Czy warto kupić samochód używany, który ma wypalone zawory silnikowe, albo uszkodzone gniazda zaworowe? Z pewnością nie, bo koszty naprawy są bardzo wysokie. Problemy z wypalonymi zaworami silnikowymi i wypalonymi gniazdami zaworowymi najczęściej dotyczą starszych samochodów, z dużymi przebiegami. Ale na skutek nieodpowiedniej eksploatacji mogą pojawić się znacznie szybciej, nawet w samochodzie mającym mniej niż 10 lat.
Kilka razy pisaliśmy o tym na blogu. Sprzedawcy (nie tylko w naszym kraju) czasami stosują się do zasady: jeśli moje auto się zepsuło i nie mam pieniędzy na to, żeby je naprawić – wystawię je do sprzedaży. Niech się martwi kto inny.
Podobnie może być z samochodem, który ma wypalone zawory silnikowe i wypalone gniazda zaworowe.
Co to jest zawór w silniku?
Zawory to jedne z najważniejszych części każdego silnika samochodowego. Pracują one w głowicy silnika. Współczesne silniki są górnozaworowe a głowica znajduje się w ich górnej części. Jak ją znaleźć? Jeśli spojrzymy na silnik, to zauważymy osłonę z tworzywa, na której wygrawerowane jest logo producenta auta (a czasami także logo rodzaju silnika). Po zdjęciu tej osłony widoczna jest głowica silnika.
W jej górnej części znajdują się gniazda, w które wkręcane są świece zapłonowe i cewki zapłonowe (w silnikach benzynowych), świece żarowe (w silnikach diesla) oraz wtryskiwacze paliwa i czujniki.
Co dzieje się wewnątrz głowicy silnika? Pracuje tutaj układ rozrządu, napędzany przez napęd rozrządu. Rolę napędu rozrządu może pełnić pasek rozrządu albo łańcuch rozrządu (w zależności od technologii, jaka została wybrana przez producenta silnika).
Układ rozrządu w głowicy silnika steruje pracą zaworów dolotowych (ssących) i wylotowych (wydechowych).
W silnikach benzynowych z pośrednim wtryskiem paliwa MPI zawory dolotowe sterują dostawami mieszanki paliwowo – powietrznej do wnętrza cylindrów (bo wtrysk paliwa realizowany jest do kolektora dolotowego).
W silnikach diesla i benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa zawory dolotowe służą do sterowanie dopływem skompresowanego (przez turbosprężarkę) powietrza. Albowiem wtrysk paliwa realizowany jest bezpośrednio do komór spalania.
W silnikach benzynowych i diesla zawory wylotowe służą do usuwania z komór spalania gazów spalinowych.
Jak wygląda zawór? Jak grzybek – ma cienką nóżkę (pręt zaworowy) i okrągły „kapelusz” (grzybek zaworowy). Na pręcie montowany jest uszczelniacz zaworowy.
Z racji tego, że zawory pracują w skrajnie ciężkich warunkach, muszą być wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów i w bardzo precyzyjny sposób.
Stosuje się różne rozwiązania. Na przykład 16V (Valves) – po 2 zawory dolotowe i po 2 wylotowe na każdy cylinder, w 4 cylindrowej jednostce napędowej. Albo 8 V – 1 zawór dolotowy i 1 wylotowy na każdy cylinder.
Co to jest gniazdo zaworowe?
Zawory muszą być szczelne. Dlatego grzybki zaworów muszą po zamknięciu szczelnie przylegać do specjalnie wyprofilowanych otworów. Te otwory to właśnie gniazda zaworowe.
Objawy awarii zaworów silnikowych – jak rozpoznać zużyty zawór w silniku samochodu?
Zawory silnikowe zużywają się w trakcie eksploatacji auta. Pierwsze objawy awarii mogą pojawić się po przejechaniu od 250 do 400 tys. kilometrów przebiegu. Ale są wyjątki…
Przyspieszone zużycie zaworów silnikowych ma miejsce wtedy, gdy kierowca stosuje niewłaściwy olej silnikowy i bardzo rzadko go wymienia. Ponadto zawory niszczą się od nagaru. Na powstawanie nagaru narażone są współczesne małolitrażowe silniki benzynowe. W nich objawy uszkodzonych zaworów silnikowych mogą pojawić się znacznie wcześniej niż po przejechaniu 250 tys. kilometrów przebiegu.
Jak zdiagnozować wypalony zawór silnikowy w aucie? Typowe objawy awarii tego podzespołu, sugerujące, że doszło do jego uszkodzenia, to:
– wysokie zużycie oleju silnikowego, przekraczające 1 litr na 1000 kilometrów (czasami jest to o wiele więcej);
– utrata mocy przez silnik;
– woń spalonego oleju w spalinach (kwaśna, mocno wyczuwalna);
– utrudnione uruchamianie się jednostki napędowej.
Najczęstszy objaw to właśnie bardzo wysokie zużycie oleju silnikowego i jego spalanie.
Aby potwierdzić, że doszło do uszkodzenia zaworów, należy wykonać pomiar kompresji w każdym z cylindrów, za pomocą manualnego miernika.
Jak rozpoznać wypalone gniazda zaworowe? Objawy awarii
Objawy awarii są takie same, jak w przypadku uszkodzenia zaworów. Dodatkowo pojawia się większa utrata mocy i większe problemy z uruchamianiem jednostki napędowej.
Częstym powodem wypalania gniazd zaworowych jest zła regulacja instalacji LPG. Niektórzy producenci instalacji albo mechanicy zalecają stosowanie dodatkowego układu, który wykorzystuje specjalny płyn do smarowania gniazd zaworowych. Podwyższa to koszt montażu instalacji LPG o ok. 200 zł.
Naprawa wypalonych gniazd zaworowych i uszkodzonych zaworów silnikowych – ile kosztuje?
Naprawa jest bardzo kosztowna. Wymaga ona rozebrania całego silnika, wymiany napędu rozrządu i płynów. W przypadku starszych samochodów koszt wymiany zaworów i gniazd może przekroczyć wartość auta.
Naprawa jednego gniazda zaworowego może kosztować od 1,5 do 2 tys. złotych.
Jak uniknąć zakupu auta używanego z wypalonymi gniazdami zaworowymi i uszkodzonymi zaworami dolotowymi lub wydechowymi?
Samochód należy sprawdzić przed zakupem, korzystając z oferty profesjonalnych rzeczoznawców samochodowych. Dobry rzeczoznawca samochodowy jest w stanie bez problemu rozpoznać, że silnik ma szereg problemów technicznych.
Zachęcamy do skorzystania z oferty rzeczoznawców Motocontroler. To najlepsza i najwygodniejsza metoda sprawdzenia auta przed zakupem.
Jak to wszystko działa? Wybierz odpowiedni test z naszej oferty, opłać go i podaj dane auta. Nasz specjalista pojedzie na miejsce (w dowolnej części kraju) i sprawdzi auto przed zakupem, zgodnie z wybranym raportem.
Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport o stanie technicznym samochodu. Nasz specjalista opisze krok po kroku wszystkie elementy wyposażenia pojazdu i wszystkie znalezione wady. Do raportu otrzymasz także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej, jak również osobistą opinię naszego eksperta (kupić – nie kupić).
Skorzystaj z oferty Motocontroler, jeśli chcesz kupić dobre auto używane!