Porady ekspertów Motocontroler

Unikaj zakupu auta z zaawansowaną korozją. Które samochody najczęściej korodują?

djclemmeke1990, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Czy korozja to problem tylko starszych samochodów? Nie, korozja może atakować także całkiem młode samochody. Jest wiele powodów, dla których pojazdy są mocno skorodowane. Jednym z nich są błędy producenta samochodu. Dlatego jeśli chcesz kupić dobre auto używane, korzystaj z pomocy rzeczoznawców samochodów. Sprawdź auto przed zakupem, bo skorodowany samochód to jedno wielkie nieszczęście na czterech skorodowanych felgach.

Charlie from United Kingdom, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego korozja jest bardzo groźna?

Korozja samochodu to problemy z wyglądem zewnętrznym. To fakt, skorodowane auto wygląda okropnie. Dziury w progach widoczne są z daleka. Skorodowane nadkola wyglądają tak, jakby samochód pogryzła wielka świnka morska. Korozja może być powodem powstania purchli pod listwami ozdobnymi na nadwoziu, przez co listwy podnoszą się i odchodzą od karoserii. Korozja może również atakować dolne ranty drzwi, listwy przyokienne, a także dach auta.

Dlaczego korozja jest groźna? Bo korozja również atakuje podwozie samochodu i miejsca łączenia podwozia z karoserią, czyli tzw. podciągi, znajdujące się pod progami auta. Korozja może naruszyć elementy odpowiedzialne za sztywność podwozia (podłużnice), może uszkodzić miejsca mocowania wahaczy do podwozia i amortyzatorów (kielichy). Może być ona również powodem dziur w podłodze samochodu albo w grodzi. Skorodowane auto nie zapewnia dużego bezpieczeństwa w razie wypadku. W najbardziej skorodowanych samochodach kielichy mogą być tak zniszczone przez korozję, że amortyzatory wybiją dziury w ich górnej części.

Warto pamiętać, że korozja atakuje też elementy elektryczne i elektroniczne, przysparzając użytkownikowi auta mnóstwo problemów. Pojawiają się problemy z przepływem prądu albo rzadziej zwarcia. Mogą przestać działać reflektory albo silnik auta może się z trudem uruchamiać na skutek skorodowania oczek przewodów masowych, łączących akumulator z karoserią auta (biegun minus).

ГП, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego samochody korodują? Co jest powodem korozji w samochodach?

Powody korozji są następujące:

Brak serwisowania i zabezpieczania karoserii przed korozją – auto nie było myte, woskowane nie wspominając o stosowaniu ceramiki czy folii;

Brak zabezpieczenia antykorozyjnego na podwoziu samochodu, właścicieli nigdy nie stosował żadnych środków ani tego nie zlecał;

Samochód przeżył powódź – w tym przypadku korozja będzie występować wszędzie tam, gdzie dotarła woda;

Samochód jest po wypadku, a jego naprawa była przeprowadzona niefachowo, na skutek czego nie została zachowana fabryczna powłoka antykorozyjna;

Auto koroduje na skutek oszczędności producenta, który nie cynkował nadwozia albo zrezygnował z innych metod ochrony karoserii i podwozia przed korozją;

Auto koroduje na skutek błędów i niedociągnięć producenta pojazdu.

Jerónimo Roure Pérez, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Które samochody korodują ze względu na błędy albo oszczędności producentów?

Niemal zawsze, kiedy auto zaczyna korodować, kierowcy oskarżają producenta samochodu. Jednak w ostatnich latach widoczny jest pewien trend. Niektóre auta i marki pojawiają się w rankingach samochodów „korodujących” tak często, że trzeba uznać to za fakt.

Z rankingów wynika, że najczęściej korodują:

  • Samochody Dacia
  • Pierwsze auta chińskich producentów, jakie docierały na europejski rynek: Brillance, Landwind, SCEO.
  • Niektóre modele samochodów Mercedes Benz. Np. Mercedes Vito I, Mercedes Vito II, Mercedes Viano, Mercedes klasy B. 
  • Samochody Mazda. Np. Mazda 3, Mazda 6 I generacji. Mazda 6 II generacji.
  • Samochody Ford Mondeo
  • Samochody Hyundai i30 i Hyundai i20
  • Samochody Kia Cee’d
  • Samochody Nissan Navara
  • Samochody Mitsubishi L200
  • Samochody Opel Corsa C i Opel Meriva.

Pamiętaj, że tego typu rankingi to uogólnienia. Wystarczyło, że użytkownik danego auta dbał o nie i profesjonalnie zabezpieczał przed korozją.

Bez problemu znajdziesz też w sieci listy aut, które najmniej korodują. W praktyce może okazać się, że trafisz na samochód, który rzekomo miał nie korodować (w końcu umieszczono go w rankingu), a jednak jest całkowicie zżarty przez korozję.

Gdy kupujesz auto używane, nie opieraj się o rankingi. Wybierz auto, które Ci się podoba i takie, na które Cię stać. A potem sprawdź je przed zakupem – dokładnie i skrupulatnie. Pomogą Ci w tym eksperci Motocontroler.

Tokumeigakarinoaoshima, CC0, via Wikimedia Commons

Sprawdź auto przed zakupem z pomocą ekspertów Motocontroler

Po pierwsze – sprawdź za darmo w serwisie Historia Szkód czy Twoje auto miało jakieś szkody (wypadek, powódź itd.). Wystarczy tylko nr. VIN. Odpowiedź dostaniesz zupełnie za darmo.

Auto jest bezwypadkowe? Można je sprawdzać dalej!

Podaj dane auta, a potem wybierz raport z oferty Motocontroler. Rzeczoznawca samochodowy pojedzie na miejsce i sprawdzi auto w najkrótszym możliwym czasie. Niekiedy udaje się sprawdzić pojazd już po kilku godzinach od zakupu raportu.

Po zakończonym badaniu otrzymasz kompleksowy raport, który krok po kroku opisze stan techniczny samochodu. Do raportu dołączona będzie osobista opinia rzeczoznawcy samochodowego (kupować – nie kupować) i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

Przeczytaj również:

Gdzie szukać śladów korozji w aucie używanym?

Jak chronić auto przed korozją?

Uwaga! Mina! Skorodowana płyta podłogowa!

Sól drogowa kontra samochód

Opublikowano

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację "dla ludzi". Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że jestem częścią drużyny Motocontroler i że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.