Skrzypienie spod maski, skrzypienie zawieszenia czy też skrzypienie poszczególnych mechanizmów to nie jest dobry znak dla kogoś, kto chce kupić samochód używany. Co powoduje skrzypienie dochodzące spod maski auta? Co powoduje skrzypienie, dochodzące spod samochodu i z zawieszenia? Dlaczego skrzypią drzwi czy tylna klapa?
Wiele razy na łamach naszego bloga wspominaliśmy o tym, że sprawny samochód nie emituje żadnych dziwnych hałasów. Sprawny i zadbany. Nie chodzi tu o wiek. Sprawny i zadbany może być samochód, który ma 15 lat.
Równocześnie auto, które ma 5 lat, może generować całe mnóstwo hałasów, na skutek uszkodzeń, awarii, zaniedbań serwisowych i braku dbałości ze strony użytkownika.
Skrzypienie – czyli co?
Metaliczne tarcie o różnych częstotliwościach. Może być na początku ciche. Może być bardzo głośne i słyszalne z daleka. Może występować tylko w określonych warunkach, albo stale. Może narastać.
Zawsze jest to sygnał ostrzegawczy. Dla kierowcy. I dla kogoś, kto chce kupić używany samochód.
Skrzypienie dochodzące z podwozia – skrzypienie podwozia w samochodzie
Co może skrzypieć w podwoziu auta?
– Zatarte łożyska podpory wału napędowego. Podpory stosuje się w samochodach z napędem na tył i na obie osie. Także w SUV, które mają elektronicznie dołączany napęd na tył (ze sprzęgłem Haldex).
– W podwoziu mogą skrzypieć zerwane osłony silnika, albo chłodnicy, które trą o inne części obok siebie podczas jazdy.
– Skrzypieć mogą zatarte łożyska piast kół. Zazwyczaj buczą. Ale nie zawsze. Czasami pierwsze (i jedyne) objawy awarii łożysk kół to właśnie skrzypienie. Może się ono pojawiać tylko przy niektórych prędkościach, wyższych albo niższych.
– Pod autem może też skrzypieć uszkodzone zawieszenie. Opiszemy to w kolejnym akapicie.
Skrzypienie zawieszenia w samochodzie
Skrzypienie to jeden z popularnych objawów awarii zawieszenia auta. Co może skrzypieć?
W zasadzie wszystkie uszkodzone elementy zawieszenia. Zazwyczaj właśnie stukają i skrzypią.
Jednak najczęściej źródłem skrzypienia są:
– uszkodzone tuleje metalowo gumowe wahaczy (miejsce mocowania wahaczy do podwozia auta albo do ramy);
– zużyte sworznie wahaczy, mocujące wahacze do zwrotnicy kół. To bardzo niebezpieczna awaria – należy ją jak najszybciej usunąć, bo może urwać się koło (zwłaszcza w autach z prostym zawieszeniem typu kolumna Macphersona, gdzie zwrotnica koła jest utrzymywana od dołu tylko przez jeden wahacz. Czasami można naprawiać wahacze, ale najczęściej opłaca się wymiana kompletnych wahaczy na jednej osi auta;
– zużyte gumy stabilizatora albo przeguby łączników stabilizatora. Na szczęście ich wymiana nie jest ani droga, ani skomplikowana;
– uszkodzone tuleje metalowo – gumowe tylnej belki skrętnej;
– zużyte sprężyny zawieszenia – one skrzypią w trakcie jazdy i w trakcie postoju.
Skrzypienie spod maski
Co może skrzypieć w samochodzie, w okolicach silnika? Najczęściej źródłem awarii i skrzypienia są zatarte łożyska w podzespołach osprzętu silnika.
– Zatarte łożysko pompy cieczy chłodzącej – bardzo niebezpieczna awaria. Jeśli pompa cieczy będzie się blokować na skutek uszkodzonego łożyska, może doprowadzić do zerwania paska rozrządu. Zatarte łożysko pompy wody potrafi bardzo głośno hałasować.
– Zatarte łożysko pompy oleju – na szczęście zdarza się to bardzo rzadko.
– Zatarte łożysko alternatora – warto jak najszybciej usunąć tą awarię, aby nie zostać bez zasilania. Zablokowane łożysko może doprowadzić do zerwania paska wieloklinowego.
– Zatarte łożysko pompy wspomagania układu kierowniczego w klasycznym układzie, gdzie pompa jest stale napędzana przez pasek wieloklinowy.
Skrzypienie drzwi, maski albo tylnej klapy
Dlaczego te elementy skrzypią podczas otwierania i zamykania?
Ich mechanizmy nie są odpowiednio nasmarowane. Najprawdopodobniej straciły cały smar, smar się zestarzał, albo został zanieczyszczony pyłem, piaskiem lub w inny sposób. Co należy zrobić? Wystarczy oczyścić mechanizm otwierania drzwi, najpierw za pomocą szmatki albo papierowego ręcznika, a potem za pomocą czyścika chemicznego. Po usunięciu całego starego smaru i zanieczyszczeń, można nasmarować mechanizm nowym smarem. Może to być popularny smar biały.
Skrzypieć mogą także teleskopy tylnej albo przedniej klapy. Skrzypią, gdy są już mocno zużyte. Nie pozostaje nic innego, jak ich wymiana na nowe.
Zleć sprawdzenie auta przed zakupem – eksperci Motocontroler zrobią to w idealny sposób!
Rzeczoznawcy samochodowi firmy Motocontroler to specjaliści wysokiej klasy. Znają się doskonale na autach i na wszystkich sztuczkach handlarzy. Potrafią rozpoznać uszkodzenia, auta powypadkowe i popowodziowe. W swojej pracy korzystają z nowoczesnych narzędzi.
Działają na terenie całego kraju. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler i podaj dane auta. Rzeczoznawca samochodowy z firmy Motocontroler pojedzie na miejsce (w najbliższym możliwym terminie) i sprawdzi pojazd, zgodnie z wybranym raportem.
Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który krok po kroku opisze stan techniczny auta. Znajdziesz w nim również osobistą opinię eksperta na temat auta, jak również co najmniej kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. Raport może być podstawą do negocjacji ceny! Albo do rezygnacji z zakupu auta, w przypadku wykrycia problemów.