Porady ekspertów Motocontroler

Alfa Romeo MiTo – wady i zalety

Czy warto kupić Alfa Romeo MITO wady i zalety
GinaCostanza76, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Jeśli chcesz kupić oryginalne auto miejskie, nie masz dużego wyboru. Większość samochodów miejskich ma nieciekawą stylistykę. Alfa Romeo MiTo to wyjątek, który zdecydowanie się wyróżnia na tle innych niedużych aut. Jednak jej uroda też nie jest do końca dopracowana. Jakie wady i zalety ma Alfa Romeo MiTo? Czy to auto ma jakieś typowe problemy techniczne i czy jest drogie w utrzymaniu?

Alfa Romeo MiTo to auto bardzo ciekawe stylistycznie, które wolno się starzeje

Tak, Alfa Romeo MiTo ma bardzo oryginalną linię nadwozia. Jednak oryginalność nie zawsze jest tożsama z pięknem. Bo wygląd przedniego pasa jest z pewnością oryginalny i z pewnością nie jest piękny. Urodę samochodu zdecydowanie psują przednie reflektory. Ich kształt sprawia, że samochód wygląda jak chrabąszcz. Podobny kształt reflektorów i podobny efekt producent zastosował w większej Giuliettcie. W pasie przednim znajduje się również typowa dla Alfy Romeo osłona wloty powietrza (tzw. Scudetto) i oryginalnie zaprojektowany zderzak, z dużymi wlotami powietrza w dolnej części. Cały pas przedni i zderzak stanowią jeden element, który płynnie łączy się z resztą nadwozia auta. Stylistycznie jest to ciekawe, ale praktycznie… Nawet niewielka stłuczka generuje wysokie koszty naprawy.

JoachimKohler-HB, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Bardzo ciekawa jest sylwetka boczna samochodu, która przypomina niewielkie, sportowe coupe. Oryginalność sylwetki bocznej podkreśla kształt bocznych szyb i uwypuklone tylne nadkola. W pasie tylnym najbardziej oryginalnym elementem są okrągłe tylne lampy, podkreślone chromowanymi obwódkami.

Wnętrze auta też prezentuje się ciekawie i oryginalnie. Na desce rozdzielczej zastosowano czytelne, okrągłe zegary. Urody dodaje też chromowe wykończenie deski rozdzielczej, z okrągłymi wlotami powietrza i chromową obudową radia / klimatyzacji.

Pdamico2009, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Alfa Romeo MiTo podstawowe informacje

Samochód został zbudowany na bazie platformy podłogowej SCCS znanej również jako GM – Fiat Small Platform. Na tej samej płycie zbudowano również Fiata Grande Punto oraz Opla Corsa D. Nie jest to dobra wiadomość dla fanów marki Alfa Romeo. Niestety, w ostatnich latach większość marek traci swój charakter, co jest dyktowane oszczędnościami.

Oprócz płyty podłogowej auto wykorzystuje też wiele innych podzespołów i układów, opracowanych przez inżynierów firmy FIAT. To między innymi jednostki napędowe, skrzynie biegów, układy bezpieczeństwa i wiele innych.

To też dobra wiadomość dla kogoś, kto liczy na niskie koszty utrzymania auta. Alfa Romeo jest pozycjonowana jako auto premium (także mała Alfa MiTo), przez to części do niej są droższe niż do innych aut. Jednak przy odrobinie pracy bez problemu uda się dopasować dokładnie takie same części zamienne, przeznaczone np. do wspomnianego Fiata Grande Punto. Naprawa samochodu też nie powinna być skomplikowana.

Samochód był produkowany w latach 2008 – 2018. Na polskim rynku nie ma zbyt wiele używanych pojazdów tej marki. Jednak warto poszukać auta na naszym rynku, bo można znaleźć samochody od pierwszego właściciela, kupione w polskim salonie. Takie auta można też łatwo i dokładnie sprawdzić na miejscu przed zakupem.

Duży wybór MiTo jest we Włoszech. Jednak przy imporcie musisz wziąć pod uwagę wiele dodatkowych kosztów.

Auto ma przedni napęd i jest pozycjonowane w autosegmencie B.

Samochód mierzy 4063 mm długości, 1721 mm szerokości, 1446 mm wysokości, a rozstaw osi to 2511 mm. Samochód waży od 1080 do 1205 kg, w zależności od wersji napędowej.

Na przedniej osi zastosowano kolumny MacPhersona a na tylnej belkę skrętną.

Pava, CC BY-SA 3.0 IT https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/it/deed.en, via Wikimedia Commons

Alfa Romeo MiTo – zastosowane rodzaje napędu

Silniki proste konstrukcyjnie:

1.4 L 8V 69/78/79KM

1.4 L 16V – 79/95 KM

Jednostki z wielopunktowym wtryskiem paliwa, bezawaryjne przy odpowiednim serwisowaniu. Jednostka 16V zużywająca sporo oleju silnikowego. Zużycie może wzrastać wraz z coraz większym przebiegiem.

Silniki downsizingowe:

0.9 L TwinAir I2 – 84/105 KM. Dwucylindrowy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa, turbiną i kompresorem. Jeden z pierwszych wynalazków ery downsizingu. Drogi w serwisowaniu i naprawach. Pojawiały się problemy z modułem sterującym.

1.4 TB 120/155 KM. Pękały w nich kolektory dolotowe. Pękały korpusy turbosprężarek.

1.4 Multiair 105KM

1.4 MultiairTurbo 135/140KM

Wszystkie wymienione wyżej jednostki wymagają drogiego serwisowania (np. świeca zapłonowa kosztuje ponad 100 zł), generują też drogie awarie turbosprężarek i typowe dla silników downsizingowych problemy z napędami rozrządu.

W samochodzie stosowano też dwie jednostki napędowe wysokoprężne (diesla). Były to silniki 1.3 l JTDM 90/95 KM i 1.6 l JTDM 120 KM. Czy warto kupić MiTo z silnikiem diesla? Zdecydowanie nie. Z następujących powodów:

  • Auto z silnikiem diesla nie sprawdza się w mieście, co też potwierdziło samo MiTo, gdzie często dochodziło do typowych przypadłości, związanych z zapychaniem filtra cząstek stałych.
  • Używany silnik diesla będzie wymagać bardzo drogich napraw, np. wymiany wtryskiwaczy.
  • Wprowadzanych jest coraz więcej obostrzeń związanych ze Strefami Czystego Transportu w miastach. Takie strefy mogą powstać w każdym mieście, które ma powyżej 100 tys. mieszkańców.

Silniki współpracowały z:

5 – biegowymi skrzyniami manualnymi

6 – biegowymi skrzyniami manualnymi

6 – biegowymi skrzyniami dwusprzęgłowymi TCT

Skrzynie manualne są mało awaryjne, jeśli kierowca wymieniał w nich olej przekładniowy po 100 tys. km. Skrzynie TCT wymagają drogiego serwisu (wymiana oleju przekładniowego ok. 1000 zł), ich naprawa jest droga.

Przeczytaj również: Silniki benzynowe, które miały wady fabryczne.

Pava, CC BY-SA 3.0 IT https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/it/deed.en, via Wikimedia Commons

Alfa Romeo MiTo – typowe awarie i wady samochodu

Auto ma bardzo niski prześwit – ok. 10.5 cm. To doskonale wpływa na prowadzenie samochodu, ale jest też źródłem problemów. Wiele progów zwalniających może być dla auta zbyt wysokich i przejazd po nich może powodować uderzenie spodem auta. Może to doprowadzić do uszkodzeń.

Dużym zagrożeniem są dziury i wysokie krawężniki.

Jeśli mieszkasz pod miastem i musisz dojeżdżać do domu nierówną, szutrową albo piaskową drogą – nie kupuj tego samochodu. To auto do jazdy po równych drogach.

Samochód oferuje dość przestrzeni dla dwóch dorosłych i dziecka.

Producent samochodu zalecał serwis olejowy co 30 tys. km przebiegu, a wymianę filtra powietrza nawet co 60 tys. km przebiegu. Takie serwisowanie auta mogło bardzo negatywnie wpłynąć na stan jednostek napędowych. Tym bardziej że w praktyce mechanicy zalecali wymianę oleju w silnikach MultiAir nawet nie co 15, a co 10 tys. km przebiegu (ze względu na eksploatację miejską).

Auto ma bezramkowe szyby, które dodają oryginalności, ale równocześnie nie zatrzymują hałasu i są drogie w naprawie.

Często zdarzały się problemy z elektrycznie sterowanymi szybami. Dochodziło do uszkodzenia mechanizmów.

Samochód nie wykazywał podwyższonego zagrożenia korozją. Jest ono zależne od sposobu eksploatacji i konserwacji auta przez właściciela. Rdza pojawia się w typowych dla każdego auta miejscach, jak progi i podwozie.

Powodem sporadycznych awarii były przekaźniki i inne elementy wyposażenia elektrycznego. Tutaj przypominamy – warto poszukać tańszych części od FIAT – a.

Z racji tego, że jest to auto miejskie, musisz liczyć się z koniecznością wymiany sprzęgła i części zawieszenia. Poza tym jak w każdym samochodzie po zakupie trzeba wyprać wnętrze, wymienić płyny i filtry, a także pasek wieloklinowy i napęd rozrządu. W silnikach na łańcuchu należy sprawdzić poprawność pracy łańcucha rozrządu.

Przeczytaj również: Czy warto kupić auto z silnikiem TSI?

Pava, CC BY-SA 3.0 IT https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/it/deed.en, via Wikimedia Commons

Jak kupić dobrą Alfę Romeo MiTo?

Najlepsze rozwiązanie to znalezienie samochodu w Polsce. Będzie łatwo go sprawdzić.

Znajdź auto w najbliższej okolicy. Może mieć zupełnie inny silnik i cenę, niż te, które Cię interesują. Zobacz samochód z bliska. Wejdź do środka. Usiądź na miejscu kierowcy. Sprawdź, czy przestrzeń jest dla Ciebie wystarczająca i czy pasujesz do tego samochodu. Przejedź się, nawet w roli pasażera. Sprawdź widoczność. Sprawdź komfort podczas jazdy.

Jeśli auto przeszło test pozytywnie i „pasujecie do siebie” (to bardzo ważne, pomaga uniknąć rozczarowań w przyszłości i znudzenia autem) wybierz odpowiednią wersję napędu: silnik i skrzynię biegów. Szukaj auta na popularnych portalach ogłoszeniowych, zarówno typowo motoryzacyjnych jak i typowo ogłoszeniowych, także lokalnych. Szukaj przede wszystkim auta od sprzedawcy prywatnego, najlepiej od pierwszego właściciela.

Znalazłaś/eś odpowiedni samochód? Weź jego nr VIN i sprawdź na Historiaszkod.pl czy auto jest bezwypadkowe. Jeśli nie, szukaj dalej. Przygotuj się na to, że czasami poszukiwanie dobrego auta musi trwać kilka miesięcy.

Gdy już znajdziesz odpowiedni pojazd i przejdzie on pozytywnie test na Historiaszkod.pl – sprawdź auto przed zakupem w profesjonalny sposób. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler i podaj dane samochodu. Nasz ekspert pojedzie na miejsce (dowolne w Polsce) i sprawdzi auto przed zakupem, zgodnie z wybranym raportem. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, opisujący krok po kroku stan techniczny auta. Do niego minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. I dodatkowo, osobista opinia eksperta na temat samochodu.

Na bazie raportu zdecydujesz, czy warto kupić dany samochód. Możesz mieć również podstawę do negocjacji ceny.

Giulia, Public domain, via Wikimedia Commons
Opublikowano

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację "dla ludzi". Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że jestem częścią drużyny Motocontroler i że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.