Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Geometria kół – dlaczego ustawienie zbieżności kół jest ważne?

Geometria kół to jeden z parametrów serwisowych auta, który co pewien czas trzeba sprawdzać i ustawiać. Ustawienie zbieżności kół jest ważne, albowiem wpływa na komfort jazdy, zmniejsza opory (a zatem także i zużycie paliwa) oraz przedłuża życie opon. W niektórych autach geometria samochodu i geometria kół może być tak zaburzona, że nie ustawi jej najlepszy specjalista. Nigdy. Dlaczego? Bo auto jest powypadkowe…

Kiedy geometria kół jest niewłaściwa? Jak kierowca może to sam rozpoznać?

Kierowca może łatwo rozpoznać, że w aucie jest zła geometria kół. Objawy są dość charakterystyczne i łatwe do rozpoznania.

Najczęstszy objaw to ściąganie samochodu w jedną stronę podczas jazdy. Sprawne auto, z odpowiednio ustawioną geometrią kół, powinno bez problemu utrzymywać kierunek jazdy na wprost, na prostej drodze, bez konieczności ingerencji ze strony kierowcy, przynajmniej przez kilkadziesiąt metrów. Samochód ze źle ustawioną geometrią ściąga w jedną ze stron.
(Ściąganie auta podczas hamowania nie ma nic wspólnego ze źle ustawioną geometrią kół).
Wymaga to ciągłego korygowania toru jazdy kierownicą i jest męczące. Powoduje też niepotrzebne obciążenie układu wspomagania kierownicy (hydraulicznego i elektrycznego), również przyspieszając jego zużycie eksploatacyjne.

Częstym objawem zaburzonej geometrii kół jest głośne piszczenie opon podczas pokonywania zakrętów.

Inny objaw, również dotyczący ogumienia, to przyspieszone zużycie opon. Tak zwane przycinanie bieżnika, które sprawia, że opony zużywają się szybko i nierównomiernie. Czy po wymianie opon powinno się ustawić zbieżność? Tak. Powinno się to zrobić. Powinno się to zrobić po kupnie nowych opon, po każdej naprawie zawieszenia i po każdej naprawie układu kierowniczego. Także po prostych zdawałoby się czynnościach, jak wymiana końcówek drążków kierowniczych.

Zniszczona opona na skutek źle ustawionej zbieżności kół Autorstwa CZmarlin — Christopher Ziemnowicz, releases all rights but a photo credit would be nice if this image is used anywhere other than Wikipedia. – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6336355

Czy źle ustawiona geometria kół wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem?

Tak, niestety, źle ustawiona geometria kół wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem. W jaki sposób?

  • Kierowca musi stale korygować zachowanie auta, które nie jest w stanie utrzymać samodzielnie toru jazdy na wprost. Stała konieczność korygowania toru jest męcząca i absorbuje kierowcę, który może nie być w stanie zareagować odpowiednio szybko na inne zagrożenia.
  • Brak komfortu w trakcie jazdy powoduje nerwowość kierowcy.
  • Jak wspomnieliśmy wcześniej, ciągła konieczność korygowania toru jazdy powoduje niepotrzebne obciążenie układu wspomagania kierownicy. Układ wspomagania kierownicy powinien działać jedynie wtedy, gdy auto skręca. W przypadku pojazdu ze źle ustawioną geometrią, samochód ciągle ściąga, przez co kierowca musi prostować tor jazdy i korzystać ze wspomagani. Ciągłe obciążenie układu wspomagania może doprowadzić do jego przegrzania (zwłaszcza w przypadku układu elektrycznego EPS/EPAS) i przyspieszonego uszkodzenia. Zaniknięcie wspomagania w trakcie jazdy może spowodować panikę u kierowców, którzy nigdy nie prowadzili auta bez wspomagania i są przyzwyczajeni do lekkiego obracania kierownicą auta.
  • Źle ustawiona geometria zawieszenia powoduje przyspieszone zużycie opon i przycięcie bieżnika, czyli starcie go pod kątem. Przycięty, nierównomiernie starty bieżnik wpływa negatywnie na przyczepność. A jak doskonale wiadomo, od przyczepności zależy reakcja na ruchy kierownicą, droga hamowania czy też działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS, ASR czy ESP.
  • Źle ustawiona geometria kół przyspiesza zużycie się elementów zawieszenia samochodu. A zużyte zawieszenie znów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem.

Przeczytaj również: Filtry samochodowe i ich wpływ na stan techniczny samochodu

Geometria kół – na czym polega?

Co to jest geometria kół w samochodzie? Geometria kół to kilka parametrów, które opisują ustawienie kół w samochodzie. Parametry geometrii kół (parametry zbieżności kół) są różne dla każdego modelu auta. Dlatego mechanicy, u których możliwa jest regulacja zbieżności kół przednich i tylnych, mają dostęp do danych fabrycznych producenta samochodu. Dostęp ten jest możliwy na podstawie bazy danych elektronicznych, albo specjalnych książek z wartościami geometrii dla poszczególnych modeli pojazdów.
Parametry geometrii kół można podzielić na regulowane i nieregulowane.

Parametry regulowane ulegają zmianom w trakcie jazdy, np. na skutek wjechania kołem w dziurę. W trakcie wizyty u mechanika parametry regulowane są ustawiane do wartości fabrycznych.
Parametry regulowane to zbieżność (położenie kół jednej osi względem siebie), kąt pochylenia koła (kąt pomiędzy płaszczyznami symetrii koła a pionem) oraz kąt wyprzedzenia osi obrotu zwrotnicy.


Parametry nieregulowane geometrii kół ulegają zmianom po kolizji albo po wypadku.
Do parametrów nieregulowanych geometrii kół zalicza się kąt pochylenia osi zwrotnicy, promień zataczania, różnice kątów skrętu wewnętrznego i zewnętrznego a także przesunięcie osi zwrotnicy względem osi koła samochodu.

ZBIEŻNOŚĆ KÓŁ – na górze koła zbieżne, na dole – równoległe
Autorstwa Youda – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19454374

Kiedy regulować geometrię kół?

Geometrię kół należy regulować, gdy:

  • Samochód ma zamontowane nowe opony;
  • Dokonywano napraw i wymiany elementów układu kierowniczego (przekładni, drążków, końcówek drążków kierowniczych), dokonywano napraw układu zawieszenia (wahaczy, amortyzatorów);
  • Kierowca wjechał w dużą dziurę;
  • Pojawiły się objawy typowe dla źle ustawionej geometrii zawieszenia, wspomniane we wcześniejszej części artykułu.

Gdzie ustawić geometrię kół, albo jak to się mówi potocznie, gdzie ustawić zbieżność kół? W specjalistycznych warsztatach. Taką usługę świadczą wyspecjalizowane firmy, warsztaty wielobranżowe, albo niektóre Stacje Kontroli Pojazdów. Jednym z najlepszych rozwiązań jest geometria kół 3D.
Jak ustawić zbieżność kół (geometrię kół)? Zajmują się tym specjaliści, mający dostęp do fabrycznych danych samochodu. Samodzielne ustawienie geometrii kół jest niemożliwe.

O czym warto pamiętać? Nie da się dobrze ustawić geometrii w samochodzie, który ma uszkodzone zawieszenie, uszkodzony układ kierowniczy, albo jest po wypadku.

Nieuczciwy handlarz i samochód, mający problemy z geometrią kół

Źle ustawiona geometria kół, ściąganie samochodu, przycięty bieżnik opon (nierównomiernie zużyty bieżnik opon), piszczenie opon podczas wchodzenia w zakręty – to oznaki źle ustawionej geometrii kół. Można to wykryć w trakcie jazdy próbnej. Z przyciętym bieżnikiem opon będzie trudniej, bo najłatwiej go zauważyć, gdy auto jest na podnośniku.

Nieuczciwy handlarz może się tłumaczyć, że w aucie doszło jedynie do przestawienia geometrii na skutek wjechania w dziurę. Prawda może być jednak inna. Odchylenia od normy parametrów nieregulowanych świadczą o tym, że auto uczestniczyło w wypadku i doszło do przestawienia miejsc mocowania zawieszenia a dodatkowo także uszkodzenia samych elementów zawieszenia i układu kierowniczego. O ile części zawieszenia, np. kompletne wahacze, można bez problemu wymienić, o tyle przywrócenie poprawnych parametrów uszkodzonej w wypadku płyty podłogowej może być niemożliwe. I auto nigdy nie będzie komfortowe, będzie trudne w prowadzeniu, będą się w nim zużywać opony, które nie są tanie. I co oczywiste, pojazd nigdy nie będzie bezpieczny.

Przeczytaj również: Półoś napędowa i przegub napędowy – objawy awarii i naprawa.

Możesz kupić dobre auto używane – jeśli sprawdzisz je przed zakupem

Jeśli jesteś szczęśliwcem – może już za pierwszym razem trafisz na fajne auto, które warto kupić. Specjaliści z Motocontroler sprawdzą je przed zakupem – i będziesz mieć pewność, że udało Ci się dobrze wydać pieniądze. A Twój pojazd będzie Ci służył przez wiele lat.

Jeśli nie jesteś szczęśliwcem (jak zdecydowana większość ludzi) masz dużą szansę trafić na nieuczciwego handlarza. A on będzie Ci chciał sprzedać grata, przyszykowanego do sprzedaży. Pojazd, który na przykład uczestniczył w poważnym wypadku i został trwale uszkodzony.
Takie auto będzie stale powodować problemy. I nigdy nie będzie bezpieczne.
Handlarz może też zamaskować wady techniczne auta – a ich usunięcie będzie kosztować w przyszłości wiele tysięcy złotych.

Jak tego uniknąć? Masz na oku fajne auto? Jest podany numer VIN w ogłoszeniu? Oferta jest pozbawiona tanich chwytów reklamowych i opisów, charakterystycznych dla nieuczciwych handlarzy albo domorosłych marketingowców, chcących z przeprowadzonej raz na 5 lat wymiany oleju silnikowego zrobić atut auta?
Skorzystaj z oferty Motocontroler. Wybierz TEST MAXI, który pozwoli na kompleksowe sprawdzenie auta przed zakupem. Opłać test, podaj dane auta.
Specjalista Motocontroler skontaktuje się ze sprzedającym i umówi się z nim na badanie auta. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. A także osobistą opinie eksperta.

Przeczytaj setki pozytywnych opinii o przeprowadzonych sprawdzeniach aut przed zakupem, jakie wystawili klienci Motocontroler. I nie wahaj się. Dzięki Motocontroler możesz kompleksowo sprawdzić auto, znajdujące się na drugim końcu Polski. Bez wychodzenia z domu.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.