Uszkodzona automatyczna skrzynia biegów bardzo utrudnia, a czasami całkowicie uniemożliwia korzystanie z samochodu. Naprawa automatycznej skrzyni biegów jest bardzo droga. Może kosztować 10 albo więcej tys. złotych. Jeśli awaria automatu jest niemożliwa, jedyne rozwiązanie to zamontowanie nowej skrzyni. A to kosztuje jeszcze więcej, niż naprawa automatu. Dlatego warto dokładnie sprawdzić auto z USA, sprowadzone do Polski i wystawione do sprzedaży.
Niemal każdy amerykański samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów. Niemal każdy, bo pozostałe (przede wszystkim małe auta europejskie, produkowane na rynek USA) są wyposażone w skrzynie zautomatyzowane. Amerykanie tolerują ręczne skrzynie biegów tylko w niektórych autach sportowych.
Z USA sprowadzane są do naszego kraju przede wszystkim auta luksusowe, bo w ich przypadku cała operacja sprowadzenia jest opłacalna. Sprowadza się też klasyki, jednak one rządzą się swoimi specyficznymi prawami i nie bierzemy ich pod uwagę w tym artykule.
Z USA sprowadza się luksusowe limuzyny, SUV i luksusowe pickupy marek amerykańskich a także europejskich (przede wszystkim BMW i Mercedesy) i japońskich (Lexusy, Acury itd.).
Dlaczego sprowadzone auto z USA jest tańsze od swojego odpowiednika w Polsce albo w Europie? Czy dlatego, że amerykański właściciel jest bogaty, więc tanio sprzedaje swoje auto, bo stać go na nowy samochód?
To bzdura i sposób myślenia charakterystyczny dla osób z krajów trzeciego świata.
Cena auta sprowadzonego z USA jest atrakcyjna, bo właściciel chciał się pozbyć samochodu powypadkowego, uszkodzonego albo po zalaniu. Właścicielem auta mogła być firma ubezpieczeniowa, która sprzedała na aukcji auto powypadkowe, po zalaniu, po przejściu huraganu albo pokradzieżowe. Właścicielem mogła być firma leasingowa, która pozbyła się auta zwróconego przez klienta po bardzo intensywnej eksploatacji. Auto jest tanie, bo mogło przejechać 500 tys. kilometrów jako taksówka. A współczesna taksówka wcale nie musi być „uzbrojona” w typowe dla taksówek dodatki. Taksówkarz mógł pracować dla aplikacji do przewozu pasażerów (FreeNow, Bolt, Uber itd.).
W naszym kraju działa wiele firm, które sprowadzają samochody używane z USA. Jak to zwykle bywa, są firmy uczciwe i są firmy nieuczciwe. Jak widać, zagrożeń jest mnóstwo.
Przeczytaj również: Jak sprowadzić samochód z USA?
A my w naszym artykule skupiamy się tylko na jednym zagrożeniu – awarii automatycznej skrzyni biegów.
Samochód z bogatej Ameryki na pewno będzie w dobrym stanie technicznym
To, że amerykańskie społeczeństwo jest bogatsze od naszego, wcale nie oznacza, że samochód sprowadzony z USA będzie w idealnym stanie technicznym.
Amerykański właściciel mógł, tak samo jak polski, oszczędzać na wymianach oleju w automacie, albo stosować nieodpowiedni olej przekładniowy, o niewłaściwej specyfikacji. Autem mógł jeździć nastolatek, który lubił sportowe emocje. Sportowa jazda w bardzo szybkim tempie niszczy automatyczną skrzynię biegów. Pojazd z automatyczną skrzynią biegów mógł być również bardzo mocno przeciążany, poprzez ciągnięcie ciężkiej przyczepy. To także niszczy automatyczną skrzynię biegów. W przypadku aut 4×4 awarie automatycznej skrzyni biegów mogą być spowodowane jazdą w terenie, związaną z częstym, gwałtownym ruszaniem na śliskiej nawierzchni – np. śniegu albo błocie. Trudno wymagać od posiadacza auta 4×4, żeby tylko jeździł nim po autostradach. Zawsze trzeba myśleć realnie i brać pod uwagę najgorsze sytuacje.
Jest sporo modeli współczesnych automatycznych skrzyń biegów, montowanych w autach przeznaczonych na rynek amerykański, ma fatalne opinie użytkowników. Skrzynie są uznawane za bardzo awaryjne i źle wykonane. Wystarczy przeczytać kilka artykułów, albo sprawdzić opinie użytkowników na forach internetowych.
Czy Amerykanie dbają o auta?
Spójrzmy na ciekawy raport, który opublikował Fox News. To raport z 2018 roku. Zgodnie z nim:
- 68% amerykańskich samochodów ma co najmniej jedną poważną wadę.
- Jedna trzecia kierowców nie jest w stanie wybrać odpowiedniego oleju do auta.
- Jedna czwarta nie wie, jak uruchomić auto w razie drobnej awarii.
- Zaglądanie pod maskę w celu zbadania dziwnego hałasu emitowanego przez silnik nie pomoże 41 procentom Amerykanów. Nie byli oni w stanie zidentyfikować silnika samochodu.
- Ponad połowa (54%) Amerykanów czuje się onieśmielona w kontakcie z mechanikiem samochodowym.
- Czterech na dziesięciu Amerykanów unika zabrania samochodu do mechanika, ponieważ obawia się, że ich portfel nie będzie w stanie poradzić sobie z wszystkimi pracami, których potrzebuje ich samochód.
- Źródło: https://www.foxnews.com/auto/many-americans-dont-know-basic-car-care-study-finds
To wszystko pozwala nam wątpić, że używany samochód sprowadzony z USA będzie w idealnym stanie technicznym.
Typowe problemy z automatycznymi skrzyniami biegów w autach sprowadzonych z USA
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie – co może powodować te problemy?
- Niewłaściwe serwisowanie automatycznej skrzyni biegów – zaniedbania serwisowe dotyczące regularnej wymiany oleju przekładniowego.
- Stosowanie oleju przekładniowego o niewłaściwej specyfikacji.
- Uszkodzenia powypadkowe, które powodują awarie mechaniczne, wycieki oleju i uszkodzenia przewodów olejowych.
- Stosowanie najtańszych części do naprawy automatycznej skrzyni biegów (w USA albo w Polsce, w zależności, gdzie auto było naprawiane i szykowane do sprzedaży).
- Stosowanie niekompatybilnych części do naprawy skrzyni biegów (najczęściej pozyskiwanych z demontażu) – dotyczy to w szczególności czujników elektronicznych, wymiany sterowników
- Awarie układów współpracujących z automatyczną skrzynią biegów – aby wybrać odpowiedni bieg, sterownik automatycznej skrzyni biegów komunikuje się z szeregiem innych układów, między innymi sterownikiem jednostki napędowej, sterowników układów bezpieczeństwa aktywnego ABS/ASR/ESP, czujnikami układu chłodzenia, a także czujnikami wewnątrz przekładni automatycznej.
Jakie są objawy problemów z automatyczną skrzynią biegów?
- Zapalona kontrolka skrzyni biegów ostrzegająca o awarii, o przegrzaniu oleju przekładniowego itd;
- Zapalająca się kontrolka skrzyni biegów po przekroczeniu pewnej prędkości;
- Szarpanie podczas zmiany biegów;
- Problemy podczas ruszania;
- Utrata mocy;
- Brak któregoś z biegów, np. wstecznego;
- Wycieki oleju przekładniowego – plamy pod samochodem, mokre obudowy misek olejowych przekładni, uszkodzone chłodnice przekładni;
- Hałaśliwa praca skrzyni biegów.
Czasami, w niektórych samochodach automatyczna skrzynia biegów wraca do pełnej sprawności po wykonaniu podstawowej czynności serwisowej, jaką jest dynamiczna wymiana oleju przekładniowego. Dynamiczna, czyli pod odpowiednim ciśnieniem, aby wypłukać złogi ze skrzyni. Jednak trzeba pamiętać, że taka czynność kosztuje od 700 do 1000 zł. W przypadku aut luksusowych bardzo drogi może być filtr automatycznej skrzyni biegów (do Land Rover i Jaguar taki filtr może kosztować ponad 1200 zł).
I co najważniejsze – wymiana oleju może naprawić zaniedbania serwisowe. Ale nie naprawi samoistnie uszkodzenia skrzyni, np. mechanicznego, elektroniki sterującej, hydrauliki sterującej albo pasa/łańcucha transmisyjnego w skrzyni CVT.
Jak uniknąć zakupu amerykańskiego auta z uszkodzonym automatem?
Najlepiej kupić auto, które fizycznie jest w Polsce. Jest już sprowadzone. Wtedy można je sprawdzić przed zakupem.
– > Zaczynamy od sprawdzenia samochodu po numerze VIN w serwisie https://www.historiaszkod.pl
Jeśli pojazd miał jakieś szkody, oznacza to, że przeżył wypadek albo zalanie. Taki samochód będzie problematyczny. A jednym z problemów może być właśnie uszkodzenie automatu, będące skutkiem powypadkowej przeszłości.
Jeśli pojazd nie miał szkód, trzeba go sprawdzić dokładnie. Zachęcamy do skorzystania z oferty Motocontroler.
Wystarczy wybrać odpowiedni raport z naszej oferty https://motocontroler.com/zamow-usluge/
Doświadczony specjalista Motocontroler pojedzie na miejsce i sprawdzi auto, nawet kilka godzin po zgłoszeniu. Motocontroler zatrudnia najlepszych specjalistów na rynku.
Pracę ekspertów Motocontroler można zobaczyć na kanale YouTube.
Warto również zapoznać się z opiniami ze strony użytkowników. To opinie zweryfikowane, od osób, które skorzystały z oferty firmy.
Po zakończonym badaniu ekspert Motocontroler przesyła do klienta kompleksowy raport z badania auta krok po kroku. Do raportu dołączona jest osobista opinia eksperta a także nawet 300 zdjęć w formie cyfrowej.
To najwygodniejszy sposób na sprawdzenie pojazdu przed zakupem!