Porady ekspertów Motocontroler

Jak sprawdzić wartość auta do akcyzy?

Jak sprawdzić wartość auta do podatku akcyzowego? Jakie stawki akcyzy należy zapłacić za sprowadzony do Polski samochód?

Używane samochody osobowe, sprowadzane do Polski z krajów UE, cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród Polaków. Każdego roku do kraju sprowadzanych jest ok. miliona aut używanych. Teoretycznie, powinno to wpływać pozytywnie na polski rynek aut używanych. Im więcej aut, tym niższe ceny i większy wybór. Poza tym duży napływ aut sprawia, że park samochodowy w Polsce ciągle się odmładza. Widać to zresztą na ulicach. Niektóre modele aut, które dawniej były bardzo popularne, prawie zniknęły z ulic, albowiem zostały zastąpione przez nowsze generacje. Dziś trudno znaleźć na ulicy VW Golfa III, Opla Astrę I, Toyotę Corolllę E11 czy Renault Megane I.

Wszystko wygląda pięknie w teorii. W praktyce, 8 na 10 kupujących (nasze własne statystyki) ukrywa wady sprzedawanych aut. Wśród sprowadzanych do naszego kraju aut znaleźć można samochody powypadkowe, popowodziowe, mocno wyeksploatowane, skorodowane. Ich wady są umiejętnie maskowane przez nieuczciwych sprzedawców.

Osoba, chcąca sprowadzić samochód do Polski, albo chcąca kupić pojazd od importera (osoby prywatnej/firmy importującej auta/komisu/handlarza) musi liczyć się z koniecznością opłacenia akcyzy. Dawniej stawka akcyzy była uzależniona tylko od pojemności silnika auta. Obecnie jest także uzależniona od rodzaju napędu.

Podatek akcyzowy pozwala rządowi wpływać na to, jakie samochody są sprowadzane do Polski. Jest to kolejne narzędzie ekologicznej presji, które ma na celu zniechęcenie Polaków do kupowania aut z dużymi silnikami spalinowymi, a równocześnie, które ma zachęcić do kupowania aut z mniejszymi silnikami i bardziej ekologicznymi napędami (jeśli napęd hybrydowy lub elektryczny można uznać za ekologiczny – jest to kwestia mocno dyskusyjna). Unia Europejska ustala minimalne stawki podatku VAT. Rządy poszczególnych państw mogą kształtować swoją wysokość podatku.

Photo on Foter.com

Akcyza za samochód – ile trzeba zapłacić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, aktualne stawki akcyzy są zależne od wielkości silnika, albo od rodzaju napędu w samochodzie. Jak to wygląda w praktyce?
* Stawka podatku akcyzowego dla samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm3 wynosi 3,1%.
* Stawka podatku akcyzowego dla samochodów z silnikami o pojemności przekraczającej 2000 cm3 wynosi 18,6%.
* Stawka podatku akcyzowego dla samochodów osobowych z napędem hybrydowym plug in (spalinowo – elektrycznym), z silnikiem spalinowym o pojemności większej niż 2000 cm3 i mniejszej niż 3500 cm3 wynosi 9,3 %.
* Stawka podatku akcyzowego dla samochodów osobowych z napędem hybrydowym (spalinowo – elektrycznym), z silnikiem spalinowym o pojemności mniejszej niż 2000 cm3 wynosi 1,55%.
* Stawka podatku akcyzowego dla pozostałych samochodów osobowych (np. elektrycznych) – wynosi 3,10 %.

Na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

Podatek akcyzowy obecnie można zapłacić nie tylko w Urzędzie Celnym, ale także w Urzędzie Skarbowym (gdzie dodatkowo trzeba też zapłacić kolejne podatki od zakupu auta).

Photo by Eddy CJ on Foter.com / CC BY-NC-SA

Jak sprawdzić wartość samochodu do akcyzy

Wiemy już, jaką stawkę podatku akcyzowego musimy zapłacić. Teraz musimy ustalić, jak wyliczyć wartość samochodu, na podstawie której obliczymy należną akcyzę.

Jak sprawdzić wartość samochodu do akcyzy?
* Za pomocą internetu. W sieci znaleźć można wyspecjalizowane portale internetowe, które pozwalają na darmową wycenę wartości auta. Należy podać markę, model, rocznik i dane, dotyczące silnika. Takie portale zazwyczaj wyliczają średnią cenę danego modelu auta, na podstawie ofert sprzedaży z internetu.
* Za pomocą internetu, ale samodzielnie. Na podstawie ogłoszeń z portali motoryzacyjnych. Wystarczy wybrać konkretny model samochodu, z danego rocznika, w takiej samej wersji silnikowej i z takim samym napędem. Następnie, na podstawie danych, zebranych np. z 50 ogłoszeń, wyliczyć średnią wartość danego modelu auta.
* Pracownicy urzędu skarbowego powinni udzielić informacji o wartości danego modelu auta. Pracownicy urzędów skarbowych dysponują dostępem do corocznie uaktualnianych cen pojazdów.

Trudno wymagać od osoby, sprowadzającej auto do kraju, aby ta zwiększała wartość pojazdu. To bowiem będzie oznaczało wyższy podatek.
Najczęściej nowy nabywca będzie starał się obniżyć wartość auta, aby zapłacić niższy podatek.

W jakich sytuacjach można obniżyć wartość pojazdu, stanowiącą podstawę do obliczenia akcyzy?
* Kiedy pojazd jest powypadkowy albo pokolizyjny.
* Kiedy pojazd jest mocno zużyty – ma bardzo wysoki przebieg itd.
* Kiedy pojazd ma uszkodzenia nadwozia, albo braki w wyposażeniu.

Zaniżanie wartości samochodu, będącej podstawą do obliczenia akcyzy może być wychwycone przez pracowników Urzędu Skarbowego albo Urzędu Celnego. Zbyt niska wartość auta zostanie zakwestionowana.

Autorstwa M 93 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15587105

Przykładowe wyliczenie akcyzy

Toyota Auris, rok produkcji 2010, silnik benzynowy 1329 cm3 100KM, skrzynia manualna, hatchback, przebieg 220 tys. kilometrów, nieuszkodzony.

* Średnia cena na podstawie 22 ogłoszeń motoryzacyjnych: 19.500 zł
* Cena, wyliczona przed portal, oferujący darmowe wyceny aut do rejestracji 15:500 zł.

Sprawdzanie samochodu

Sprawdź dokładnie pojazd przed zakupem! Uniknij oszustwa!

Zacznij zawsze od serwisu internetowego https://www.historiaszkod.pl.
Potrzebujesz tylko numeru VIN. Serwis Historia Szkód korzysta z największej bazy szkód samochodowych na świecie. Dzięki temu możesz bardzo uzyskać informacje o tym, czy auto było uszkodzone. Jeśli wykupisz płatny raport, dowiedz się, w jakim stopniu pojazd został uszkodzony. Uzyskasz także dostęp do zdjęć.

Uzyskaj od sprzedawcy numer VIN samochodu i wpisz go do odpowiedniej rubryki. Już po kilku minutach uzyskasz odpowiedź, czy pojazd ma jakieś zarejestrowane szkody (uczestnictwo w wypadkach, kradzież itd.). Odpowiedź otrzymasz całkowicie za darmo.
Jeśli sprzedawca nie chce podać numeru VIN – zrezygnuj z zakupu.
Jeśli pojawiły się informacje o tym, że auto ma szkody, a sprzedający twierdził, że pojazd jest bezwypadkowy – zrezygnuj z zakupu.

Jeśli decydujesz się na sprowadzenie auta powypadkowego (chcesz je naprawić i przywrócić mu właściwy stan techniczny) – wykup płatny raport VIN na HistoriaSzkod.pl
Otrzymasz od nas raport, który będzie zawierać:
* listę wszystkich zarejestrowanych szkód pojazdu i daty ich wystąpienia;
* dokładny opis uszkodzonych miejsc;
* zapisane przebiegi pojazdu;
* otrzymasz zdjęcia pojazdu, wykonane w trakcie oględzin po zdarzeniach, kiedy pracownicy firm ubezpieczeniowych przygotowywali dokumentację niezbędną do wyliczenia wartości szkód;
* otrzymasz także chronologiczny zapis historii samochodu.

Photo by Michel Curi on Foter.com / CC BY

Jeśli wymarzone auto jest już w Polsce – zleć jego sprawdzenie najlepszym rzeczoznawcom samochodowym!

Eksperci Motocontroler działają na terenie całego kraju. Twoje auto może zatem znajdować się w dowolnej miejscowości. Nasz ekspert dojedzie tam bez konieczności uiszczania jakichkolwiek dopłat.
Wybierz interesujący Cię raport z naszej oferty. Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić pojazd przed zakupem – wybierz raport MAXI. To najbardziej dokładna, drobiazgowa forma sprawdzenie samochodu przed zakupem. Sprawdź, co nasz ekspert sprawdza w ramach raportu MAXI.

Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, co najmniej kilkadziesiąt zdjęć (w formie elektronicznej) a także osobistą opinię naszego eksperta.

Nie ryzykuj, pamiętaj: 8 na 10 sprzedających ukrywa wady pojazdów przed kupującym! Nasi eksperci motoryzacyjni są po to, żeby Ci pomóc.

[reklama_oferta]