Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Czy warto kupić diesla? Dlaczego?

Czy warto kupić samochód z silnikiem diesla? Czy zakup samochodu z silnikiem diesla jest jeszcze opłacalny? Jakie plusy ma samochód z silnikiem diesla? Jakie są minusy aut z silnikami diesla?

Potężny Mercedes? Tylko z dieslem! Volkswagen albo Audi? Tylko z dieslem TDI, najlepiej, w wersji z niezawodnymi pompowtryskiwaczami. Volkswagen Golf, Volkswagen Passat albo Audi A4 z silnikiem diesla 1.9 TDI – to dalej marzenie wielu Polaków. Fiatowskie “multijety” też były cenione za wysoki poziom niezawodności i niskie ceny części zamiennych.
D4D Toyoty cechowały się wysokim stopniem niezawodności, ale części do nich były bardzo drogie. Jeszcze droższe części zamienne trzeba było kupować do silników diesla Mazdy. HDi Peugeota i Citroena były całkiem niezłe, a dCi Renault (stosowane też w Nissanach i Daciach) cierpiały na sporo problemów. To oczywiście, nie wszystkie silniki diesla, jakie można spotkać w autach, oferowanych do sprzedaży w naszym kraju.

Silnik diesla to jednostka oszczędna, zużywająca mniej paliwa, niż silnik benzynowy. Nic zatem dziwnego, że silniki diesla cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród osób, chcących kupić większe auto. Na przykład luksusową limuzynę, pickupa albo samochód terenowy.

Photo by peterolthof on Foter.com / CC BY-ND

Stare diesle (z pompą rotacyjną) były niezawodne i bardzo oszczędne, ale równocześnie słabe, hałaśliwe i nie ekologiczne. Każdy z nich zostawiał za sobą chmurę czarnego dymu.
Kolejna generacja silników diesla została wyposażona w układ wtrysku bezpośredniego Common Rail i turbosprężarki, a także filtry cząstek stałych oraz zawory recyrkulacji spalin EGR. Silniki diesla zyskały przez to elastyczność i moc silników benzynowych, stały się cichsze i zdecydowanie bardziej ekologiczne. Zwiększono komfort jazdy i przedłużono trwałość układu przeniesienia napędu, stosując dwumasowe koła zamachowe.

Niestety, w zamian za to ogromnie wzrosły koszty napraw. Zwiększyła się wrażliwość na jakość paliwa, a także wymagania serwisowe (co także zwiększyło koszty). W ostatnich latach diesle stały się wrogiem numer 1 dla ekologów. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję najbardziej szkodliwych składników spalin, czyli tlenków azotu (częściowo ich powstanie eliminuje zawór EGR), zaczęto stosować układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR. To kolejny element wyposażenia, który skomplikował konstrukcję auta, zwiększył koszty napraw i serwisowania. Ale w zamian wyeliminował największe zagrożenie.

Najnowsze diesle są elastyczne, oszczędne i ekologiczne. Niestety, coraz szybciej znikają z ofert producentów aut. Są zastępowane przez (mocno teoretycznie) bardziej ekologiczne napędy hybrydowe.

Photo by VW TDI on Foter.com / CC BY-NC-SA

Diesle – oferty sprzedaży aut używanych

Na największym polskim portalu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, w dniu 8 marca były
206 092 ogłoszenia, dotyczące sprzedaży samochodów. Prawie połowa oferowanych pojazdów (91 023 szt.) miała silnik diesla. Jedna trzecia aut z silnikami diesla (32 000 szt.) miała więcej, niż 10 lat, 1900 oferowanych aut miało więcej niż 20 lat.

Samochód z silnikiem diesla – kiedy się sprawdzi?

Samochód osobowy z silnikiem diesla to rozwiązanie dla kogoś, kto bardzo dużo jeździ poza miastem, na dalekich trasach. Diesel to również dobre auto dla kogoś, kto codziennie dojeżdża do pracy, pokonując więcej niż kilkanaście kilometrów po drogach, które nie są zakorkowane. Przy takiej, intensywnej eksploatacji, właściciel samochodu będzie mógł liczyć na oszczędności w kosztach paliwa.

Silnik diesla to dobre rozwiązanie w przypadku dużej limuzyny, a także ciężkich, paliwożernych aut, takich jak terenówki i pickupy. Zresztą, w tym przypadku, nie ma możliwości wyboru, bo są one zazwyczaj (w Europie) oferowane tylko z dieslami. Silniki diesla doskonale sprawdzają się także w autach dostawczych.

Photo by Jon Whitton on Foter.com / CC BY-NC-ND

Samochód z silnikiem diesla – kiedy się nie sprawdzi?

Samochód z silnikiem diesla nie nadaje się do eksploatacji miejskiej. Zakup auta nie będzie opłacalny, jeśli pojazd będzie eksploatowany na krótkich trasach i sporadycznie.

Jazda na krótkich trasach powoduje przyspieszone zużycie jednostki napędowej, które nie może się rozgrzać do temperatury roboczej. Częsta zmiana biegów i ruszanie wpływają na przyspieszone zużycie dwumasowego koła zamachowego, wraz ze sprzęgłem. Agresywna, sportowa jazda powoduje przyspieszone zużycie dwumasowego koła zamachowego. Szybka jazda na zimnym silniku i częste wyłączanie silnika powodują przyspieszone zużycie turbosprężarki.

Samochód z silnikiem diesla wymaga odpowiedniego serwisowania i traktowania

Współczesny diesel wymaga odpowiedniego, uważnego serwisowania. Aby zachować auto w odpowiednim stanie technicznym, należy:
* Stosować paliwo tylko i wyłącznie ze sprawdzonych stacji benzynowych (ze względu na zagrożenie zapchania układu wtryskowego);
* Stosować olej silnikowy niskopopiołowy low saps, zmniejszający ryzyko zapchania filtra cząstek stałych;
* Jak najczęściej wymieniać filtr paliwa;
* Często stosować środki chemiczne (dodatki do paliwa), czyszczące układ wtryskowy;
* Prewencyjnie stosować raz na kilkanaście miesięcy czyszczenie układu wtryskowego za pomocą specjalistycznego środka, wprowadzanego przez pompę paliwa, w warsztacie samochodowym;
* Czyścić raz na dwa lata zawór EGR (recyrkulacji spalin) oraz układ dolotowy (kolektor dolotowy) ze zgromadzonych tam zanieczyszczeń;
* Uzupełniać poziom płynu AdBlue (jeśli auto ma układ SCR);
* Chronić układ SCR (jeśli występuje w danym aucie) przed zamarzaniem w temperaturze poniżej minus 10 st. Celsjusza (można doprowadzić do poważnego uszkodzenia bardzo drogiej pompy SCR);
* W samochodach z filtrami cząstek stałych FAP (tak zwanymi mokrymi) należy uzupełniać poziom płynu katalitycznego, obniżającego temperaturę samozapłonu sadzy. W niektórych modelach jest to możliwe tylko w serwisie, albowiem trzeba wprowadzić dane do komputera pokładowego;
* W samochodach z filtrami cząstek stałych DPF warto stosować okresowo specjalne środki chemiczne, obniżające temperaturę samozapłonu sadzy. Można także zastosować środek, który wprowadza się bezpośrednio do filtra.
* W autach z filtrami cząstek stałych DFP i FAP należy przynajmniej raz w tygodniu przejechać minimum 40 kilometrów poza miastem, z większą prędkością (powyżej 70 km/h), aby filtr cząstek stałych mógł się samoistnie oczyścić ze zgromadzonych w nim cząstek sadzy.
* Aby chronić turbosprężarkę przed uszkodzeniem, należy unikać szybkiej jazdy, nim silnik auta osiągnie temperaturę roboczą. Silnik powinien także pracować przez 30 sekund na biegu jałowym, po zatrzymaniu auta, aby schłodzić turbinę i zapobiec koksowaniu resztek oleju silnikowego.

Stosowanie się do tego typu technik pomoże utrzymać silnik diesla w sprawności przez maksymalny czas. Trzeba jednak pamiętać, że żadna część nie jest wieczna. I tak będzie trzeba inwestować w bardzo drogie elementy osprzętu silnika.
* Maksymalna trwałość wtryskiwaczy to od 200 do 250 tys. km;
* Maksymalna trwałość dwumasowego koła zamachowego to 200 tys. km;
* Przeciętna trwałość dwumasowego koła zamachowego wraz ze sprzęgłem to 150 tys. km.
* Żywotność filtrów cząstek stałych FAP jest określona przez producenta auta (np. 150 tys. km).

By Autotir – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48264607

Czy warto kupić diesla? Części zamienne są bardzo drogie

Koszty eksploatacji samochodu muszą obejmować wszystkie wydatki. To nie tylko koszt paliwa. To także koszt zakupu części zamiennych.
* Nowoczesne świece żarowe (piezolektryczne) mogą kosztować kilkaset zł za sztukę (stosuje się 4 świece, po 1 na każdy cylinder);
* Wtryskiwacze Common Rail są bardzo drogie (nowy kosztuje od 1200 zł do 2500 zł za sztukę, najdroższe są wtryskiwacze piezoelektryczne);
* Chłodnica zaworu EGR może kosztować kilkaset złotych, kompletny zawór jest również drogi;
* Dwumasowe koło zamachowe wymienia się zawsze wraz ze sprzęgłem. Koszt to kilka tys. zł, plus minimum 600 zł za wymianę.
* Turbosprężarka może kosztować od 1600 zł do 4000 zł (w zależności od modelu auta);
* Filtr cząstek stałych to wydatek minimum kilka tys. zł.
* Diesel wymaga mocnego akumulatora, który jest większy i droższy, niż w benzyniaku;
* Bardzo droga jest pompa wtryskowa wysokiego ciśnienia (napędzana najczęściej przez pasek rozrządu), która również może ulec awarii/zużyciu.
* Diesel wymaga tankowania dużych ilości paliwa, aby uniknąć powstawania zanieczyszczeń i gromadzenia się wody w baku.

Czy warto kupić diesla? Ekolodzy nie lubią diesli

Auta z silnikami diesla są znienawidzone przez ekologów. Wiele miast zabrania albo zamierza zabronić wjazdu samochodom z silnikami diesla do centrów miast.

Photo by Pink Dispatcher on Foter.com / CC BY-SA

Nieuczciwy handlarz sprzedaje diesla – jakie techniki stosują oszuści?

Do Polski na lawetach i na własnych kołach jadą każdego roku setki tysięcy używanych aut z Zachodniej Europy (zazwyczaj do miliona szt.).
Wiele z tych aut jest uszkodzonych, powypadkowych, skorodowanych, albo… są to pojazdy wymagające kosztownych napraw. To dlatego ich niemiecki, francuski, albo włoski właściciel pozbył się ich za niską cenę. Bo koszt wymiany układu wtryskowego, albo filtra cząstek stałych był większy, niż wartość auta. Samochód mógł też zostać zatrzymany przez policję, albo mógł nie przejść badania technicznego, albowiem nie spełniał norm ekologicznych.

Jaki handlarze radzą sobie z przygotowaniem diesla do sprzedaży?

* Stosują środek do czyszczenia układu wtryskowego. Na pewien czas może przywrócić sprawność wtryskiwaczy.
* Stosują niedrogie środki chemiczne do czyszczenia turbosprężarki (można zastosować środek bez demontażu) i filtra cząstek stałych (są środki, które wprowadza się do wnętrza filtra bez demontażu) oraz kolektor dolotowy.
* Zaślepiają zawór EGR w pozycji zamkniętej, stosując prostą blaszkę.
* Stosują dodatki do oleju silnikowego, które zagęszczają olej i wyciszają pracę silnika, co maskuje np. zatarte panewki.

Bardziej zaawansowane metody, stosowane przy drogich autach:
* Demontaż filtra cząstek stałych, montaż strumienicy, zastosowanie emulatora elektronicznego, który oszukuje komputer, sterujący pracą silnika;
* Demontaż układu SCR (selektywnej redukcji katalitycznej), zastosowanie emulatora elektronicznego, który oszukuje komputer, sterujący pracą silnika;
* Demontaż dwumasowego koła zamachowego wraz ze sprzęgłem. Montaż w jego miejsce zwykłego koła zamachowego, albo zestawu konwersyjnego, z jednomasowym kołem zamachowym, wyposażonym w specjalne tłumiki drgań skrętnych.

A poza tym wszystkie inne, stosowane standardowo przy każdym innym aucie: ukrywanie powypadkowej przeszłości samochodu, ukrywanie śladów korozji, ukrywanie uszkodzeń elektroniki itd.

Sprawdzanie samochodu

Jak uniknąć zakupu diesla, który będzie skarbonką bez dna?

Samochód należy dokładnie sprawdzić przed zakupem. Najpierw należy wyeliminować jego powypadkową przeszłość. Można to zrobić zupełnie za darmo. Trzeba tylko mieć numer VIN pojazdu.

Następnie należy odwiedzić naszą stronę https://www.historiaszkod.pl

Nasza strona korzysta z największej na świecie bazy ubezpieczycieli samochodowych. Dzięki temu, już w kilka minut można sprawdzić, czy auto miało jakieś szkody (wypadki). Rekomendujemy rezygnację z zakupu auta powypadkowego.

Co dalej? Auto należy oddać w ręce specjalistów, rzeczoznawców samochodowych, którzy dokładnie sprawdzą je przed kupnem.

Eksperci z Motocontroler sprawdzą Twojego diesla przed zakupem!

Skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów, którzy znają wszystkie sztuczki nieuczciwych handlarzy. Nasi eksperci pracują na terenie całego kraju. Twój wymarzony diesel może znajdować się w dowolnej części Polski. Chcesz dokładnie sprawdzić pojazd przed zakupem? Wybierz nasz test MAXI. Nasz ekspert wykona jazdę próbną, sprawdzi pojazd w wybranej przez siebie stacji diagnostycznej, dokona oględzin wnętrza i… wielu innych czynności, które pozwolą dokładnie poznać rzeczywisty stan techniczny samochodu. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport i minimum kilkadziesiąt zdjęć.

Nie ryzykuj. Możesz kupić dobre auto używane w dobrym stanie technicznym, które będzie Ci wiernie służyć przez wiele lat. Możesz też kupić pojazd powypadkowy, zużyty, skorodowany, który będzie skarbonką bez dna. Unikniesz tego dzięki naszej pomocy!

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.