Jaki olej do LPG? Jaki olej do silnika z gazem LPG? Jaki olej do lubryfikacji LPG, czyli do specjalnego dodatkowego zbiorniczka pod maską? Co ile wymieniać olej w samochodzie z instalacją gazową? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Samochody z instalacja gazową LPG cieszą się dużym powodzeniem na rynku samochodów używanych. Nic w tym dziwnego. Paliwo jest bardzo drogie. W dodatku ciągle zapowiadane są nowe opodatkowania (jak ETS2), które sprawią, ze benzyna będzie jeszcze droższa. Auto z LPG pozwala na spore oszczędności. Standardowo można oszczędzić około 30-40 procent kosztów, w stosunku do jazdy na benzynie. Nowoczesne instalacje LPG świetnie współpracują z silnikami, jeśli mają odpowiednio dobrany sterownik. LPG można zamontować nawet do silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem paliwa.
Nie ma jednak nic za darmo. Sama instalacja LPG jest droga (obecnie od 3000 do 6000 zł z założeniem), a do tego można ją zamontować tylko do sprawnego silnika. Auto z LPG wymaga też specjalnego serwisowania, które również zwiększa koszty eksploatacji samochodu. Świece zapłonowe do LPG kosztują 10 razy więcej, niż ich standardowe odpowiedniki. Trzeba wymieniać dodatkowe filtry. A do tego dochodzi konieczność skrupulatnego podchodzenia do kwestii wymiany oleju silnikowego i jego doboru. O tym właśnie jest ten artykuł.
Jaki olej do silnika z gazem LPG?
Do silnika z LPG nie stosuje się specjalnego oleju silnikowego. Olej do silnika z gazem to taki sam olej silnikowy, jaki jest zalecany przez producenta samochodu. Koniecznie należy zajrzeć do książki serwisowej pojazdu.
Podstawowy parametr, na który należy zwrócić uwagę to norma SAE – np. 5W30 lub 5W40. Należy się do niej bezwzględnie stosować.
Drugi parametr to parametr jakościowy. Najprostsza metoda to sprawdzenie na opakowaniu oleju silnikowego, czy spełnia on normy danego producenta auta. Nie trzeba kupować najdroższych olejów silnikowych markowych producentów. Wiele tańszych olejów silnikowych, w tym produkowanych w Polsce, spełnia normy jakościowe największych producentów aut.
Podsumowując – jaki olej do LPG? Zgodny z zaleceniami producenta samochodu.

Co ile wymieniać olej w aucie z LPG?
Olej silnikowy w samochodzie z instalacją gazową (popularnie: olej do LPG, olej do instalacji gazowej, olej do gazu LPG) należy wymieniać częściej niż w samochodzie, który nie ma takowej instalacji.
Zaleca się, aby w aucie z LPG olej silnikowy wraz z filtrem oleju wymieniać co 10.000 kilometrów. Jeśli samochód jest rzadko eksploatowany i pokonuje rocznie mniej niż 10.000 km – olej należy wymieniać co 12 miesięcy.
Dlaczego w samochodzie z LPG trzeba skrócić interwał wymiany oleju silnikowego? Bo olej w aucie z instalacją gazową jest narażony na wyższą temperaturę pracy silnika (temperatura spalania gazu LPG jest wyższa niż temperatura spalania benzyny) a także na przyspieszone zakwaszanie. Dlatego należy go wymieniać częściej.
Olej do lubryfikacji LPG – co to jest?
Olej do lubryfikacji LPG, olej do gazu LPG, olej do instalacji LPG, olej silnikowy do gazu – to różne nazwy tego samego preparatu.
W niektórych instalacjach LPG montowany jest dodatkowy układ smarowania. Dawkuje on specjalny płyn (olej do LPG) do paliwa (benzyny). Jego zadaniem jest zwiększenie odporności gniazd zaworowych na zużycie.
Oleju do lubryfikacji LPG się nie wymienia. To preparat, który się zużywa. Jego poziom trzeba uzupełniać. Opakowanie oleju do lubryfikacji LPG kosztuje średnio od 60 do 80 złotych. Warto go regularnie dolewać, bo w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia gniazd zaworowych. Remont silnika z tym związany może być bardzo drogi.
Olej do lubryfikacji LPG dolewa się do specjalnego zbiorniczka pod maską auta. Co ciekawe, niektórzy producenci instalacji LPG uznają ten dodatkowy zestaw do lubryfikacji LPG za niepotrzebny.
Przeczytaj również: Silniki benzynowe, które mają wady fabryczne

Sprawdź samochód przed zakupem – także auto z LPG!
Pamiętaj o tym, że nieuczciwi sprzedawcy doskonale wiedzą o tym, że samochody z LPG sprzedają się jak świeże bułeczki.
Musisz też wiedzieć o innym zagrożeniu. Kiedy kierowca decyduje się na montaż instalacji gazowej i w pojeździe pojawiają się problemy techniczne, auto jest kierowane często nie do warsztatu, tylko do sprzedaży.
A poza tym auto z nieszczelną instalacją LPG to po prostu jeżdżąca bomba. Zwłaszcza, gdy jest to auto po wypadku.
Jak perfekcyjnie sprawdzić auto przed zakupem? Zacznij od VIN
Na początek sprawdzenie auta po VIN. W ten sposób wyeliminujesz samochody po wypadku, po zalaniu, po kradzieży i po szkodzie całkowitej. I w dodatku zrobisz to za darmo, jeśli wybierzesz naszą stronę HistoriaSzkód.pl.
Całkowicie za darmo dowiesz się, czy samochód ma szkody, czy nie. Jeśli nie ma – przeprowadź sprawdzenie auta po VIN dzięki płatnemu raportowi ze strony HistoriaSzkód.pl. Za niewielkie pieniądze dostaniesz wartościowy raport, który wiele Ci powie o używanym aucie. Jeśli w raporcie po VIN nie ma żadnych niemiłych niespodzianek – sprawdź auto przed zakupem pod kątem technicznym.
Sprawdź stan techniczny auta przed zakupem
Sprawdzenie auta przed zakupem pozwoli Ci zweryfikować stan techniczny auta i jego wyposażenia. Dowiesz się też o ewentualnych problemach z korozją.
Skorzystaj z najwygodniejszego sposobu sprawdzania aut przed zakupem. Zleć sprawdzenie pojazdu ekspertom Motocontroler. Wybierz odpowiednią usługę z oferty Motocontroler (raport ze sprawdzenia auta przed zakupem) i podaj dane pojazdu, który Cię interesuje. Ekspert Motocontroler pojedzie na miejsce sprzedaży i sprawdzi pojazd, a także zabierze go do Stacji Kontroli Pojazdów.
Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który krok po kroku będzie opisywać stan techniczny auta i jego wyposażenia.
Ekspert Motocontroler dołączy do raportu minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej, a także własną opinię na temat auta.
Tak wygląda przykładowy raport z badania auta przed zakupem. To kompleksowe źródło wiedzy o samochodzie.
Jeśli sprawdzisz samochód w ten sposób – unikniesz oszustwa i kupisz fajne, wartościowe auto!