Współczesny detailing samochodowy zna wiele pojęć, które opisują poszczególne techniki pracy nad samochodem. Jednym z nich jest glinkowanie nadwozia. Jeśli dbasz o swoje auto i chcesz zabezpieczyć jego powłokę lakierniczą przed uszkodzeniami, musisz wiedzieć czym jest glinkowanie nadwozia. Co daje glinkowanie samochodu w praktyce? Czy można samodzielnie glinkować samochód?
Dlaczego potrzebne jest glinkowanie karoserii?
Powłoka lakiernicza samochodu wystawiona jest na działanie szeregu negatywnych czynników atmosferycznych i nie tylko. Dzieje się tak w trakcie jazdy samochodem i w trakcie postoju, kiedy to auto jest wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Większość zanieczyszczeń, które osadzają się na nadwoziu samochodu, można usunąć podczas mycia.
Standardowo w detailingu stosuje się dwa etapy mycia samochodu:
- mycie wstępne z użyciem piany aktywnej – usuwa największe, luźne zanieczyszczenia;
- mycie właściwe, z użyciem miękkich gąbek i metody na dwa wiadra (jedno z szamponem/środkiem do mycia, drugie z czystą wodą do płukania gąbki, aby usuwać z niej piasek).
Jednak są zanieczyszczenia, których nie uda się usunąć podczas standardowego mycia samochodu. I tutaj z pomocą przychodzi glinkowanie nadwozia.
Glinkowanie lakieru – co daje? Jakie zanieczyszczenia usuwa?
Glinkowanie nadwozia samochodu usuwa zanieczyszczenia, które „wcisnęły” się w mikroszczeliny powłoki lakierniczej i których nie sposób usunąć za pomocą mycia. Glinkowanie karoserii usuwa mikrokamienie, reszty owadów, które wtopiły się w lakier (kwasy z ciał owadów potrafią go rozpuścić), resztki ptasich odchodów, które wtopiły się w lakier, żywice z drzew, ziarenka piasku, mikrokamienie.
Podstawowym narzędziem (materiałem) do glinkowania jest, któż by się spodziewał, glinka. Jednak nie ma ona nic wspólnego z gliną. Poza podobną konsystencją.
Glinka do lakieru – co to jest?
Glinka do lakieru to miękka masa wyprodukowana z tworzywa żywicznego. Ma konsystencję gliny albo plasteliny. Można ją łatwo ugniatać w palcach i zmieniać jej kształt. Glinka się lepi, dzięki czemu przylepiają się do niej uwolnione zanieczyszczenia. Ale to nie skłonność do lepienia jest największą bronią glinki do lakieru. Zawiera ona niewielką ilość proszku polerskiego. Takiego samego, jaki dodaje się do past polerskich. Tylko w mniejszej ilości.
Zadaniem glinki jest uwolnienie zanieczyszczeń, które wrosły (wtopiły się) w powłokę lakierniczą samochodu i związanie ich (przylepienie). Dzięki temu możliwe jest dokładne oczyszczenie lakieru samochodu z zanieczyszczeń.
Czy glinkowanie jest konieczne?
Nikt nikogo nie zmusi do glinkowania auta, zatem trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jednak jeśli chcesz idealnie zadbać o lakier, a do tego chcesz zastosować profesjonalne metody zabezpieczenia lakieru przed uszkodzeniami (powłoki ochronne na lakier), takie jak powłoka ceramiczna czy oklejanie folią, glinkowanie lakieru jest konieczne.
Glinkowanie pojazdu – jak przebiega? Jak glinkować samochód?
Glinkowanie samochodu musi być poprzedzone dokładnym myciem auta. Auto musi być umyte zgodnie z zasadami detailingu samochodowego, czyli metodą na dwa wiadra (wspomnianą wcześniej). Po wyschnięciu karoserii, która musi być chłodna (nie może być wystawiona na działanie słońca, wiatru, pyłu itd.) można przystąpić do glinkowania.
Na czym polega glinkowanie? Określony element nadwozia spryskuje się specjalnym płynem, zapewniającym poślizg podczas glinkowania auta. Niektórzy detailerzy stosują substytut płynu zapewniającego poślizg podczas glinkowania, wykorzystując rozwodniony szampon samochodowy bez wosku.
Glinkowanie polega na delikatnym pocieraniu po wilgotnym lakierze. W ten sposób uwalniane są zanieczyszczenia, które następnie przylepiają się do plastycznej glinki.
Co pewien czas glinkę należy ugnieść w dłoniach.
To oczywiste, że glinka się zużywa. Nie zmniejsza się jej objętość w trakcie pracy, ale zbiera się na niej coraz więcej zanieczyszczeń.
Czy glinkowanie rysuje lakier?
Jeśli jest wykonywane z całą siłą (dociskanie glinki do nadwozia) i robione na sucho, bez środka poślizgowego, może doprowadzić do porysowania lakieru.
Glinkowanie lakieru przed i po – czy są widoczne różnice?
Glinkowanie lakieru raczej nie spowoduje widocznych różnic w wyglądzie lakieru samochodowego. Za to różnica może być wyczuwalna po przeciągnięciu ręką po lakierze. Powinien być bardziej gładki. Choć nie oszukujmy się – nie zawsze tak jest. Czasami jest to przesada.

Co po glinkowaniu?
Glinkowanie to zazwyczaj ostatni etap dokładnego mycia nadwozia auta, czyli jego dekontaminacji. Po glinkowaniu auto jest poddawane korekcie lakieru i pokrywane ceramiką lub folią. Po glinkowaniu samochód może też być pokryty woskiem.
Glinkowanie auta – ile trwa?
Glinkowanie nadwozia to proces pracochłonny i czasochłonny. Glinkowanie nadwozia auta kompaktowego może trwać nawet dwie godziny.
Glinkowanie auta – cena
Samodzielne glinkowanie nadwozia zamknie się w cenie do 30 złotych (glinka plus duże opakowanie płynu do zapewnienia poślizgu).
Glinkowanie w salonach detailingu rzadko jest wyceniane osobno. Zazwyczaj jest ono wliczane w koszt mycia detailingowego (kosztuje kilkaset złotych).
Glinkowanie – dodatkowe informacje
Glinkowanie lakieru to nie jedyne zastosowanie glinki. Możliwe jest jeszcze glinkowanie szyb (glinkowanie szyby samochodowej pozwala skutecznie oczyścić szyby), glinkowanie felg aluminiowych (przed położeniem na nie ceramiki), glinkowanie reflektorów i glinkowanie lamp (przed polerowaniem, które ma przywrócić przejrzystość kloszy).
Jeśli chcesz kupić dobre auto używane – skorzystaj z oferty Motocontroler
Pamiętaj – samochód może pięknie wyglądać. Może być poddany najdroższym zabiegom detailingu samochodowego. Jednak równocześnie to samo pięknie wyglądające auto może być po powodzi, może być bardzo mocno zużyte pod względem technicznym, może mieć uszkodzony silnik, skrzynię biegów, baterię trakcyjną. To może być auto po wypadku, które ma piękną powłokę lakierniczą, położoną na warstwy szpachli. Nie daj się oszukać. Nie kupuj auta używanego tylko dlatego, że ma ładny wygląd.
Po pierwsze – historia auta po VIN. Skorzystaj z naszego serwisu HistoriaSzkod.pl Zupełnie za darmo otrzymasz informację o tym, czy auto miało zapisane jakieś szkody w bazach ubezpieczycieli i Policji na całym świecie.
Jeśli auto jest po wypadku, po zalaniu, po powodzi – nic nie zapłacisz za jego sprawdzenie po VIN. W ten sposób możesz, zupełnie za darmo, eliminować ryzykowne pojazdu.
Po drugie – auto nie ma żadnych szkód? Czas na dokładne sprawdzenie pojazdu po VIN. Wykup płatny raport na HistoriaSzkód.pl. Dowiesz się z niego wielu bardzo wartościowych informacji na temat kupowanego pojazdu.
Po trzecie – sprawdź pojazd przed zakupem. Pomogą Ci w tym eksperci Motocontroler. Zamów usługę sprawdzania auta przed zakupem i wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Ekspert Motocontroler pojedzie na miejsce i przygotuje dla Ciebie wyczerpujący raport, opisujący krok po kroku stan techniczny auta, jego wyposażenia, powłoki lakierniczej itd. W skład raportu wejdzie też minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej, a także osobista opinia eksperta na temat samochodu.
Tak wygląda przykładowy raport z badania auta przed zakupem. Sprawdź auto przed zakupem, wyeliminuj pojazdy uszkodzone i kup świetne auto. Z nami Ci się uda!