Jak rozpoznać samochód po wypadku? Jak uniknąć zakupu samochodu powypadkowego? Jak szybko sprawdzić, czy samochód nie uczestniczył w wypadku?
Kupno samochodu powypadkowego to bardzo duże zagrożenie dla kupującego. Dlaczego?
- Uszkodzenia po wypadku mogą być tak duże, że nawet najlepszy warsztat nie będzie w stanie przywrócić samochodowi pełnej sprawności. Samochód nie musi zostać „zmiażdżony” jak jest to często przedstawiane. Wystarczy, że auto zostało uderzone w newralgiczne miejsce. Na przykład w takie, które spowodowało trwałe przemieszczenie miejsc mocowania zawieszenia, silnika, uszkodzenie podłużnic itd.
- Dobry warsztat, przy użyciu odpowiednich części i technologii, jest w stanie przywrócić do stanu używalności dużą część pojazdów po wypadku. Jednakże, w większości przypadku, jest to nieopłacalne. Sam koszt wymiany poduszek powietrznych może przekroczyć wartość kilkunastoletniego auta. A to przecież nie wszystkie drogie elementy, jakie mogą ulec uszkodzeniu w wypadku. Wystarczy wziąć pod uwagę możliwość uszkodzenia głowic radarowych tempomatu i systemu przeciwuderzeniowego, montowanych za atrapą grilla, albo przednich reflektorów, wykonanych całkowicie w technologii LED (nierozbieralnych).
Dlaczego istnieje duża szansa na to, że możesz kupić samochód powypadkowy?
Każdego roku na polski rynek aut używanych trafia około miliona pojazdów z Europy Zachodniej. Aby pojazd mógł zostać sprzedany w Polsce, musi mieć atrakcyjną cenę, atrakcyjny wygląd i musi być, a w wielu przypadkach musi udawać, że jest sprawny.
Co składa się na cenę samochodu używanego, który handlarz oferuje w Polsce?
-
- Cena zakupu;
- Koszt transportu;
- Koszt ubezpieczenia na czas drogi do Polski;
- Koszty związane z pobytem za granicą;
- Koszty przygotowania samochodu do sprzedaży: czyszczenie, naprawy;
- Czasami opłaty rejestracyjne auta w Polsce;
- Zarobek handlarza.
Aby można było osiągnąć jakikolwiek zysk, auto musi zostać kupione jak najtaniej. Dlatego wielu handlarzy skupuje samochody powypadkowe. Istnieje wiele źródeł, w których takie auta można kupić. Są to na przykład serwisy aukcyjne, które prowadzą sprzedaż pojazdów powypadkowych, pozyskiwanych od ubezpieczycieli i użytkowników prywatnych. Auto trzeba też odpowiednio „przyszykować” do sprzedaży, aby mogło udawać sprawne.
Jak rozpoznać, że samochód jest powypadkowy?
To, że samochód został „przyszykowany” do sprzedaży nie oznacza, że kupujący – amator będzie w stanie rozpoznać powypadkową przeszłość auta. W samochodzie za kilkadziesiąt tysięcy już opłaca się odrobinę „przyłożyć” do prac, które mają ukryć jego powypadkową przeszłość.
Jednak obecnie kupujący używane auto ma do wyboru skuteczne narzędzia. I to bez ruszania się z domu.
- Po pierwsze, warto sprawdzić historię samochodu w serwisie https://www.historiaszkod.pl. Wystarczy wpisać numer VIN auta w odpowiednią rubrykę, aby całkowicie za darmo sprawdzić, czy pojazd miał jakieś szkody. Czyli – czy uczestniczył w wypadkach, które były odnotowane przez firmy ubezpieczeniowe na świecie.
- Po drugie, warto sprawdzić auto, korzystając z pomocy ekspertów motoryzacyjnych firmy Motocontroler. Wystarczy wybrać odpowiedni raport, opłacić go, wpisać dane pojazdu, a ekspert w najkrótszym, możliwym czasie dokona sprawdzenia pojazdu, w dowolnej części kraju. Najbardziej rozbudowany raport obejmuje kompleksową kontrolę samochodu, co z pewnością pozwoli na ustalenie tego, czy auto uczestniczyło w wypadku albo kolizji (ekspert jest w stanie znaleźć ślady naprawy powłoki blacharsko lakierniczej, a także odczytać dane ze sterowników, np. zapisane tzw. crash data). Kompleksowe sprawdzenie samochodu przed kupnem, przeprowadzone przez ekspertów Motocontroler pozwoli sprawdzić sprawność silnika, skrzyni biegów i pozostałych układów auta.
Jak samodzielnie sprawdzić, czy auto jest powypadkowe?
Kupujący sam, podczas pierwszych oględzin, może zauważyć, że samochód jest podejrzany i mógł uczestniczyć w wypadku.
Na co należy zwrócić uwagę?
- Na szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami karoserii. Po wypadku mogą mieć różną szerokość, większą albo mniejszą od fabrycznych.
- Na nowe śruby montażowe, co może być widoczne w komorze silnika, na błotnikach.
- Na inny odcień blach nadwozia. Tak dzieje się wtedy, gdy naprawa zostaje wykonana przy użyciu części z demontażu, z innego auta, albo po założeniu części nowych. Odbierają one kolorem od lakieru na samochodzie.
- Na ślady spawania na podwoziu samochodu i na progach.
- Na wyraźnie złe prowadzenie samochodu – ściąganie w jedną ze stron i niedobrą pracę zawieszenia. Może być to spowodowane niedbałością właściciela, złym ustawieniem geometrii, zużyciem zawieszenia, złym ciśnieniem. Ale również dobrze może to być wina przemieszczenia miejsc mocowania zawieszenia na skutek wypadku.
- Na problemy z właściwą pracą drzwi, maski i tylnej klapy, na skutek skrzywienia nadwozia.
- Na widoczne albo maskowane (np. naklejkami) pęknięcia na przedniej szybie.
- Na zastosowanie nieoryginalnych szyb.
- Na zastosowanie nieoryginalnych foteli we wnętrzu auta.
Ślady po wystrzeleniu poduszek powietrznych i pirotechnicznych napinaczy pasów bezpieczeństwa. - Na montaż nieoryginalnych elementów nadwozia, takich jak: reflektory, tylne lampy, zderzaki, atrapa. Mogą to być elementy z aut tzw. anglików.
- Na ślady napraw blacharsko – lakierniczych.
Samochód powypadkowy, „przyszykowany” do sprzedaży najniższym kosztem to auto niebezpieczne.
- Taki pojazd nie zapewnia minimum bezpieczeństwa w razie wypadku.
- Takie auto będzie źródłem poważnych problemów technicznych, które będą wymagaly wielu kosztownych napraw.
- Auto może nigdy nie osiągnąć pełnej sprawności technicznej i nie zaoferować właściwego komfortu jazdy, nawet po kosztownych naprawach.
- Samochód może mieć poważne problemy z atakami korozji, na skutek naruszenia fabrycznej warstwy ochronnej.
Nie ryzykuj! Skorzystaj z oferty darmowego sprawdzenia szkód na https://www.historiaszkod.pl. Jeśli auto nie miało żadnych szkód, zleć jego sprawdzenie ekspertom z Motocontroler!