Porady ekspertów Motocontroler

Używany samochód sportowy – wady i zalety. Czy warto kupić auto sportowe?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Corvette_in_Sonoma_-_September_2023_-_Sarah_Stierch.jpg

Wiele osób marzy o zakupie samochodu sportowego. Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego auta sportowego warto przeczytać nasz artykuł – i wziąć pod uwagę zawarte w nim informacje. Motocontroler nie tylko pozwala uniknąć zakupu samochodu po wypadku, po powodzi, uszkodzonego albo zaniedbanego. Motocontroler radzi również jak wybrać auto używane, aby być z niego zadowolonym.

Używane samochody sportowe mają niezwykle oryginalne linie nadwozie, podkreślone równie oryginalnymi kolorami lakierów. Wyróżniają się zdecydowanie na tle innych pojazdów, poruszających się po drogach. Cechują się wysoką mocą silnika. I bardzo wolno się starzeją.

Samochód sportowy czy samochód usportowiony?

Samochód sportowy to auto od samego początku powstania projektowane jako auto… sportowe. Prawdziwie sportowe samochody to np. dwudrzwiowe auta klasy G, czy też inne małe lub większe sportowe coupe. Są producenci aut, którzy tylko produkują rasowe auta sportowe, jak słynne Ferrari, Lamborghini czy McLaren. Są firmy, które poza standardowymi autami, produkowanymi w milionach sztuk, mają też w swojej ofercie pojazdy sportowe, jak Subaru, Porsche czy nawet Toyota.

Auto sportowe ma specjalnie zaprojektowany układ napędowy, który powstał tylko z myślą o nim. Ma też oryginalne wnętrze. Nie wystarczy tylko zamontować sportowe, kubełkowe fotele we wnętrzu auta i sportową kierownicę, aby móc powiedzieć, że jest to sportowy samochód.

Są też firmy, które oferują auta usportowione. Czym jest auto usportowione? To na przykład specjalna wersja produkowanej limuzyny, która jest poddana pewnym modyfikacjom. Obniżone zawieszenie, mocniejsza jednostka napędowa, kilka zmian stylistycznych nacechowanych na sport na zewnątrz i w środku – i tak powstają auta usportowione, które można znaleźć w ofercie np. Audi.

Podobnie powstają tak zwane hot-hatche, czyli małe samochody miejskie, stylizowane na auta sportowe. Po co one w ogóle powstają? To już temat na inny artykuł.

Słowo „sportowy” albo „usportowiony” jest też bardzo często mocno nadużywane. Sportowy Seat Leon – dlaczego sportowy? Bo ma nieco więcej przetłoczeń na masce niż inny kompakt? Sportowe kombi, sportowy crossover – to, że coś ma w nazwie sport, nie oznacza, że jest autem sportowym.

Polina Abdal, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Ulice to nie tory do wyścigów

Jeśli jedyne, co pociąga Cię w samochodzie sportowym, to moc silnika i chęć do sportowej jazdy – zrezygnuj z zakupu. Ulice to nie tory wyścigowe. Jeżdżąc z nadmierną prędkością możesz doprowadzić do tragedii, w której zrobisz krzywdę sobie albo komuś innemu. Jak się to może skończyć? Więzieniem, utratą majątku, kiedy przyjdzie spłacać nie tylko auto ale też płacić odszkodowanie.

Poza tym obecnie na drogach są setki radarów i fotoradarów, na kierowców polują też drony z kamerami. Chcesz płacić mandaty i stracić prawo jazdy? To bez sensu.

Nie trzeba kupować browaru, żeby napić się piwa. Nie trzeba kupować samochodu sportowego, żeby móc sobie pojeździć z prędkością ponad 150 km/h. Wystarczy przecież wypożyczyć sobie auto sportowe i pojeździć na torze. Takie tory są w wielu rejonach Polski. Są firmy, które oferują usługi połączone, polegające na wynajmie auta sportowego i wynajmie toru wyścigowego. Dla fanów jazdy sportowej organizowane są wyścigi na torach i na zamkniętych odcinkach ulic (np. na ¼ mili). Czy to nie lepsze rozwiązanie?

Staffan Andersson, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Samochód sportowy jako dodatkowe auto czy jako podstawowy samochód dla rodziny albo na co dzień?

Samochód sportowy z pewnością nie sprawdzi się jako auto rodzinne albo jako samochód na dojazdy do pracy. Jeśli dysponujesz standardowym autem i chcesz kupić samochód sportowy jako drugie czy trzecie auto – wtedy to zupełnie inna sytuacja. Sportowe auto sprawdzi się jako pojazd weekendowy, rekreacyjny, auto kolekcjonerskie czy wyczynowe do jazdy na torach.

Samochód sportowy wady i zalety przy codziennej eksploatacji

Wady samochodu sportowego

 • Bardzo niski prześwit:
 • Duże zużycie paliwa:
 • Zła widoczność – bardzo niska pozycja za kierownicą
 • Problemy z parkowaniem
 • Bardzo drogie części zamienne – dlaczego? Bo
 • Drogie opony i felgi
 • Mały bagażnik
 • Utrudnione wejście do wnętrza
 • Twarde zawieszenie
 • Bardzo duża utrata wartości i problemy ze sprzedażą. Ludzie kochają samochody sportowe. Kto nie chciałby mieć auta sportowego w kolorze głębokiej czerni albo pięknej czerwieni, przypominającej dojrzałe chilli? Zapytaj swoich znajomych – większość odpowie tak! Chciałbym! Chciałabym! A potem zapytaj, ilu z nich stać na takie auto albo ilu zechce je kupić. No właśnie. Wielu Twoich znajomych, mających rodziny, raczej postawi na pudełkowatego minivana, który pozwoli im przewieźć rodzinę i zakupy ze sklepu, niż na auto sportowe. Wyjątkiem są auta sportowe premium, produkowane w bardzo niewielkich seriach. Te powinny znaleźć nabywcę.
 • Auto sportowe mogło być narażone w trakcie eksploatacji na bardzo wiele sytuacji, w których jego silnik i skrzynia biegów mogły zostać mocno nadwyrężone.

Zalety samochodu sportowego

 • Jest na pewno wyjątkowo oryginalny
 • Większość modeli jest ponadczasowa – 20-letnie, sportowe coupe klasy G, nadal może wyglądać niepowtarzalnie. Często 30-letnie, dobrze utrzymane auta sportowe nadal przyciągają wzrok.
 • Auta sportowe premium, produkowane przez legendarne marki, mogą być nawet dobrą lokatą kapitału. Ale tylko wtedy, gdy są produkowane w małych seriach. A do tego wtedy, gdy właściciel odczeka wiele, wiele lat, zanim auto zacznie trafić na wartości rezydualnej i zacznie zyskiwać. W dodatku – ta strategia nie zawsze się sprawdza.
 • Niezapomniane wrażenia za kierownicą, podczas jazdy na torze i możliwość realizowania własnych pasji.
Егор Журавлёв from Smarde, Latvia, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Sprawdź auto przed zakupem – także to sportowe

Nieuczciwi sprzedawcy, żyjący z handlu autami używanymi, czasami trafiają na ciekawe oferty aut sportowych czy usportowionych. I potem taki pojazd może się znaleźć w oferowanych przez nich ogłoszeniach.

Dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy rzeczoznawców samochodowych i dokładnie sprawdzić auto przed zakupem. Jeśli chcesz kupić używany samochód sportowy – zleć jego sprawdzenie ekspertom Motocontroler!

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.