Klimatyzacja samochodowa to obecnie standardowe wyposażenie większości aut, jakie poruszają się po naszych drogach. Klimatyzacja w samochodzie przestała być uważana za luksusowy element wyposażenia pojazdu. Co się jednak dzieje, kiedy klimatyzacja w aucie nie chłodzi? Czy warto wierzyć w słowa sprzedającego, który twierdzi, że klima jest sprawna, tylko nie nabita?
Klimatyzacja samochodowa ma za zadanie chłodzić powietrze, kierowane do wnętrza samochodu w trakcie ciepłych dni. Poza tym klima w aucie odbiera też wilgoć z powietrza, dzięki czemu wspiera kierowcę w trakcie deszczowych dni, chroniąc przed parowaniem szyb.
Kiedy chcesz kupić auto, z pewnością interesuje Cię to, czy klimatyzacja samochodowa działa. Co się dzieje, kiedy klimatyzacja w aucie nie chłodzi?
Klimatyzacja w aucie nie chłodzi – kuriozalne tłumaczenie sprzedającego
W jaki sposób najczęściej sprzedający tłumaczy, dlaczego klimatyzacja w aucie nie chłodzi? Standardowe tłumaczenie brzmi następująco: klima jest sprawna, ale nienabita. Często tego typu słowa możesz znaleźć już w treści ogłoszenia.
Pamiętaj – jeśli coś takiego przeczytasz, to już wiesz, że masz do czynienia z oszustem, kłamcą albo (w co trudno uwierzyć, ale czasami się to zdarza przy sprzedaży aut przez prywatnych właścicieli) laikiem.
Podstawowa zasada działania klimatyzacji samochodowej, która przeczy słowom sprzedających
Jaka jest zasada działania klimatyzacji samochodowej? W klimatyzacji samochodowej krąży gaz chłodniczy. To mieszanina kilku gazów o odpowiednim oznaczeniu (np. R1234yf). Klimatyzacja w samochodzie działa dokładnie tak samo, jak każdy inny układ klimatyzacji, biurowej czy domowej. Różnica polega na tym, że w klimatyzacji biurowej i domowej sprężarka klimatyzacji (kompresor klimatyzacji) napędzany jest przez silnik elektryczny zasilany z sieci 230V.
W samochodzie z silnikiem spalinowym kompresor klimatyzacji napędzany jest przez pasek wieloklinowy, który przenosi napęd z koła na wale korbowym. W samochodach z napędem hybrydowym i elektrycznym kompresor klimatyzacji samochodowej może być napędzany przez silnik elektryczny.
Powróćmy do działania klimatyzacji samochodowej. Po jej uruchomieniu silnik samochodu albo silnik elektryczny zaczynają napędzać kompresor (sprężarkę). Dzięki temu gaz chłodniczy zaczyna krążyć po całym układzie. Sprężony gaz ulega rozprężeniu w zaworze rozprężnym klimatyzacji, następnie odbiera ciepło od powietrza w parowniku. Dalej gaz płynie do skraplacza, chłodnicy klimatyzacji, w której oddaje ciepło i znów trafia do sprężarki.

Klimatyzacja samochodowa, jak każda inna klimatyzacja, musi być w pełni szczelna.
Klimatyzacji się nie nabija. Jeśli klimatyzacja wymaga tzw. nabijania, czyli uzupełniania poziomu gazu, to oznacza, że jest nieszczelna. Zatem – jest niesprawna. Klimatyzację należy naprawić (uszczelnić), następnie wymienić filtr osuszacz klimatyzacji i dopiero wtedy napełnić gazem chłodniczym.
Klimatyzacja nie chłodzi – dlaczego?
Jakie są przyczyny tego, że klimatyzacja w aucie nie chłodzi? Spójrzmy.
- Nieszczelne przewody metalowe klimatyzacji samochodowej. Mogły zostać uszkodzone w wypadku albo niefachowej naprawy silnika lub innych rzeczy pod maską. Mogło dojść do uszkodzenia ich przyłączy. Można je wymieniać na nowe. Można wycinać skorodowany lub uszkodzony fragment, wstawiając w jego miejsce nowy element naprawczy ze złączkami i uszczelnieniami.
- Nieszczelne przewodu gumowe klimatyzacji samochodowej. Mogły ulec uszkodzeniu mechanicznemu albo straciły szczelność na skutek starzenia się gumy. Trzeba je wymienić na nowe.
- Nieszczelny skraplacz – chłodnica klimatyzacji. Mógł ulec korozji albo został uszkodzony mechanicznie w wypadku. Przeczytaj – Zepsuty skraplacz klimatyzacji samochodowej
- Uszkodzony zawór rozprężny klimatyzacji.
- Co najgorsze – uszkodzona sprężarka klimatyzacji. Albo jej sprzęgło (załączające napęd) albo całe urządzenie.
- Uszkodzony może być też panel sterowania klimatyzacją. Przeczytaj – Wszystkie awarie układów klimatyzacji samochodowej
Układ klimatyzacji musi zostać poddany diagnostyce. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy działa sprężarka i panel dotykowy. Jeśli wszystko działa, należy sprawdzić szczelność układu. Po podłączeniu specjalnej maszyny do złączy serwisowych na przewodach klimatyzacji, z układu usuwa się resztki gazu. Do układu wprowadza się gaz obojętny a potem za pomocą specjalnego czujnika sprawdza wycieki na przewodach lub elementach klimatyzacji samochodowej. Po znalezieniu winnego nieszczelności albo uszkodzenia (np. zaworu rozprężnego) do układu można wpuścić czynnik chłodniczy wraz odrobiną oleju mineralnego do smarowania sprężarki. Układ klimatyzacji może wymagać zastosowania od 400 do 600 g czynnika chłodniczego i ok. 20 g oleju mineralnego.

Jeśli kupisz auto z uszkodzoną klimatyzacją samochodową…
Możesz narazić się na bardzo wysokie koszty. To nie wygląda tak, że możesz nie korzystać z klimatyzacji. Klimatyzacja samochodowa w nowoczesnych samochodach może być zintegrowana z ogrzewaniem kabiny. Awaria klimatyzacji może być powodem braku ogrzewania.
W samochodach hybrydowych i elektrycznych z pierwszych lat produkcji niesprawna klimatyzacja może być powodem szeregu poważnych problemów technicznych. Musisz wiedzieć, że w niektórych autach klimatyzacja jest wykorzystywana do chłodzenia baterii trakcyjnej. Jeśli klimatyzacja w samochodzie nie chłodzi, może dojść do uszkodzenia drogiej baterii.
Sprawdź auto przed zakupem!
Naprawa uszkodzonej klimatyzacji może kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. I jak widzisz, skutkiem awarii klimatyzacji mogą być też problemy z drogą baterią. Dlatego – bądź mądra/y przed szkodą.
Po pierwsze – sprawdź, czy interesujące Cię auto nie przeżyło wypadku, powodzi i czy nie jest kradzione. Pomoże Ci w tym historia auta po VIN. Ale uwaga!
Nie musisz płacić za to, żeby dowiedzieć się, czy auto jest powypadkowe, kradzione lub ma zapisane inne szkody. Jeśli skorzystasz z naszego serwisu Historia Szkód (historiaszkod.pl) odpowiedź na to pytanie dostaniesz całkowicie za darmo.
Jeśli auto ma szkody – odrzuć je i szukać innego, dobrego. Jeśli auto nie ma szkód – wykup płatny raport na Historia Szkód, umożliwiający dokładne sprawdzenie auta po VIN. Dowiesz się wielu naprawdę wartościowych rzeczy. A później…
Zleć sprawdzenie auta ekspertom Motocontroler
To najwygodniejszy sposób na sprawdzenie samochodu przed zakupem. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Najlepsze są testy Maxi i Protect, które umożliwiają dokładne sprawdzenie stanu technicznego i wyposażenia auta (w tym klimatyzacji samochodowej). Po zakończonym badaniu nasz ekspert prześle Ci dokładny raport, który krok po kroku opisze stan techniczny auta. Ekspert przedstawi Ci też własną opinię na temat samochodu (kupić – nie kupić) oraz dołączy do raportu minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. Tak wygląda przykładowy raport z badania auta przed zakupem, opracowany przez eksperta Mocontroler. A tak pracuje ekspert Motocontroler.
Nie daj się oszukać – dzięki pomocy Motocontroler kupisz wartościowe auto używane!