Bez kategorii Porady ekspertów Motocontroler

Czy warto kupić miękką hybrydę? Co to jest mild hybrid?

Honda HRV Hydrid. Źródło: Alexander Migl Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Miękka hybryda to rodzaj napędu samochodowego, który powstał z połączenia standardowego silnika spalinowego, silnika elektrycznego i małej baterii. Czym charakteryzuje się miękka hybryda? Czy faktycznie, jest to auto oszczędne? Czy warto kupić miękką hybrydę? Co to jest hybryda 48V?

Aktualnie większość samochodów w salonach ma napęd hybrydowy. Łączy on w sobie cztery podstawowe elementy: silnik benzynowy, silnik elektryczny, baterię litowo – jonową, a także automatyczną skrzynię biegów (najczęściej jest to bezstopniowa skrzynia biegów CVT). Silnik elektryczny może samodzielnie napędzać koła i jest przeznaczony do jazdy miejskiej. W hybrydach PHEV można ładować baterię litowo – jonową z gniazdka 230V, albo z ładowarki.

Samochody hybrydowe (samochody z napędem hybrydowym) są chwalone za niskie zużycie paliwa (zwłaszcza w mieście, gdzie korzystają tylko z napędu elektrycznego) i za możliwość korzystania z dowolnej stacji paliw, albo dowolnej ładowarki, a nawet gniazdka 230V. Auta mają oczywiście wady: wysokie koszty zakupu i serwisowania.

Czym od tego typu aut różni się tzw. miękka hybryda, albo hybryda 48V? Czy jest równie oszczędna i elastyczna? Jakie wady ma miękka hybryda? Sprawdźmy.

Fiat 500 Mild Hybrid
Źródło: Trilety Michael, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Co to jest miękka hybryda 48V (mild hybrid)?

Czym charakteryzuje się miękka hybryda? Samochód jest wyposażony w dodatkowy układ elektryczny. Jego zadaniem jest ograniczenie zużycia paliwa a także zwiększenie elastyczności pracy jednostki napędowej.

Miękka hybryda kontra standardowy napęd hybrydowy

Czym różni się miękka hybryda od standardowego auta z napędem hybrydowym?

  • Napęd na koła jest przekazywany tylko i wyłącznie przez silnik spalinowy.
  • Miękka hybryda może być zamontowana w silniku benzynowym albo diesla.
  • Nie ma potrzeby stosowania automatycznej skrzyni biegów. Miękka hybryda może być wyposażona w manualną skrzynię biegów.
  • Nie ma możliwości ładowania baterii z zewnętrznego źródła.
  • Samochód można serwisować w dowolnym warsztacie samochodowym, albowiem instalacja elektryczna 48V nie wymaga specjalnie przygotowanych stanowisk oraz mechaników. Takie wymagania są stawiane instalacjom od 60V wzwyż. Mamy zatem od razu odpowiedź, dlaczego 48V, a nie więcej. Instalacja elektryczna 48V nie wymaga także stosowania specjalnych izolacji (w ostrzegawczym kolorze pomarańczowym), jak również specjalnych elementów elektronicznych.

Przeczytaj również: Hybryda – która jest najlepsza?

Hyundai i20 Mild Hybrid 48V – Źródło: Corvettec6r, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Z jakich elementów składa się miękka hybryda i jak może oszczędzać paliwo?

Typowa miękka hybryda 48V składa się z następujących elementów:

  • Generatora prądu 48V, napędzanego paskiem wieloklinowym przez silnik benzynowy. Mogą być zastosowane także inne rozwiązania. Albowiem w samochodach z systemem start – stop generator prądu 48V służy także jako rozrusznik. Zatem niezbędne jest zastosowanie dodatkowych elementów mechanicznych, które pozwolą uruchamiać jednostkę napędową. Jak w klasycznym rozruszniku.
  • Baterii litowo – jonowej 48V. Służy ona jako źródło zasilania elektrycznych podzespołów, a także całego wyposażenia auta, po wyłączeniu silnika (a zatem i generatora 48V) przez system start  – stop.  
  • Falownika, który przekształca prąd przemienny na stały, przeznaczony do ładowania baterii litowo – jonowej 48V i zasilania przetwornicy.
  • Przetwornicy, która zmienia napięcie prądu z 48V do standardowych 12V. Prąd ten jest kierowany do zasilania instalacji elektrycznej samochodu.

W miękkiej hybrydzie stosuje się standardowy akumulator rozruchowy (akumulator samochodowy 12V) oraz standardowy rozrusznik. Nie ma za to alternatora.

W jaki sposób miękka hybryda ma zmniejszać zużycie paliwa?

W jaki sposób zmniejsza się obciążenie jednostki napędowej?

Standardowy silnik spalinowy napędza szereg elementów osprzętu.

Jak to jest w przypadku miękkiej hybrydy?

  • W standardowym układzie silnik napędza alternator, poprzez pasek wieloklinowy. W miękkiej hybrydzie silnik napędza generator prądu 48V.
  • W standardowym układzie silnik napędza pompę cieczy chłodzącej, poprzez pasek albo łańcuch rozrządu. W miękkiej hybrydzie stosuje się elektrycznie napędzaną pompę cieczy chłodzącej, zasilaną z akumulatora litowo – jonowego 48V. Sterownik silnika może dowolnie zmniejszać lub zwiększać obroty silnika, napędzającego pompę, aby łatwiej utrzymywać temperaturę roboczą.
  • W standardowym układzie silnik napędza sprężarkę klimatyzacji. Jej włączenie zazwyczaj zwiększa spalanie o 1,0 do 1,5 l/100km. W miękkiej hybrydzie sprężarka jest napędzana przez silnik elektryczny, zasilany z akumulatora 48V.
  • Układ wspomagania kierownicy w miękkiej hybrydzie korzysta ze wspomagania elektrycznego, albo elektrohydraulicznego, gdzie pompa płynu wspomagania także jest napędzana przez silnik elektryczny.
  • W standardowym układzie stosuje się turbosprężarkę, napędzaną przez spaliny. To akurat nie obciąża silnika, ale są też minusy. Na przykład opóźniona reakcja na naciśnięcie pedału gazu i zjawisko turbodziury. W miękkiej hybrydzie stosuje się turobosprężarkę z napędem elektrycznym. Sterownik silnika może dowolnie i błyskawicznie zmieniać jej prędkość, zależnie od potrzeb.

W niektórych układach stosuje się układ odzyskiwania energii z hamowania. Pozwala on na dodatkowe ładowanie akumulatora 48V.

Przeczytaj również: Auto hybrydowe – co to jest?

Suzuki Swift Sport Hybrid 48V – Źródło: AutoMotoVlog, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Wady i zalety miękkiej hybrydy

Największą wadą jest to, że zwiększa się stopień skomplikowania auta. Sporo będzie kosztować wymiana zużytej baterii. Drogie są elementy osprzętu, które się zużywają.

To na przykład elektrycznie sterowana pompa cieczy chłodzącej, która może kosztować 10 razy więcej, niż standardowa, napędzana paskiem rozrządu (czyli w praktyce ok. 2000 zł).

Miękka hybryda jest oczywiście tańsza w serwisowaniu i naprawach, niż standardowa hybryda, albo hybryda PHEV. Na przykład z racji braku automatycznej skrzyni biegów. Można ją też serwisować w zwykłym warsztacie.

Oszczędności z tytułu spalania są niewielkie. W zasadzie można by napisać, że symboliczne, uzyskane przez nieco mniejsze obciążenie silnika.

Czy warto kupić miękka hybrydę 48V? Na pewno nie warto się nastawiać, że auto będzie bardzo oszczędne. Poza tym trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia wysokich kosztów napraw i serwisu.

Dlatego przede wszystkim – auto trzeba dokładnie sprawdzić przed zakupem. Handlarze doskonale wiedzą, że mogą znaleźć wielu klientów na auta hybrydowe. Skorodowana, sterana przez taksówkarza, rozbita po wypadku „mild hybrid” może zostać przedstawiona w ogłoszeniu jako niezwykle nowoczesne i oszczędne auto. Prawda będzie inna.

Geely Jiaji Mild Hybrid – Źródło: Waterincoma, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Zleć sprawdzenie samochodu przed zakupem ekspertom z Motocontroler

Bez względu na to, czy chcesz kupić standardowego diesla, benzyniaka, mild hybrid czy hybrydę PHEV – zleć sprawdzenie przed zakupem ekspertom Motocontroler.

Dlaczego warto?

Otrzymasz dokładny raport z badania pojazdu, krok po kroku. A do niego – minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. Dowiesz się, czy auto jest warte zakupu. Poznasz opinię eksperta Motocontroler na temat sprzedawanego pojazdu.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.