Warunki atmosferyczne, promieniowanie ultrafioletowe, nieostrożne czyszczenie, ptaki, owady i czas niszczą lakier samochodu. Na skutek tego lakier samochodowy utlenia się, blaknie, pojawiają się na nim rysy, plamy i hologramy. Jaka powłoka na lakier samochodowy zatrzyma proces niszczenia powłoki lakierniczej? Sprawdzimy wszystkie rozwiązania dostępne na rynku.
Jeśli chcesz kupić auto używane, z pewnością zwracasz uwagę na jego wygląd zewnętrzny. To oczywiste, że auto, które ma piękny, błyszczący lakier, przyciągnie Twoją uwagę. I będziesz w stanie zapłacić za nie więcej. Nic w tym dziwnego.
Warto zapłacić więcej za auto, na którym znajduje się powłoka ochronna na lakier. To znak, że właściciel samochodu o niego dbał. Powłoka na samochód jest droga. A jeśli ktoś nakładał ją samodzielnie, to musisz pamiętać, że jej położenie jest bardzo pracochłonne. Dlatego warto to docenić.
Oczywiście, jak zawsze musisz pamiętać, że piękny wygląd to nie wszystko. Powłoka ochronna na lakier samochodowy nie świadczy o tym, że auto jest w idealnym stanie technicznym. Samochód może mieć piękny lakier i równocześnie, zniszczony silnik, skrzynię biegów albo baterię trakcyjną (w samochodzie elektrycznym).

Co to jest powłoka na samochód?
Zanim przejdziemy do powłoki lakierniczej, musimy powiedzieć o jeszcze jednej warstwie, która jest nakładana bezpośrednio na karoserię. Składa się ona z powłoki antykorozyjnej (najczęściej cynkowej), podkładu (gruntu wyrównującego) i powłoki fosforanowej. Łącznie jej grubość wynosi do 10 mikronów. Zadaniem tej warstwy, nakładanej bezpośrednio na blachę auta, jest zapewnienie ochrony przed korozją, idealnej gładkości i przyczepności dla powłoki lakierniczej. I teraz możemy przejść do powłoki lakierniczej auta.
Lakier samochodowy (powłoka lakiernicza) składa się z trzech podstawowych warstw.
Warstwa pierwsza – podkład, ma do 30 mikronów grubości. Zazwyczaj ma białą lub szarą barwę. Możesz ją zobaczyć wtedy, gdy na lakierze jest gruba rysa albo otarcie.
Warstwa druga to lakier właściwy albo lakier bazowy. To on nadaje kolor. Może być też wymieszany z proszkiem metalicznym albo perłowym dla lepszego efektu. Ta warstwa ma do 20 mikronów.
Na zewnątrz znajduje się warstwa lakieru bezbarwnego. To klar lub clear. Ta warstwa zapewnia połysk oraz ochronę lakieru właściwego przed uszkodzeniami. To na lakierze bezbarwnym znajdują się rysy (poza głębokimi, które sięgają dalej), hologramy (od mycia ostrymi szczotkami, zmatowienia (od promieniowania ultrafioletowego), plamy po owadach i ptasich odchodach. Powłoka na lakier musi zatem być położona na lakierze bezbarwnym. Ale… Jaki miałoby to sens, gdyby powłoki na lakier samochodowy kłaść na zmatowały, porysowany lakier? Dlatego musi być on odpowiednio przygotowany. Chyba, że jest to lakier w samochodzie fabrycznie nowym.
Zanim położy się powłoki na lakier – korekta lakieru
Czym jest korekta lakieru? To mechaniczne ścieranie zewnętrznej warstwy lakieru bezbarwnego, a następnie jego polerowanie.
Każda korekta lakieru zabiera do kilku mikronów grubości lakieru bezbarwnego. Dlatego korekt nie można robić w nieskończoność. Bo można zerwać cały lakier bezbarwny.
W trakcie korekty lakieru stosowane są polerki wysokoobrotowe, pady polerskie i pasty polerskie. Każdy z nich (padów i past) ma trzy stopnie efektywności (ścieralności), które są określane siłą cięcia. Największa siła cięcia jest przeznaczona do usuwania największych rys i zmatowień. Najmniejsza siłą cięcia do polerowania.
Wypolerowane, błyszczące nadwozie jest już gotowe to tego, żeby mogła się na nim znaleźć powłoka na samochód (warstwa ochronna na lakier samochodowy).
Przeczytaj również: Wymień łańcuch rozrządu po zakupie auta używanego

Powłoka ceramiczna na samochód
Co to jest powłoka ceramiczna? Ceramiczna powłoka na samochód to płynny kosmetyk (o konsystencji wody) wytwarzany na bazie siloksanów, żywic silikonowych, środków wiążących, rozpuszczalników, katalizatorów i innych dodatków.
Od jakości środka wiążącego zależy trwałość powłoki ceramicznej. Najtańsza powłoka ceramiczna powinna zapewnić ochronę przez kilkanaście miesięcy. Najdroższa powłoka ceramiczna powinna chronić nadwozie przez około 5 lat.
Powłoka ceramiczna może mieć różne odmiany, które mają różne nazwy. I tak:
Co to jest powłoka grafenowa na samochód? To powłoka ceramiczna z niewielką domieszką grafenu.
Co to jest powłoka kwarcowa na samochód? To po prostu inna nazwa powłoki ceramicznej.
Co to jest powłoka tytanowa na samochód? To powłoka ceramiczna z domieszką tytanu, który ma polepszyć jej właściwości.
Co to jest powłoka teflonowa na samochód? To zazwyczaj mieszanina wosku i teflonu, nie jest to powłoka ceramiczna. Ma trwałość wosku. Czyli maksymalnie chroni karoserię przez okres do 3 miesięcy.
Co to jest powłoka hybrydowa na samochód? Powłoka hybrydowa to najczęściej wosk z dodatkiem powłoki ceramicznej. Taka powłoka nie zapewnia takiej ochrony i trwałości jak powłoka ceramiczna, ale znacznie przedłuża trwałość powłoki woskowej i nadaje jej dodatkową szklistość.
Co to jest powłoka hydrofobowa na samochód? Powłoka hydrofobowa to warstwa, po której woda bardzo szybko spływa. Dzięki temu nie trzyma się brud, który standardowo lepi się do mokrego nadwozia. Powłokę hydrofobową zapewnia powłoka ceramiczna, wosk i powłoka polimerowa.
Co to jest powłoka polimerowa? Powłoka polimerowa to specjalna warstwa ochronna, zapewniająca hydrofobowość. Zapewnia trwałość rzędu kilku tygodni.

Jak nakładać ceramiczne powłoki na lakier samochodowy?
Lakier musi być idealnie czysty, odtłuszczony, wyglinkowany (glinkowanie usuwa zanieczyszczenia, które wtopiły się w lakier) i w przypadku aut starszych poddany korekcie lakieru.
Niewielką ilość powłoki ceramicznej (kilka kropel) nakłada się na wybrany fragment karoserii za pomocą aplikatora, który jest dołączony do ceramiki. Ceramikę rozprowadza się metodą na krzyż po wybranym fragmencie nadwozia (najczęściej 30×30 lub 40×40 cm). Po kilkudziesięciu sekundach całe miejsce należy dokładnie wypolerować za pomocą mikrofibry. Nie może być żadnych plam, smug ani zacieków. Jeśli są – miejsce trzeba odtłuścić i zabieg powtórzyć.
Wypolerowanie całego auta jest czasochłonne i pracochłonne. Niektórzy specjaliści zalecają po 24 godzinach położenie drugiej warstwy.
Po nałożeniu powłoki ceramicznej auto nie może być wystawiane na działanie wody ani zanieczyszczeń. Najlepiej gdy stoi w ciepłym garażu. W salonach detailingowych stosowane są specjalne ekrany podczerwieni, które pozwalają na przyspieszenie procesu schnięcia powłoki.
Przeczytaj również: Sfałszowana książka serwisowa samochodu używanego
Ile kosztuje ceramiczna powłoka na lakier?
Standardowo opakowanie powłoki ceramiczne ma od 30 do 50 ml pojemności. Taka buteleczka powinna wystarczyć na położenie ceramiki na całą karoserię. Pamiętaj o tym, że specjaliści zalecają nakładanie dwóch warstw.
Ceny najtańszych powłok ceramicznych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za opakowanie. Markowe środki mogą kosztować kilkaset złotych za opakowanie. Czym one się różnią od siebie? Zawartością dodatków, które między innymi zapewniają powłokom trwałość. To dlatego jedna powłoka może chronić lakier przez okres do 1 roku a inna do 5 lat.
Położenie powłoki ceramicznej w studiu detailingowym może kosztować nawet od 2500 do 4000 zł, razem z myciem detailingowym i korektą lakieru.

Serwisowanie powłoki ceramicznej
Ceramiczna powłoka na lakier wymaga odpowiedniego serwisowania i odpowiedniego traktowania.
Z jednej strony ceramiczne powłoki na lakier samochodowy zapewniają kierowcy komfort. Dzięki warstwie hydrofobowej na powłoce nie osadza się woda, przez co trudniej osadza się brud.
Jednak są też obowiązki. Samochód można myć tylko przy użyciu specjalnego szamponu o neutralnym ph. Co pewien czas – standardowo raz na rok, auto musi przejść mycie detailingowe i później musi zostać pokryte specjalną odżywką, żeby odtworzyć właściwości powłoki.
Powłoka na lakier – folia bezbarwna / folia transparentna
Druga najpopularniejsza metoda ochrony lakieru to oklejenie go bezbarwną (albo kolorową) folią. To najlepsza warstwa ochronna na lakier samochodowy, który chroni przed wszystkimi uszkodzeniami. Także lekkimi zarysowaniami mechanicznymi, które mogą zatrzymać się na folii.
Jak przebiega oklejanie folią (popularnie car wrapping)? Auto musi mieć idealnie czystą i odtłuszczoną powłokę lakierniczą. W przypadku starszych aut wykonuje się korektę lakieru.
Do oklejania nadwozia stosuje się folie, które po podgrzaniu staja się lejące. Tylko taka folia jest w stanie odpowiednio pokryć nadwozie. Poza samą folią niezbędny jest specjalny środek, który zwiększa skuteczność kleju i dodatkowo zmiękcza folię.
Folia jest rozprowadzana po karoserii auta za pomocą specjalnych narzędzi. Trwałość folii (jeśli została zastosowana folia wysokiej jakości) jest bardzo duża – nawet kilkanaście lat. Folia nie wymaga serwisowania. W przypadku uszkodzenia wystarczy odkleić folię z danej części nadwozia i nakleić nową.
Dobra folia może kosztować od 100 do 200 złotych za metr kwadratowy.
Czy powłoki na lakier samochodowy podnoszą wartość samochodu używanego?
Tak, to prawda. Powłoki ochronne na samochód udowadniają, że poprzedni właściciel dbał o pojazd i chronił go przed czynnikami atmosferycznymi. Nic zatem dziwnego, że przy sprzedaży cena za auto będzie wyższa, niż w przypadku analogicznych pojazdów bez takiej ochrony. Czy warto zapłacić więcej? Z pewnością tak, bo dobra powłoka lakiernicza to wielki atut każdego samochodu.
Pamiętaj o tym, że powłoki na lakier samochodowy, takie jak kolorowe folie, mogą też maskować uszkodzenia.
To, że na samochodzie jest powłoka ceramiczna, nie oznacza, że auto nie było po wypadku czy zalaniu. Powłoka mogła zostać nałożona po naprawie.
I co najważniejsze. Piękny lakier nie świadczy o tym, że samochód jest sprawny pod względem mechanicznym lub pod względem wyposażenia.

Sprawdź auto przed zakupem w profesjonalny sposób – nie nabieraj się tylko na piękny wygląd!
Jak sprawdzić samochód przed zakupem? Po pierwsze pomoże Ci historia auta po VIN na naszej stronie HistoriaSzkod.pl. Nic nie ryzykujesz! Potrzebujesz tylko numer VIN auta, które Cię interesuje, aby przeprowadzić pierwsze, darmowe sprawdzenie auta po VIN. Zupełnie za darmo otrzymasz odpowiedź, czy samochód miał jakieś szkody, czy nie.
Miał szkody? Odrzucasz ofertę i szukasz dalej.
Nie miał szkód? Super! Kup płatny raport na HistoriaSzkod.pl i dowiedz się wielu interesujących rzeczy o aucie.
W raporcie po VIN nie ma żadnych przykrych niespodzianek? Zatem czas na sprawdzenie auta przed zakupem przez ekspertów firmy Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler, opłać go i podaj odpowiednie dane (np. dotyczące ogłoszenia o sprzedaży). Nasz ekspert skontaktuje się ze sprzedawcą i pojedzie sprawdzić auto w najkrótszym możliwym terminie. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który krok po kroku będzie opisywać stan techniczny samochodu. Do raportu będzie dołączona osobista opinia eksperta Motocontroler (czy warto kupić) i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.
Spójrz – tak wygląda przykładowy raport z badania samochodu, opracowany przez eksperta Motocontroler. Nie ryzykuj! Z naszą pomocą kupisz dobre auto używane!