Porady ekspertów Motocontroler

Uszkodzenia w samochodzie po zimie – jakie szkody może spowodować zima?

Ivars Indāns, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Na naszym blogu motoryzacyjnym często piszemy o uszkodzeniach, które są spowodowane przez złe serwisowanie samochodu, uszkodzenia powypadkowe, zaniedbania, powódź czy też źle przeprowadzone naprawy. Dziś poruszymy inny temat. Jakie uszkodzenia w samochodzie może spowodować zima? Czy zima może doprowadzić do poważnych uszkodzeń auta, których naprawa będzie sporo kosztować?

Jaka jest współczesna zima? Z pewnością bardzo wilgotna. Większa część współczesnej zimy to deszcz. Są też śniegi i czasami po kilka albo kilkanaście dni ciężkiego mrozu, przekraczającego 15 st. Celsjusza. Szyby i nadwozia często pokrywają się szadzią. Temperatury przede wszystkim oscylują wokół zera, co sprawia, że służby muszą stale używać soli drogowej. Albowiem każdego dnia jest zagrożenie, że woda lub roztopiony śnieg znów zamarzną.

Do jakich uszkodzeń może dojść w trakcie zimy?

Przeczytaj również: Skrzypienie w samochodzie – co jest jego przyczyną?

Kepper66 (talk) (Uploads), Public domain, via Wikimedia Commons

Niewielkie uszkodzenia samochodu po zimie

Zniszczone pióra wycieraczek. Najczęstsze powody uszkodzenia? Usuwanie śniegu, lodu i ptasich odchodów z szyby. Odrywanie przymarzniętych wycieraczek od szyby. Naprawa? Wymiana piór na nowe.

Porysowana przednia szyba. Najczęstsze powody porysowania przedniej szyby? Stosowanie nieodpowiedniej skrobaczki do szyb. Praca wycieraczek na sucho, bez płynu do spryskiwaczy. Naprawa? Możliwe polerowanie tlenkiem ceru. Albo wymiana szyby na nową.

Uszkodzone uszczelki drzwi i tylnej klapy. Najczęstsze powody uszkodzenia uszczelek w samochodzie? Oderwanie uszczelek, gdy przymarzły. Powód? Przed sezonem zimowym kierowca nie posmarował uszczelek smarem silikonowym. Naprawa? Czasami uszczelki wystarczy zamocować, albowiem nie są one klejone, tylko wciskane. Można spróbować przykleić do nadwozia. W ostateczności trzeba wymienić na nowe.

Uszkodzony akumulator w trakcie zimy. Najczęstszy powód uszkodzenia akumulatora? Doprowadzenie do jego głębokiego rozładowania. Akumulator nie był naładowany do pełna, kierowca jeździł rzadko. Akumulator nie był doładowany przy pomocy prostownika. Na skutek tego doszło do całkowitego rozładowania i zasiarczenia akumulatora. Po głębokim rozładowaniu większość akumulatorów albo w ogóle nie nadaje się do dalszego użytkowania, albo oferuje jedynie do 30 procent pierwotnej pojemności. Naprawa? Montaż nowego akumulatora.

Delikatne ataki korozji. Naloty korozji po zimie są powodowane przez wilgoć, brud, kurz i sól drogową. Naprawa? Czyszczenie podwozia i progów oraz elementów układu wydechowego i zawieszenia. Stosowanie środków bezpośrednio na rdzę, aby ją zobojętnić. Zastosowanie zabezpieczenia antykorozyjnego. Zamarznięte zamki mechaniczne drzwi lub tylnej klapy i ich późniejsze uszkodzenia. Uszkodzenia zamków są powodowane na skutek częstego stosowania przez kierowcę odmrażaczy do zamków. Odmrażacze powodują wysuszanie wnętrza mechanizmu. Po każdym użyciu odmrażacza warto nasmarować zamek. A przede wszystkim nie powinno się dopuszczać do zamarznięcia zamka (także w autach z centralnym zamkiem, gdzie zamek mechaniczny jest elementem do awaryjnego otwarcia pojazdu).

Корниенко Виктор, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Poważne uszkodzenia samochodu po zimie

Poważne ataki korozji na podwoziu i nadwoziu. Powód? Wysoki poziom wilgoci, brudu i soli drogowej. Brak wcześniejszej dbałości o samochód, czyli np. mycia go. Brak jakichkolwiek warstw ochronnych na nadwoziu (wosk, ceramika, folia) i podwoziu auta. Naprawa? Chemiczne i mechaniczne usuwanie rdzy. Wstawianie nowych elementów z metalu. Odtwarzanie powłok za pomocą żywicy. Odtwarzanie powłok antykorozyjnych. Szpachlowanie i malowanie. Czasami uszkodzenia są tak duże, że naprawa jest niemożliwa i auto musi iść na złom.

Zamarznięty i rozerwany zbiorniczek płynu do spryskiwaczy. Powód? Nie wymienienie na czas płynu do spryskiwaczy na zimowy. Poza zbiorniczkiem, może też zostać uszkodzona pompka, która jest zamontowana w zbiorniczku. Naprawa? Wymiana elementów na nowe. Teoretycznie, zbiorniczek można kleić, ale rzadko przynosi to efekt.

Mocno zużyty silnik i turbosprężarka na skutek zimnych rozruchów. Zimny rozruch ma miejsce w trakcie zimy, kiedy olej silnikowy jest zgęstniały. Trzeba sporo czasu, aby olej został rozprowadzony po całym silniku. Jak dochodzi do uszkodzenia? Kierowca wiele razy w ciągu dnia pozwala, aby jednostka napędowa ostygła, a potem znów uruchamia silnik w niskiej temperaturze. Zużywają się elementy układu korbowo – tłokowego na skutek tarcia i braku ochronnego filmu ze strony oleju. A w przypadku turbosprężarki – jak dochodzi do jej uszkodzenia? Kierowca krótko po uruchomieniu silnika zaczyna jechać z dużą prędkością. Turbosprężarka nie jest nasmarowana i dochodzi do jej zużycia. Należy pamiętać, aby nie jeździć z większymi prędkościami, zanim silnik osiągnie temperaturę roboczą. Czas ten można skrócić, stosując grzałki do silnika, albo ogrzewanie postojowe. Naprawa? Regeneracja albo wymiana turbiny. Remont jednostki napędowej.

Uszkodzone zawieszenie. W trakcie zimy znacznie łatwiej wjechać w dziurę, która jest zamaskowana przez wodę, śnieg, albo niewidoczna ze względu na ciemność. Może dojść do wybicia sworzni wahaczy, uszkodzenia tulei metalowo gumowych, uszkodzenia przegubów łączników stabilizatora i gum stabilizatora. Zużywają się też amortyzatory, ze względu na to, że kierowca musi jeździć częściej po nierównościach.

Uszkodzone szyby i mechanizmy otwierania szyb. W jaki sposób dochodzi do uszkodzenia? Na skutek otwierania zamarzniętych szyb za pomocą przycisków sterujących albo ręcznego mechanizmu. Szyby trzeba najpierw uwolnić. W jaki sposób? Stosując odmrażacz do szyb. Może dojść do uszkodzenia linki, zapadek i elementów z tworzyw sztucznych, silnika napędzającego mechanizm. Naprawa? Wymiana mechanizmu na nowy.

Zepsuty napęd wycieraczek przedniej lub tylnej szyby. Jak dochodzi do uszkodzenia? Na skutek długotrwałej jazdy w śniegu lub deszczu, gdy kierowca stale korzysta z wycieraczek. Także wtedy, gdy kierowca używa wycieraczek do oczyszczenia szyby z lodu i dużych ilości śniegu, co przeciąża mechanizm i prowadzi do spalenia silnika. Naprawa? Wymiana silnika na nowy.

Uszkodzone ekrany dotykowe. We wnętrzach współczesnych aut stosuje się zazwyczaj jeden ekran dotykowy, zamontowany w środkowej części deski rozdzielczej. Ekran ten służy do obsługi nawigacji i sterowania wyposażeniem auta. Dlaczego ekrany ulegają uszkodzeniom w trakcie zimy? Kierowca po mroźnej nocy wsiada do auta i chce zacząć korzystać z ekranu. Zamarznięty ekran nie działa w ogóle, albo działa z dużym opóźnieniem. Kierowca powinien poczekać, aż temperatura we wnętrzu auta wzrośnie na tyle, by ekran zaczął działać normalnie. Niestety, zazwyczaj naciska ekran z całej siły i powoduje jego uszkodzenie. Naprawa może być bardzo droga. Trzeba wymienić ekran na nowy.

Przeczytaj również: Zakup limuzyny z drugiej ręki – plusy i minusy

W.carter, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kup sprawne auto używane – skorzystaj z oferty Motocontroler

Eksperci Motocontroler sprawdzą Twoje auto przed zakupem. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Podaj dane auta, które chcesz sprawdzić. Ekspert pojedzie na miejsce, w dowolnej części kraju (w całym kraju pracuje 250 rzeczoznawców Motocontroler). Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny opis stanu technicznego auta – krok po kroku, a do tego prywatną opinię eksperta na temat samochodu i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

Zapoznaj się ze szczegółami. Sprawdź, jak pracują eksperci Motocontroler. Sprawdź tysiące pozytywnych opinii. Dzięki ekspertom Motocontroler kupisz swoje wymarzone auto w bezpieczny sposób.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.