W ciągu ostatnich 20 lat na rynek motoryzacyjny trafiło wiele aut, które miały wadliwe silniki. Wady fabryczne były spowodowane przez błędy inżynierów, oszczędności, a także politykę (w tym przede wszystkim Unii Europejskiej) zaostrzającą normy emisji spalin. Na skutek tego na rynek trafiały jednostki napędowe z wadami.
Kupując auto używane, masz przewagę nad kierowcami, którzy kupowali auto nowe. W trakcie kilku / kilkunastu lat eksploatacji na jaw wyszły wszystkie wady określonych aut i napędzających je silników.
W niektórych przypadkach producenci samochodów oferowali akcje naprawcze. Jednak to nie zawsze pomagało.
Lepszym rozwiązaniem okazywało się wprowadzanie na rynek poprawionych części zamiennych (np. zupełnie nowych zestawów rozrządu na łańcuchu), które eliminowały powód awarii.
Niemal każdy producent samochodów zaliczył mniejszą lub większą wpadkę.
Wady fabryczne silników benzynowych
Wadliwe silniki Toyota – silniki serii ZZ o pojemności od 1.4 do 1.8 litra. Produkowane od 1999 roku. Problem dotyczył silników z pierwszych lat produkcji. Wady? Duże zużycie oleju silnikowego powodujące konieczność częstego uzupełniania. Zagrożenie uszkodzeniem łańcucha rozrządu na hydraulicznym popychaczu i zatarciem silnika. Od razu warto dodać, że jednostki ZZ poza tą jedną wadą były naprawdę bardzo dobrymi, trwałymi i oszczędnymi silnikami.
Wadliwe silniki Volkswagen
Silniki 1.2 THP z pierwszych lat produkcji – problemy z wypalaniem gniazd zaworowych.
Silniki 1.2 i 1.4 TSI z pierwszych lat produkcji – problemy z napędem rozrządu, kołem faz rozrządu i systemem dostarczania oleju do turbosprężarki.
Silniki 1.8 TSI i 2.0 TSI – fabryczna wada pierścieni olejowych powodująca bardzo duże zużycie oleju silnikowego.
Przeczytaj: Wady silników TSI
Wadliwe silnik Mitsubishi. Silnik 1.8 GDI (z bezpośrednim wtryskiem), od 1996 roku. Problemy z osprzętem silnika, częste awarie.
Wadliwe silniki Alfa Romeo. Silnik 2.0 JTS – problemy z nagarem, awarie wariatora zmiennych faz rozrządu, przyspieszone zużycie i obracanie się panewek wału korbowego.
Wadliwe silniki Opel. Silnik 1.0 R3. Nieszczelności (wycieki oleju i płynu chłodniczego), awarie osprzętu, uszkodzenia sterownika silnika ECU.
Wadliwe silniki Peugeot. Wadliwe silniki Citroen. Silnik 1.6 THP. Wady fabryczne występowały do 2010 roku. Wadliwe łożyska wałków rozrządu (bardzo droga naprawa), wadliwy sterownik silnika, problemy z układem zmiennych faz rozrządu oraz napędem rozrządu.
Pamiętaj, że silnik może mieć fenomenalne opinie – ale może być w fatalnym stanie technicznym
Jak to możliwe? Na rynku jest mnóstwo świetnych jednostek napędowych, które zostały dopracowane przez inżynierów. Są to jednostki trwałe i mało awaryjne, jeśli są odpowiednio serwisowane i odpowiednio eksploatowane.
No właśnie.
Przy niewłaściwym serwisowaniu nawet najlepszy silnik samochodu zmieni się w złom. Wystarczy, że właściciel nie będzie regularnie wymieniać oleju silnikowego, zapomni o wymianie świec zapłonowych i filtrów.
Jeśli do tego dojdzie jeszcze zaniedbany układ chłodzenia (na przykład ze zbyt niskim poziomem płynu chłodniczego) i agresywna jazda, to nawet najlepszy silnik będzie generować mnóstwo problemów technicznych.
Czy mały przebieg zawsze jest wyznacznikiem stanu technicznego silnika?
Czy to, że auto ma mniej niż 100 tys. km przebiegu, oznacza, że silnik jest w dobrym stanie? Czy to, że auto ma 300 tys. km przebiegu, oznacza, że silnik wymaga remontu? Wszystko zależy od sposobu eksploatacji i sposobu serwisowania jednostki napędowej. Silnik zużywa się najbardziej w trakcie jazdy miejskiej. Zatem jeśli auto pokonało 200 tys. km głównie po trasach, to jego silnik będzie mniej zużyty niż w przypadku samochodu, który pokonał 100 tys. km w mieście.
Oczywiście, bierzemy pod uwagę sytuację, że w obydwu przypadkach jednostki napędowe były odpowiednio serwisowane.
Co trzeba wymienić w silniku po zakupie?
Pamiętaj o tym, że kupując auto używane, musisz przeprowadzić jego serwis po zakupie.
W tym także serwis jednostki napędowej. Co powinnaś/powinieneś wymienić w silniku samochodu używanego po jego kupnie?
- Napęd rozrządu na pasku wraz z pompą cieczy chłodzącej i dodatkowymi elementami.
- Napęd rozrządu na łańcuchu we wszystkich współczesnych samochodach. W starszych autach z niewysilonymi silnikami należy skontrolować stan łańcucha, napinacza i reszty elementów układu.
- Olej silnikowy wraz z filtrem oleju, korkiem oleju i podkładką. Warto zastosować płukankę do silnika. Usuwa ona nagary, laki i inne zanieczyszczenia.
- Płyn chłodniczy w układzie chłodzenia.
- Świece zapłonowe.
- Filtr powietrza w układzie dolotowym.
- Należy sprawdzić poprawność pracy cewek zapłonowych.
- Należy sprawdzić stan techniczny uszczelek silnika.
Warto również przeprowadzić czyszczenie katalizatora, filtra cząstek stałych i układu paliwowego za pomocą dedykowanych środków chemicznych.
Sprawdź auto przed zakupem korzystając z pomocy rzeczoznawców samochodowych
Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Podaj dane auta. Nasz ekspert pojedzie na miejsce i sprawdzi auto przed zakupem zgodnie z wybranym przez Ciebie raportem. Po zakończonym badaniu otrzymasz kompleksowy raport, osobistą opinię rzeczoznawcy samochodowego, a także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. Weryfikacja jednostki napędowej w trakcie pracy, jazdy próbnej, podczas kontroli auta w SKP i za pomocą komputera diagnostycznego pozwoli wychwycić problemy z silnikiem w aucie, które chcesz kupić. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty, dzięki czemu unikniesz oszustwa!