Porady ekspertów Motocontroler

Gdzie sprawdzić VIN auta?

Co to jest numer VIN? Gdzie znaleźć numer VIN? Jak zbudowany jest numer VIN? Do czego przydatny jest numer VIN? Gdzie sprawdzić za darmo samochód po numerze VIN?

Numer VIN to najważniejszy numer identyfikacyjny samochodu. Jest on niepowtarzalny. Nadają go wszyscy producenci samochodów na świecie, według tych samych zasad. Numer VIN jest stosowany do identyfikacji pojazdu podczas wydawania dokumentów, a także kupowania ubezpieczenia.


W ostatnich latach numer VIN wykorzystuje się do sprawdzenia samochodu przed zakupem. Sprawdzenie samochodu po VIN to jeden z najważniejszych etapów kontroli auta używanego. W tym artykule postaramy się przekazać wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące numeru VIN. Informacje szczególnie przydatne z punktu osoby zainteresowaniem zakupem samochodu używanego.

 

Sprawdzanie samochodu

Dlaczego sprawdzenie samochodu po numerze VIN pozwala uniknąć oszustwa?

Numer VIN to niepowtarzalny numer identyfikacyjny auta, przyznawany na całe techniczne życie
samochodu. Numer VIN jest używany do identyfikacji pojazdu w wielu sytuacjach. Najważniejsze z nich to:
• Rejestracja samochodu w odpowiednim urzędzie – dane o aucie trafiają do elektronicznej bazy danych;
• Wyrejestrowanie samochodu (i np. skierowanie auta na złom);
• Kradzież samochodu – informacje o aucie trafiają do bazy danych Policji;
• Ubezpieczenie auta (OC i AC) – informacje o aucie trafiają do bazy danych ubezpieczyciela;
• Wypadek auta, kontrola stanu technicznego pojazdu i wyliczenie szkody przez ubezpieczyciela – dane o aucie trafiają do bazy danych ubezpieczyciela.

W niektórych krajach, np. w Polsce, w bazach danych zbierane są także informacje o przeglądach technicznych, o zarejestrowanych przebiegach, ilości właścicieli oraz inne informacje.

Sprawdzenie samochodu po numerze VIN pozwala na szybki dostęp do szeregu bardzo ważnych informacji:
• Czy samochód był kradziony?
• Czy samochód uczestniczył w wypadku?
• Czy samochód miał zarejestrowane szkody, albo szkodę całkowitą (co jest równoznaczne ze skierowaniem na złom)?
• Czy samochód ma aktualne OC i AC?
• Czy samochód bez problemu przechodził badania techniczne? Czy samochód ma aktualne badania techniczne?
• Ilu auto ma właścicieli?
• Jakie jest oryginalne wyposażenie samochodu?
• Jaki jest oryginalny kolor lakieru?
• W jakim kraju samochód został wyprodukowany i kiedy?
• W wyspecjalizowanych serwisowych (za dodatkową opłatą) można sprawdzić, czy na aucie nie ciążą zastawy bankowe (mówiąc prościej, czy samochód nie stanowił zabezpieczenia kredytu).

To mnóstwo bardzo ważnych informacji, które są potrzebne każdej osobie, kupującej używany pojazd.

Sprawdzenie samochodu po numerze VIN to często szok dla kupującego. Może okazać się, że bezwypadkowy pojazd to w istocie auto po bardzo poważnym wypadku. Może okazać się, że auto zostało skradzione. Może okazać się, że numer VIN dotyczy zupełnie innego auta, z innym rodzajem nadwozia i w innym kolorze lakieru… To temat na inny artykuł. Można również dowiedzieć się, że samochód został wyposażony przez producenta w alufelgi, choć sprzedający zarzeka się, że ich nie było.

Numer VIN jest również pomocy przy kupnie części zamiennych. Bardzo często pozwala on na odpowiednie dopasowanie części do konkretnego modelu auta.

By SubZeroMax – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47564121

Gdzie znaleźć numer VIN samochodu?

Oczywiście, w dokumentach.
• W dowodzie rejestracyjnym samochodu;
• W karcie pojazdu;
• W certyfikacie ubezpieczenia, potwierdzającym wykupienie ubezpieczenia przez sprzedającego.

Numer VIN jest wybity albo nałożony za pomocą urządzeń laserowych na określone miejsca na podwoziu i nadwoziu auta.

Numer VIN może mieć format jednego wiersza, albo dwóch wierszy.
Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie? Jego ulokowanie zależy od producenta auta. Oto typowe miejsca, gdzie znajduje się numer VIN:
• W komorze silnika: przy przegrodzie czołowej, przy gnieździe prawego amortyzatora, na prawym wzmocnieniu bocznym;
• W kabinie, na podłodze, przy fotelu kierowcy albo pasażera;
• Na wewnętrznej stronie słupka przedniego albo środkowego, po prawej stronie auta;
• W bagażniku, po prawej stronie, albo w miejscu montażu koła zapasowego, po prawej stronie.

Przed zakupem auta używanego należy sprawdzić, czy numery VIN, nabite albo nałożone techniką laserową na nadwoziu auta, są identyczne z numerami w dokumentach.

Należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność numerów w tłumaczeniach, podczas sprowadzania auta z zagranicy. Niezgodność jednego z numerów uniemożliwi rejestrację samochodu.

Czy sprzedający samochód używany ma obowiązek podania numeru VIN

W ogłoszeniach o sprzedaży aut, znajdujących się na wyspecjalizowanych portalach motoryzacyjnych, są specjalne rubryki do wpisywania numeru VIN. Sprzedawca nie ma obowiązku podawania numeru VIN.

Niektórzy sprzedawcy aut używanych nie chcą podawać numeru VIN w ogłoszeniu. Ale podają go zainteresowanym osobom telefonicznie, albo w formie mailowej. Jeśli sprzedawca samochodu używanego nie chce podać numer VIN, można uznać, że chce coś ukryć.

Jak wygląda numer VIN?

Numer VIN to ciąg cyfr i liter, liczący łącznie 17 znaków. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na nadwoziu auta może być on podzielony na pół i nałożony w firmie dwóch ciągów znaków.

Numer VIN składa się z trzech sekcji:
• Pierwszej – w której zakodowany jest producent auta (trzy znaki);
• Drugiej – w której zakodowane są informacje o konstrukcji auta, nadwoziu, rodzaju silnika, zastosowanych systemach bezpieczeństwa, wyposażeniu itd. (sześć znaków)
• Trzeciej – w której zakodowano informacje o roku produkcji, kodzie zakładu produkcji i indywidualnym numerze identyfikacyjnym pojazdu.

Gdzie można sprawdzić auto po numerze VIN za darmo?

W sieci działa wiele firm, które oferują sprawdzenie samochodu po numerze VIN. Wystarczy założyć konto (podaje się proste, podstawowe informacje), wpisać numer VIN sprawdzanego pojazdu, dokonać opłaty (od 30 do 200 zł, w zależności od firmy) i najdalej, po godzinie, otrzymuje się kompletny raport.

Jego kupowanie nie zawsze jest konieczne. Tak naprawdę, większość osób, która chce kupić używane auto, potrzebuje na początku dwóch informacji:
• Czy samochód nie jest kradziony;
• Czy samochód nie jest powypadkowy.
Dopiero wtedy, gdy okaże się, że auto nie jest powypadkowe i nie zostało skradzione, można przystąpić do jego dalszego sprawdzania.

Serwis https://www.historiaszkod.pl pozwala na całkowicie darmowe sprawdzenie, czy dane auto nie miało żadnych szkód w trakcie eksploatacji.
      • Wystarczy wpisać numer VIN sprawdzanego auta w odpowiedniej rubryce:
• Następnie należy kliknąć przycisk „sprawdzam historię pojazdu”;
• W ciągu kilku minut sprawdzający otrzyma informację o tym, czy auto miało jakąś szkodę;
Jeśli auto nie miało żadnych szkód, można przystąpić do dalszego sprawdzania. Oczywiście, można również wykupić płatny raport, w którym znajdą się szczegóły szkód (opis, zdjęcia, wartość szkód, dokładne miejsca uszkodzeń itd.) jeśli nabywca jest zainteresowany zakupem auta po wypadku.


Płatna wersja raportu zawiera także zapisane przebiegi, chronologiczny zapis historii auta a także porady dla kupującego pojazd używany.

 

Skuteczne sprawdzenie auta używanego przed kupnem

Znajdź pojazd, który Cię interesuje. Sprawdź za darmo na www.historiaszkod.pl czy samochód ma powypadkową przeszłość. Auto jest bezwypadkowe, tak jak zapewniał sprzedawca?


Idź dalej! Zleć sprawdzenie samochodu naszym ekspertom. Działamy na terenie całego kraju, dlatego nie ma dla nas znaczenia, gdzie znajduje się pojazd. Zatrudniamy 250 specjalistów najwyższej klasy.
Wybierz odpowiedni test (np. Maxi, który pozwala na kompleksowe sprawdzenie stanu technicznego auta, wliczając jazdę próbną, sprawdzenie stanu podwozia, lakieru, wyposażenia i przeprowadzenie diagnostyki). Otrzymasz od nas kompletny, szczegółowy raport z badania pojazdu (w wersji elektronicznej), do którego dołączymy od 50 do 200 zdjęć wysokiej jakości.

Nie ryzykuj – z naszych danych wynika, że 8 na 10 sprzedawców ukrywa faktyczny stan techniczny auta! Dzięki nam unikniesz oszustwa, wynegocjujesz niższą cenę auta, dokonasz dobrego zakupu.

Oferta Motocontroler