Porady ekspertów Motocontroler

Tanie samochody elektryczne – na co zwrócić uwagę?

Chcesz kupić używany samochód elektryczny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta z napędem elektrycznym? Jak kupić dobry, używany samochód elektryczny?
Elektromobilność jest promowana przez rządy, firmy motoryzacyjne i wiele mediów. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem samochodu elektrycznego. Zdecydowanej większości mieszkańców Polski nie stać na zakup nowego samochodu z silnikiem spalinowym. Nowe samochody elektryczne są znacząco droższe od aut z silnikami spalinowymi. Nic zatem dziwnego, że niewielu rodaków stać na nowe auta EV. I dlatego alternatywą stają się używane samochody elektryczne.

Mówiąc o samochodach elektrycznych, mamy na myśli auta z prawdziwego zdarzenia. Samochody mające normalną wielkość (klasa A, B, C, D i inne) i spełniające standardowe kryteria bezpieczeństwa. Rozwój elektromobilności sprawił, że na rynku pojawiło się mnóstwo mini i mikro pojazdów, w większości sprowadzanych z Chin. Poruszają się one na miniaturowych kołach, a poziom zapewnianego przez nie bezpieczeństwa, można porównać do roweru (auta nie mają poduszek powietrznych, są zbudowane w oparciu o lekką konstrukcję).

 

Zakup używanego samochodu z napędem elektrycznym obarczony jest dużym ryzykiem. Czy jest ono mniejsze, niż w przypadku zakupu używanego auta spalinowego? Raczej nie.

Photo by TRABANTINO* on Foter.com

Tanie samochody elektryczne – na co zwrócić uwagę?

W ofertach sprzedaży aut używanych, coraz częściej można znaleźć tanie samochody elektryczne, które można kupić już za 20 tys. zł. Czy jest w tym jakiś haczyk? Oczywiście. Niejeden.

Na co zwrócić uwagę, jeśli znajdziemy ogłoszenie, dotyczące sprzedaży taniego auta elektrycznego?

Brak baterii litowo – jonowej, litowo – polimerowej, albo innego zespołu zasilającego silnik elektryczny samochodu. Może to być zespół akumulatorów żelowych, zespół akumulatorów trakcyjnych albo zwykłych akumulatorów, w najtańszych lub najstarszych samochodach.
Bateria litowo – jonowa, bateria litowo – polimerowa, albo zespół akumulatorów to główne źródło energii dla silnika elektrycznego. Jak to możliwe, że w samochodzie elektrycznym go nie ma?
Po pierwsze, bateria mogła być leasingowana. Wiele firm (np. Renault) sprzedawało auta elektryczne w salonie a baterię do niego leasingowało, aby obniżyć cenę samochodu. Właściciel auta płacił comiesięczną ratę leasingu za baterię. Po zakończonym okresie leasingu bateria musiała być zwrócona do leasingodawcy.
Po drugie, bateria, albo zespół akumulatorów mogła ulec uszkodzeniu i dlatego została wymontowana z pojazdu.

O czym należy pamiętać? Nowa bateria litowo – jonowa o pojemności ok. 40 kWh kosztuje w przybliżeniu 40 tys. złotych. Cena baterii może dwukrotnie przewyższyć cenę używanego auta elektrycznego.

 

Bateria litowo – jonowa, bateria litowo – polimerowa albo zespół akumulatorów trakcyjnych mogą być w fatalnym stanie technicznym. Standardowo producenci udzielają 8 – letniej gwarancji na baterię. Gwarancje mogą być znacznie krótsze. Zużycie baterii litowo – jonowej albo litowo – polimerowej sprawia, że znacząco zmniejsza się zasięg samochodu.

Podobnie jest z zespołami akumulatorów trakcyjnych, stosowanych w starszych pojazdach elektrycznych, albo w tanich pojazdach użytkowych z napędem elektrycznym.

Bateria litowo – jonowa, albo litowo – polimerowa może być uszkodzona na skutek złego serwisowania. Powodem może być np. niewłaściwe postępowanie w trakcie ładowania baterii, wystawianie baterii na długotrwałe działanie mrozu albo bardzo wysokiej temperatury, a także niewłaściwe działanie układu chłodzenia i podgrzewania baterii (wykorzystującego płyn na bazie glikolu, jak w standardowym układzie chłodzenia samochodu spalinowego).

Warto pamiętać, że uszkodzona bateria może być źródłem bardzo niebezpiecznego pożaru, który może być źródłem nieszczęścia.

Photo by wim hoppenbrouwers on Foter.com

Napęd samochodu (silnik elektryczny lub silniki elektryczne, synchroniczne lub asynchroniczne) mogą być zużyte, uszkodzone albo przegrzane, tak samo, jak zintegrowany z nimi falownik.

W nowych autach elektrycznych klasy Premium nowy silnik elektryczny, zasilany prądem zmiennym o bardzo wysokim napięciu, może kosztować kilkadziesiąt tys. złotych.

Samochód elektryczny ma rozbudowaną elektronikę, która również może być zużyta i uszkodzona. Wszystko należy dokładnie sprawdzić przed zakupem.


Układ klimatyzacji w samochodzie elektrycznym napędzany jest przez elektryczną sprężarkę. Układ może być zaniedbany, może wymagać napełnienia, oczyszczenia i wymiany sprężarki, która jest bardzo droga.


W starszych samochodach elektrycznych stosowano standardowe skrzynie biegów. W nowszych stosuje się jednobiegowe skrzynie redukcyjne, o stałym przełożeniu. Rezygnacja z regularnych wymian oleju przekładniowego przez poprzedniego właściciela może być powodem poważnych, kosztownych problemów.


Tanie samochody elektryczne mogą pochodzić także z wypożyczalni samochodów, albo z systemów car – sharing. Czym jest car – sharing? To wypożyczalnie aut na minuty, działające w wielu krajach świata. Wiele z nich działało także w Polsce. Wypożyczalnie aut elektrycznych na minuty wykorzystywały przede wszystkim małe auta miejskie (np. samochody Bollore w wypożyczalniach paryskich) ale zdarzały się też pojazdy większe (np. Nissany Leaf w zlikwidowanej, polskiej wypożyczalni Vozilla z Wrocławia). Wiele systemów car – sharing zostało zlikwidowanych ze względu na nieopłacalność. Firmy z branży car – sharing oraz wypożyczalnie muszą też co pewien czas wymieniać auta na nowe. Wtedy stare pojazdy trafiają do sprzedaży.

Samochód, wycofany z systemu car – sharing może być w fatalnym stanie technicznym. Auto może mieć szereg problemów technicznych, jego karoseria może być poobijana, a wnętrze bardzo mocno zużyte.

Samochody elektryczne cierpią też na takie same problemy, jak auta z silnikami spalinowymi. Dlatego ich stan należy dokładnie sprawdzić przed zakupem.

  • Samochód elektryczny może mieć mocno zniszczone zawieszenie, wymagające szeregu inwestycji finansowych. Jest to niemalże pewne w starszych autach, bo samochody elektryczne są cięższe od aut spalinowych, przez co zawieszenie zużywa się szybciej.
  • Uszkodzony może być układ wspomagania kierownicy, najczęściej elektryczny. Zwłaszcza w autach miejskich, w których układ często mógł ulegać przegrzaniu po intensywnym manewrowaniu.
  • Auto elektryczne może być również skorodowane.
  • Auto elektryczne może być również po wypadku. Naprawa samochodu elektrycznego, wykonana w niefachowy sposób, jest bardzo groźna, ze względu na możliwość uszkodzenia ogniw baterii litowo – jonowej. To może być powodem gwałtownego i bardzo groźnego pożaru.
  • Dużych wydatków może wymagać także oświetlenie wykonane w technologii LED (kompletne lampy przednie i tylne). W większości przypadków reflektory i lampy są nierozbieralne i nienaprawialne. W przypadku przepalenia jednej diody, trzeba wymienić cały moduł.
  • Samochód elektryczny może wymagać (jak auto spalinowe) wymiany zużytych końcówek drążków kierowniczych, wymiany zużytych łożysk kół, wymiany skrzywionych felg aluminiowych, wymiany opon (najczęściej ekologicznych, o niskich oporach toczenia) i zakupu nowego akumulatora rozruchowego 12V.
Photo by harry_nl on Foter.com

Do zakupu auta elektrycznego należy się odpowiednio przygotować

Samochód elektryczny nie może być wystawiany na działanie bardzo niskich temperatur zimą i bardzo wysokich latem. Może to spowodować problemy z baterią, a nawet jej pożar. Ładowanie baterii samochodu ze zwykłego gniazdka 230V trwa nawet kilkanaście godzin. Dlatego warto zakupić specjalną ładowarkę ścienną, podłączaną do tzw. siły.

Sprawdzanie samochodu

Jak sprawdzić, czy auto elektryczne jest bezwypadkowe?

W tym celu warto skorzystać z naszego serwisu https://www.historiaszkod.pl
Serwis korzysta z największe na świecie bazy ubezpieczycieli samochodowych.
-> Należy przygotować numer VIN pojazdu
-> Trzeba go wpisać w odpowiedniej rubryce
-> Po kilku minutach, całkowicie za darmo, będzie można uzyskać informację o tym, czy auto ma jakieś szkody
-> Jeśli sprzedawca odmawia podania numer VIN, rekomendujemy, żeby zrezygnować z zakupu samochodu

Jak sprawdzić używany samochód elektryczny przed zakupem?

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.
-> Motocontroler zatrudnia ponad 250 rzeczoznawców samochodowych na terenie całego kraju. Nasi rzeczoznawcy mają ogromne doświadczenie zawodowe i korzystają z profesjonalnych narzędzi.
-> Nasi rzeczoznawcy samodzielnie wybierają warsztat, albo stację diagnostyczną, w której dokonują sprawdzenia stanu podwozia auta
-< Warto wybrać test MAXI, który pozwala na dokładne sprawdzenie stanu samochodu używanego przed zakupem.
-> Jeśli sprzedawca to umożliwi, test może zostać przeprowadzony w ciągu 24 godzin od przyjęcia zlecenia.
-> Po zakończonym badaniu auta przed zakupem, kupujący otrzymuje dokładny raport z badania, osobistą opinię eksperta na temat auta, a także minimum kilkadziesiąt zdjęć pojazdu.
Nie warto ryzykować – nasi eksperci od lat pomagają uniknąć oszustwa przy zakupie samochodu używanego!

[reklama_oferta]

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.