Porady ekspertów Motocontroler

Najbardziej ekonomiczne samochody – poznaj TOP5

Które samochody są najbardziej ekonomiczne? Które silniki są najbardziej ekonomiczne? Które samochody zużywają najmniej paliwa? Czy mały samochód zużywa mniej paliwa, niż duże auto? Czy mały silnik zużywa mniej paliwa, niż duży silnik?

Decydując się na zakup auta, zawsze trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników. Jednym z najważniejszych są koszty utrzymania auta.
Na koszty utrzymania samochodu składają się takie elementy, jak:

 • Zużycie paliwa/energii;
 • Koszty serwisowania: wymagania serwisowe określonego modelu auta i związane z nimi koszty wymiany płynów eksploatacyjnych, koszty zakupu i wymiany części eksploatacyjnych, a także koszty określonych regulacji (np. geometrii kół, luzów zaworowych);
 • Awaryjność pojazdu: częstotliwość występowania awarii, koszty napraw, koszty zakupu części zamiennych,
 • Koszty ubezpieczenia pojazdu;
 • Koszty dodatkowe: parking strzeżony i inne.
Photo by kevinspencer on Foter.com

Co wpływa na to, że auto jest ekonomiczne?

Na to, czy dany samochód jest ekonomiczny, wpływa bardzo wiele rzeczy. To między innymi:

 • Rodzaj silnika i jego paliwożerność/zużycie energii;
 • Rodzaj napędu, na przykład stały napęd na 4 koła zwiększa znacząco zużycie paliwa:
 • Wielkość i waga samochodu;
 • Obciążenie samochodu: pasażerowie, przewożony bagaż, ciągnięta przyczepa:
 • Stan techniczny napędu: awarie, uszkodzenia i zużycie techniczne napędu zwiększają apetyt na paliwo. Nawet olej silnikowy o złych parametrach (źle dobrany) powoduje większe opory i zwiększa zużycie paliwa;
 • Stan techniczny pojazdu: bardzo wiele czynników ma wpływ na to, że samochód zużywa więcej paliwa. To między innymi: złe ciśnienie w oponach, źle ustawiona geometria, uszkodzone zawieszenie.
 • Wielkość samochodu: duży i ciężki samochód (np. terenowy, SUV klasy D/E, limuzyna klasy D/E) wymaga mocniejszego napędu, który będzie zużywać więcej paliwa;
 • Obciążenie energetyczne instalacji samochodu: w samochodach z silnikami spalinowymi (benzyna/diesel/LPG) korzystanie z szeregu odbiorników elektrycznych w trakcje jazdy (wycieraczki, ogrzewanie szyb, klimatyzacja, ogrzewanie wnętrza kabiny, audio ze wzmacniaczem, ładowarka itd.) zwiększa zużycie paliwa. W samochodach elektrycznych korzystanie z wielu odbiorników prądu znacząco przyspiesza rozładowanie baterii.
 • Sposób eksploatacji auta: auto zużywa najmniej paliwa wtedy, gdy silnik osiąga temperaturę roboczą i jest eksploatowany na trasie, z prędkością ok. 80 – 100 km/h (to wartość średnia, zależna od typu auta), na 5-tym lub 6-tym biegu (zależnie od zastosowanej skrzyni biegów). Samochód zużywa najwięcej paliwa podczas rozruchu, w trakcie bardzo agresywnej jazdy, podczas eksploatacji na krótkich trasach w mieście, kiedy nie może osiągnąć temperatury roboczej.
  W samochodzie elektrycznym zużycie energii rośnie wraz z wzrostem prędkości.
  To dlatego jazda po autostradach, z dużą prędkością, powoduje szybkie rozładowanie się baterii.
  Jazda w terenie, po drogach niskiej jakości (na 2 biegu), jazda w terenie z włączonym napędem 4×4 – w takich przypadkach zawsze wzrasta zużycie paliwa.

Najbardziej ekonomiczne samochody – TOP 5

W poprzednim akapicie napisaliśmy, że rodzaj napędu na ogromny wpływ na to, czy auto jest ekonomiczne.

 • Moc silnika powinna być dostosowana do konkretnego modelu auta i do naszych oczekiwań względem niego;
 • Małe auto klasy A lub B, przeznaczone do eksploatacji miejskiej, może być silnik o mocy do 70 KM;
 • Auto klasy kompakt, przeznaczone do eksploatacji mieszanej (miasto – trasa), może mieć silnik o mocy 100 – 120 KM, co wystarczy do zapewnienia mu wystarczającego przyspieszenia;
 • Limuzyna klasy D/E powinna mieć silnik o mocy co najmniej 140KM. Auta takie są duże i ciężkie, zatem silnik musi mieć dużą moc, aby zapewnić pojazdowi możliwość płynnego poruszania się po trasach.

Najbardziej ekonomiczne samochody – top 5

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko koszty zużycia paliwa/energii, to nasz TOP5 wygląda następująco:

Photo by G · RTM on Foter.com

1. Samochód z napędem elektrycznym

Auto kompaktowe z napędem elektrycznym zużywa średnio ok. 20 kWh/100 km. O czym trzeba pamiętać? Koszty zakupu pojazdu są bardzo wysokie, koszt wymiany baterii litowo – jonowej jest bardzo wysoki (ok. 40 tys. zł za baterię 40 kWh), ceny za kilowat prądu są bardzo zróżnicowane (1kWh w domu to obecnie ok. 0,60 zł, 1kWh na stacji szybkiego ładowania to nawet 2,59zł), a prąd cały czas drożeje i będzie drożeć (między innymi na skutek zwiększania opłat za emisję CO2). Auto elektryczne można naprawić tylko w wyspecjalizowanym serwisie, posiadającym odpowiednie uprawnienia (SEP 1kV i inne). Niskie spalanie uzyskuje się także poprzez jazdę na specjalnych, ekologicznych oponach, o niskich oporach toczenia (są zazwyczaj wąskie). Samochody elektryczne bardzo tracą na wartości.

Photo by harry_nl on Foter.com

2. Samochód z napędem hybrydowym

Średnie zużycie paliwa w aucie kompaktowym: 1,1-4,5l/100km Napęd hybrydowy to połączenie napędu elektrycznego oraz spalinowego (najczęściej silnika benzynowego). Stosowane są różne kombinacje. Silnik elektryczny może wspomagać silnik spalinowy i zastępować rozrusznik oraz alternator (w starszych typach). Silnik elektryczny może sam napędzać koła (zazwyczaj przy prędkości do 50km/h na dystansie od 3 do 60km, w zależności od pojemności baterii) i być zasilanym z baterii litowo – jonowej (w autach PHEV można ją naładować z gniazdka 230V). Silnik spalinowy może uruchamiać się w razie rozładowania baterii (w PHEV, napędzając prądnicę w celu naładowania baterii) i przy większych obciążeniach. Minusy tego rozwiązania to: wysoki stopień skomplikowania konstrukcji, wysoki koszt serwisu (potrzebny specjalny serwis, mający uprawnienia SEP 1KV i inne), wysokie koszty napraw, wysoki koszt wymiany baterii litowo – jonowej w PHEV (niższy niż w aucie elektrycznym, ze względu na mniejszą pojemność baterii), rosnące ceny prądu, bardzo wysokie wymagania serwisowe (serwis olejowy silnika i automatycznej skrzyni biegów), wysoki koszt zakupu auta itd.

Photo by G · RTM on Foter.com

 

3. Samochód z silnikiem benzynowym, zasilanym z instalacji gazowej LPG

Samochód kompaktowy zużywa ok. 10-12l LPG/100km.
Zużycie LPG jest zawsze o 30 – 40% wyższe, niż zużycie paliwa.
Minusy tego rozwiązania to: wysoki koszt zakupu dobrej, nowoczesnej instalacji gazowej (3 – 4 tys. zł), dodatkowe koszty serwisowe (wymiana filtrów LPG, regulacja silnika, konieczność zakupu specjalnych świec zapłonowych. Nie każdy silnik może współpracować z LPG, są jednostki napędowe, które po zamontowaniu LPG są źródłem nieustannych awarii i problemów. Zaniedbana instalacja gazowa (nieszczelna) może być źródłem nieszczęścia. Nie na wszystkich stacjach gaz LPG ma dobrą jakość.

Często można znaleźć oferty sprzedaży aut z instalacją LPG, w których instalacja została zamontowana 3 – 6 miesięcy wcześniej. Dlaczego ktoś sprzedaje auto, w które zainwestował od 2 do 4 tys. złotych? Zazwyczaj dlatego, że auto zaczęło sprawiać duże problemy techniczne.

adek Vlasecki / Wikimedia Commons

4. Samochód z silnikiem diesla (wysokoprężnym)

Samochód kompaktowy z silnikiem diesla potrafi zużyć ok. 4,5-5,5 l/100km w cyklu mieszanym. To bardzo mało. Współczesne silniki diesla są elastyczne, ciche i mocne. Niestety, jest wiele minusów. Bardzo drogie są części zamienne (wtryskiwacze, pompy wtryskowe wysokiego ciśnienia, zawory EGR i ich elementy, np. chłodnice, dwumasowe koła zamachowe, piezoelektryczne świece żarowe, które mogą kosztować kilkaset zł za sztukę), podzespoły układu oczyszczania spalin sprawiają poważne problemy i wymagają bardzo drogich inwestycji w razie awarii (filtr cząstek stałych, układ SCR), silniki mają wysokie wymagania serwisowe. Silniki wymagają regularnego czyszczenia, między innymi z osadów w kolektorze dolotowym. Największym wrogiem silników diesla są ekolodzy, który chcą jak najszybciej zakazać ich sprzedaży, a także możliwości wjazdu do centrów miast.

Luitold, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons


5. Samochód z nowoczesnym silnikiem benzynowym, małolitrażowym, z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Samochód kompaktowy z silnikiem tego typu potrafi zużyć ok. 5,5-6 l/100km.
O czym trzeba pamiętać? Wskaźniki ECO stosowane w tego typu silnikach, zmuszają kierowcę do stałej jazdy na jak najwyższym biegu. Powoduje to bardzo silne przeciążenia układu korbowo – tłokowego, co może być powodem bardzo drogich awarii. Układy Start&Stop nie sprawdzają się w praktyce, oszczędności z ich stosowania są iluzoryczne. Silniki tego typu mają bardzo duże wymagania serwisowe. Ich naprawy są drogie. Są narażone na niekorzystne zjawisko LSPI (występowanie destrukcyjnego spalania stukowego), może pojawiać się w nich nagar. Stosuje się w nich drogie części eksploatacyjne (np. świece zapłonowe, kilka razy droższe, niż w standardowych autach benzynowych). Wiele silników zużywa niewielkie ilości paliwa tylko w mieście. Na trasie zaczynają one zużywać bardzo dużo paliwa (powyżej 10l/100km). Silniki są wyposażone w drogie części (wtryskiwacze, turbosprężarka, zawór EGR), tak samo, jak układ wydechowy, w którym stosuje się obecnie filtr cząstek stałych GPF.

Nie ma czegoś takiego, jak prosty przepis na ekonomiczne auto. Nie można wskazać i powiedzieć – ten pojazd jest naprawdę ekonomiczny, zużywa mało paliwa, nie ma dużych wymagań serwisowych i się nie psuje. Taki pojazd po prostu, nie istnieje.

Photo by harry_nl on Foter.com

Czy mały samochód jest ekonomiczny?

Niektórzy nabywcy decydują się na zakup małego auta, albowiem wydaje im się, że taki pojazd jest najbardziej ekonomiczny. Ale tak nie jest.

 • Mały samochód porusza się zazwyczaj na kołach o małej średnicy (12 – 14 cali). Im mniejsze koło – tym większe opory toczenia. Im większe opory toczenia – tym większe zużycie paliwa.
 • Mały, słaby silnik jest mocno obciążony w trakcie dynamicznej jazdy, poza miastem. Wtedy zużywa więcej paliwa.
 • Serwisowanie silnika o pojemności 1 litra i silnika o pojemności 1,5 litra niewiele się różni. Silnik o mniejszej pojemności może wymagać mniejszej ilości oleju silnikowego przy wymianie.
 • Małe auta są najczęściej eksploatowane w mieście, na krótkich trasach. Nim silnik osiągnie właściwą temperaturę roboczą, jest wyłączany. Nim osiągnie temperaturę roboczą – zużywa duże ilości paliwa.
Photo by RL GNZLZ on Foter.com

Czy warto kupić auto, tylko dlatego, że jest ekonomiczne?

Samochód musi być bezpieczny, wygodny, a także zapewniać radość z jazdy. Zużycie paliwa to tylko jeden z aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie. Na początku artykułu napisaliśmy, jak wiele rzeczy wpływa na to, że auto zużywa dużo paliwa.

Co z tego, że dany model jest teoretycznie ekonomiczny, skoro jest awaryjny?
Co z tego, że dany model zużywa mało paliwa, skoro jego serwisowanie jest drogie?
Co z tego, że dany model jest teoretycznie ekonomiczny, skoro ma już przejechane ponad 250 tys. km i trzeba będzie inwestować wiele tysięcy złotych w zużyte podzespoły?
Dane fabryczne, dotyczące spalania, bardzo rzadko sprawdzają się w rzeczywistości. Zazwyczaj są bardzo mocno zaniżone.

I przede wszystkim – co z tego, że właściciel auta (albo sprzedawca w komisie) podkreśla, że pojazd jest ekonomiczny, gdy tak naprawdę, jest to auto powypadkowe, albo bardzo mocno zużyte, z szeregiem ukrytych wad? Co z tego, że auto ma palić tylko 5 l / 100km, skoro same naprawy tego samochodu wyniosą więcej, niż koszt zakupu auta? To żadna oszczędność.
I czy naprawdę, to auto będzie zużywać 5l/100km? Nieuczciwy sprzedawca samochodu zawsze obiecuje bardzo wiele. I zazwyczaj, nic się w praktyce nie sprawdza. Zasada ograniczonego zaufania jest zawsze najlepszym rozwiązaniem przy zakupie używanego pojazdu.

Chcesz kupić ekonomiczny samochód? Nie daj się oszukać!

Co z tego, że Twój samochód ma nowoczesny silnik, który teoretycznie (według zapewnień sprzedawcy) zużywa 5l paliwa na 100 kilometrów, skoro jest to auto powypadkowe? Co z tego, że auto jest oszczędne, jeśli w razie wypadku nie zapewni jakiejkolwiek ochrony pasażerom?

Sprawdzanie samochodu

Chcesz uniknąć zakupu auta powypadkowego? Jest na to sposób.
-> Wejdź na stronę https://www.historiaszkod.pl
-> Wpisz numer VIN pojazdu
-> Nasz serwis korzysta z największej bazy ubezpieczycieli na świecie
-> Po kilku minutach otrzymasz wynik – zupełnie za darmo. Jeśli Twoje auto miało jakieś szkody, oznacza to, że jest albo po wypadku, albo po powodzi.
-> Jeśli auto ma szkody – zrezygnuj z zakupu i szukaj innego pojazdu. Na rynku są ich dziesiątki tysięcy. Każdego roku do Polski jest sprowadzane ok. miliona używanych aut!

Sprawdź auto przed zakupem! Aby Twój ekonomiczny samochód nie okazał się skarbonką bez dna!

Zanim zdecydujesz się na zakup – oddaj pojazd w ręce specjalistów z Motocontroler.pl.
Zatrudniamy 250 rzeczoznawców na terenie całego kraju.
-> Wybierz test MAXI a nasz rzeczoznawca dokładnie sprawdzi stan techniczny Twojego auta przed zakupem. Test MAXI obejmuje badanie pojazdu na wybranej stacji diagnostycznej, jazdę próbną, sprawdzenie wyposażenia, kontrolę auta profesjonalnym urządzeniem diagnostycznym i wiele innych.
-> Nasz rzeczoznawca sprawdzi Twoje auto już w 24 godziny, jeśli sprzedawca to umożliwi.
-> Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, wraz z szeregiem zdjęć (minimum kilkadziesiąt) i osobistą opinią naszego eksperta.
->…i już będziesz wiedzieć, w jakim stanie jest Twój wymarzony samochód. Czy faktycznie, warto go kupić? Czy faktycznie, jego stan techniczny pozwala oczekiwać, że będzie ekonomiczny? Czy może jednak jest to auto tak zużyte, że będzie skarbonką bez dna?
Nie ryzykuj, nasi eksperci pomogą wybrać Ci dobre auto!

[reklama_oferta]