Jak kupić bezwypadkowy samochód? Jak sprawdzić używane auto przed zakupem? Gdzie sprawdzić, czy samochód nie miał wypadku?
Kupno bezwypadkowego samochodu używanego to marzenie wielu Polaków. Niestety, ryzyko kupna samochodu powypadkowego jest bardzo duże. Dlatego warto dokładnie sprawdzać auto przed zakupem. Nie jest to trudne. Istnieją proste rozwiązania, które pozwolą skutecznie sprawdzić wypadkowość auta.
Dlaczego Twój przyszły samochód może być po poważnym wypadku?
Piękne zdjęcia, piękne słowa i piękne opisy – to broń nieuczciwych handlarzy, chcących oszukać nabywcę. W wielu przypadkach niedoświadczony kupujący nie wie, że ma do czynienia z handlarzem, który w swoim życiu sprzedał setki samochodów. Nieuczciwi sprzedawcy stosują różne metody maskowania. Przed sprzedającym występują jako prywatny właściciel auta. Bardzo często jako mąż, który sprzedaje auto swojej żony, albo dziadka.
Metody mogą wydawać się prymitywne, ale one dalej działają. Gdyby nie działały, nie byłyby stosowane.
Dlaczego piękne auto, które chcesz kupić, może być po poważnym wypadku?
Wielu osobom wydaje się, że Europa Zachodnia to ogromny skład używanych samochodów. Pojazdów w doskonałym stanie technicznym, bezwypadkowych, zadbanych, serwisowanych w ASO i z małymi przebiegami. Ich zachodni właściciele są bogaci. Dlatego sprzedają takie auta za bezcen polskim handlarzom. Ci przywożą je do Polski, wystawiają je do sprzedaży w kraju, doliczając do ceny swój niewielki zarobek. Wszyscy są zadowoleni: niemiecki albo francuski właściciel, polski handlarz i polski kupujący. Idylla.
Stop! Jeśli wierzysz w takie bzdury, możesz bardzo szybko stać się ofiarą oszustwa. I poniesiesz jego koszty, płacąc mnóstwo pieniędzy za naprawy, które mogą nie przynieść spodziewanego efektu. Może być jeszcze gorzej. W razie wypadku, Twoje auto nie zapewni Tobie i Twoim bliskim minimum bezpieczeństwa. Nie warto ryzykować.
Jaka jest prawda? Każdego roku do Polski sprawdzanych jest od kilkuset tysięcy do miliona samochodów używanych z Europy Zachodniej. Niemcy, Francuzi i Włosi nie sprzedają swoich samochodów za bezcen. Jeśli auto jest sprawne, bezwypadkowe i dobrze wyposażone, jego cena na pewno nie będzie niska. Takich aut nie ma na rynku zbyt wiele. Większość samochodów jest zjeżdżona i ma za sobą bardzo duże przebiegi. Auta nie zawsze są odpowiednio serwisowane. Większość, zwłaszcza pojazdy z dużych miast, jest poobijana i poobcierana. Młodzi ludzie na Zachodzie, tak samo, jak w Polsce, męczą swoje samochody, uprawiając pseudosportową jazdę.
Skąd zatem handlarze pozyskują samochody, które trafiają do sprzedaży w Polsce? Jest wiele źródeł.
• Auto-place, na których składowane są auta lekko uszkodzone, powypadkowe, zjeżdżone, takie, których nie opłaca się naprawiać (np. ze względu na uszkodzenia korozyjne), takie, które nie przeszły badań technicznych (np. ze względu na awarie układu SRS)…
• Specjalne serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne, w których sprzedawane są auta powypadkowe, uszkodzone, pokradzieżowe, po zalaniu itd.
• Aukcje firm ubezpieczeniowych, które sprzedają samochody po wypadkach, kolizjach, uszkodzeniach różnego rodzaju, powodziach itd.
• Szroty.
Przygotowanie samochodu do sprzedaży – po najniższych kosztach
Jeśli handlarz pozyska atrakcyjny samochód, musi go odpowiednio przygotować do sprzedaży.
Czy każdy samochód powypadkowy jest groźny? Jeśli zostanie odpowiednio naprawiony, to profesjonalny warsztat może mu przywrócić pełną sprawność. Ale w większości przypadków taka naprawa jest po prostu nieopłacalna. W przypadku 10 – letnich aut kompaktowych i miejskich, sam koszt wymiany czterech poduszek powietrznych może przekroczyć wartość samochodu.
Są jednak samochody powypadkowe, których nie uda się naprawić. Nie zrobi tego nawet najlepszy warsztat.
Nieuczciwi handlarze nie naprawiają samochodów. Oni markują naprawę, ukrywając uszkodzenia.
• W aucie dokonuje się prac blacharskich z użyciem prostych technik (spawanie, wstawianie elementów metalowych) oraz używanych elementów blacharskich z demontażu. Nieodpowiednio przeprowadzone prace nie przywracają odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji samochodu. Trzeba liczyć się też z atakami korozji, na skutek zniszczenia fabrycznej warstwy antykorozyjnej.
• W samochodzie dokonuje się prac lakierniczych, wykonywanych po najniższych kosztach. Po kilkunastu miesiącach na aucie może zacząć łuszczyć się lakier.
• Markuje się działanie poduszek powietrznych (oszukując komputer, sterujący systemem SRS) albo montuje się poduszki z demontażu, które nie zapewniają bezpieczeństwa (jest to też niezgodne z prawem).
• Montuje się ważne części (np. zawieszenia czy układu hamulcowego) z demontażu. To wyjątkowo niebezpieczne.
• W aucie montuje się zużyte części z demontażu, aby wymienić podzespoły zniszczone w trakcie wypadku. Mogą to być najważniejsze podzespoły, takie jak silnik i skrzynia biegów.
Dlaczego taki samochód jest groźny dla kierowcy i pasażerów?
• W razie wypadku takie auto nie zapewni jakiejkolwiek ochrony dla kierowcy i pasażerów.
• Auto może w ogóle nie mieć poduszek powietrznych i nowych, pirotechnicznych napinaczy pasów bezpieczeństwa.
• Sama konstrukcja samochodu może być na tyle naruszona, że w razie wypadku przełamie się, albo nie ochroni osób znajdujących się wewnątrz auta.
• Samochód po wypadku może mieć przesunięte punkty bazowe (np. bardzo ważne punkty mocowania zawieszenia), przez co nigdy nie uda się w nim odpowiednio ustawić geometrii zawieszenia. Auto nigdy nie zapewni komfortowego prowadzenia i właściwej pracy zawieszenia. Opony zawsze będą się nierówno zużywać.
• Trzeba będzie liczyć się z atakami korozji, łuszczeniem się lakieru. Wiele elementów nadwozia może nie działać we właściwy sposób – np. drzwi mogą się nie otwierać właściwie. To tylko niektóre problemy.
Jak sprawdzić wypadkowość auta – szybko i sprawnie?
Spodobało Ci się używane auto, znajdujące się w ogłoszeniu? Sprawdź je. Potrzebujesz numer VIN sprzedawanego pojazdu. Sprzedawca nie udostępnił go w ogłoszeniu? Poproś o VIN mailowo albo telefonicznie. Sprzedawca nie chce podać numeru VIN? Zrezygnuj.
• Wejdź na https://www.historiaszkod.pl Wpisz numer VIN w odpowiedniej rubryce. Sprawdź historię wypadkowości auta zupełnie za darmo. Najdalej po kilkunastu minutach otrzymasz informację o tym, czy na dany numer VIN zarejestrowano jakieś szkody na całym świecie. Nie musisz za nic płacić.
• Twoje wymarzone auto okazało się bezwypadkowe? Nie ma żadnych szkód? Brawo! Warto je sprawdzić dalej! Skorzystaj z naszej oferty. Wybierz odpowiedni raport i zleć sprawdzenie samochodu naszym ekspertom, z Motocontroler. Sprawdzimy auto bez względu na to, w jakim rejonie Polski ono się znajduje. Otrzymasz dokładny raport, minimum kilkadziesiąt zdjęć i będziesz wiedzieć, czy warto negocjować cenę, czy warto kupić, czy… właśnie udało Ci się uniknąć oszustwa, które mogło Cię kosztować wiele tysięcy złotych. A może także zdrowie i życie.
Eksperci z Motocontroler sprawdzą Twoje auto pod kątem bezwypadkowości!
Wybierz Maxi Test, który pozwala na dokładne sprawdzenie stanu technicznego kupowanego pojazdu!
Jak nasi eksperci sprawdzają pojazd pod kątem bezwypadkowości?
• Badają nadwozie auta przy pomocy profesjonalnego miernika grubości lakieru – dzięki niemu wykrywają najmniejsze ślady malowania i szpachlowania.
• Sprawdzają dokładnie wnętrze auta, karoserię i komorę silnika – doświadczony rzeczoznawca Motocontroler doskonale wie, gdzie szukać śladów po wypadku. Śruby, mocowania, nowe części, ślady spawania…
• Sprawdzają podwozie auta na stacji diagnostycznej albo w wybranym warsztacie – można sprawdzić stan podłużnic, elementów podwozia, zawieszenia i innych, pod kątem uszkodzeń powypadkowych.
• Podłączają komputer diagnostyczny, aby odczytać dane z pamięci sterowników. W pamięci sterownika systemu SRS mogą być zapisane informacje o wypadku.
W trakcie badania sprawdzane są również inne rzeczy – sprawność poszczególnych podzespołów i układów, kompletność i stan wyposażenia auta itd.
Nie ryzykuj kupna samochodu po wypadku. Wystarczą dwa proste kroki, aby uniknąć zakupu niebezpiecznego grata, który będzie źródłem wydatków i nie zapewni Ci bezpieczeństwa!