Porady ekspertów Motocontroler

Wymień łańcuch rozrządu po zakupie auta używanego. Problemy z łańcuchami rozrządu

Mike-fiesta, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Współczesne silniki benzynowe (małolitrażowe, downsizingowe) mają problemy z trwałością łańcucha rozrządu i całego napędu rozrządu. Problemy z łańcuchami rozrządu dotyczą silników TSI, TFSI, TCe, Ecoboost i wielu innych. Jak rozpoznać problem z łańcuchem rozrządu? Dlaczego koniecznie trzeba wymienić łańcuch rozrządu w aucie po zakupie?

Wymiana rozrządu (wymiana napędu rozrządu) to podstawowa czynność serwisowa, jaka powinna zostać przeprowadzona przez nowego właściciela samochodu. Przez wiele lat zalecano przede wszystkim wymianę paska rozrządu wraz z osprzętem. Zużyty pasek mógł pęknąć i doprowadzić do zniszczenia jednostki napędowej.

W samochodach, w których zastosowano silniki z napędem rozrządu na łańcuchu, zalecano jedynie przeprowadzenie przeglądu łańcucha i jego osprzętu. Jeśli nie było podejrzanych hałasów, można było dalej jeździć. Po wprowadzeniu do produkcji małolitrażowych silników z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa, sytuacja uległa zmianie. Wiele z tych jednostek cierpiało na poważne problemy z trwałością napędów rozrządu.

Dlaczego nie można ich bagatelizować? Bo można doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika.

Co jest powodem przyspieszonego zużycia łańcuchów rozrządu (napędów rozrządu) w małolitrażowych silnikach benzynowych?

Małolitrażowe jednostki napędowe z turbodoładowaniem (albo z turbodoładowaniem i kompresorem jak fiatowskie silniki TwinAir) są mocno wysilone, a jedną z ich wad są silne drgania. To dlatego wiele aut z tymi silnikami musiało zostać wyposażonych w dwumasowe koła zamachowe, żeby nie niszczyć skrzyni biegów i półosi napędowych. No właśnie, jeszcze jeden drogi problem w aucie. Te silne drgania prowadzą też do przyspieszonego zużycia łańcucha rozrządu. Poza tym niektóre silniki downsizingowe cierpiały na wyjątkowo duże zużycie oleju silnikowego. Czasami przekraczało ono nawet 1 litr na 1000 kilometrów. Jaki ma to wpływ na łańcuch rozrządu? O właściwe napięcie łańcucha rozrządu dba napinacz hydrauliczny, który jest zależny od odpowiedniego ciśnienia oleju silnikowego. Jeśli oleju w układzie jest zbyt mało, napinacz nie działa we właściwy sposób. Może doprowadzić do wyciągnięcia i przeskoku łańcucha.

Pamiętaj również o tym, że nie tylko wady fabryczne i konstrukcyjne są powodem przyspieszonego zużycia napędu rozrządu na łańcuchu. Powodem awarii może być również niewłaściwa eksploatacja auta (przede wszystkim agresywna jazda, co naraża silnik na dodatkowe szarpanie) i złe serwisowanie. W przypadku serwisowania głównym winnym jest zły olej silnikowy (o niewłaściwej specyfikacji), olej niskiej jakości albo zbyt rzadka wymiana oleju silnikowego.

Tutaj znów źródłem problemu może być producent samochodu. Dlaczego? Bo producenci aut często zalecali serwis typu long-life, czyli wymianę oleju silnikowego i filtra powietrza co 30, 45 a nawet (w przypadku Opli) co 60 tys. kilometrów przebiegu.

Objawy awarii łańcucha rozrządu w silniku

Podstawowy objaw awarii łańcucha rozrządu to hałas dochodzący z silnika podczas pracy łańcucha. Łańcuch przede wszystkim grzechocze na zimnym silniku i podczas dodawania gazu.

Imrahillo, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Przeczytaj również: Drogie części zamienne w samochodzie używanym

Sztuczki handlarzy – jak zamaskować zużyty łańcuch rozrządu?

Nieuczciwy sprzedawca nie będzie inwestować dużych pieniędzy w wymianę uszkodzonego łańcucha rozrządu. Będzie się starał przede wszystkim ukryć odgłosy awarii, czyli grzechotanie. W tym przypadku nieuczciwy sprzedawca może dolać maksymalną ilość oleju do silnika. W niektórych przypadkach pomocny może być tzw. moto doktor, jednak nie zawsze.

Czasami nieuczciwi sprzedawcy, w droższych samochodach, majstrują przy elementach napędu rozrządu, starając się je napiąć tak, by ukryć luz łańcucha.

Przeczytaj: Moto Doktor – dobry produkt, lecz niestety także ulubiony środek handlarzy samochodami

Wymień łańcuch rozrządu po zakupie samochodu!

A dokładnie nie sam łańcuch, tylko:

  • Zestaw łańcucha rozrządu – łańcuch, napinacz hydrauliczny, ślizgi i inne elementy;

Taki zestaw do popularnego silnika kosztuje od 250 do 500 zł, choć są też i droższe.

  • Pompę cieczy chłodzącej – powinna wchodzić w skład zestawu łańcucha rozrządu.

UWAGA! W niektórych samochodach (np. BMW) producenci zastosowali elektrycznie napędzane pompy cieczy chłodzącej. Taka pompa kosztuje od 1500 do 2000 zł.

  • Olej silnikowy wraz z filtrem oleju;
  • Płyn chłodniczy.

Warto zastosować płukanki do układu smarowania i układu chłodniczego, aby usunąć z nich złogi i zanieczyszczenia.

Logansenf, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Sprawdź auto przed zakupem – skorzystaj z oferty Motocontroler

Chcesz kupić młode auto używane z silnikiem benzynowym? Cóż, większość aut europejskich będzie wyposażona w małe, downsizingowe silniki. Skorzystaj z oferty rzeczoznawców samochodowych Motocontroler, aby dokładnie poznać stan techniczny auta przed zakupem. Wybierz raport z oferty Motocontroler i podaj dane auta. W całym kraju pracuje ponad 250 rzeczoznawców Motocontroler. Pojazd może znajdować się w dowolnej części kraju. Nasz ekspert sprawdzi auto przed zakupem zgodnie z wybranym raportem. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny opis techniczny stanu auta, wraz z dokumentacją fotograficzną (minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej) oraz z osobistą opinią eksperta na temat samochodu (warto kupić lub nie).

Opublikowano

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację "dla ludzi". Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że jestem częścią drużyny Motocontroler i że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.