Porady ekspertów Motocontroler

Samochód elektryczny – podstawowe informacje

Samochód elektryczny - autor Michał Lisiak

Jak działa samochód elektryczny? Jak jest zbudowany samochód elektryczny? Czym różni się samochód elektryczny od samochodu spalinowego? Co trzeba serwisować w samochodzie elektrycznym?

Nie wiemy jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji. Elektromobilność jest wprowadzana na siłę, a wprowadzanie czegokolwiek na siłę nigdy nie kończy się dobrze. Jak powinien działać prawdziwy, zdrowy rynek? Inżynierowie tworzą nowe rozwiązania, które są potem oferowane klientom. A ci decydują, czy kupią dane auto, czy nie. Czyli w normalnej rzeczywistości, w salonie powinny obok siebie stać auta z silnikami benzynowymi, diesla, benzynowymi z LPG, hybrydowymi i elektrycznymi. Klienci powinni wybierać, które rozwiązanie jest dla nich najlepsze, najbardziej komfortowe i najbardziej optymalne w utrzymaniu.

Niestety, w ostatnich latach kształt motoryzacji w Europie i Stanach Zjednoczonych, a pośrednio także w Chinach, nie jest zależny tylko od potrzeb klientów i od możliwości inżynierów. Wróciliśmy do czasów, w których rynek jest coraz bardziej sterowany przez decyzje polityczne. Żaden urzędnik nie musi wskazywać palcem i mówić – tego silnika wam nie wolno produkować, wolno wam produkować tylko taki. Są inne narzędzia. Ciągłe zaostrzanie norm emisji spalin (w tym wprowadzenie najnowszej Euro7) sprawia, że żaden silnik spalinowy nie ma szans w starciu z silnikiem elektrycznym. Auto z napędem elektrycznym nie emituje żadnych spalin, co dla niektórych jest wystarczające.

W mediach pojawiają się informacje o tym, że sprzedaż samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych ciągle rośnie. Odrobina logiki. Jak ma spadać, skoro w salonach jest coraz mniej aut z napędem spalinowym, a coraz więcej z elektrycznym. Do tego do aut elektrycznych są dopłaty, a nad spalinowymi wisi miecz w postaci zakazu ich sprzedaży od 2035 roku.

Możemy też przeczytać, że rozwija się sieć ładowania, a niektóre sieci handlowe budują ładowarki przed supermarketami. I znów mało kto wspomina o tym, że nie są to działania stricte biznesowe (skoro jest więcej elektryków, to na tym zarobię) tylko wymuszone, bo właściciele sklepów wielkopowierzchniowych i galerii handlowych są zmuszeni do budowy takich ładowarek przez prawo. Jest to zatem kolejna forma kreowania rzeczywistości.

Jako Motocontroler nie mamy (niestety) wpływu na to, jakie auta będą sprzedawane i z jakimi silnikami. Być może za kilka lat nasi rzeczoznawcy samochodowi będą sprawdzać dla Was coraz więcej aut z silnikami elektrycznymi. I w szczegółowym raporcie, jaki zawsze otrzymujecie po badaniu wykonanym przez rzeczoznawcę Motocontroler, znajdą się też szczegółowe informacje o stanie baterii litowo-jonowej albo wykonanej w innej technologii.

Od lat jesteśmy dla Was źródłem rzetelnej informacji o samochodach używanych. Skoro na rynku pojawia się coraz więcej używanych aut zelektryfikowanych (samochodów elektrycznych i hybrydowych) to będziemy coraz częściej o nich pisać. Dziś – podstawowe informacje o samochodzie elektrycznym.

Samochód elektryczny Hyundai IONIQ autor Michał Lisiak

Konstrukcja samochodu elektrycznego

Samochód elektryczny może być zbudowany na bazie:

 • Platformy podłogowej albo ramy, zaprojektowanej od samego początku z myślą o autach elektrycznych. W tego typu rozwiązaniu projektanci od samego początku wiedzą, że bateria wraz z układem chłodzenia i ogrzewania będzie płasko ułożona pod podłogą pojazdu.
 • Platformy podłogowej albo ramy, która była produkowana dla aut spalinowych i została dostosowana do napędu elektrycznego. Przykładem może być pickup chińskiej marki Maxus, który jest sprzedawany na polskim rynku. W jego przypadku producent zamontował na ramie baterię, wymienił silnik spalinowy na elektryczny i tak powstał elektryczny pickup.

Są też firmy, które zajmują się konwersją aut z napędu spalinowego na elektryczny. Działa to w dokładnie taki sam sposób jak w powyższym przykładzie.

 • Dowolnej konstrukcji, czego przykłady mamy głównie na rynku chińskim, ale nie tylko. Bo i Europie budowano mini samochody, np. trzykołowe, których konstrukcja opierała się o spawane rurki stalowe.

Samochód elektryczny jest standardowo o kilkaset kg cięższy, niż auto spalinowe. Co sprawia, że producent musi zastosować odpowiednio bardziej wytrzymałe zawieszenie, bardziej wytrzymały układ kierowniczy i silniejsze hamulce.

Samochód elektryczny – deska rozdzielcza auta EV. Autor Michał Lisiak

Napęd i zasilanie samochodu elektrycznego

Jak wygląda napęd i zasilanie samochodu elektrycznego?

 • Nowoczesny, współczesny samochód elektryczny wyposażony jest w silnik elektryczny na prąd zmienny z falownikiem, który przekształca prąd z baterii na napięcie 400 lub 600 V. Jeśli auto ma napęd na obie osie, nie stosuje się skomplikowanych układów przeniesienia napędu tylko drugi silnik na drugiej osi. Silnik przekazuje napęd na koła za pośrednictwem jednobiegowej skrzyni redukcyjnej z dyferencjałem.

W tego typu autach jako źródło zasilania stosuje się baterie litowo-jonowe, litowo-polimerowe albo inne rozwiązania. Baterie są płasko ułożone pod podłogą auta. Stosuje się dwa układy z płynem chłodzącym (identycznym, jak w przypadku aut spalinowych), jeden służy do ogrzewania, drugi do chłodzenia ogniw baterii.  

 • W niektórych autach silnik elektryczny może przekazywać napęd na kola za pomocą standardowej skrzyni automatycznej CVT albo skrzyni manualnej. Może być też zastosowany standardowy układ przeniesienia napędu, z wałem napędowym. Przykładem mogą być auta elektryczne, które są budowane na bazie płyt podłogowych/ram aut spalinowych.
 • Warto wiedzieć, że są też samochody elektryczne (osobowe, mikro samochody, małe dostawczaki), które nie mają baterii litowo-jonowej, tylko akumulatory trakcyjne. Mogą one generować napięcie 60 lub 48V. Samochod elektryczny, wyposażony w tego typu układ napędu i zasilania jest wolny (standardowo rozpędza się do 60-80 km/h), ma zasięg do 150-200 km a jego ładowanie trwa minimum kilkanaście godzin (nie ma możliwości korzystania z ładowarek wysokiej mocy. Jednak cena pojazdu jest wyjątkowo niska.  
Autor Michał Lisiak

Dodatkowe wyposażenie auta elektrycznego – też zelektryfikowane

W samochodzie spalinowym silnik benzynowy albo diesla służy również do napędzania pompy cieczy chłodzącej, pompy oleju, sprężarki klimatyzacji, a w starszych samochodach także pompy wspomagania. W nowszych autach spalinowych elektryfikacja objęła pompy wspomagania układu kierowniczego, a w niektórych pojazdach także pompy cieczy chłodzącej (np. BWM).

W samochodzie elektrycznym stosuje się:

 • Elektryczny układ wspomagania kierownicy albo układ elektrohydrauliczny, z pompą napędzaną elektrycznie;
 • Elektryczną sprężarkę klimatyzacji;
 • Elektryczne pompy układu chłodzenia baterii i silnika;
 • Elektryczną nagrzewnicę kabiny i elektryczną grzałkę płynu chłodniczego;
 • Sprężarkę klimatyzacji z elektrycznym napędem;
 • Do ogrzewania może być zastosowana pompa ciepła, również ze sprężarką napędzaną elektrycznie (działa jak przenośny klimatyzator domowy z funkcją ogrzewania);
 • Niezbędne jest zastosowanie urządzenia z napędem elektrycznym, które będzie w stanie wytwarzać odpowiednie ciśnienie dla zwiększenia siły działania układu hamulcowego.

Auta są wyposażone w specjalny układ, który odzyskuje prąd z hamowania. Chroni on układ hamulcowy przed przyspieszonym zużyciem, ale… z racji tego, że tarcze są rzadko używane, to korodują.

Autor Michał Lisiak

Serwisowanie samochodu elektrycznego

Co należy regularnie wymieniać w samochodzie elektrycznym?

 • Akumulator rozruchowy 12V (taki sam, jak w aucie spalinowym)
 • Filtr kabinowy
 • Olej przekładniowy w automatycznej skrzyni biegów
 • Olej przekładniowy w dyferencjałach
 • Płyn hamulcowy
 • Tarcze i klocki hamulcowe
 • Opony
 • Pióra wycieraczek
 • Źródła światła zewnętrznego i wewnętrznego
 • Zużyte części zawieszenia – wahacze, sworznie, amortyzatory, sprężyny 
 • Piasty kół
 • Baterię, kiedy pojawią się oznaki problemów z ładowaniem i zasięgiem.
Autor Michał Lisiak

Chcesz kupić używane auto zelektryfikowane? Skorzystaj z naszej pomocy!

Po pierwsze – sprawdź pojazd po VIN za darmo! Skorzystaj z naszego serwisu HistoriaSzkod.pl

Po drugie – jeśli auto pozytywnie przeszło test i nie ma na nie żadnych wpisów, zleć jego sprawdzenie rzeczoznawcom Motocontroler. Auto może znajdować się w dowolnej części kraju. Nasz ekspert pojedzie na miejsce i przeprowadzi dokładne badanie, zgodne z wybranym przez Ciebie raportem. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, opisujący krok po kroku stan auta. Do tego – minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej i osobistą opinię eksperta z odpowiedzią na pytanie – czy warto kupić dany samochód.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.