Jak sprawdzić silnik bez narzędzi, podczas oględzin samochodu używanego? Jak rozpoznać uszkodzenia silnika? Na co zwrócić uwagę podczas kontroli silnika, przed zakupem samochodu używanego? Co powinno wzbudzić nasz niepokój podczas oglądania silnika samochodu?
Dziś skupimy się nad tym, jak powinny wyglądać wstępne oględziny jednostki napędowej samochodu, przed podjęciem decyzji o jego zakupie.
Jak wyglądają pierwsze oględziny używanego samochodu? Nikt nie spodziewa się tego, że kupujący przyjdzie z zestawem narzędzi i sprzętem do testowania jakości płynów. Kupujący ma zazwyczaj kilkadziesiąt sekund na to, aby przyjrzeć się silnikowi a także na to, by wsłuchać się w jego pracę i skontrolować jej parametry za pomocą informacji z deski rozdzielczej auta. W jednym z naszych wcześniejszych wpisów pokazaliśmy, jak nieuczciwi sprzedawcy maskują uszkodzenia silników, podczas sprzedaży używanych samochodów. Dlatego też wstępne oględziny silnika są tylko jednym z etapów sprawdzania samochodu przed zakupem. Ale są równie ważne. Sprawny nabywca może, w trakcie wstępnego sprawdzenia silnika samochodu używanego, rozpoznać wiele wad i problemów. A dzięki temu może zrezygnować z dalszego inwestowania czasu i pieniędzy w sprawdzanie stanu technicznego danego auta. Na rynku aut używanych są tysiące samochodów – wiele z nich jest wartych kupna.
Jak sprawdzić stan jednostki napędowej samochodu używanego podczas oględzin komory silnika?
Od tego niemal zawsze zaczyna się sprawdzenie używanego auta. Zaraz po obejrzeniu nadwozia, przychodzi czas na to, aby zajrzeć pod maskę samochodu. Na co należy zwrócić uwagę?
Po pierwsze – na kompletność wszystkich elementów pod maską. Czy są wszystkie osłony, przewidziane przez producenta auta, górne i dolne? Czy osłony noszą ślady uszkodzeń, albo częstego zdejmowania?
Po drugie – w jakim stanie są węże i przewody gumowe? Czy widać na nich ślady pęknięć, otarć, albo różnego rodzaju wypukłości? Czy w miejscach mocowań do łączników opaski metalowe są skorodowane?
Po trzecie – sposób zamocowania i czystość akumulatora. Czy akumulator jest czysty? Czy jego klemy nie są pokryte białym nalotem? Czy wbudowany wskaźnik pokazuje, że akumulator jest odpowiednio naładowany? Czy akumulator jest zamontowany w stabilny sposób?
Kolejna, bardzo ważna sprawa to poziom oraz jakość płynów eksploatacyjnych. Na początek poziom oleju silnikowego i jego barwa – olej nie powinien być czarny, a pod korkiem oleju nie powinno być żadnych zanieczyszczeń. Poziom płynu chłodniczego powinien być odpowiedni, a sam płyn powinien być czysty i pozbawiony zanieczyszczeń. Niepokój powinna wzbudzić woda w układzie chłodzenia, zanieczyszczenia, a także płyn o trudnym do określenia kolorze – oznaka mieszania różnych płynów. Należy także sprawdzić poziom płynu hamulcowego.
Jeśli auto ma na wyposażeniu wspomaganie hydraulicznego albo elektrohydrauliczne, należy skontrolować poziom płynu wspomagania. Płyn wspomagania nie powinien być czarny jak smoła.
Osoba dokonująca weryfikacji jednostki napędowej powinna zwrócić uwagę na wycieki płynów – oleju silnikowego (osłona głowicy, blok silnika, miska olejowa, koła pasowe, turbosprężarka), płynu chłodniczego (węże, chłodnica, pompa cieczy chłodzącej, blok silnika), płynu wspomagania (zbiorniczek, węże, pompa), płynu hamulcowego (zbiorniczek, przewody, pompa, urządzenie zwiększające ciśnienie) oraz płynu do spryskiwaczy (zbiorniczek, przewody, dysze pod maską).
Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie przewodów elektrycznych (prowadzących do czujników, cewek zapłonowych i innych elementów). Czy nie mają uszkodzonych izolacji? Czy znajdują się w swoich prowadnicach i są zabezpieczone przed stycznością z gorącym blokiem silnika?
Warto również sprawdzić stan paska wieloklinowego – czy ma odpowiednie napięcie, czy nie jest zanieczyszczony, postrzępiony albo popękany. Podobnie – pasek rozrządu, jeśli znajduje się na zewnątrz silnika.
Ostatnia rzecz to korozja – czy pod maską występują ślady korozji i jak bardzo są zaawansowane. Warto skontrolować wszystkie elementy metalowe – także śruby mocujące. Jeśli śruby są już mocno skorodowane – auto może być po powodzi albo zalaniu. A do tego, każda naprawa może być prawdziwym utrapieniem, bo odkręcenie kilku śrub będzie wymagało mnóstwa wysiłku.
Jak sprawdzić stan silnika samochodu używanego przy uruchamianiu?
Na co należy zwrócić uwagę? Silnik powinien zacząć samodzielnie pracować w czasie od 2 do 5 sekund, od uruchomienia zapłonu. Należy zwrócić uwagę na to, czy podczas uruchamiania rozrusznika nie słychać dziwnych odgłosów, przypominających trzaski (zwiastują problemy z rozrusznikiem). Równie niepokojące są inne hałasy, które mogą oznaczać uszkodzone koło dwumasowe. Problemy z uruchamianiem silnika mogą być związane z zużyciem rozrusznika, starymi świecami zapłonowymi, zużytymi świecami żarowymi albo uszkodzonym (zużytym) układem wtryskowym.
Po uruchomieniu silnika, z deski rozdzielczej powinny zniknąć kontrolki wskaźnika poziomu oleju, wskaźnika ładowania akumulatora, a także kontrolka „check engine”. Jeśli auto ma komputer pokładowy, należy zwrócić uwagę na wyświetlane tam komunikaty. Mogą pojawić się ostrzeżenia, dotyczące niewłaściwej pracy określonych układów, albo zbyt niskiego poziomu określonych płynów eksploatacyjnych.
[reklama_analizator]
Jak sprawdzić stan silnika samochodu używanego podczas pracy na biegu jałowym?
Na samym początku warto dotknąć kierownicy auta i sprawdzić, czy podczas pracy jednostki napędowej nie czuć na niej silnych drgań, albo nawet delikatnych uderzeń (mogą być oznaką wypadania zapłonów). Warto również dotknąć nadwozia i sprawdzić, czy nie przenoszą się na nie drgania z pracującej jednostki napędowej (mogą oznaczać słabą kondycję dwumasowego koła zamachowego). Należy wsłuchać się w odgłosy pracy jednostki napędowej. Uwagę powinno zwrócić metaliczne grzechotanie, dźwięki, przypominające przesypywanie monet, albo stukanie.
Kolejna bardzo ważna sprawa to wskazania obrotomierza. Początkowo, gdy silnik jest zimny, obroty mogą być podwyższone. Wraz z rozgrzewaniem się jednostki napędowej, powinny stopniowo spadać. Oznaką problemów są nagłe zmiany prędkości obrotowej – samoistne zwiększanie się i zmniejszanie obrotów (aż do przygasania), bez ingerencji ze strony kierowcy (bez dotykania pedału gazu i uruchamiania urządzeń pokładowych, np. klimatyzacji). Mogą być objawem problemów z układem zapłonowym, silniczkiem krokowym, przepustnicą, czujnikami itd. Kolejny krok to delikatnie naciskanie pedału gazu i obserwowanie, w jaki sposób przyrastają obroty silnika. Oznakami problemów są takie zjawiska jak krztuszenie się silnika, nierównomierny przyrost obrotów, detonacje, słyszalne w silniku albo w układzie wydechowym. Objawem awarii mogą być również trzaski oraz szum, dochodzące z silnika.
Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem – tylko tak unikniesz oszustwa!
Silnik to najważniejsza i najdroższa część każdego samochodu. Silnik może pracować do 300, 400 a nawet i więcej tys. kilometrów, ale wymaga odpowiedniego serwisowania. Niektóre podzespoły (np. wtryskiwacze, turbosprężarki, cewki zapłonowe, świece żarowe, rozruszniki, alternatory) mają ograniczoną żywotność i przychodzi czas, gdy trzeba je wymienić na nowe. Dokładne sprawdzenie samochodu przed kupnem pozwala zweryfikować rzeczywisty stan jednostki napędowej. Kupujący musi wiedzieć, czy silnik był właściwie serwisowany, czy wymaga remontu albo wymiany określonych podzespołów.
W wielu przypadkach remont silnika może okazać się nieopłacalny, albo jego koszt może przekroczyć wartość kupowanego samochodu. Wystarczy wziąć pod uwagę konieczność wymiany wtryskiwaczy, turbosprężarki, panewek albo uszczelki pod głowicą (wraz z wymianą rozrządu). Nieuczciwi sprzedawcy robią wszystko, aby zamaskować oznaki awarii i zużycia eksploatacyjnego silnika.
Dlatego – nie ryzykuj. Zleć sprawdzenie samochodu przed zakupem ekspertom z Motocontroler. Auto może znajdować się w dowolnej części kraju – nasi eksperci działają w całej Polsce. Przeczytaj, jak sprawdzamy auta przed zakupem, wybierz interesujący Cię pakiet i skorzystaj z naszych usług. Otrzymasz szczegółowy raport z profesjonalnej kontroli samochodu i jego silnika, wraz ze zdjęciami. Dzięki nam poznasz prawdziwy stan używanego auta, co pozwoli Ci uniknąć oszustwa i rozczarowania.