Niewłaściwe serwisowanie silnika i duże zużycie eksploatacyjne generuje poważne awarie. Jedną z nich jest wytarty wałek rozrządu. Wytarcie wałka rozrządu powoduje bardzo wiele problemów z właściwą pracą jednostki napędowej. Naprawa wytartego wałka rozrządu jest bardzo droga. Dlatego warto unikać aut z wytartym wałkiem rozrządu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy po czym rozpoznać wytarty wałek rozrządu (objawy awarii), jakie są koszty naprawy wytartego wałka rozrządu i co powoduje, że dochodzi do wytarcia wałka rozrządu.
Używany samochód z silnikiem diesla albo benzynowym. Duży przebieg. Problemy z właściwą pracą silnika. Duże zużycie paliwa. Utrata mocy. Kopcenie. To może być wytarty wałek rozrządu. To jedna z najdroższych awarii, jakie trzeba usunąć we współczesnych samochodach. I co gorsza, awaria, która pojawia się coraz częściej. Dlatego nigdy nie kupuj przysłowiowego kota w worku. Sprawdź dokładnie auto przed zakupem. Na końcu artykułu pokażemy Ci najwygodniejszy sposób. A teraz przejdźmy do problemów z wałkiem rozrządu.
Wałek rozrządu – co to jest?
Wałek rozrządu to kluczowy podzespół każdego silnika benzynowego i wysokoprężnego. Jakie zadanie pełni wałek rozrządu? Steruje on pracą zaworów. Wałek rozrządu otwiera i zamyka określone zawory dolotowe (doprowadzające powietrze do cylindrów) i wylotowe (odprowadzające spaliny z cylindrów). Wałek rozrządu jest napędzany przez napęd rozrządu – pasek rozrządu lub łańcuch rozrządu, w zależności od zastosowanego rozwiązania przez producenta silnika.
Obroty wałka są ściśle skoordynowane z obrotami wału korbowego. Wszystko po to, aby zawory dolotowe i wylotowe otwierały się w określonym momencie, przy odpowiednim położeniu tłoka w danym cylindrze.
W jaki sposób wałek rozrządu steruje pracą zaworów? Na wałku znajdują się krzywki. Nacisk z ich strony na elementy pośredniczące (np. popychacze i dźwigienki zaworowe) powoduje otwieranie zaworów. Zawory zamykają się samoistnie, dzięki sprężynkom.

Ze względu na wysoki stopień skomplikowania współczesnych jednostek napędowych, w silnikach stosuje się minimum dwa wałki rozrządu. Nic w tym dziwnego, skoro standardem jest układ 16V, gdzie na jeden cylinder przypadają trzy zawory. Są i bardziej skomplikowane silniki, w których są aż cztery wałki rozrządu. Jednak na szczęście, standardem są dwa wałki.
Sprawę komplikuje dodatkowo zastosowanie układów zmiennych faz rozrządu, które przy mniejszym lub większym obciążeniu silnika przesuwają wałek rozrządu w nieco inne położenie, aby zmienić charakterystykę pracy zaworów.

Przeczytaj również: Jak działa rozrząd w samochodzie?
Wytarcie wałka rozrządu – co to jest? Na czym polega wytarcie wałka rozrządu?
Już wiesz, że wałek rozrządu steruje pracą zaworów, wywierając na nie presję za pomocą krzywek. To właśnie te krzywki się wycierają. Czyli po prostu – mechanicznie ścierają, zmieniając swój kształt. Jaki jest tego efekt? Inny kształt krzywek powoduje, że zawory otwierają się w nieodpowiedni sposób. A to generuje poważne problemy dla pracy jednostki napędowej.
Wytarty wałek rozrządu – objawy awarii
Jakie są typowe objawy zużytego, wytartego wałka rozrządu? To:
– Nierówna praca jednostki napędowej, przygasanie, zmiany prędkości obrotowej;
– Przygasanie silnika przy zmniejszaniu prędkości (np. dojeżdżaniu do świateł) i przy pracy silnika na biegu jałowym (podobny objaw generuje uszkodzenie układu zmiennych faz rozrządu);
– Silne dymienie;
– Większe zużycie paliwa;
– Wyraźna utrata mocy (może ją powodować wiele innych czynników);
– Czasami rytmiczne stuki albo odgłosy tykania (mogą świadczyć też o wielu innych awariach układu korbowo tłokowego albo układu rozrządu).
Silne dymienie we współczesnych autach, zwłaszcza dieslach, jest z kolei przyczyną przyspieszonego zapychania filtra cząstek stałych. Jazda autem z uszkodzonymi krzywkami na wałku jest bardzo męcząca. Nie tylko ze względu na utratę mocy, ale też ze względu na przygasanie i gaśniecie silnika, np. przy dojeżdżaniu do skrzyżowania.
Dlaczego doszło do wytarcia wałka rozrządu?
Jest kilka przyczyn, dla których wałek rozrządu się wyciera. Prawda jest taka, że zazwyczaj za wytarcie wałka odpowiada kilka przyczyn na raz.
A przyczyny wytarcia wałka rozrządu są następujące:
– bardzo duży przebieg auta;
– słaba jakość wykonania wałka, który nie jest odlewany jak kiedyś, tylko produkowany z połączenia metalowej rury z krzywkami ze specjalnego stopu;
– problemy z odpowiednim smarowaniem pracującego wałka rozrządu, które mogą być związane ze stanem oleju silnikowego (stary olej silnikowy, za rzadko wymieniany olej silnikowy, źle dobrany olej silnikowy) albo układu smarowania (zbyt niskie ciśnienie oleju silnikowego, problemy z doprowadzeniem oleju silnikowego do rozrządu na skutek zapchanym kanalików olejowych).

Ile kosztuje naprawa wytartego wałka rozrządu?
Naprawa jest bardzo droga i trzeba liczyć się z koniecznością wydania minimum 5 tysięcy złotych na wymianę jednego wałka. Sam wałek rozrządu jest drogi, a do tego trzeba często wymienić wszystkie elementy pośredniczące pomiędzy wałkiem a zaworami (dźwigienki, popychacze), napęd rozrządu (pasek lub łańcuch), olej silnikowy i płyn chłodzenia.
W jakich silnikach najczęściej dochodzi do wytarcia wałka rozrządu?
Często dzieje się to w silnikach diesla. Po analizie wyszukiwań związanych z wytartym wałkiem rozrządu wyraźnie widać, że najczęściej dotyczą one popularnych silników niemieckich (wytarty wałek rozrządu w 1,9 TDI, wytarty wałek rozrządu w 2,0 TDI, wytarty wałek rozrządu w 2,5 TDI).

Sprawdź auto przed zakupem – to najlepszy sposób
Dwie najczęstsze przyczyny uszkodzenia wałka rozrządu to duży przebieg samochodu i brak odpowiedniego serwisowania. To dlatego nieuczciwi sprzedawcy fałszują przebieg auta, a nieodpowiednie serwisowanie maskują poprzez fałszowanie książek serwisowych samochodu. Na szczęście są skuteczne sposoby, aby tego uniknąć.
Po pierwsze – historia auta po VIN. W naszym serwisie HistoriaSzkód.pl możesz całkowicie za darmo eliminować pojazdy, które mają zapisane szkody (są po wypadku, zalaniu, kradzieży). Sprawdzenie auta po VIN wymaga tylko wpisania numeru VIN samochodu. Po kilku minutach dostaniesz odpowiedź, czy pojazd ma zapisane szkody. W ten sposób za darmo usuniesz z listy sporo aut z problemami.
Po drugie – jeśli samochód nie ma szkód, wykup płatne sprawdzenie auta po VIN na HistoriaSzkód.pl. Dowiesz się wielu wartościowych rzeczy o aucie.
Trzeci etap – sprawdzenie auta przed zakupem przez wykwalifikowanych ekspertów z firmy Motocontroler. Nie ma znaczenia, w której części kraju znajduje się samochód. W kraju pracuje ponad 200 ekspertów Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler, podaj dane auta i czekaj na wynik badania. W najkrótszym możliwym czasie ekspert dokona sprawdzenia auta, a Ty dostaniesz kompleksowy raport, opisujący krok po kroku stan techniczny samochodu. Do raportu dołączone będzie minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej, jak również osobista opinia eksperta na temat danego auta.
Wytarty wałek rozrządu i inne kosztowne awarie mogą zrujnować Twój budżet. Możesz tego uniknąć i kupić dobre auto. Nie daj się oszukać.