenia. A w wielu przypadkach takie leczenie może być liczone w tysiącach złotych. I nie zawsze może pomóc…
Pierwsze spotkanie z samochodem używanym – na co zwrócić uwagę?
Zaczyna się od zauroczenia. Dochodzi do niego najczęściej podczas przeglądania ogłoszeń w Internecie. Ale nie tylko. Obiekt pożądania może stać na ulicy, przed domem, albo w komisie i czekać na nowego właściciela.
Pierwsze oględziny samochodu używanego są niczym pierwsza randka. Metalowa piękność, kusząca pięknymi zdjęciami i przyciągającym opisem może mieć za sobą paskudną przeszłość. A jej rzekome wdzięki mogą być efektem pasty polerskiej, szpachli, lakieru w sprayu i odpowiednio zrobionych zdjęć.
Stare powiedzenie mówi, że z człowiekiem trzeba zjeść beczkę soli, aby go poznać. A żeby poznać jego przeszłość, trzeba zjeść jej wagon. Na szczęście z samochodami jest inaczej.
W ciągu kilku minut, zupełnie za darmo, można sprawdzić, czy auto ma za sobą paskudną przeszłość. Do tego celu służy serwis Historia Szkód. Potrzebny jest tylko numer VIN samochodu. Jeśli auto uczestniczyło gdzieś na świecie w wypadku – pojawi się informacja o zarejestrowanych szkodach dla danego pojazdu. Proste, skuteczne i darmowe. Skorzystanie z serwisu Historia Szkód to dobry sposób na weryfikację przeszłości auta.
A co ze stanem technicznym? Co kupujący może sprawdzić w samochodzie używanym, bez narzędzi?
Jak sprawdzić auto przed kupnem bez narzędzi?
Pierwsze spotkanie z samochodem i jego właścicielem – może być przyjemne, rozczarowujące, albo bardzo nieprzyjemne. Wszystko zależy od sprzedającego i przede wszystkim, od oferowanego pojazdu.
Sprawdzenie samochodu przed kupnem, bez narzędzi, to wstępna weryfikacja stanu technicznego auta. Nie obejdzie się bez konkretnego sprawdzenia pojazdu przez motoryzacyjnego eksperta, wyposażonego w odpowiedni sprzęt i mogącego skorzystać ze stacji diagnostycznej.
Co można sprawdzić bez narzędzi?
- Jakość powłoki lakierniczej – trzeba zwrócić uwagę na ślady korozji, bąble, różne odcienie lakieru, a także możliwe łuszczenie się lakieru bezbarwnego.
- Sposób spasowania części i montażu elementów wyposażenia nadwozia – tanie naprawy powypadkowe robione są jak najszybciej i jak najtaniej. Dlatego niektóre elementy nadwozia mogą być źle spasowane, szczeliny pomiędzy nimi mogą mieć niefabryczne rozmiary, drzwi samochodu mogą się z trudem otwierać i zamykać, reflektory mogą być zamontowane nie tak, jak trzeba, a atrapa chłodnicy może być przyklejona (najczęściej jest z tworzywa) do karoserii. Takich niuansów jest wiele.
- Poprawną pracę wyposażenia kabiny, oświetlenia zewnętrznego, elektrycznie sterowanych szyb, lusterek, klimatyzacji, ogrzewania, audio, ekranu dotykowego, tempomatu.
- Stan wnętrza samochodu – spasowanie elementów wewnętrznych, odcienie elementów wewnętrznych (czy są widoczne różnice np. w zaślepkach), stopień zniszczenia tapicerki, kierownicy, przycisków…
- Wskaźniki na desce rozdzielczej i na ekranie komputera pokładowego – czy wyświetlają się na nich błędy i komunikaty o nieprawidłowościach?
- Poziom płynów eksploatacyjnych i ich jakość. Można sprawdzić czystość oleju silnikowego i płynu chłodniczego, poziom i kolor płynu wspomagania kierownicy.
- Kompletność wyposażenia pod maską auta: np. czy są wszystkie osłony górne i dolne, czy auto posiada naklejki, informujące o wymianie rozrządu, serwisie klimatyzacji czy też serwisie olejowym?
Co można sprawdzić bez narzędzi podczas jazdy?
- W jaki sposób uruchamia się silnik? Czy uruchamia się z trudem, czy bez problemu? Czy podczas uruchamiania słyszane są jakieś hałasy? Czy podczas pracy silnik hałasuje w jakikolwiek sposób? Czy słychać stukanie, grzechotanie, szum? Czy wskaźnik obrotów silnika wskazuje na ich falowanie? Czy kabina auta drży podczas pracy silnika?
- Czy oświetlenie zewnętrzne pracuje we właściwy sposób?
- Czy skrzynia biegów pracuje we właściwy sposób? Czy biegi można załączać bez problemu? Czy auto szarpie podczas zmiany biegów? Czy skrzynia szumi, albo hałasuje w inny sposób podczas pracy?
- Jak pracuje sprzęgło auta? Czy biegi można załączać bez jakichkolwiek problemów? Czy nie czuć woni spalonego asfaltu w aucie?
- No właśnie, niemiłe wonie. Czy w samochodzie nie czuć paliwa, spalonego oleju, spalin, albo stęchlizny, dochodzącej z układu klimatyzacji?
- Jak pracuje zawieszenie? Czy podczas jazdy słychać hałasy dochodzące z zawieszenia? Czy samochód zachowuje się w odpowiedni sposób, podczas hamowania i dodawania gazu? Czy auto utrzymuje tor jazdy?
- Jak pracuje układ kierowniczy? Czy samochód szybko reaguje na ruchy kierownicą, a sterowanie autem jest precyzyjne? Czy trzeba co kilka sekund korygować tor jazdy samochodu?
- Czy słychać podejrzane hałasy od strony kół? Na przykład buczenie albo metaliczne tarcie?
- Jak działa układ hamulcowy? Czy we właściwy sposób? Czy samochód ściąga w jedną stronę, czy czuć niemiłą woń podczas hamowania, czy słychać piski i zgrzyty?
Kierowca, przeprowadzający jazdę próbną musi zwrócić uwagę na wszystkie możliwe anomalie, których nie sposób tu wymienić. A jeśli auto pozytywnie przejdzie ten test – absolutnie nie jest to moment, w którym można je kupić. Jeszcze nie!
W trakcie próbnej jazdy, zwłaszcza przeprowadzonej przez amatora, nie uda się wykryć wielu problemów, które mogą być skutecznie zamaskowane. Jest wiele sposobów, stosowanych przez oszustów, które są mniej lub bardziej skuteczne. Jeśli auto przejdzie pierwszy test – czas oddać je w ręce specjalistów.
Rzeczoznawca z firmy Motocontroler dokładnie zweryfikuje stan techniczny pojazdu i wszystkich układów, wchodzących w jego skład. Rzeczoznawca z firmy Motocontroler sprawdzi, czy auto nie ma śladów napraw po wypadkach, czy nie jest atakowane przez korozję, czy jego wyposażenie jest sprawne a także czy w jego pamięci są zapisane błędy i dane „crash data”.
Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem uchroni kupującego przed szeregiem problemów, jakim musiałby stawić czoło w przyszłości. W większości bardzo drogich problemów.