Wyposażenie kabiny samochodu zużywa się w trakcie eksploatacji auta. Stopień zużycia zależy od dwóch rzeczy: jakości zastosowanych materiałów oraz sposobu eksploatacji auta przez właściciela. Co może się zużyć we wnętrzu auta? Co można naprawić „na szybko”, ile może kosztować naprawa? Które elementy wnętrza kabiny mogą sprawić problemy?
W trakcie eksploatacji samochodu wyposażenie kabiny również się zużywa. Rzeczoznawcy samochodowi Motocontroler często widzą sprzeczność w przebiegu samochodu i w stopniu zużycia jego kabiny. Przykładowo, auto ma 150 tys. km przebiegu, a stopień zniszczenia wyposażenia kabiny jest taki, jak w autach, które mają przejechane trzy razy tyle. Jednak nie można generalizować. Są auta, które mają mały przebieg i mocno zniszczone wyposażenie kabiny. To zależy od tego, jak właściciel dbał o samochód. Są też samochody, które mają ponad 15 lat, a ich wnętrze wygląda jak nowe. To zasługa dbałości. Na rynku jest mnóstwo kosmetyków, które pomagają konserwować wnętrze auta i zabezpieczać je przed uszkodzeniami. Jakość zastosowanych elementów też ma wpływ na ich trwałość. Przykładowo, w niektórych współczesnych samochodach bardzo szybko ścierają się symbole na przyciskach. Dzieje się tak dlatego, że producenci zastosowali farbę niskiej jakości.
Co się najczęściej zużywa we wnętrzu samochodu?
Koło kierownicy
Najczęściej ulega wytarciu, choć w niektórych samochodach może wyglądać tak, jakby wygryzł je chomik. W większości aut to bardzo prosty element, który składa się z drutu metalowego (konstrukcji), pianki i zewnętrznego powleczenia z tworzywa albo eko-skóry. W autach klas wyższych może być pokryty skórą. Dodatkowo, we współczesnych samochodach w kierownicy mogą znajdować się przyciski sterujące.
Co można zrobić?
- Zamontować pokrowiec na kierownicę, który zamaskuje przetarcia. Koniecznie musi być bardzo ciasny, aby dokładnie przylegał do kierownicy.
- Zastosować specjalną szpachlówkę do ubytków, a potem pomalować kierownicę specjalną farbą.
- Jeśli kierownica tylko straciła kolor, można ją pomalować specjalną farbą do skóry.
- Wymienić koło kierownicy na nowe. UWAGA! Można to zrobić tylko w warsztacie samochodowym, albowiem w kole kierownicy znajduje się poduszka powietrzna i musi ona zostać w odpowiedni sposób odłączona. Samodzielna wymiana kierownicy może skończyć się wystrzeleniem poduszki i utratą życia.
Ponadto wymiana koła kierownicy może wymagać również odpowiedniego ustawienia czujnika skrętu koła kierownicy, jeśli występuje (w autach z systemem ESP/kontroli trakcji).
- Można zastosować część z demontażu.
Mieszek dźwigni zmiany biegów – zazwyczaj pęka, łuszczy się i traci połysk.
- Mieszek kosztuje kilkadziesiąt złotych, a jego wymiana na nowy jest prosta.
Mieszek dźwigni hamulca ręcznego – zazwyczaj pęka, łuszczy się i traci połysk.
- Mieszek kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a jego wymiana jest prosta.
Górna część dźwigni zmiany biegów – dochodzi do ścierania się nadruku albo/i do łuszczenia się skóry.
- W przypadku aut z manualną skrzynią biegów wymiana jest bardzo prosta. Wystarczy odkręcić gałkę (przytrzymując wcześniej całą dźwignię) i w jej miejsce przykręcić nową. Może to być produkt nowy (średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych) albo z demontażu.
- W przypadku aut z automatem wymiana może być prosta, jak w powyższym przypadku, albo może być wykonana tylko przez mechanika.
Lusterko wsteczne – zazwyczaj odkleja się w nim szyba albo matowieje. Samo lusterko również może odklejać się od szyby.
- Można zastosować specjalny klej do szyb w lusterkach. Można wymienić szkło wewnętrzne – powinno być dostępne do popularnych aut.
- Można zamontować lusterko nowe albo z demontażu.
- W przypadku lusterek fotochromatycznych (automatycznie ściemniających się) lub z innymi elementami (podświetlanych, z wbudowaną kamerą cofania itd.) należy najpierw rozłączyć, a potem odpowiednio podłączyć przewody elektryczne.
Górna część deski rozdzielczej
Najczęściej się rysuje. Może blaknąć i tracić głębię koloru na skutek działania promieni ultrafioletowych. Niekiedy może pękać, choć to efekt albo celowego działania albo uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych montowaniem w desce wyposażenia, na przykład wiercenia pod taksometry, nawigacje itd.
- Można zastosować środek do regeneracji tworzywa sztucznego.
- Można przepolerować delikatnym papierem sciernym i zastosować farbę do tworzywa, taką samą jak w przypadku kierownicy. Należy odpowiednio dobrać kolor.
- Pęknięcia i dziury można wypełnić specjalną szpachlą do tworzywa. Po wyschnięciu trzeba je wypolerować i pomalować. Pęknięcia mogą wymagać zastosowania spawania tworzywa i łączenia za pomocą rozgrzanych elementów metalowych.
Elementy dekoracyjne – z chromu, szczotkowanej stali, aluminium, tworzywa.
Panele dekoracyjne na desce rozdzielczej. Najczęściej pojawiają się na nich przetarcia i rysy.
- Trzeba je wymienić na nowe, co jest proste, bo zazwyczaj są montowane na wcisk.
- Czasami można je pomalować (w przypadku elementów z tworzywa).
- Można pozyskać części z demontażu.
Logo/emblemat na kierownicy. Płowieje i traci kolor.
- Można bez problemu kupić zamiennik, także w innym wzorze niż oryginał, za kilkanaście złotych. Wymiana jest bardzo prosta. Trzeba odkleić stary i przykleić nowy.
Przeczytaj również: Alfa Romeo MiTo – wady i zalety.
Panele sterujące na desce rozdzielczej. Jeśli doszło do uszkodzenia przycisków sterujących audio, klimatyzacją i pozostałym wyposażeniem, zazwyczaj należy wymienić cały panel na nowy. Można pozyskać z demontażu. Należy zastosować narzędzia do demontażu tapicerki, aby nie uszkodzić pozostałych elementów. Szczególną uwagę należy zwrócić na podłączenie przewodów, zazwyczaj wtyczek.
Przyciski sterujące / pokrętła sterujące na desce i na boczkach drzwi. Zazwyczaj ściera się na nich farba. Może dojść do ich awarii, na przykład nie działa włącznik świateł awaryjnych.
- Najlepiej wymienić cały moduł na nowy. Jest to łatwe, trzeba być tylko ostrożnym.
Tunel środkowy. Najczęściej ściera się, czasami mogą pojawić się na nim rysy.
- Można go odrestaurować, stosując środek do regeneracji tworzywa.
- Można wymienić na nowy lub z demontażu.
Tapicerka materiałowa lub welurowa
- Przede wszystkim trzeba ją odkurzyć, a potem wyprać i wysuszyć.
- Jeśli są na niej przetarcia i pęknięcia, można zastosować pokrowce na siedzenia. Najlepsze są dedykowane do konkretnych modeli aut.
Tapicerka skórzana
- Należy ją odkurzyć, umyć lekko zwilżoną szmatką, a potem zastosować specjalne środki do pielęgnacji skóry. Powinny one przywrócić tapicerce właściwy kolor i elastyczność.
- Pęknięcia powinien naprawić tapicer. Można zastosować łatki, a następnie szpachlę do skóry oraz farbę (nadającą właściwy kolor) i na koniec lakier zewnętrzny.
Wykładzina na podłodze
- Należy ją dokładnie wyprać i wysuszyć.
- Jeśli jest uszkodzona, można ją wymienić. Można kupić z demontażu albo nową. Można też kupić sam materiał na wykładzinę, który trzeba odpowiednio dociąć i przykleić do podłogi auta. Wymiana wykładziny na podłodze wymaga demontażu foteli, trzeba rozłączyć elektronikę od poduszek powietrznych. Najlepiej zlecić to warsztatowi.
Podsufitka
- Trzeba ją umyć i wysuszyć. Są specjalne środki do czyszczenia podsufitki.
- Jeśli się odkleja, trzeba zastosować specjalny klej do podsufitki. Odklejanie może być spowodowane przedostawaniem się wody z szyberdachu.
- Można zastosować całą podsufitkę – nową lub z demontażu. Można też kupić materiał na podsufitkę, który trzeba dociąć.
Ekrany dotykowe / monitory dotykowe
Mogą nie działać w nich elementy dotykowe, ekrany mogą być rozlane.
- Trzeba je wymienić na nowe, najlepiej znaleźć warsztat, który specjalizuje się w elektronice samochodowej.
Sprawdź stan auta przed zakupem – skorzystaj z oferty rzeczoznawców samochodowych Motocontroler
Dokładne sprawdzenie auta przed zakupem pozwoli Ci uniknąć niemiłych niespodzianek i rozczarować. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Podaj dane auta. Nasz specjalista pojedzie na miejsce (w dowolnej części kraju) i sprawdzi auto przed zakupem. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który krok po kroku opisze stan techniczny Twojego auta. Nasz ekspert przyjrzy się także wnętrzu samochodu. Raport zawiera minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej i osobistą opinię eksperta z odpowiedzią na pytanie, czy warto kupić. Taka wiedza pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję, a także negocjować cenę auta.
Przeczytaj również: Aluminiowe części w samochodzie – na co uważać?