Porady ekspertów Motocontroler

Co to jest zautomatyzowana skrzynia biegów? Wady i zalety skrzyni zautomatyzowanej

Skrzynia zautomatyzowana easytronic
No machine-readable author provided. Gryffindor assumed (based on copyright claims)., Public domain, via Wikimedia Commons

Teoretycznie jazda samochodem, wyposażonym w zautomatyzowaną skrzynię biegów, powinna tak przyjemna,  jak jazda samochodem ze skrzynią automatyczną. Zautomatyzowane skrzynie biegów są też montowane w autach miejskich. Czy warto kupić auto ze zautomatyzowaną skrzynią biegów? Skrzynie zautomatyzowane mają sporo wad. Skrzynie zautomatyzowane są awaryjne, a komfort jazdy, oferowany przez auto ze skrzynią zautomatyzowaną też może być źródłem wielu frustracji.

Chcesz kupić auto ze skrzynią zautomatyzowaną? Przejedź się nim!

Wiele osób może zaakceptować wady zautomatyzowanej skrzyni biegów i uznać, że komfort, jaki oferuje zrobotyzowana skrzynia biegów, jest wystarczający. Ale równocześnie dla wielu osób praca zautomatyzowanej skrzyni biegów w trakcie jazdy może być denerwująca i rozczarowująca.

Dlatego warto choć raz przejechać się samochodem ze zrobotyzowaną skrzynią biegów, aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie – czy takie auto jest dla mnie?

Przeczytaj również: Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie używanym

Co to jest zautomatyzowana skrzynia biegów i jak działa?

Zautomatyzowana skrzynia biegów ma też dwie inne nazwy. To skrzynia ASG i skrzynia zrobotyzowana.

Zautomatyzowana skrzynia biegów to standardowa 5-biegowa lub 6-biegowa skrzynia manualna (ręczna), wyposażona w robota sterującego. Co robi ten robot? Jego zadaniem jest zmiana biegów oraz obsługa sprzęgła. Zatem w samochodzie ze zautomatyzowaną skrzynią biegów są tylko dwa pedały: pedał gazu i pedał hamulca. Jak w samochodzie ze skrzynią automatyczną. Robot sterujący korzysta też z szeregu czujników (własnych i innych, wspólnych, jak czujniki prędkości w skrzyni biegów czy też czujnik położenia pedału gazu) w trakcie pracy w trybie automatycznym. Robot zmieniający biegi działa w oparciu o układ elektromechaniczny albo hydrauliczny. Ten drugi okazywał się nieco bardziej trwały.

Zautomatyzowana skrzynia biegów pozwala też na zmianę biegów przez kierowcę. Jednak nie dzieje się to tak, jak w skrzyni manualnej.

Po pierwsze – kierowca nie musi używać sprzęgła, bo nie ma pedału sprzęgła. Skrzynia samodzielnie steruje sprzęgłem. Jest wygodniej.

Po drugie – kierowca może zmieniać biegi o jeden w górę albo o jeden w dół. Kierowca może też wybrać bieg wsteczny (dla bezpieczeństwa musi tu wykonać dwa ruchy) albo przełączyć skrzynię w tryb pracy automatycznej.

Do sterowania pracą skrzyni biegów w trybie półautomatycznym służy dźwignia, przypominająca dźwignię zmiany biegów albo manetki przy kierownicy.

skrzynia zautomatyzowana
Patrick Seidler at de.wikipedia, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Przeczytaj również: Sprzęgło hydrokinetyczne – drogi problem automatycznych skrzyń biegów

Zautomatyzowana skrzynia biegów – wady i problemy

Mogłoby się wydawać, że zautomatyzowana skrzynia biegów powinna okazać się świetnym rozwiązaniem. Z pewnością jest wielu klientów, którzy są z niej zadowoleni. Niestety, jest też bardzo duże grono osób niezadowolonych, czego wyrazem są tysiące negatywnych opinii. Wszystko zależy od osobistych preferencji.

Użytkownicy najczęściej narzekają na:

– szarpanie przy zmianie biegów w trybie automatycznym

– powolną zmianę biegów w trybie półautomatycznym

– problemy z ruszaniem pod górę

– przyspieszone zużycie sprzęgła

– i awarie. Niestety drogie.

Tutaj musimy wtrącić swoje trzy grosze i napisać, że co prawda wiele osób zgłasza problemy ze skrzyniami zautomatyzowanymi i koszty naprawy są wysokie. Ale na pewno nie są tak wysokie jak w przypadku konieczności naprawy automatycznych skrzyń biegów.

Także serwisowanie zautomatyzowanej skrzyni biegów jest tańsze niż skrzyni automatycznej (wymiana oleju przekładniowego jest kilka razy tańsza).

Awaryjność zautomatyzowanych skrzyń biegów

W przypadku zautomatyzowanych skrzyń biegów dochodzi do awarii powodowanych przez robota sterującego (częściej) i typowych awarii skrzyń manualnych (rzadziej), jak zużycie synchronizatorów, wycieki oleju itd..

Uszkodzenie sprzęgła to nie awaria – sprzęgło to element eksploatacyjny, zatem jest to po prostu zużycie (w tym przypadku żywotność sprzęgła może być po prostu krótsza, tak samo jak dwumasowego koła zamachowego, co znacząco podwyższa koszty). 

To właśnie robot sterujący i jego awarie są odpowiedzialne za problemy ze skrzyniami ASG.

Typowe awarie to uszkodzenia elektromechaniki (np. silników sterujących) w skrzyniach ze sterowaniem elektromechanicznym, czujników, aktywatora, akumulatora ciśnienia… Awaria skrzyni zrobotyzowanej ASG potrafi unieruchomić auto… Trzeba wzywać lawetę.

Podsumowując – naszym zdaniem po prostu należy sprawdzić „na własnej skórze”, czy nasz temperament i oczekiwania pasują do skrzyni zautomatyzowanej. Następnie należy sprawdzić sprawność skrzyni i jej serwisowanie (ostatnią wymianę oleju).

Jak wygodnie sprawdzić auto przed zakupem?

Na początek historia auta po VIN za darmo, dzięki naszej stronie HistoriaSzkod.pl. Potrzebujesz tylko numeru VIN auta, które Cię interesuje. Zupełnie za darmo dowiesz się, czy auto ma zapisane jakieś szkody. Czym są szkody? To informacje o tym, że samochód jest powypadkowy, kradziony, po powodzi, oddany na złom. Dzięki temu możesz łatwo i zupełnie za darmo eliminować niepożądane auta.

Kiedy trafisz na właściwe, wykup płatne sprawdzenie auta po VIN na HistoriaSzkod.pl. Dzięki niemu dowiesz się wielu bardzo wartościowych rzeczy o swoim samochodzie. Na przykład zweryfikujesz jego przebieg. Raport na HistoriaSzkod.pl kupisz w bardzo atrakcyjnej cenie.

Jeśli w raporcie nie będzie żadnych niepokojących informacji, pozostaje Ci już tylko sprawdzenie auta przed zakupem. Najwygodniejsza forma sprawdzenia auta przed zakupem to skorzystanie z oferty ekspertów Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler a potem czekaj na raport w formie elektronicznej, wraz z szeregiem zdjęć. Raport ten będzie kompleksowo opisywać stan techniczny auta, które chcesz kupić. Dowiesz się z niego, czy warto kupić pojazd, czy warto negocjować cenę albo czy lepiej zrezygnować z zakupu, aby nie wejść na przysłowiową minę. Dzięki Motocontroler unikniesz oszustwa!

Oferta Motocontroler
Opublikowano

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację "dla ludzi". Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że jestem częścią drużyny Motocontroler i że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.