Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Jak sprawdzić amortyzatory?

Jak sprawdzić amortyzatory przed zakupem auta używanego? Ile wytrzymują amortyzatory? Kiedy wymienić amortyzatory? 

Amortyzatory to bardzo ważne części układu zawieszenia, które montuje się w każdym, współczesnym samochodzie osobowym. Amortyzatory odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy i za komfort kierowcy oraz pasażerów. To nie wszystko. Amortyzatory mają także wpływ na właściwe działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa, takich jak standardowy obecnie ABS (system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania), ASR (system zapobiegający poślizgowi kół napędzanych) i ESP (system, który zapobiega wpadnięciu w poślizg podsterowny i nadsterowny).

Amortyzatory – co to jest? Jaką rolę pełnią amortyzatory w samochodzie?

Amortyzatory to części układu zawieszenia. W samochodzie stosuje się cztery amortyzatory – po jednym przy zawieszeniu każdego koła. W skomplikowanych układach zawieszenia pneumatycznego (stosowanego w samochodach klasy premium), amortyzatory są integrowane z miechami powietrznymi.

Wiele osób uważa, że amortyzatory dbają głównie o komfort jazdy i o to, aby absorbować nierówności. Ale tak nie jest.

Amortyzatory pełnią dwa główne zadania:

 • Są odpowiedzialne za utrzymanie kontaktu przez koło z nawierzchnią drogi. Sprawny amortyzator dopycha koło przez cały czas do nawierzchni drogi.
 • Są odpowiedzialne (wraz ze sprężynami, albo w autach premium z miechami powietrznymi) za amortyzowanie drgań, aby te nie przenosiły się z kół na kabinę samochodu. Dzięki temu mają wpływ na komfort jazdy, a także chronią części układu zawieszenia i układu kierowniczego, przed przyspieszonym zużyciem.

Czynnikiem tłumiącym drgania i zapewniającym tzw. odbicie (dociskanie koła do podłoża) w amortyzatorach są: gaz (w amortyzatorach gazowych), albo olej (w amortyzatorach olejowych). Kiedy koło samochodu wjedzie w dziurę, amortyzator jest rozciągany. Kiedy koło samochodu wjedzie na nierówność (garb), amortyzator jest ściskany.

Jak montuje się amortyzatory w samochodzie?

 • Górna część amortyzatora jest przykręcana do podwozia (w samochodzie z nadwoziem samonośnym) albo do ramy (w samochodzie terenowym, albo typu pickup).
 • Dolna część amortyzatora jest przykręcana do wahacza.
By KYB Europe GmbH – KYB Europe GmbH, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47594549

Amortyzatory i ich wpływ na bezpieczeństwo jazdy

Sprawne amortyzatory mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, amortyzator odpowiada za stałe utrzymywanie kontaktu przez koło z nawierzchnią drogi. Dzięki temu we właściwy sposób mogą działać układ hamulcowy (i zaawansowane układy bezpieczeństwa ABS, ASR i ESP oraz inne), układ kierowniczy i układ przeniesienia napędu.
Niesprawne amortyzatory mają wpływ na pogorszenie prowadzenia, dłuższą drogę hamowania, podatność na boczne porywy wiatru i złe działanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa aktywnego. Niesprawne amortyzatory przyspieszają także zużycie ogumienia samochodowego.

Ile kosztują nowe amortyzatory do samochodu osobowego?

Jeśli mamy do czynienia z popularnym modelem samochodu, można wybierać nawet spośród kilkudziesięciu referencji. Czyli amortyzatorów wielu producentów, pasujących do danego modelu samochodu.

W przypadku popularnego samochodu kompaktowego można przyjąć, że:

 • markowy amortyzator kosztuje od 180 do 250 zł za sztukę
 • tani zamiennik kosztuje od 90 do 120 zł za sztukę.
 • w przypadku niektórych aut można kupić najtańsze (bezmarkowe) zamienniki za 60 –
  80 zł za sztukę.

Amortyzatory zawsze wymienia się parami, na jednej osi. Ile kosztuje wymiana amortyzatorów?

 • Można przyjąć, że od 70 do 100 zł za jeden amortyzator.
 • Dodatkowy koszt naprawy to konieczność ustawienia geometrii zawieszenia (ok 60 – 100 zł).

Jak widać na załączonym przykładzie, wymiana amortyzatorów nie należy do tanich czynności (zakup części, koszt naprawy, regulacje). Jak wielokrotnie wspominaliśmy na naszym blogu, nieuczciwy handlarz nie może inwestować dużych ilości pieniędzy w sprzedawany samochód. Im więcej zainwestuje, tym mniejszy jest jego zysk. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem.
Ale nie tylko nieuczciwi handlarze, sprowadzający masowo samochody (także powypadkowe i uszkodzone z UE) oszukują. Uszkodzone, mocno zużyte zawieszenie może mieć także całkiem nowe auto, pochodzące od pierwszego właściciela, kupione w salonie.

By 4028mdk09 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10244744

Jak sprawdzić amortyzatory – jakie są objawy awarii amortyzatorów?

Stan amortyzatorów jest sprawdzany w trakcie corocznego przeglądu na stacji diagnostycznej. Zbyt niska sprawność może być powodem negatywnego wyniku badania technicznego auta.

Jak sprawdzić stan amortyzatorów?

 • W trakcie postoju – skontrolować wizualnie, w jakim stanie są amortyzatory. Czy są na nich widoczne wycieki oleju? Czy amortyzatory są pordzewiale? Czy elementy gumowe są pozrywane, popękane i skruszone?
 • W trakcie jazdy – przejechać po prostej drodze, po nierównościach, zahamować, wykonać kilka manewrów.
  Na stacji diagnostycznej – w trakcie badania poprawnej pracy zawieszenia.

 

Objawy uszkodzonych amortyzatorów to:

 • Głuche stuki podczas jazdy po nierównościach, także niewielkich (mogą one oznaczać także uszkodzenia innych elementów zawieszenia);
 • Uruchamianie się ABS przy lekkim hamowaniu na suchej drodze (koło odrywa się od nawierzchni);
 • Wydłużona droga hamowania;
 • Niski komfort jazdy;
 • Podatność na boczne podmuchy wiatru;
 • Kołysanie samochodu podczas jazdy po nierównościach. 

Ile wytrzymują amortyzatory?

Wszystko zależy od jakości zastosowanych elementów, wieku auta i sposobu eksploatacji pojazdu.

 • Amortyzatory dobrej jakości, stosowane na pierwszy montaż, mogą wytrzymać do 150 tys. km przebiegu.
 • Amortyzatory dobrej jakości, stosowane na wymianę, mogą wytrzymać do 80 tys. km przebiegu.
 • Zamienniki niskiej jakości mogą wytrzymać od 20 do 30 tys. km przebiegu.

Sprawdź dokładnie samochód przed zakupem! Zleć to ekspertom!

Samochód to system naczyń połączonych. Awaria jednego elementu powoduje przyspieszone zużycie innych. Do tego nieuczciwi sprzedawcy samochodów robią wszystko, żeby zamaskować uszkodzenia pojazdu.

Sprawdzanie samochodu

Sprawdź dokładnie auto przed zakupem, nie wychodząc z domu!
Skorzystaj z serwisu https://www.historiaszkod.pl gdzie zupełnie za darmo sprawdzisz, czy sprzedawane auto miało jakieś szkody (wypadki). Potrzebny jest tylko numer VIN.
Zleć sprawdzenie samochodu ekspertom z Motocontroler! Nasi eksperci działają na terenie całego kraju. Wybierz raport MAXI, a Twój wymarzony samochód zostanie dokładnie sprawdzony, między innymi na stacji diagnostycznej i w trakcie jazdy próbnej. Dzięki temu będziesz mieć pełną wiedzę o tym, w jakim stanie jest zawieszenie samochodu (w tym amortyzatory), a także inne układy i podzespoły.

Mówimy o tym cały czas, bo mamy ogromne doświadczenie: 8 na 10 sprzedających samochody używane ukrywa ich wady przed kupującymi. Nie ryzykuj! Możesz kupić dobry samochód używany, który nie będzie wymagał ciągłych, drogich napraw!

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.