Audi A1 to samochód premium, zbudowany „po kosztach”. Czy warto kupić używane Audi A1? Jakie wady i jakie zalety ma Audi A1? Czy są typowe problemy Audi A1, z którymi kupujący musi się liczyć?
Audi A1 I (pierwszej generacji) produkowane było w Belgii w latach 2010 – 2018. Samochód był produkowany w dwóch wersjach nadwozia: jako 3 i 5-drzwiowy hatchback.
Audi A1 – samochód premium zbudowany po kosztach
Dlaczego użyliśmy takiego sformułowania? Audi A1 zostało zbudowane z wykorzystaniem płyty podłogowej i wielu innych części, w tym silników, które posłużyły do zbudowania samochodów Volkswagen Polo i Seat Ibiza. Audi A1 nie ma też komfortowego zawieszenia. W samochodzie wykorzystano najprostszy (ale za to trwały układ), który wykorzystuje kolumny MacPhersona na przedzie i tylną belkę skrętną. Jedynie w sportowej odmianie Audi A1, modelu S1/S1 Sportback, na tylnej osi zastosowano zawieszenie wielowahaczowe. Co jest zatem premium w samochodzie Audi A1? Materiały, użyte do wykończenia wnętrza, a także wyposażenie określonych wersji pojazdu. Pamiętaj – określonych wersji, bo Audi oferowało też wersje A1 ze słabym (jak na auto premium) wyposażeniem.
Czy auto klasy B można zaliczyć do segmentu samochodów premium? Zalecamy, aby nie sugerować się przynależnością auta do „segmentu aut luksusowych”. Koniecznie (jak w każdym przypadku) do samochodu trzeba się „przymierzyć”. Kierowca i pasażer przedniego fotela muszą sprawdzić, czy pojazd jest dla nich wygodny. Kierowca musi skontrolować widoczność.
Jeśli samochód ma być wykorzystywany przez rodzinę, warto wybrać wersję 5-drzwiową. W tym przypadku również należy sprawdzić, czy samochód sprawdza się w praktyce, żeby później uniknąć rozczarowania.
Auto mierzy 3954-3980 mm długości, 1740 mm szerokości i 1416 mm wysokości. Rozstaw osi to 2469 mm. Bagażnik jest niewielki i oferuje 270 litrów pojemności (210 litrów w wersji Quattro). Po rozłożeniu tylnej kanapy wielkość przestrzeni bagażowej wzrasta do 920 litrów.
Atutem samochodu jest miejsce pracy kierowcy, ładnie wykonane i dobrze zaprojektowane.
Używane Audi A1 I generacji – wygląd zewnętrzny
Samochód nie ma swojego oryginalnego stylu nadwozia. Małe auto nawiązuje wyglądem zewnętrznym do większych modeli Audi. Audi A1 ma między innymi pas przedni, w którym kształt reflektorów, zderzaka i atrapy chłodnicy jest niemalże identyczny jak w pojazdach Audi wyższych klas. Przez to Audi A1 wygląda jak zminiaturyzowana limuzyna, co sprawia, że auto jest nieco komiczne. Samochód najlepiej prezentuje się w pastelowych kolorach nadwozia, które odróżniają go od większych modeli Audi.
Jednostki napędowe i skrzynie biegów w Audi A1 I generacji
Benzynowe
1.0 R3 TFSI – 82 i 95KM
1.2 R4 TFSI – 86 KM
1.4 R4 TFSI – 122, 125, 140, 150, 185 KM
1.8 R4 TFSI – 192 KM
TFSI – jednostki turbodoładowane, z bezpośrednim wtryskiem paliwa i dużą ilością elektroniki sterującej.
Diesla (wysokoprężne)
1.4 R3 TDI – 90KM
1.8 R4 TDI – 90, 105 i 116 KM
2.0 R4 TDI – 143 KM
TDI – jednostki turbodoładowane, z bezpośrednim wtryskiem paliwa na listwie Common Rail i dużą ilością elektroniki sterującej. Niektóre wersje (zwłaszcza nowsze) wyposażone w kłopotliwy filtr cząstek stałych DPF (tzw. suchy), który można regenerować.
Skrzynie biegów
5-biegowe manualne
6-biegowe manualne
Automatyczne skrzynie 7-biegowe S-Tronic. Drogie w serwisowaniu (wymiana oleju ok. 1000 zł) i bardzo drogie w naprawach.
Typowe problemy – często występujące awarie w Audi A1
Problemy z mocno zużytymi jednostkami napędowymi, skrzyniami biegów i sprzęgłami – w autach eksploatowanych przede wszystkim w mieście, na krótkich trasach. Dodatkowe problemy spotykane przy takiej eksploatacji: zapchane katalizatory w benzyniakach i filtry DPF w dieslach.
Problemy silników TFSI związane przede wszystkim z łańcuchami rozrządu. Ponadto standardowe czynności polegające na wymianie lub naprawie turbiny.
Przeczytaj: Typowe problemy silników TSI
Drogie naprawy silników TDI związane z koniecznością wymiany elementów układu wtryskowego (wtryskiwaczy, pompy wtryskowej), które na szczęście można regenerować. Konieczność wymiany lub regeneracji turbiny i filtra cząstek stałych. Zapychające się zawory EGR, przepustnice i kolektory dolotowe (można wyczyścić).
Przeczytaj: Czy warto kupić auto z silnikiem wysokoprężnym?
Problemy z przedwczesnym zużyciem silników, związane z zalecanym przez producenta serwisem olejowym co 30 tys. km (tzw. serwis long life).
Awarie elektrycznych podnośników szyb.
Pamiętaj, że poszczególne egzemplarze mogą mieć różne uszkodzenia, których powodem jest złe serwisowanie, wypadki, kolizje, niefachowe naprawy, zalanie auta i wiele innych. Auto może być skorodowane na skutek braku dbałości i upływu czasu. Egzemplarze powypadkowe mogą mieć wiele ukrytych wad.
Nigdy nie kupuj samochodu online, którego nie widziałaś/eś w rzeczywistości.
Sprawdź Audi A1 przed zakupem – skorzystaj z pomocy rzeczoznawców Motocontroler
Nie wierz w zapewnienia sprzedawcy, choćby był Twoim bliskim znajomym. Sprawdź auto przed zakupem – to Twoje prawo!
Jak najwygodniej sprawdzić auto przed zakupem? Po pierwsze – sprawdź za darmo po numerze VIN czy auto miało jakieś szkody. Pomoże Ci w tym serwis Historia Szkód.
Po drugie – jeśli okaże się, że samochód nie ma żadnych szkód, wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Podaj dane auta. Ekspert Motocontroler pojedzie w dowolne miejsce na terenie kraju i sprawdzi pojazd zgodnie z wybranym raportem.
Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który krok po kroku opisze stan techniczny wybranego auta. Do raportu dołączone będzie minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej oraz osobista opinia eksperta na temat danego auta z odpowiedzią na pytanie, czy warto kupić.