Porady ekspertów Motocontroler

Moda na chińskie samochody – czy warto kupić chiński samochód używany?

Chińskie samochody używane
Quzhouliulian, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Coraz więcej osób zwraca uwagę na chińskie samochody. Nie tylko na nowe, ale również na używane. Największym magnesem są ceny, bardzo atrakcyjny wygląd zewnętrzny, jak również dobre wyposażenia. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że samochody chińskie mają mnóstwo wad. A ich codzienna eksploatacja może być bardzo kłopotliwa.

Pierwszy atak chińskiej motoryzacji na rynek europejski zakończył się tragicznie. Można go nazwać atakiem klonów, bo na rynek europejski trafiły podróbki aktualnie produkowanych aut, jak np. Landwind będący kopią Opla Frontery czy Shanghuan Sceo będący kopią BMW X5. Część z nowych aut została zezłomowana jako kopie. Inne trafiły do sprzedaży, jak np. limuzyny Brillance BS4 i BS6.

Obecnie trwa kolejny atak chińskiej motoryzacji. Tym razem głównie elektrycznej i hybrydowej, ale nie tylko. Współczesne samochody chińskie, kierowane na rynek europejski, mają bardzo atrakcyjny wygląd zewnętrzny, dobre wyposażenie i bardzo atrakcyjne ceny. Czy jednak te ceny są naprawdę niskie? Bzdura. Po prostu ceny nowych samochodów w Europie są horrendalnie wysokie, przez co auta chińskie są od nich o 30/40 procent tańsze.

W mediach co pewien czas pojawiają się informacje o „dobrze wycenionych” samochodach chińskich. Nie warto się sugerować tego typu artykułami, które są pisane przez dobrze opłacane agencje PR, a następnie rozsyłane do mediów.

Obecny atak chińskiej motoryzacji jest spowodowany tym, że europejskie władze robią wszystko, aby w imię ekologii zniszczyć swój przemysł motoryzacyjny. I nie tylko, bo także powiązany z motoryzacyjnym przemysł stalowy. Skoro Europa na siłę przestawia się na elektromobilność, Chińczycy zasypują rynek swoimi autami.

Zotyefan, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Chińskie samochody są dobre – tak twierdzą dziennikarze motoryzacyjni, którzy prowadzą ich testy

Czy warto opierać się na testach, w których dziennikarze motoryzacyjny „są zachwyceni” chińskimi samochodami? A którymi samochodami nie są zachwyceni?

Jakie wartościowe informacje może przekazać dziennikarz motoryzacyjny, który prowadzi test auta? To fabrycznie nowy samochód, w którym wszystko powinno działać w odpowiedni sposób. Dziennikarz może przekazać swoje opinie na temat wygody, widoczności czy pracy zespołu napędowego. Ale nabywca auta może mieć zupełnie inne zdanie. To jak z potrawami. Czy jak słynny „bloger kulinarny” powie, że dana potrawa jest smaczna, to ona musi wszystkim smakować? Oczywiście, że nie.

Warto pamiętać, że większość dziennikarzy motoryzacyjnych bierze auta z działów PR importerów. Nawiązanie współpracy z takim działem nigdy nie odbywa się bezinteresownie. Co to oznacza? Jeśli dziennikarz napisze nieładnie o danym aucie, więcej samochodu do testu nie dostanie.

Pytam się zatem jeszcze raz – czy warto opierać się na testach i opiniach tego typu, czy nie?

Frank Schuengel, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Chińskie marki pojawiają się i znikają

Na chińskim rynku działa ponad 100 producentów samochodów i niezliczona ilość producentów wyrobów samochodopodobnych. Marki pojawiają się i znikają.

Przykład? Czy ktoś jeszcze pamięta samochód o nazwie Qoros 3, który tak pięknie udowodnił, że chińskie auta potrafią otrzymać najwyższy wynik w testach Euro NCAP? Pojawił się na rynku, pochwalił się wynikiem i… zniknął. Takie znikanie marek jest dla Ciebie niebezpieczne. Kiedy Chevrolet wycofywał się z Europy, zapewnił wieloletnie wsparcie w postaci dostępu do używanych części. Poza tym Chevrolet był mocno spokrewniony z Oplem. Co się stanie, jeśli kupisz chińskie auto marki X, a ta marka po roku zniknie z rynku i nawet w Chinach nie kupisz do niego części?

Alexander-93, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Kopiowanie nadal trwa

Czy kopiowanie samochodów europejskich, amerykańskich i płd. koreańskich się skończyło? A gdzież tam. Chińskie firmy motoryzacyjne dalej kopiują. Zarówno małe jak i duże. W przypadku tych małych trudno wymienić wszystkie kopie, bo trzeba by napisać książkę.

Ale robią to też największe firmy. Przykład: Zotye SR9 to kopia Porsche Macan, BAIC Huansu C60 to z kolei kopia Lamborghini Urus.

Navigator84, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Jak wybrać dobre auto chińskie? Moja rada

To moja osobista rada i nie każdy musi się z nią zgodzić.

Moim zdaniem wyznacznikiem dobrej jakości chińskich aut może być to, że:

  • Są dopuszczone do sprzedaży na określonych rynkach, gdzie muszą uzyskać homologację. Czyli np. w Unii Europejskiej. Pamiętaj, że homologacja świadczy o tym, że samochód spełnia wymagania. Homologacja nie jest w żaden sposób wyznacznikiem trwałości samochodu! Nikt nie jest w stanie tego sprawdzić!
  • Sprzedają się na wymagających rynkach, gdzie panuje bardzo wysoka konkurencja. Na przykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tamtejszy rynek jest bardzo specyficzny. Klienci są bogaci i mają do dyspozycji auta z całego świata. Na tamtejszy rynek trafiają pojazdy kilkunastu chińskich firm, między innymi GAC, Hongqi, JAC, Geely, Changan i Chery.
  • Dana firma istnieje od długiego czasu i jest z czegoś znana. Np. wspomniany wcześniej Hongqi produkuje samochody od ponad 60 lat i jest znany z tego, że dostarcza pojazdy dla chińskich notabli. Jeśli chińskie władze wybierają Hongqi zamiast składanych w Chinach Mercedesów czy Audi, to uważam, że warto nad takim autem się zastanowić.
  • Samochody, które są oparte o technikę z innych krajów na zasadzie współpracy. Np. samochody chińskiej firmy JAC powstawały we współpracy z Volkswagenem. Wiele innych firm współpracowało z Hondą, Mazdą itd.
JustAnotherCarDesigner, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Gdzie można kupić chiński samochód używany?

Może Ci się wydawać, że chiński samochód to auto nadal egzotyczne, a pierwsze samochody chińskie trafiły na nasz ląd dopiero po wprowadzeniu elektromobilności. To nieprawda.

Przed wybuchem wojny rosyjsko – ukraińskiej najlepiej sprzedającym się nowym samochodem na Ukrainie był Geely Emgrand. Gdyby nie rosyjska napaść na Ukrainę, używane chińskie samochody mógłbyś kupić w Rosji i na Białorusi. Przypominam – nie rób tego teraz! Na skutek wprowadzonych sankcji na Rosję i na Białoruś takiego auta nie zarejestrujesz w Polsce ani innym kraju UE!

Używane samochody chińskie kupisz we Włoszech i w Bułgarii. Popularne są tam samochody firmy Great Wall (np. pickupy i SUV).

Nieco chińskich aut przywieźli ze sobą do Polski ukraińscy emigranci. Czasami trafiają do sprzedaży na polskich portalach.

We Włoszech kupisz też całą rodzinę SUV, które są sprzedawane pod markami DR Automobiles oraz EVO. To chińskie auta różnych marek (JAC, Geely, Chery), które są dostarczane do Włoch i „rebrandowane”. Na początku istnienia firmy DR Automobiles samochody były wyposażane w silniki Fiat, włoskie instalacje gazowe i elektronikę Bosch. Mnóstwo takich aut można znaleźć na włoskich portalach ogłoszeniowych. Jest naprawdę w czym wybierać.

Sporo chińskich aut jest też w Niemczech. Są wśród nich starsze auta takich marek jak Brillance i nowe, takich marek jak np. BAIC, Great Wall. W Szwajcarii sprzedawane są chińskie samochody JAC, ale jak na razie najstarsze z nich (używane), trafiające do sprzedaży, to pojazdy podemonstracyjne. W Hiszpanii składane są (podobnie jak DR Automobiles) auta Lynk and Co. Do sprzedaży trafiają pierwsze auta używane, najczęściej młode i powypadkowe.

Używany chiński samochód możesz również:

  • Sprowadzić ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za sprawą firm, które importują auta z tamtego rejonu;
  • Sprowadzić z krajów arabskich np. Egiptu i Arabii Saudyjskiej co może być trochę skomplikowane;
  • Sprowadzić bezpośrednio z Chin, na rynku działa kilka firm, które sprowadzają używane auta online;
  • Skorzystać z oferty polskiego pośrednika – w naszym kraju działają już firmy, które sprowadzają używane auta z Chin. Najczęściej elektryczne.

Oczywiście wystarczy też trochę poczekać. Niebawem na naszym rynku pojawią się pierwsze chińskie auta używane, które zostały kupione w polskich salonach. Będą to samochody powypadkowe, poleasingowe i używane. Przewiduję, że pewna część klientów będzie nimi rozczarowana i dość szybko się ich pozbędzie.

Poza tym przewiduję również, że samochody chińskie będą obarczone ogromnym spadkiem wartości rezydualnej. A to dobra wiadomość dla Ciebie, jako klienta. Będzie tak między innymi dlatego, że bardzo trudno będzie przekonać społeczeństwo do jakości samochodów chińskich. Większość klientów i tak nie zmieni swojego zdania, mając nadal do wyboru używane auta japońskie, niemieckie, francuskie, włoskie i amerykańskie.

User3204, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Typowe zalety chińskich aut

Niższa cena niż w przypadku aut europejskich

Dobre wyposażenie

W przypadku wielu modeli uwagę zwraca interesująca stylistyka. Jako przykład podam modele samochodów, które uważam za atrakcyjne wizualnie. To np. JAC J7, Hongqi H5, Changan Eado Plus czy Changan Uni V.

Przeczytaj również: Samochody po powodzi z Dubaju – uważaj!

JamesYoung8167, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Typowe wady chińskich samochodów

Trudna do weryfikacji jakość wykonania auta i jego trwałość. Potrzeba co najmniej kilku lat na polskim rynku, żeby się do tej jakości przekonać.

W kilkuletnich chińskich samochodach Wuling, sprzedawanych w Indonezji, skrzynie biegów rozsypują się w drobny mak ze względu na słabą jakość materiałów.

Po drogach w Niemczech nadal jeżdżą kilkunastoletnie Brillance BS4 i BS6. Podobnie jak chińsko-włoskie DR, nawet pierwszej generacji (kopie Toyoty RAV4) i pickupy Great Wall Steed, które dalej jeżdżą we Włoszech.

Pickupy Great Wall Steed były na wielu forach użytkowników (między innymi w Wielkiej Brytanii) porównywane przez właścicieli do Fordów Rangerów i wielokrotnie podkreślano, że chińskie auta są o wiele lepsze.

W trakcie testu SUV Chery, prowadzonego przez rosyjskiego dziennikarza doszło do… złamania pedału gazu. Jak się okazało, genialny producent samochodu wyprodukował cały element na który kierowca naciska nogą z cienkiego tworzywa…

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich chiński Honqgi H5 nazywany jest „tańszym BMW 5” albo tanim Rolls Royce.

Wartość rezydualna używanych aut w Chinach leci na łeb. Przykładowo 5 lub 6 letnie auto można kupić za 30 procent wartości. To może być oznaka, że auta są bardzo słabej jakości.

Jak widać, jeśli chce się być obiektywnym, nie można jednoznacznie powiedzieć, że chińskie auta są dobre albo złe.

Rutger van der Maar, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Chcesz kupić chińskie auto – na co zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę na to, czy będziesz w stanie kupić do samochodu części zamienne i eksploatacyjne. Przykład: wiele chińskich aut jest wyposażanych w licencyjne (albo skopiowane) silniki znanych producentów. Np. silnik Mitsubishi 1.5 litra, który jest stosowany w bardzo wielu współczesnych chińskich autach. Kupując takie auto wiesz, że będziesz w stanie dokupić do niego części.

Postaraj się dowiedzieć przed zakupem, jaka w aucie jest skrzynia biegów. Może to też klon albo licencja znanego rozwiązania.

Sprawdź, czy możesz kupić części do danego samochodu na popularnych portalach Aliexpress i Alibaba.

Teoretycznie, w przypadku aut sprowadzanych do Polski, części powinny być dostępne na miejscu, w ASO. Jednak nie licz na to, że cena części w chińskich ASO będzie niska.

Problem z homologacją i rejestracją samochodu. Teoretycznie, w Polsce i UE możesz zarejestrować auto, które ma homologację. Problemu nie będzie, jeśli kupisz auto, które już było zarejestrowane wcześniej w Polsce lub UE.

Problem może być wtedy, gdy kupisz chińskie auto sprowadzone bezpośrednio z Chin, ZEA lub Egiptu. Jeśli będzie to model, który nie był sprowadzany do UE, może być problem z jego rejestracją.

Dlatego nie spiesz się z zakupem! Zanim zdecydujesz się na zakup, zapytaj w odpowiednim urzędzie, czy taki samochód będzie mógł być w Polsce zarejestrowany. Zażądaj odpowiedzi na piśmie, aby później mieć dokument w ręku.

Przeczytaj również: Gdzie kupić auto używane?

Jengtingchen, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Nie kupuj samochodu zdalnie!

Nigdy nie kupuj samochodu, którego nie widziałaś/eś na oczy! To nie tylko możliwość oszustwa i zatajenia wad.

Pamiętaj, że samochody na rynki azjatyckie mogą być budowane nieco inaczej, pod kątem preferencji miejscowych klientów. Spędziłem w Azji kilka miesięcy, zatem wiem, że np. siedziska przednich foteli w modelach azjatyckich mogą być krótsze, niż w przypadku aut na rynek europejski. Już samo to może powodować dyskomfort.

Zdarzały się też sytuacje, że klienci, kupujący auta online przez chińskie platformy otrzymywali zupełnie inny produkt. Zakup samochodu online to nie jest zakup kurtki, którą możesz łatwo odesłać z powrotem. Pomyśl o koszcie frachtu. I o tym, że firma, która sprzedała Ci samochód online, może właśnie przestać istnieć.

Jeśli chcesz kupić chińskie auto – kup samochód, który jest na terenie Polski lub innego kraju Unii Europejskiej. Takie auto można łatwo sprawdzić.

Poza tym możesz się nim przejechać i zobaczyć, czy pojazd pasuje do Twoich preferencji.

Jeśli jesteś gotowa/y ponieść większe ryzyko, możesz sprowadzić auto z Dubaju za pomocą pośrednika, jednak musi on sprawdzić pojazd przed zakupem.

Make Chiffon great again, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Sprawdzenie chińskiego auta – Historia Szkód i nasz ekspert

Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, najbezpieczniej kupisz chiński samochód używany, gdy auto będzie już w Polsce.

Po pierwsze – skorzystaj z portalu Historia Szkód. Potrzebujesz tylko numeru VIN. Zupełnie za darmo sprawdzisz, czy pojazd ma zapisane szkody (jest po wypadku albo po zalaniu).

Po drugie – skorzystaj z oferty rzeczoznawców Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport. Nasz ekspert pojedzie na miejsce w dowolnej części kraju. Po zakończonym badaniu otrzymasz osobistą opinię eksperta na temat samochodu, dokładny opis stanu technicznego auta krok po kroku jak również minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. To najwygodniejsza forma sprawdzenia auta przed zakupem.

Z nami kupisz dobry chiński samochód używane.

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację "dla ludzi". Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że jestem częścią drużyny Motocontroler i że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.