Porady ekspertów Motocontroler

Konserwacja podwozia w samochodzie – jakie zabezpieczenie podwozia zastosować?

Konserwacja podwozia to bardzo ważna czynność eksploatacyjna, o której powinno się pamiętać w każdym samochodzie. Jak zabezpieczyć podwozie samochodu? Na czym polega konserwacja podwozia? Jak konserwować podwozie samodzielnie? Jak przebiega konserwacja podwozia w warsztacie?

Kompleksowe sprawdzanie samochodów przed zakupem, przeprowadzane przez ekspertów Motocontroler na wybranych przez nich Stacjach Kontroli Pojazdów, obejmuje kontrolę stanu podwozia. To bardzo ważne (dlaczego – o tym dalej). Niestety, bardzo często nasi eksperci odradzają zakup danego auta. Bo samochód ma widoczne albo zamaskowane ślady korozji na podwoziu. Czasami nasi eksperci trafiają też na auta, w których została prawidłowo wykonana konserwacja podwozia, przeprowadzona samodzielnie albo przez specjalistę. Konserwacja podwozia wcale nie jest czynnością trudną i każdy kierowca, dbający o swój pojazd, powinien wiedzieć, jak zabezpieczyć podwozie w swoim aucie.

Dlaczego warto wiedzieć, jak konserwować podwozie samochodu? Korozja atakuje!

Podwozie samochodu jest fabrycznie pokryte warstwą antykorozyjną. Jednak fabryczna warstwa antykorozyjna działa przez pewien czas, na przykład przed kilka lat. Czasami krócej. Po czym to widać? Cóż, w mediach można bez trudu znaleźć zdjęcia bardzo młodych, 2, 3, 4-letnich aut, które mają bardzo poważne ślady korozji na podwoziu.

Oferta Motocontroler

Jedni producenci aut stosują dobrą i trwałą warstwę ochronną. Inni już nie i oszczędzają na niej.

Podwozie samochodu to płyta podłogowa w samochodach z nadwoziem samonośnym oraz rama i płyta podłogowa w pozostałych autach, głównie terenowych, pickupach, dostawczych i ciężarowych. To podstawa konstrukcji całego auta. Do podwozia samochodu zamocowany jest układ napędowy (silnik i skrzynia biegów), ciężka bateria w samochodach elektrycznych, zawieszenie, łączące podwozie z kołami, a także całe nadwozie pojazdu. Wszystko jest narażone na drgania, przenoszone przez koła i generowane przez silnik. Do tego podwozie samochodu musi również zabezpieczyć pasażerów przed skutkami wypadku. Dlatego korozja podwozia samochodu jest niezwykle groźna.

Podwozie auta jest narażone na wilgoć, warunki atmosferyczne, uderzenia kamieni, sól drogową w trakcie zimy, osadzanie się zanieczyszczeń. To wszystko wywołuje korozję. Może ją przyspieszyć parkowanie auta na wilgotnym terenie. Poza tym trzeba pamiętać, że korozja podwozia w samochodzie może być wynikiem uszkodzenia auta w wypadku i jego niefachowej naprawy, która spowodowała uszkodzenie fabrycznej warstwy antykorozyjnej. Korozja podwozia może być wynikiem zalania auta w trakcie powodzi.

Czy skorodowane podwozie może być przyczyną skierowania auta na złom?

Tak. Skorodowany pojazd może nie przejść przeglądu. Zaawansowana korozja może uniemożliwić naprawę pojazdu. Wystarczy, że zardzewieją miejsca mocowania silnika, skrzyni biegów, mocowania zawieszenia i elementów sprężystych (amortyzatorów, sprężyn) a także połączeń z nadwoziem (podciągów).

Korozja podwozia w samochodach elektrycznych BEV może być przyczyną uszkodzenia baterii i pożaru samochodu, który może skończyć się tragicznie.

Zabezpieczenie podwozia przed korozją – przygotowanie

Konserwacja podwozia nie może być wykonana, jeśli podwozie samochodu jest brudne i ma ślady rdzy.

Podwozie pojazdu musi być wolne od rdzy. Także od małych nalotów. Rdzę należy usunąć mechanicznie i zneutralizować chemicznie, stosując środek bezpośrednio na rdzę. Jeśli są poważne uszkodzenia, należy je profesjonalnie naprawić.

Specjaliści w warsztatach stosują piaskowanie podwozia, które pozwala równocześnie na usunięcie nalotów korozji i zanieczyszczeń. Piaskowanie podwozia samochodu to najlepsza metoda oczyszczania.

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować auto do zabezpieczenia przed korozją, możesz wyczyścić jego podwozie za pomocą szczotki drucianej. Nie marnuj czasu na pracę wykonywaną ręcznie. Zamontuj szczotkę drucianą na wkrętarkę albo wiertarkę, wówczas pracę wykonasz szybko i efektywnie.

Możesz też zastosować chemiczne preparaty do czyszczenia podwozia.

W miejscach gdzie występowało naloty korozji zastosuj środki do zobojętnienia korozji, do nakładania bezpośrednio na rdzę. Możesz nimi też pokryć całe podwozie auta.

Konserwacja podwozia nałożona na brudne podwozie albo na podwozie z korozją nie będzie mieć sensu. To nie zadziała.

Zabezpieczenie podwozia przed korozją

W sprzedaży są różne środki do konserwacji podwozia. Można wybierać spośród kilku rodzajów.

  • Zabezpieczenia na bazie wosków. Podwozie należy spryskać dokładnie i odczekać kilka godzin, aż wyschnie. Metoda niezbyt trwała. Nie chroni przed kamieniami.
  • Zabezpieczenia na bazie środków chemicznych. Na przykład alucynk w sprayu. Nakłada się go tak samo jak farbę w sprayu, cienką warstwą. Można położyć dwie. Metoda szybka. Nie chroni przed kamieniami.
  • Zabezpieczenia na bazie mas asfaltowych. To tak zwany baranek. Podwozie samochodu spryskuje się dokładnie albo pokrywa pędzlem. Powstaje gruba warstwa ochronna, która chroni przed kamieniami. Jednak nie widać ognisk korozji. Poza tym każda naprawa takiego auta jest utrudniona – trzeba usuwać czarną powłokę.
  • Pomalowanie podwozia auta farbą okrętową. Takie farby można bez problemu kupić w każdym sklepie typu dom i ogród. Farbę nakłada się pędzlem i trzeba odczekać, aż wszystko wyschnie.

Pamiętaj – nie nakłada się baranka ani powłok woskowych na części układu wydechowego! Jednak można je spryskać alucynkiem (sprawdź na opakowaniu czy producent na to pozwala).

Powłoka ochronna powinna wytrzymać od dwóch do trzech lat.

Ile trwa konserwacja podwozia? To zależy od środka i czasu jego schnięcia, a także od temperatury i zakresu prac wstępnych (zobojętnianie rdzy, czyszczenie podwozia). Można przyjąć, że konserwacja podwozia może wymagać od 1 do 2 godzin pracy dziennie i od 24 do 72 godzin czekania.

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać zabezpieczenie podwozia samochodu, zrób to w garażu, który ma kanał. Możesz wynająć warsztat na godziny, najlepiej z podnośnikiem. Koniecznie pamiętaj o zapewnieniu właściwej wentylacji, okularów ochronnych i maseczki! Zapewnij sobie wsparcie drugiej osoby!

Zabezpieczenie podwozia – czy to atut przy zakupie auta używanego?

Zabezpieczone podwozie zawsze jest atutem. Specjaliści Motocontroler zawsze doceniają to, że auto ma podwozie wolne od korozji dzięki położonym powłokom ochronnym. To atut auta.

Pamiętaj też, że powłoki ochronne typu baranek mogą być położone przez nieuczciwego handlarza tylko po to, aby zamaskować miejsce ataku korozji. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie auta przed zakupem. I mamy na to idealny sposób.

Sprawdź auto przed zakupem – skorzystaj z najlepszego rozwiązania!

Na początek – darmowa historia auta po VIN w naszym serwisie HistoriaSzkód.pl. Tu całkowicie za darmo sprawdzisz, czy pojazd ma zapisane szkody. Jeśli ma, zrezygnuj ze sprzedaży i szukaj kolejnego auta. Nie musisz płacić za raport VIN, żeby dowiedzieć się, że auto jest po wypadku albo po powodzi. Sprawdzenie auta po VIN wymaga tylko wpisania numeru VIN samochodu.

Jeśli samochód nie ma szkód, wykup płatne sprawdzenie auta po VIN na HistoriaSzkód.pl. Dowiesz się wielu wartościowych rzeczy o aucie. Na przykład zweryfikujesz przebieg.

Trzeci etap – sprawdzenie auta przed zakupem przez wykwalifikowanych ekspertów z firmy Motocontroler. Nie ma znaczenia, w której części kraju znajduje się samochód. W kraju pracuje ponad 200 ekspertów Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler, podaj dane auta i czekaj na wynik badania. W najkrótszym możliwym czasie ekspert dokona sprawdzenia auta, a Ty dostaniesz kompleksowy raport, opisujący krok po kroku stan techniczny samochodu. Nasz ekspert sprawdzi pojazd w Stacji Kontroli Pojazdów i skontroluje, czy podwozie auta nie jest skorodowane. Do raportu dołączone będzie minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej, jak również osobista opinia eksperta na temat danego auta. I tak właśnie sprawdza się auto przed zakupem!

Oferta Motocontroler
Opublikowano

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację "dla ludzi". Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że jestem częścią drużyny Motocontroler i że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.