Porady ekspertów Motocontroler

Jak podłączyć światła LED z kierunkowskazami? Jak podłączyć światła LED do jazdy dziennej?

Jak samodzielnie podłączyć światła LED do jazdy dziennej? Jak samodzielnie podłączyć światła LED do jazdy dziennej w kierunkowskazach? Jak podłączyć DRL w samochodzie?

Oświetlenie LED cieszy się bardzo dużą popularnością i jest masowo stosowane w wielu dziedzinach życia. Dzięki wprowadzeniu oświetlenia LED do motoryzacji, można było zrewolucjonizować sposób projektowania reflektorów, tylnych lamp i migaczy. Technologia LED pozwoliła także na zbudowanie wielofunkcyjnych reflektorów matrycowych. To wszystko dostępne jest dla osób, które stać na zakup nowego, albo bardzo młodego auta (do 5 lat).

W samochodach, produkowanych od 2011 roku i sprzedawanych na terenie UE, montowane są światła do jazdy dziennej DRL LED.

A co z polskim użytkownikiem, który posiada 15, albo 17 – letni samochód i też chciałby skorzystać z oświetlenia LED?

Możliwe są różne rozwiązania. Nie wszystkie są jednak zgodne z prawem (np. retrofity LED, czyli LED-owe zamienniki standardowych żarówek H1, H4 i H7).
Najpopularniejszym rozwiązaniem i zgodnym z prawem jest montaż świateł LED do jazdy dziennej DRL.

Ale warto pamiętać, że:

* rozwiązanie to jest zgodne z prawem tylko wtedy, gdy światła do jazdy dziennej LED zostaną zamontowane zgodnie z przepisami;
* rozwiązanie to jest zgodne z prawem tylko wtedy, gdy światła do jazdy dziennej LED mają odpowiednią homologację.

Michael Sheehan, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Dlaczego stosuje się światła do jazdy dziennej DRL? Jakie są zalety takich świateł?

Światła do jazdy dziennej DRL pozwalają na:
* zmniejszenie obciążenia alternatora, ze względu na znacznie niższy pobór prądu przez diody LED (nawet 10 – krotnie mniejszy niż w przypadku standardowych żarówek);
* większe bezpieczeństwo i niezawodność: światła LED cechują się znacznie większą trwałością, niż standardowe żarówki;
* nowocześniejszy wygląd – w niektórych autach światła LED DRL pozwalają na pewne unowocześnienie i uatrakcyjnienie pasa przedniego auta.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że światła do jazdy dziennej LED nie są wcale rozwiązaniem idealnym.
* mniejsze obciążenie alternatora wcale nie przekłada się na duże oszczędności w zużyciu paliwa. W praktyce są one minimalne (np. 0,1 l/100km).
* świateł do jazdy dziennej LED nie wolno używać w trakcie deszczu, mgły albo w warunkach gorszej widoczności w trakcie dnia.
* najtańsze modele bywają zawodne. Widać to w praktyce, kiedy po ulicach poruszają się auta, w których diody LED mrugają, nie świecą, albo świecą częściowo.
* najtańsze, najczęściej niehomologowane modele świateł DRL cechują się bardzo niską jasnością świecenia. To sprawia, że auto z oświetleniem DRL jest bardzo słabo widoczne.
* niewłaściwy montaż świateł LED powoduje, że są one narażone na drgania i wilgoć. A to powoduje awarie.

Jak podłączyć światła LED do jazdy dziennej?

Przy zakupie świateł do jazdy dziennej LED należy zwrócić uwagę na to, czy mają one homologację. Oznaczenia homologacyjne są nałożone na lampę LED. Typowe oznaczenie składa się z litery E, cyfry (oznaczającej poszczególny kraje UE) a także liter RL w okręgu.
Warto także przetestować światła pod kątem jasności świecenia.

Zestaw świateł do jazdy dziennej LED powinien zawierać moduł sterujący. Jak działa moduł sterujący?

* Po uruchomieniu silnika samochodu światła DRL włączają się automatycznie;
* Po uruchomieniu świateł mijania lub drogowych, światła DRL wyłączają się automatycznie:
* Po wyłączeniu świateł mijania albo drogowych, światła DRL włączają się automatycznie.

Światła DRL do jazdy dziennej muszą być odpowiednio rozmieszczone:

* minimalna odległość pomiędzy światłami to 600mm;
* minimalna wysokość górnej krawędzi świateł od podłoża to 250mm;
* maksymalna wysokość górnej krawędzi lamp od podłoża to 1500mm;
* minimalna odległość lamp LED DRL od obrysu samochodu to 40mm.

Należy pamiętać o tym, że niewłaściwy montaż lamp LED DRL może skutkować wysokim mandatem (500zł), a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego.

Montaż i podłączenie świateł LED DRL:

* należy odpowiednio przygotować miejsce do montażu świateł (modułów świetlnych). Można kupić światła LED DRL, które pasują do oryginalnych otworów do świateł przeciwmgielnych. Wystarczy tylko wyjąć zaślepki z tworzywa. To najlepsze rozwiązanie, które nie powoduje zaburzenia wyglądu samochodu.
* należy odpowiednio zabezpieczyć przewody, przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi. To samo dotyczy modułów lamp. W trakcie jazdy samochód jest narażony na szereg drgań, które mają destrukcyjny wpływ na sprawność lamp i przewodów (do uszkodzeń może dojść na skutek ocierania się luźno wiszących przewodów o ostre elementy). Przewody nie powinny także dotykać gorących elementów pod maską.
* wszystkie połączenia muszą być odpowiednio zaizolowane, aby nie dostała się do nich wilgoć. W tym celu należy stosować termokurczliwe koszulki albo taśmy izolacyjne.
* moduły świetlne i sterownik muszą być zamontowane mocno, aby nie poruszały się w trakcie jazdy:
* zestawy zawierają zazwyczaj opaski zaciskowe, które służą do zabezpieczenia przewodów przed luźnym poruszaniem się pod maską pojazdu.

Jak podłączyć światła LED do jazdy dziennej?

* Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją, dołączoną do zestawu świateł LED DRL. Powinna ona dokładnie opisywać wszystkie podłączenia, jakich należy dokonać.
* Podłączenia lamp DRL należy dokonywać przy wyłączonym zapłonie.
* Należy być przygotowanym na to, że może dojść do przepalenia się bezpiecznika. Warto mieć ze sobą komplet bezpieczników.
* Do montażu zestawu świateł dziennych LED DRL zazwyczaj wystarczają podstawowe narzędzia.
* Przewód odpowiadający za zasilanie świateł (plus) należy podłączyć do odpowiedniego miejsca w kostce bezpieczników pod deską rozdzielczą (np. do któregoś z przewodów wychodzących), w którym płynie prąd po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Można to sprawdzić za pomocą próbnika elektrycznego.
* Kabel z oczkiem podłącza się do masy samochodu (czyli minusa, którego rolę pełni karoseria pojazdu). Miejsce podłączenia (przykręcenia śruby mocującej oczko) powinno być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone, aby zapewnić właściwy przepływ energii. Można również podłączyć ten przewód do klemy ujemnej akumulatora.
* Przewód sterujący należy podłączyć do przewodu, zasilającego lampy pozycyjne. Można w tym celu użyć specjalnej złączki (konektora), która pozwoli na łatwe podłączenie się do przewodu bez konieczności ściągania z niego izolacji.


Nasz opis dotyczy typowego zestawu, montowanego w starszych samochodach. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją montażu.
W przypadku problemów z instalacją, albo w przypadku posiadania auta z rozbudowaną elektroniką, warto zlecić montaż zestawu LED DRL w warsztacie samochodowym.

Photo by Elite Detailing on Foter.com / CC BY-NC-ND

Jak podłączyć światła LED z kierunkowskazami?

Ciekawą alternatywą dla standardowych świateł LED DRL, są światła LED DRL montowane w kierunkowskazach. Idea jest prosta i ciekawa. Projektanci zestawu wzorowali się na najnowszych autach, w których stosuje się dwufunkcyjnie światła LED, pełniące rolę kierunkowskazu i świateł mijania.
Kiedy kierowca uruchamia kierunkowskaz, odpowiednia lampa przestaje świecić na biało, a zaczyna świecić na pomarańczowo, migającym światłem.

Zestaw do świateł LED z kierunkowskazami wykorzystuje żarówki LED, będące odpowiednikami tradycyjnych żarówek, używanych w kierunkowskazach (PY21W, P21W albo WY21W). Po włączeniu silnika, żarówki te świecą na biało. Po uruchomieniu dźwigni kierunkowskazów, żarówki zaczynają świecić na pomarańczowo przerywanym światłem.

Taki zestaw ma dużą przewagę nad zestawem, który opisaliśmy w poprzednim akapicie. Nie trzeba montować modułów świetlnych. Wystarczy tylko odpowiednio zamontować żarówki w standardowych gniazdach montażowych, w kierunkowskazach.

Trzeba pamiętać o tym, że montaż żarówek LED w miejsce standardowych żarówek (np. P21W) będzie powodował wyświetlanie błędu (spalona żarówka) w autach z systemem CANBUS. Dlatego też wiele zestawów jest wyposażonych w specjalne dekodery, które „oszukują” system CANBUS.

Zestaw taki składa się najczęściej z następujących elementów:
* Dwie żarówki wielofunkcyjne LED (zamienniki standardowych żarówek np. PY21W);
* Dwa LED dekodery (mają na celu „oszukanie” systemu CANBUS, aby ten nie wyświetlał błędu spalonej żarówki);
* Przekaźnik – automat;
* Okablowanie i złączki.

Na co należy zwrócić uwagę? Należy odpowiednio połączyć przewody, dbając o odpowiednie zabezpieczenie złączy (na przykład za pomocą taśmy izolacyjnej). Przewody trzeba zamontować tak, aby nie poruszały się w trakcie jazdy, co może spowodować ich uszkodzenia. Przy każdej żarówce stosuje się rezystor, który należy zamocować tak, aby był przytwierdzony do jakiejś powierzchni. Należy pamiętać o tym, że rezystor nagrzewa się w trakcie pracy, zatem nie może to być powierzchnia z tworzywa sztucznego.

Jak podłączyć podłączyć światła LED z kierunkowskazami?
Spójrzmy na typowy zestaw.
* Przekaźnik – automat (jednostka sterująca) – jak podłączyć? 
– czarny przewód należy podłączyć do stacyjki (zasilanie plus);
– żółty – do masy samochodu (minus);
– czerwony – do przewodu zasilającego światła postojowe;
– biały – do przewodu zasilającego światła do jazdy dziennej.

Jak podłączyć żarówki w takim zestawie?
– jeden przewód – do masy;
– jeden przewód – do układu sterowania kierunkowskazami;
– jeden przewód – do układu sterowania światłami postojowymi.
Przewody mają określone oznaczenia, są także oznaczone kolorami.

W przypadku występowania w samochodzie układu CANBUS, należy zastosować dodatkowo LED DEKODER. Zazwyczaj podłącza się do niego przewody do sterowania pracą kierunkowskazów i prowadzące do masy (zgodnie z oznaczeniami kolorów).

Żle zamontowane światła DRL będą powodować szereg problemów

Zły montaż świateł DRL może powodować wiele problemów w instalacji elektrycznej auta, a także związanych z właściwą pracą oświetlenia zewnętrznego samochodu. W trakcie eksploatacji światła LED DRL mogą się zużywać, zwłaszcza produkty niskiej jakości. Wtedy świecą słabo, albo mrugają. Przed zakupem auta używanego warto sprawdzić ich działanie.

Sprawdzanie samochodu

Jeśli planujesz kupić używane auto – sprawdź je dokładnie przed zakupem. Najpierw skorzystaj z naszego serwisu https://www.historiaszkod.pl
Wystarczy numer VIN, aby zupełnie za darmo sprawdzić, czy samochód miał za sobą wypadek.

Jeśli Twoje wymarzone auto jest bezwypadkowe, skorzystaj z naszej oferty. Zleć sprawdzenie samochodu przed kupnem specjalistom z Motocontroler. Pracujemy na terenie całego kraju, zatem Twoje auto może znajdować się w dowolnej części Polski. Wybierz test MAXI, a nasz ekspert motoryzacyjny dokona drobiazgowej kontroli auta przed zakupem. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport w formie elektronicznej, a także minimum kilkadziesiąt zdjęć. Sprawdź naszą ofertę i wybierz odpowiedni test dla siebie. Nie ryzykuj!

Oferta Motocontroler