Porady ekspertów Motocontroler

Zawieszenie pneumatyczne co to jest? Czy warto kupić samochód z zawieszeniem pneumatycznym?

Jeśli chcesz kupić auto naprawdę komfortowe, które będzie idealnie amortyzować dziury w drodze – wybierz samochód z zawieszeniem pneumatycznym. Jeśli chcesz kupić samochód, który będzie dostosowywać się do różnych dróg – wybierz auto z zawieszeniem pneumatycznym. Jeśli nie chcesz płacić wysokich rachunków za naprawę zawieszenia – omijaj zawieszenie pneumatyczne z daleka.

Jak działa zawieszenie pneumatyczne? Jakie wady ma zawieszenie pneumatyczne? Jakie zalety ma zawieszenie pneumatyczne?

Nie ma bardziej komfortowego zawieszenia samochodowego niż zawieszenie pneumatyczne. Nie bez powodu mówi się, że samochodem z zawieszeniem pneumatycznym jedzie się tak, jakby podróżowało się na wygodnej poduszce. To prawda.

Zawieszenie pneumatyczne to element wyposażenia przede wszystkim aut luksusowych. Nie tylko limuzyn, bo na liście jest też dostawczak klasy D, Fiat Scudo.

Największa wada zawieszenia pneumatycznego to wysoka cena napraw

Zawieszenie pneumatyczne składa się z elementów, które się psują. Jedne psują się szybciej, drugie wolniej, ale trzeba to powiedzieć wprost – psuje się praktycznie każdy element zawieszenia pneumatycznego. Koszty naprawy są wysokie.

Co gorsza, auta luksusowe mogą być też wyposażone w elementy zawieszenia wykonane z aluminium. To sprawia, że koszt naprawy zawieszenia dramatycznie wzrasta. Pamiętaj – przypominam to wielokrotnie! Samochód luksusowy, auto premium, nie jest dla każdego.

Auto może być tanie w zakupie, ale bardzo drogie w serwisowaniu. Wybierz dobrze, zgodnie z możliwościami finansowymi, żeby samochód był źródłem radości, a nie smutków.

Zalety samochodu z zawieszeniem pneumatycznym

Samochód z zawieszeniem pneumatycznym zapewnia niezrównany komfort podczas jazdy. Idealnie amortyzuje wszelkie nierówności. Podróż takim autem to prawdziwa przyjemność.

Zawieszenie pneumatyczne pozwala też na zmianę wysokości prześwitu. Dzięki temu auto może mieć bardzo niski prześwit podczas jazdy po autostradzie (jak w samochodzie sportowym, co idealnie wpływa na prowadzenie) i wysoki prześwit podczas jazdy po drodze szutrowej poza miastem, aby chronić podwozie pojazdu przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W starszych samochodach, gdzie zawieszenie pneumatyczne stosowano na tylnej osi, można było obniżyć próg załadunku w samochodach typu kombi.

Zawieszenie pneumatyczne może być też łączone z amortyzatorami o zmiennej sile tłumienia. W takim przypadku samochód może pozwalać kierowcy na wybór stylu jazdy: auto może mieć twarde zawieszenie jak samochód sportowy, o średniej sile tłumienia albo o najwyższej sile tłumienia, aby zapewnić jak najwyższy komfort jazdy.

Tajemnica niezwykłego komfortu, jaki zapewnia zawieszenie pneumatyczne

Za tłumienie nierówności w samochodzie w największym stopniu odpowiadają sprężyny. Drgania przenoszone przez koła w pewnym stopniu neutralizują też amortyzatory. W najmniejszym stopniu za komfort jazdy odpowiadają opony oraz elementy gumowo-metalowe zawieszenia samochodowego.

W zawieszeniu pneumatycznym głównym elementem jest miech powietrzny, który zastąpił standardowe sprężyny. Metalowo – gumowy miech, wypełniony powietrzem o odpowiednim ciśnieniu idealnie amortyzuje nierówności drogi. I to on sprawia, że autem jedzie się jak na puchowej poduszce.

Samochód może się też opuścić, kiedy jest wyłączany silnik i podnieść, kiedy kierowca uruchamia auto.

Zawieszenie pneumatyczne jest montowane w samochodach z silnikami diesla, benzynowymi i w autach z napędem elektrycznym. Stosuje się je w limuzynach i w SUV.

Budowa i działanie zawieszenia pneumatycznego

Jak już wiemy, zamiast standardowych sprężyn, przy każdym kole zamontowane są miechy powietrzne, zbudowane z gumy i ze wzmacniającego je metalu.

Miechy połączone są przewodami ciśnieniowymi z rozdzielaczem ciśnienia, który składa się z szeregu zaworów i dodatkowego zbiornika ze sprężonym powietrzem. W układzie niezbędny jest również kompresor, który w razie potrzeby tłoczy powietrze do rozdzielacza ciśnienia. Kompresor jest napędzany przez własny silnik elektryczny albo przez silnik samochodu (benzynowy lub diesla).

Układ zawieszenia pneumatycznego ma także swój sterownik elektroniczny oraz czujniki.

W samochodach z oświetleniem typu xenon/ksenon dodatkowo stosuje się układ poziomowania reflektorów.

Jak wspomniałem wcześniej, w zawieszeniu pneumatycznym mogą być również stosowane amortyzatory adaptacyjne, o zmiennej sile skoku. To one pozwalają na zmiany charakterystyki jazdy, ale są bardzo drogie (minimum 1000 zł za sztukę). W niektórych autach stosuje się układ zblokowany amortyzatora i miecha powietrznego, który konstrukcją przypomina kolumnę MacPhersona.

Awarie zawieszenia pneumatycznego

To jest największy minus zawieszenia pneumatycznego, czyli kosztowne awarie. Najczęściej psują się miechy powietrzne, w których dochodzi do utraty szczelności na skutek starzenia się gumy. Psują się przewody wysokiego ciśnienia, które tracą szczelność przy miejscach mocowania, często na skutek działania korozji. Psują się kompresory. W ich przypadku przyczyną awarii może być nieszczelność miecha, która powoduje, że kompresor musi pracować przez cały czas, aby utrzymać ciśnienie w układzie. I ulega zatarciu. Drogie są też wspomniane wcześniej amortyzatory adaptacyjne, a także inne elementy zawieszenia, stosowane w samochodach premium. Na przykład aluminiowe wahacze. Dlatego kompleksowy remont zawieszenia w samochodzie używanym może być bardzo kosztowny i trzeba być na to przygotowanym.

Oczywiście, wszystko zależy od możliwości finansowych kupującego. Jeśli jedynym problemem samochodu jest zużyte zawieszenie, a cała reszta jest w porządku, to zakup samochodu może być opłacalny. Przed zakupem trzeba przeanalizować ceny części i ceny usług.

Sprawdź auto przed zakupem! Skorzystaj z najlepszych i sprawdzonych rozwiązań!

Nie ma znaczenia, czy chcesz kupić luksusowe auto z zawieszeniem pneumatycznym, czy prosty samochód rodzinny. Każde auto musisz dokładnie sprawdzić przed zakupem, aby nie zostać oszukanym. Jak to zrobić? Mamy na to idealny sposób. Na początek historia auta po VIN za darmo, którą sprawdzisz dzięki naszej stronie HistoriaSzkod.pl. Potrzebujesz tylko numeru VIN auta, które Cię interesuje. Zupełnie za darmo dowiesz się, czy auto ma zapisane jakieś szkody. Czym są szkody? To informacje o tym, że samochód jest powypadkowy, kradziony, po powodzi, oddany na złom. Dzięki temu możesz łatwo i zupełnie za darmo eliminować niepożądane auta.

Kiedy trafisz na właściwe, wykup płatne sprawdzenie auta po VIN na HistoriaSzkod.pl. Dzięki niemu dowiesz się wielu bardzo wartościowych rzeczy o swoim samochodzie. Na przykład zweryfikujesz jego przebieg. Raport na HistoriaSzkod.pl kupisz w bardzo atrakcyjnej cenie.

Jeśli w raporcie nie będzie żadnych niepokojących informacji, pozostaje Ci już tylko sprawdzenie auta przed zakupem. Najwygodniejsza forma sprawdzenia auta przed zakupem to skorzystanie z oferty ekspertów Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler a potem czekaj na raport w formie elektronicznej, wraz z szeregiem zdjęć. Raport ten będzie kompleksowo opisywać stan techniczny auta, które chcesz kupić. Nasi eksperci bez problemu znajdą wszystkie niedomagania samochodu, takie jak uszkodzone zawieszenie pneumatyczne. Z raportu dowiesz się, czy warto kupić pojazd, czy warto negocjować cenę albo lepiej zrezygnować z zakupu, aby nie wejść na przysłowiową minę. Dzięki Motocontroler unikniesz oszustwa!

Opublikowano

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację "dla ludzi". Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że jestem częścią drużyny Motocontroler i że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.