Sprawdzenie samochodu po numerze VIN i wnikliwa kontrola stanu technicznego auta, wykonana przez eksperta motoryzacyjnego. Tak powinno wyglądać profesjonalne sprawdzenie samochodu przed zakupem, pozwalające uniknąć kupna auta powypadkowego, skradzionego, albo będącego w złym stanie technicznym.
Sprawdzenie samochodu po numerze VIN to szybki i tani sposób na zdobycie mnóstwa informacji o używanym samochodzie, którym jesteśmy zainteresowani. Możemy uzyskać dostęp do szeregu przydatnych informacji, na przykład o oryginalnym, fabrycznym wyposażeniu auta i kraju jego produkcji. Ale dla osoby, która chce kupić używany samochód, najważniejsze jest co innego.
Dzięki sprawdzeniu auta po VIN możemy sprawdzić, czy auto nie było kradzione (dzięki możliwości przeszukiwania rejestrów Policji w wielu krajach świata). Sprawdzenie samochodu po numerze VIN pozwala w wielu wypadkach sprawdzić, czy pojazd nie miał „przekręconego licznika”. Możemy również sprawdzić, czy auto jest faktycznie bezwypadkowe. Dlaczego? Bo firmy, oferujące sprawdzanie samochodu po numerze VIN mają dostęp do baz danych ubezpieczycieli na całym świecie. W razie wypadku, ubezpieczyciel samochodu przeprowadza profesjonalną dokumentację uszkodzeń (opis plus zdjęcia), aby na jej podstawie wypłacić odszkodowanie.
Sprawdzenie auta po numerze VIN pozwala w wielu przypadkach uzyskać zdjęcia uszkodzonego auta, które rzekomo miało być bezwypadkowe.
Historia Szkód – czyli sprawdzanie VIN w diametralnie inny sposób
Na rynku działa bardzo wiele firm, które oferują sprawdzanie samochodów po numerze VIN. Wiele z nich twierdzi, że można w nich uzyskać raport za darmo. To jednak nieprawda. Otrzymuje się jedynie zarys raportu i zawsze trzeba zapłacić, aby otrzymać jego pełną wersję. Potencjalny nabywca musi często sprawdzić kilkanaście aut. A czasami więcej. I za każde sprawdzenie trzeba zapłacić.
Dlatego warto zwrócić uwagę na nowy serwis, oferujący sprawdzenie samochodu używanego po numerze VIN. To serwis Historia Szkód i można go znaleźć pod adresem: https://www.HistoriaSzkod.pl.
Na czym polega różnica w stosunku do innych serwisów? Po wpisaniu numeru VIN w odpowiednim okienku i kliknięciu przycisku „sprawdzam historię pojazdu”, osoba zainteresowana otrzymuje natychmiast informację o tym, czy auto miało jakąś szkodę.
Jeśli auto miało zarejestrowane szkody, to jakaś firma ubezpieczeniowa na świecie poddawała je oględzinom po wypadku, mającym na celu wypłacenie odszkodowania z ubezpieczenia.
Jeśli w systemie nie ma żadnych informacji o szkodach, można pójść krok dalej i zlecić dokładne sprawdzenie pojazdu przed zakupem przez eksperta motoryzacyjnego z Motocontoler.
Można dokładnie sprawdzić, jakiego rodzaju szkody auto przeszło. Po wykupieniu płatnego raportu, nabywca otrzymuje takie informacje, jak:
• Wartość szkód – pozwala ona ocenić stopień uszkodzenia auta (wartość szkód należy porównać z rynkową ceną pojazdu);
• Dokładne miejsca uszkodzeń – można sprawdzić, czy w trakcie wypadku albo innego zdarzenia (np. upadku na samochód gałęzi drzewa) zostały uszkodzone elementy nadwozia i podwozia, mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo (podłużnice, miejsca mocowania zawieszenia itd.). Można sprawdzić, czy uszkodzone zostały elementy, które mogą w przyszłości powodować ataki korozji albo utrudnione korzystanie z pojazdu (np. miejsce montażu zawiasów drzwi);
• Zapisane przebiegi – można skonfrontować zarejestrowane przebiegi z danymi, podawanymi przez sprzedawcę auta. Pozwoli to na sprawdzenie, czy przebieg pojazdu jest prawdziwy;
• Kraje występowania szkód;
• Informacje o szkodzie całkowitej – ubezpieczyciel może zakwalifikować bardzo mocno uszkodzone auto, którego nie opłaca się (albo którego nie można naprawić, ze względu na poważne uszkodzenia) jako szkodę całkowitą. Taki samochód powinien zostać zezłomowany. Niestety zdarzają się sytuacje, w których takie pojazdy dostają się w ręce nieuczciwych handlarzy. Po przeprowadzeniu napraw (najczęściej pseudo – napraw) trafiają do sprzedaży;
• Daty szkód, które zostały zarejestrowane przez ubezpieczycieli;
• Chronologiczny zapis historii pojazdu;
• A także porady – pytania do sprzedającego.
Od kiedy stosuje się numery VIN?
W latach 70 –tych ubiegłego stulecia zaczęto wprowadzać na całym świecie nowy system identyfikacji pojazdów. Obejmował on wszystkie pojazdy, produkowane na całym świecie. Był to numer nadwozia – ramy pojazdu VIN (Vehicle Identyfication Number).
Dlaczego to numer nadwozia – ramy? Bo to najważniejsza część każdego auta – w dodatku niewymienialna.
Wprowadzenie numerów VIN pozwoliło na łatwiejsze sporządzanie i łatwiejsze rejestrowanie w systemach dokumentów identyfikacyjnych pojazdów, czyli np. dowodów rejestracyjnych oraz ubezpieczeń. Numery VIN ułatwiły także poszukiwania aut skradzionych, na całym świecie. Każdy samochód ma swój, niepowtarzalny numer VIN. Auta po numerze VIN są identyfikowane przez policję, urzędy i ubezpieczycieli oraz autoryzowane stacje obsługi pojazdów. Współczesne bazy danych pozwalają na szybkie dotarcie do informacji o corocznych badaniach technicznych (auto przeszło/nie przeszło, zarejestrowany przebieg), o uszkodzeniach w trakcie wypadków i kolizji (zgłoszonych do firm ubezpieczeniowych), ważności ubezpieczenia OC i badania technicznego, zmianach właścicieli, zarejestrowaniu auta jako taksówka, kradzieży, zezłomowaniu itd.
Jak zbudowany jest numer VIN?
Numer VIN składa się z siedemnastu znaków – cyfr i liter. Są one podzielone na trzy sekcje:
• Sekcja pierwsza – to trzy pierwsze znaki, w których zakodowany jest producent samochodu;
• Sekcja druga – to sześć kolejnych znaków, w których zakodowano takie informacje, jak konstrukcja samochodu, rodzaj nadwozia (kombi, sedan itd.), rodzaj silnika, system bezpieczeństwa (poduszki powietrzne i inne).
• Sekcja trzecia – to osiem ostatnich znaków, w których zakodowano rok produkcji, rok wprowadzenia modelu, kod zakładu produkcyjnego oraz indywidualny numer pojazdu.
Sprawdź dokładnie pojazd przed zakupem!
Kupno używanego samochodu obarczone jest dużym ryzykiem. Ale można kupić sprawne, ładne, bezpieczne i bezwypadkowe auto używane. Trzeba tylko skorzystać z pomocy ekspertów.
Sprawdź bezpłatnie historię szkód swojego auta na HistoriaSzkod.pl. Jeśli okaże się, że auto nie figuruje w żadnym rejestrze szkód – zleć dokładne badanie techniczne pojazdu ekspertowi Motocontroler. Wybierz interesujący Cię pakiet, a nasz ekspert dokładnie sprawdzi Twój przyszły samochód, bez względu na to, w którym regionie kraju wybrany przez Ciebie pojazd się znajduje. Otrzymasz dokładny raport, co najmniej kilkadziesiąt zdjęć i osobistą opinię naszego eksperta.