Przegrzewanie się silnika to awaria, która może doprowadzić do poważnych awarii jednostki napędowej, a nawet do jej zatarcia. Przegrzewanie się silnika można łatwo zdiagnozować oraz naprawić. Jeśli w aucie, które chcesz kupić, pojawiają się objawy przegrzanego silnika – zrezygnuj z zakupu. Dlaczego? Bo naprawa tego uszkodzenia jest niedroga, zatem jeśli ktoś pozwalał na przegrzewanie się silnika, to oznacza, że nie dbał o auto. Albo to nieuczciwy handlarz, który chce pozbyć się uszkodzonego pojazdu.
Przegrzanie silnika / przegrzewanie silnika – co to jest?
Silnik spalinowy (benzynowy i diesla) współpracuje z układem chłodzenia. Sprawny układ chłodzenia ma za zadanie utrzymanie silnika w temperaturze roboczej (optymalnej dla niego). W tym celu układ chłodzenia odprowadza nadmiar ciepła przez chłodnicę (a także do układu ogrzewania kabiny). Pomiar ciepła dokonywany jest przez czujnik temperatury płynu chłodzącego. Jeśli temperatura płynu chłodzącego przekracza 90 – 100 st. C (w przypadku nowszych aut z silnikami downsizingowymi może to być 110 – 120 st. C) wówczas mówimy o przegrzewaniu silnika.
Kierowca zawsze powinien obserwować wskaźnik temperatury płynu chłodzącego, który znajduje się na desce rozdzielczej.
Przegrzewanie silnika elektrycznego – w samochodach BEV (Battery Electric Vehicle – w 100 proc. elektrycznych)
Czy przegrzewają się tylko silniki spalinowe? Nie. W samochodach BEV pojawia się również ten problem. Przegrzewanie silnika elektrycznego prowadzi do jego uszkodzenia. Tylko w niektórych samochodach stosuje się chłodzenie silnika i jego elektroniki oraz falownika za pomocą cieczy chłodzącej.
Przegrzewanie silnika elektrycznego to jeden z głównych powodów konieczności jego wymiany, na przykład w samochodach Tesla. W przeciwieństwie do aut spalinowych, kierowca nie jest w stanie kontrolować temperatury silnika.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać zużyty silnik?

Przegrzanie silnika – skutki
Praca silnika w podwyższonej temperaturze niesie ze sobą bardzo wiele problemów dla jednostki napędowej. Dochodzi do przyspieszonego zużycia podzespołów mechanicznych silnika (tłoków i cylindrów). W przyspieszonym tempie niszczą się uszczelki silnika – uszczelka pod pokrywą zaworów, uszczelki wałów korbowego i rozrządu, a także uszczelka pod głowicą silnika.
Przegrzanie silnika powoduje też przyspieszoną destrukcję oleju silnikowego. Im wyższa temperatura pracy, tym szybsza degradacja oleju. Kiedy olej straci właściwości ochronne na skutek przegrzania, dojdzie do zatarcia silnika.
Przegrzewanie silnika ma tragiczne skutki dla jednostki napędowej. Tymczasem najczęstsze przyczyny przegrzewania silnika są łatwe do zdiagnozowania i usunięcia.
Przegrzanie silnika – objawy przegrzanego silnika
Objawy przegrzewanego silnika to przede wszystkim wskazania wskaźnika temperatury na desce rozdzielczej, który osiąga bardzo wysokie wartości.
Przegrzewanie silnika – co robić?
To awaria, która nie może czekać na naprawę. Należy jak najszybciej przeprowadzić diagnostykę samochodu i znaleźć przyczyny przegrzewania.

Przegrzewanie silnika – przyczyny
Co powoduje przegrzewanie silnika spalinowego (benzynowego i diesla)? Dlaczego silnik ulega przegrzaniu?
Nietrudno się domyślić, że najczęściej powodem są problemy z układem chłodzenia. Typowe powody to:
– Ubywanie płynu chłodniczego na skutek wycieków w układzie. Powodem może być nieszczelna skorodowana chłodnica, wycieki przy miejscach montażu węży układu chłodzenia, zużyta uszczelka termostatu, uszkodzona pompa cieczy chłodzącej (zużyte uszczelnienia), wycieki ze skorodowanej nagrzewnicy.
– Ubywanie płynu chłodniczego na skutek awarii uszczelki pod głowicą.
– Zepsuty termostat (standardowy) zablokowany w pozycji zamkniętej. Nie otwiera się po rozgrzaniu silnika, przez co płyn krąży przez cały czas po małym obiegu, bez chłodnicy. Powoduje przegrzewanie silnika na postoju.
– Zepsuty termostat sterowany elektronicznie. Jego uszkodzenie można zdiagnozować przy pomocy diagnostyki komputerowej.
– Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej. Zazwyczaj bardzo mocno hałasuje.
– Zepsuty czujnik temperatury płynu chłodzącego.
– Niewłaściwy płyn chłodniczy – woda zamiast płynu. Albo zbyt mała ilość koncentratu rozmieszana z wodą.
– Układ chłodzenia zablokowany przez kamień kotłowy.
Przyczyną przegrzewanie się silnika benzynowego i diesla może być też przeprowadzony tuning silnika, w którym elektronicznie podniesiono moc jednostki napędowej, poprzez ingerencję w oprogramowanie sterownika silnika. Równocześnie nie podniesiono wydajności układu chłodzenia.
Czy warto kupić auto używane, w którym zaobserwowano przegrzewanie się silnika?
Zdecydowanie nie. Przegrzewanie się silnika mogło wywołać bardzo wiele negatywnych skutków dla silnika, w którym mogło dojść do przyspieszonego zużycia części mechanicznych oraz uszczelek, w tym metalowo – kompozytowej uszczelki pod głowicą.
Jeśli ktoś wystawia auto do sprzedaży, w którym można zaobserwować objawy przegrzewającego się silnika, to oznacza, że w ogóle nie dbał o pojazd. Albo na co dzień handluje uszkodzonymi autami i chce je sprzedać bez konieczności jakichkolwiek inwestycji.
Sprawdź samochód przed zakupem – wykorzystaj do tego najlepsze narzędzia i wiedzę specjalistów
Pierwsza rzecz to historia pojazdu po VIN. Nie musisz płacić za każdym razem za raport i dowiadywać się, że auto jest po wypadku albo po powodzi. Jest lepszy sposób.
Wykorzystaj darmowe sprawdzenie auta po VIN na stronie HistoriaSzkod.pl.
Potrzebujesz tylko numeru VIN auta, które Cię interesuje. Zupełnie za darmo otrzymasz odpowiedź, czy dane auto ma jakieś szkody (jest po wypadku, kradzieży, zalaniu) czy też nie.
Świetne, prawda? Nie musisz płacić za raport, aby wyeliminować powypadkowe auta. Jeśli znajdziesz pojazd bezwypadkowy – wtedy kup płatny raport na HistoriaSzkod.pl, umożliwiający dokładne sprawdzenie pojazdu po numerze VIN. Dowiesz się wielu wartościowych informacji.
Co dalej? Jeśli w raporcie po VIN nie było żadnych nieodpowiednich rzeczy – czas na dokładne sprawdzenie auta przed zakupem pod względem technicznym.
Najwygodniejsza metoda to sprawdzenie auta przez ekspertów Motocontroler. Auto może znajdować się w dowolnej części Polski. Zamów usługę sprawdzenia auta przed zakupem wybierając odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Ekspert pojedzie na miejsce i sprawdzi stan techniczny oraz wyposażenie pojazdu. Z pewnością bez problemu wykryje problemy z przegrzewaniem silnika. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który krok po kroku opisze stan techniczny samochodu. Do raportu dołączona będzie opinia eksperta na temat auta (czy warto kupić) oraz minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.
Tak wygląda przykładowy raport z badania auta przed zakupem, opracowany przez eksperta Motocontroler. Sprawdź jak eksperci Motocontroler działają krok po kroku.
Skorzystaj z najlepszej metody na sprawdzenie auta przed zakupem i kup świetne, sprawdzone, sprawne auto! Nie daj się oszukać nieuczciwym sprzedawcom!