Porady ekspertów Motocontroler Triki samochodowych oszustów

Jak sprawdzić stan układu zapłonowego bez narzędzi?

Jak sprawdzić układ zapłonowy w trakcie oględzin samochodu używanego? Jak skontrolować układ zapłonowy bez narzędzi, przed zakupem samochodu z drugiej ręki? Dlaczego trzeba zwrócić uwagę na poprawną pracę układu zapłonowego? Jakie są objawy i skutki awarii układu zapłonowego?

Mody się zmieniają i dotyczą przede wszystkim silników diesla. Ich popularność raz rośnie, raz spada. Za to samochody z silnikami benzynowymi cieszą się niemalże stałą popularnością. Silniki benzynowe napędzają małe samochody miejskie, popularne auta kompaktowe i potężne limuzyny. W ostatnich latach, na skutek zmian związanych z ekologią, z rynku znikają silniki o bardzo dużej pojemności. Stopniowo zastępują je jednostki o mniejszej pojemności, ale o takiej samej, albo o większej mocy, wykorzystujące bezpośredni wtrysk paliwa i turbodoładowanie.

Odpowiednio serwisowane silniki benzynowe odwdzięczają się wysokim stopniem bezawaryjności. Ale wszystko się zużywa. Jedną z typowych awarii silników benzynowych są problemy, związane z układem zapłonowym.

Nieuczciwy sprzedawca woli zamaskować awarię układu zapłonowego, niż dokonać naprawy

Awarie układu zapłonowego są bardzo łatwe do zdiagnozowania. Nie trzeba specjalistycznych urządzeń. Wystarcza najprostszy interfejs diagnostyczny. Dzięki niemu można sprawdzić, że w silniku dochodzi do wypadania zapłonów. Interfejs wskazuje również, na którym cylindrze. Naprawa układu zapłonowego jest również bardzo prosta. W wielu przypadkach napraw dokonują sami kierowcy, amatorzy, stosujący się do odpowiednich instrukcji. Same naprawy również nie należą do drogich. Niestety, jak już wspominaliśmy w szeregu wcześniejszych wpisów, typowy, nieuczciwy handlarz nie może inwestować w samochód, który chce sprzedać. Przyszykowanie samochodu do sprzedaży nie oznacza, że auto zostanie naprawione. Najczęściej w aucie zostaną po prostu zamaskowane pewne usterki. Podobna sytuacja może dotyczyć oferty sprzedaży samochodu przez prywatną osobę. Dlatego zawsze zachęcamy do dokładnego sprawdzenia samochodu przed zakupem!

Układ zapłonowy – jaką pełni rolę i jak jest zbudowany?

Układ zapłonowy stosuje się w silnikach benzynowych. Jego zadaniem jest doprowadzenie do zapłonu mieszanki paliwowo – powietrznej. Do wybuchu mieszanki paliwowo – powietrznej musi dojść w określonym momencie, przy właściwym kącie wyprzedzenia zapłonu. Spełniony musi być też szereg innych warunków. We współczesnych samochodach cały proces sterowany jest elektronicznie, przez komputer, sterujący pracą jednostki napędowej. Jak jest zbudowany układ zapłonowy współczesnych aut? Nad każdym cylindrem znajduje się elektronicznie sterowana cewka zapłonowa. Cewki zapłonowe mają wbudowane uzwojenia – pierwotne i wtórne. Cewki wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dzięki niemu są w stanie zwiększyć napięcie ze standardowych 12V do nawet 30.000V. Pod każdą cewką znajduje się świeca zapłonowa. Prąd z cewki trafia do świecy zapłonowej, która generuje iskrę. A to powoduje zapłon mieszanki paliwowo – powietrznej. W zależności od ilości cylindrów i stopnia obciążenia jednostki napędowej, układ zapłonowy musi generować iskrę od 1500 do nawet 12.000 razy na minutę.

Stosuje się różne rozwiązania techniczne. Nad świecami mogą znajdować się pojedyncze cewki zapłonowe. Każda z nich ma swoje gniazdko przyłączeniowe. Producent może zastosować cewki, z których każda zasila po 2 świece. Albo jeden zespół cewek, z jednym gniazdkiem przyłączeniowym, zasilający 3 albo 4 świece zapłonowe. Cewki i świece montuje się w głowicy silnika. Zazwyczaj znajdują się one pod górną osłoną silnika.

Można jeszcze spotkać samochody, w których stosuje się układ zapłonowy z mechanicznym rozdzielaczem zapłonu. W takim układzie stosowana jest jedna cewka zapłonowa. Zazwyczaj montuje się ją w pobliżu grodzi, oddzielającej komorę silnika od kabiny pasażerskiej. Cewka zapłonowa jest połączona jednym przewodem z mechanicznym rozdzielaczem zapłonu. To kopułka z tworzywa sztucznego. W jej wnętrzu pracuje palec rozdzielcza, osadzony na przedłużonym wałku rozrządu. Z kopułki poprowadzone są przewody wysokiego napięcia, zakończone kapturkami. Są one montowane na każdej ze świec zapłonowych.

Objawy awarii układu zapłonowego – jak je rozpoznać?

Objawy awarii układu zapłonowego są bardzo łatwe do rozpoznania. Silnik samochodu uruchamia się z trudem. Dochodzi do falowania obrotów na biegu jałowym. Im bardziej awaria postępuje, tym falowanie jest silniejsze. Może dochodzić nawet do przygasania silnika. Towarzyszy temu drżenie nadwozia. Mogą być wyczuwalne drgania na kierownicy. Samochód wyraźnie traci moc. W początkowej fazie awarii pojawia się sporadyczne, delikatne szarpanie w trakcie jazdy. W miarę postępowania awarii szarpanie narasta. Wypadanie zapłonów, będące konsekwencją awarii układu zapłonowego, powoduje przedostawanie się niespalonych resztek paliwa do katalizatora trójdrożnego. W krótkim czasie bardzo drogi katalizator ulegnie zniszczeniu.

Awaria układu zapłonowego powinna spowodować zapalenie kontrolki check engine. W początkowym stadium awarii cewek zapłonowych, kontrolka check engine może migotać, albo zapalać się i gasnąć.

Co powoduje awarie układu zapłonowego? Powodem mogą być zużyte świece zapłonowe. Awaria może świadczyć o tym, że użytkownik auta nie dbał o serwisowanie. I nie wymieniał świec na czas. Powodem awarii układu zapłonowego mogą być zużyte cewki zapłonowe. Markowe podzespoły potrafią wytrzymać 200 tys. km przebiegu. Najtańsze zamienniki – ok. 20 tys. km przebiegu. W starszych układach najczęstszym powodem awarii jest zużycie albo uszkodzenie przewodów wysokiego napięcia. Może też dojść do mechanicznego zużycia (starcia) palca rozdzielcza, albo wewnętrznych styków kopułki palca rozdzielacza.

Problem z właściwą pracą układu zapłonowego może być również spowodowany przez zastosowanie niewłaściwych świec zapłonowych. Producent samochodu dokładnie określa, jakie świece powinny być stosowane.

Awarie układu zapłonowego Photo by arbyreed on Foter.com / CC BY-NC-SA

Jak nieuczciwi sprzedawcy maskują uszkodzenia układu zapłonowego?

Typowe zachowanie polega na wcześniejszym uruchomieniu silnika, aby osoba zainteresowana kupnem auta nie zauważyła problemów z uruchomieniem jednostki. Sprzedający zazwyczaj tłumaczy się, że dopiero gdzieś jechał. Sprzedający może również sztucznie zwiększać obroty silnika, poprzez nieustanne dodawanie gazu, aby zrównoważyć przygasanie jednostki napędowej. Uszkodzone przewody wysokiego napięcia mogą nosić znamiona naprawy (oklejania miejsc, w których doszło do uszkodzenia izolacji). Kontrolka check engine może zostać wyłączona. Albo podłączona pod lampkę kontroli ciśnienia oleju. Można też spodziewać się, że uszkodzony katalizator został wymontowany, a jego miejsce zamontowano strumienicę (kosztuje kilkadziesiąt zł). Można to poznać nieco innej pracy układu wydechowego. W przypadku uszkodzonych palców rozdzielacza i styków kopułek, stosowane są proste metody naprawy. Polegają one na przecieraniu styków drobnym papierem ściernym. Sprzedawca może tłumaczyć, że silnik jest słaby i troszkę szarpie, bo wymaga niewielkiej regulacji.

Czasami sprzedawca nie ma wyjścia, gdy cewka zapłonowa w nowszych układach całkowicie przestaje pracować. Wówczas najczęściej stosowane są części zamienne z demontażu. Można je poznać po tym, że mają na obudowie oznaczenia, nanoszone przy pomocy białych albo kolorowych markerów (napis, kropka itd.). Zamontowana cewka może się też odróżniać od pozostałych kolorem obudowy. Markowe cewki noszą oznaczenia producentów na górnej części obudowy. Najtańsze nie mają żadnych oznaczeń.

Mały problem może kryć poważny problem

Komplet świec zapłonowych można kupić już za ok. 20 zł. To dziwne, że sprzedawca samochodu ich nie wymienił. Może powód był prozaiczny i po prostu było mu szkoda wydać 20 zł na auto, które i tak sprzeda. Po co robić „prezenty” kupującemu. Jednak mały problem może kryć bardzo poważny problem. Może tak być, że sprzedający nie mógł wymienić świecy zapłonowej. Dlaczego? Bo ją ukręcił. W tej sytuacji jeszcze można się ratować, korzystając z usług mechanika. Może być jeszcze gorzej.

Niewłaściwa wymiana świecy (kręcenie na siłę) mogło spowodować uszkodzenie gwintu w głowicy. A to już bardzo poważny problem.

[reklama_analizator]

Nie wierz w zapewnienia o bezawaryjności! Sprawdź dokładnie auto przed zakupem!

A najlepiej – zleć sprawdzenie samochodu przed kupnem wykwalifikowanym specjalistom. Motocontroler to firma, zatrudniająca najlepszych specjalistów na terenie całego kraju. Specjalizujemy się w sprawdzaniu aut przed zakupem. Mamy ogromne doświadczenie. Mamy odpowiednią wiedzę i narzędzia. Korzystamy z usług wybranych stacji diagnostycznych. Doskonale znamy sztuczki nieuczciwych sprzedawców. Sprawdzimy dokładnie Twój wymarzony samochód i pomożemy Ci uniknąć oszustwa oraz niepotrzebnych wydatków.
Auto może znajdować się w dowolnej części kraju – działamy wszędzie. Jeśli sprzedawca pozwoli – dokonamy sprawdzenia w ciągu 24 godzin od zlecenia. Co sprawdzimy? Wszystko, zgodnie z wybranym pakietem. Po zakończonych oględzinach prześlemy dokładny raport. Wraz z nim – kilkadziesiąt zdjęć. I naszą osobistą opinię na temat samochodu.
Nie ryzykuj! Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem i poznanie jego wad pozwoli na renegocjację ceny. Unikniesz rozczarowania i przede wszystkim, niepotrzebnych wydatków. Unikniesz kupna samochodu uszkodzonego, powypadkowego i awaryjnego.

[reklama_oferta]