Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

Ile trzeba zapłacić za sprowadzenie samochodu z Niemiec? Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec? Jakie opłaty trzeba ponieść przy rejestracji samochodu z Niemiec? Jak sprawdzić samochód z Niemiec?

Używane samochody cieszą się ogromnym powodzeniem w Polsce. Ogromna większość z nich jest sprowadzana z Europy Zachodniej. Nieliczne z USA i z innych krajów.

W 2019 roku do Polski sprowadzono 1.009.184 auta używane.
W 2018 roku do Polski sprowadzono 1.003.290 aut używanych.

Najwięcej samochodów każdego roku sprowadza się z Niemiec (40 – 50%).

Niemcy to jeden z największych, obok brytyjskiego, rynków motoryzacyjnych w Europie. Używane auta z Wielkiej Brytanii są tańsze, ale koszt sprowadzenia jest wyższy, a samochody są dostosowane do ruchu lewostronnego. Koszt ich przestawienia na ruch prawostronny jest bardzo wysoki i czasami, nieopłacalny. Koszt sprowadzenia jest wyższy.

Używane samochody z Niemiec. Czy naprawdę jest tak dobre, jak się o nim mówi?

Jakie modele aut były najpopularniejsze wśród samochodów sprowadzanych do Polski w 2018 roku? Cała pierwsza 10 – tka na liście aut sprowadzanych do kraju została wyprodukowana w Niemczech.

W 2018 najpopularniejsze, wśród aut sprowadzanych do Polski, były Audi A6, Audi A3 i Audi A4, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat, BMW 3 oraz Opel Astra i Opel Corsa.

Dlaczego Polacy tak lubią używane samochody z Niemiec? Niemieckie auta są ciekawe pod względem stylistycznym. Technika jest w miarę dopracowana i całkiem trwała. W Polsce można bez trudu kupić części do aut niemieckich (a także mnóstwo zamienników, produkowanych w Polsce). Większość warsztatów naprawia niemieckie samochody.

Jest też wiele mitów, w które ludzie dalej wierzą.
* Samochody niemieckie są bezawaryjne
* Samochody niemieckie są ponadczasowo trwałe
* Używane auta w Niemczech są przez całe swoje techniczne życie serwisowane w ASO, a ich właściciele używają najlepszych płynów eksploatacyjnych i najlepszych części zamiennych.
* Samochody niemieckie jeżdżą po drogach wysokiej jakości, zatem są (ich zawieszenie) mało zużyte.
* Możliwe są przebiegi rzędu 150 tys. km w 10 letnich autach, bo niemiecki właściciel oszczędzał swój samochód.
* Niemiecki rynek pełen jest samochodów używanych w doskonałym stanie, które są sprzedawane po bardzo niskich cenach, bo Niemcy są bogaci.
I wiele innych.

Photo by M 93: „Dein Nordrhein-Westfalen“ on Foter.com / CC BY

Jak najczęściej sprowadza się samochody z Niemiec do Polski

Są trzy najpopularniejsze metody, które pozwalają na sprowadzenie samochodu z Niemiec.

Samodzielny wyjazd po samochód do Niemiec. Wymaga on znajomości języka niemieckiego (aby móc samodzielnie załatwić wszystkie formalności ze sprzedającym i w urzędach) a także znajomości techniki motoryzacyjnej (aby samodzielnie sprawdzić stan techniczny pojazdu). Trzeba pamiętać o pokryciu kosztów podróży, noclegów i dojazdów. Trzeba wziąć pod uwagę, że szukanie auta może trwać bardzo wiele dni. Jeśli auto nie jest w stanie dojechać do Polski na kołach, trzeba zapłacić za lawetę. Jeśli auto jest w stanie dojechać do Polski na kołach, trzeba wykupić mu wyjazdowe tablice rejestracyjne oraz ubezpieczenie OC.
Auto trzeba znaleźć na jednym z niemieckich serwisów ogłoszeniowych (auto od prywatnego właściciela), w niemieckim komisie samochodowym, u dealera nowych aut, który sprzedaje pojazdy używane, albo w firmie ubezpieczeniowej, która może oferować pojazdy po wypadku lub po kradzieży (często są one sprzedawane na zasadzie licytacji).

Zlecenie sprowadzenia konkretnego modelu samochodu osobie albo firmie, która zajmuje się sprowadzaniem aut z Niemiec. W takim przypadku osoba zainteresowana zleca poszukiwania określonego modelu auta i płaci zadatek. Trzeba też pokryć koszty sprowadzenia auta, które najczęściej wynoszą od 2.000 do 4.000 złotych. Takie zlecenie jest obarczone sporym ryzykiem. Jeśli osoba lub firma sprowadzi auto w złym stanie technicznym/powypadkowe, kupujący nie może się wycofać z transakcji. W ostateczności może stracić zadatek.

Kupno samochodu od osoby/firmy, która trudni się sprowadzaniem aut z Niemiec do Polski. To najlepsze rozwiązanie. Samochód znajduje się w Polsce. Jeśli sprzedający wyrazi zgodę, auto można łatwo sprawdzić przed zakupem, aby uniknąć sprowadzenia pojazdu kradzionego, zużytego, albo powypadkowego.

Photo by M 93: „Dein Nordrhein-Westfalen“ on Foter.com / CC BY

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Niemiec

Skoncentrujmy się na ostatnim przypadku, czyli sytuacji, w której auto zostało już sprowadzone do Polski przez sprzedawcę prywatnego albo firmę importującą/komis samochodowy.
Kupujący znajduje auto w ogłoszeniu. Spójrzmy na wszystkie koszty:

 • Sprawdzenie samochodu po numerze VIN w serwisie https://www.historiaszkod.pl – jest darmowe.
 • Kompleksowe sprawdzenie samochodu przed zakupem przez rzeczoznawcę samochodowego z firmy Motocontroler – 499 zł za test MAXI. Auto może znajdować się w dowolnej części Polski.
 • Koszt 30 dniowego ubezpieczenia OC, które pozwala na powrót do domu na kołach
  ok. 75 – 100 zł.
 • Przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów (zerowy – pierwszy w Polsce, albo standardowy, jeśli auto jest już zarejestrowane w Polsce) – 98 zł/ 162 zł w przypadku auta z instalacją LPG.
 • Akcyza: 3.1 proc. od wartości samochodu w przypadku auta z silnikiem o pojemności do 1999 cm3.
  Akcyza: 18,9 proc od wartości samochodu w przypadku auta z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3.
 • Tłumaczenie dokumentów auta przez tłumacza przysięgłego: od 100 do 200 zł
 • Opłaty rejestracyjne w Urzędzie Komunikacji: tablice rejestracyjne, nalepka, karta pojazdu i inne: 256 złotych.
 • Ubezpieczenie samochodu OC (obowiązkowe): od 500 do 1000 zł, w zależności od pojemności silnika, wielu auta, stażu kierowcy, wysokości zniżek kierowcy za bezszkodową jazdę.
 • Ubezpieczenie samochodu AC (nieobowiązkowe): zależne od wieku i wartości auta.
 • Czynności serwisowe po zakupie auta: wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem oleju, wymiana filtra powietrza, wymiana płynu przekładniowego, wymiana rozrządu, serwis klimatyzacji: ok. 1200 zł. Koszt zależny od marki auta i jakości użytych części.
 • Koszty ewentualnych napraw. Koszty zależne od stanu technicznego auta i od jego marki oraz rodzaju użytych części.
 • Koszty ewentualnych wymian podzespołów eksploatacyjnych: np. zakup nowego kompletu opon, montaż nowych tarcz i klocków hamulcowych.

Sprawdzanie samochodu

Eksperci z Motocontroler dokladnie sprawdzą Twoje auto przed zakupem!

Obawiasz się kupna samochodu powypadkowego, albo w złym stanie technicznym? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy!
Rzeczoznawcy samochodowi z firmy Motocontroler dokładnie sprawdzą Twój pojazd przed zakupem. Auto może znajdować się w dowolnej części kraju. Wybierz najbardziej rozbudowany test MAXI! Nasi eksperci sprawdzą stan powłoki lakierniczej, wyposażenie kabiny, wykonają jazdę próbną, dokonają sprawdzenia poprawności pracy silnika i skrzyni biegów. Nasi eksperci zweryfikują stan pojazdu na stacji diagnostycznej, albo w wybranym warsztacie, a także przeprowadzą diagnostykę komputerową pojazdu. Otrzymasz elektroniczny raport z badania, z dokładnym opisem stanu technicznego pojazdu, a także od 50 do 200 zdjęć.

Nie ryzykuj! Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem uchroni Cię przed oszustwem. Pamiętaj! 8 na 10 sprzedających ukrywa wady sprzedawanego pojazdu!

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.