Przekładnia kierownicza (popularnie: maglownica) to kluczowy podzespół układu kierowniczego. W trakcie eksploatacji samochodu przekładnia kierownicza może ulegać zużyciu i uszkodzeniu. W większości przypadków, kierowca nie ma na to wpływu. Czy regeneracja maglownic (regeneracja przekładni kierowniczych) jest opłacalna? Odpowiemy w poniższym tekście.
Awaria maglownicy (awaria przekładni kierowniczej) jest trudna do wykrycia, albowiem objawy uszkodzenia nie pojawiają się nagle. One stopniowo narastają. Zatem istnieje pewne niebezpieczeństwo, że kierowca może stopniowo przyzwyczajać się na przykład do zwiększających się luzów.
Przekładnia kierownicza to podstawowy element układu kierowniczego. We współczesnych samochodach przekładnie współpracują w układami wspomagania kierownicy.
Stosuje się trzy rodzaje wspomagania:
• Elektryczne – zblokowane, zabierające niewiele miejsca pod maską, ale drogie.
• Hydrauliczne – najstarsze rozwiązanie, w którym pompa wspomagania pracowała przez cały czas.
• Elektrohydrauliczne – współczesne, w którym pompa hydrauliczna włącza się tylko w chwili skrętu i jest napędzana przez silnik elektryczny.
W tym poradniku koncentrujemy się tylko na awariach samych maglownic. Pomijamy awarie układów wspomagania, choć… W niektórych przypadkach awarie te zazębiają się ze sobą (to dobre słowo w przypadku maglownicy i jej listwy zębatej). Na przykład w chwili, kiedy z maglownicy wycieka płyn wspomagania układu kierowniczego.
Awaria wspomagania kierownicy nie oznacza, że doszło do uszkodzenia przekładni kierowniczej.
Awaria przekładni kierowniczej nie oznacza, że doszło do awarii wspomagania.
Co to jest maglownica w samochodzie?
Co to jest maglownica (przekładnia kierownicza)? To podzespół w układzie kierowniczym, zamontowany pod maską samochód, który zamienia ruch obrotowy kierownicy na ruch posuwisty listwy zębatej.
Kolo kierownicy zamontowane jest na kolumnie kierowniczej. Ta zazwyczaj jest łamana, żeby mogła zająć mniej miejsca pod maską. Kolumna kierownicza przekazuje ruch obrotowy koła kierownicy do przekładni kierowniczej.
Przekładnia kierownicza zamienia ruch obrotowy na posuwisty.
Przykład: przekładnia zębatkowa, najpopularniejsze rozwiązanie, stosowane w samochodach osobowych (wszystkich klas, od aut miejskich do luksusowych). Jest niewielka, zastępuje drążek poprzeczny, szybki przekazuje ruch kierownicy, jest bezobsługowa.
Jak działa?
Głównymi elementami są zębnik (wałek ślimakowy) i listwa zębata. Ruch obrotowy zębnika powoduje wychylanie się listwy zębatej, albo w lewo albo w prawo. W skład przekładni wchodzą jeszcze łożyska, tuleja, obudowa, uszczelnienia i śruby regulacyjne.
Końce listwy zębatej przekładni kierowniczej, połączone są z drążkami kierowniczymi. Drążki kierownicze łączą listwę zębatą ze zwrotnicami kół. Wychylanie się listwy zębatej w prawo albo w lewo pozwala na skręcanie kół.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, aby ułatwić kierowcy pracę, przekładnie są sprzężone z układami wspomagania kierownicy.
Przekładnia kierownicza ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a także na komfort. Sprawna przekładnia pozwala na precyzyjne kierowanie pojazdem i na właściwe wchodzenie w zakręty. Dlaczego przekładnia wpływa na komfort? Dlatego, że konieczność ciągłego korygowania toru jazdy, przy zużytej przekładni, jest wyjątkowo męcząca dla kierowcy.
Objawy awarii przekładni kierowniczej (maglownica – objawy awarii)
Przekładnia kierownicza jest narażona na szereg drgań w trakcie jazdy, które mają wpływ na jej zużycie. Jednym z częstych powodów awarii przekładni kierowniczej jest awaria gumowych uszczelnień. Na przykład na skutek uszkodzenia (zestarzenia się albo uszkodzenia mechanicznego) gumy. Przez to z przekładni zaczyna wyciekać smar, do wnętrza przekładni zaczyna dostawać się woda.
W przypadku przekładni sprzężonych z układem wspomagania hydraulicznego i elektrohydraulicznego, awarie uszczelnień powodują wycieki płynu hydraulicznego (płynu wspomagania kierownicy).
Jak kierowca może rozpoznać, że przekładnia kierownicza jest uszkodzona albo zużyta?
• Na kole kierownicy pojawiają się luzy i są coraz bardziej wyczuwalne.
• W trakcie pracy przekładni (kręcenia kołem kierownicy) słychać stuki.
• Pojawiają się wycieki smaru i płynu wspomagania.
• Uszkodzone osłony gumowe.
• Przycinanie się przekładni w trakcie pracy i problemy z obrotem koła kierownicy podczas skrętu (większy opór) to nie wina przekładni, tylko wspomagania. Chyba, że przekładnia jest bardzo mocno zniszczona.
Jazda na niewłaściwie dobranych oponach, częsta jazda po dziurach, agresywna jazda sportowa – to wszystko powoduje przyspieszone zużycie maglownicy.
Kiedy opłaca się regeneracja maglownicy (regeneracja przekładni kierowniczej)?
Kiedy? Praktycznie zawsze.
Nowa markowa przekładnia kierownicza, taka jak na pierwszy montaż, kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Zamiennik do popularnych modeli aut i do tzw. modeli schodzących (których na rynku jest coraz mniej) kosztuje kilkaset złotych.
Zregenerowane maglownice można kupić za ok. 300 – 400 zł. Ale nikt nie jest w stanie zweryfikować ich stanu.
Regeneracja maglownicy w profesjonalnej firmie kosztuje kilkaset złotych.
Cena jest ruchoma, albowiem zakres prac jest zależny od zakresu uszkodzeń.
Sama regeneracja maglownicy to nie wszystko – trzeba o tym pamiętać.
Trzeba wymienić:
• drążki kierownicze i końcówki drążków kierowniczych;
• osłony drążków kierowniczych;
• a na koniec należy ustawić geometrię zawieszenia (od 50 do 100 zł, w zależności od miasta).
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania firmy, regenerującej przekładnie kierownicze?
Na gwarancję oraz na opinie. Najlepsze firmy dają gwarancję na 2 lata.
Jak przebiega regeneracja przekładni kierowniczej? Oto przykład:
• Demontaż maglownicy;
• Rozebranie maglownicy na części pierwsze:
• Sprawdzenie stanu listwy zębatej, wałka ślimakowego i obudowy pod kątem uszkodzeń. Jeśli są uszkodzone mocno – przekładnia może nie nadawać się do regeneracji.
• Dokładnie umycie części i weryfikacja ich stanu;
• Szlifowanie listwy zębatej i usuwanie ewentualnych nierówności, spowodowanych przez korozję.
• Kontrola wałka ślimakowego pod kątem uszkodzeń.
• Kontrola obudowy pod kątem uszkodzeń. Sprawdzenie śladów korozji zewnętrznej i wewnętrznej (usunięcie ich), sprawdzenie poprawności pracy gwintów,
• Montaż nowych uszczelniaczy (pierścieni uszczelniajacych, simmeringów itd.), tulei prowadzących listwę zębatą, łożysk i klinów. Montaż nowych osłon gumowych.
• Sprawdzenie poprawności pracy przekładni na stanowisku diagnostycznym.
• Montaż przekładni.
• Wymiana elementów dodatkowych: drążków i końcówek drążków kierowniczych oraz osłon.
• Ustawienie geometrii zawieszenia.
Nieuczciwi handlarze i uszkodzona maglownica – co odkrywają nasi specjaliści?
Przekładnia kierownicza jest droga. Nic zatem dziwnego, że w przypadku jej uszkodzenia w sprzedawanym samochodzie, nieuczciwy handlarz będzie kombinować. W jaki sposób? Jakie są typowe działania?
• Zastosowanie chemicznego środka naprawczego, który powoduje puchnięcie uszczelek. Przez to ogranicza albo czasowo stopuje wycieki płynu hydraulicznego.
• Zastosuje proste metody przywrócenia sprawności gumowym osłonom przekładni.
• W ostateczności (przekładnia w aucie bardzo mocno zużyta) nieuczciwy handlarz zamontuje najtańszą przekładnie zregenerowaną albo pozyskaną z demontażu. Oczywiście, bez jakichkolwiek czynności dodatkowych (wymiana drążków itd.).
Chcesz kupić dobre auto? Sprawdź je przed zakupem
Uszkodzona przekładnia kierownicza może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Uszkodzony może być także układ wspomagania.
Wystarczy, że auto jest zaniedbane (uszkodzenia układu wspomagania elektrohydraulicznego, spowodowane złym serwisowaniem)
Jak tego uniknąć?
Zleć sprawdzenie samochodu przed zakupem ekspertom z Motocontroler.
Motocontroler zatrudnia ponad 250 specjalistów w całym kraju. Dzięki temu Twoje auto może znajdować się w dowolnej części Polski. Nasi eksperci tam dojadą, bez dodatkowych opłat.
Wybierz Test Maxi, a samochód zostanie dokładnie sprawdzony przed zakupem.
Sprawdź, jak wygląda przykładowy raport, przygotowany przez eksperta Motocontroler.
Otrzymasz dokładny raport z badania auta, osobistą opinię eksperta i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.
Dzięki temu możesz negocjować cenę auta, mieć pewność, że kupujesz dobry samochód, albo możesz po prostu uniknąć oszustwa.