Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Jak sprawdzić czy samochód ma sprawny mechanizm wycieraczek?

Sprawdzenie samochodu przed zakupem powinno obejmować wszystkie układy, będące na wyposażeniu auta. Nawet te, które wydają się wyposażeniem drugiej kategorii, jak układ odpowiedzialny za oczyszczanie przedniej i tylnej szyby. Jeśli zignoruje się ich sprawdzenie, nabywca może być nieprzyjemnie zaskoczony bardzo wysokimi kosztami naprawy. 

Wiele osób, mających zamiar zakupić auto używane, bardzo się zdziwi. To oczywiste, że przed zakupem samochodu należy sprawdzić stan zawieszenia skontrolować stan układu hamulcowego a także sprawdzić, czy nieuczciwy sprzedawca nie zastosował technik maskowania uszkodzeń silnika. Ale wycieraczki?


Jak najbardziej. I to z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego, że niesprawny układ wycieraczek i spryskiwaczy może być przyczyną otrzymania mandatu, już w drodze powrotnej do domu, zaraz po zakupie używanego auta. Konieczność zapłaty nawet 500 zł z pewnością ostudzi radość z zakupu samochodu. A może być jeszcze gorzej. Teoretycznie, mechanizm wycieraczek to bardzo prosty układ. Co w nim skomplikowanego? Przecież to tylko silniczek elektryczny i kilka metalowych części, tworzących prosty mechanizm. Ale nowy silniczek elektryczny, napędzający przednie wycieraczki, może kosztować kilkaset złotych, a często dużo więcej. Drugie tyle będzie trzeba zapłacić za nowy mechanizm wycieraczek. Taka kwota z pewnością będzie szokująca dla kogoś, kto kupił samochód za 10 – 15 tys. złotych. A tyle najczęściej Polacy wydają na zakup „nowego” samochodu.

 

Mechanizm wycieraczek – jak jest zbudowany?

Wycieraczki są zawsze montowane na przedniej szybie. Na tylnej – w większości aut są, ale zdarzają się pojazdy, które w ogóle nie mają tylnych wycieraczek. To np. pickupy, albo Alfa Romeo 159 w wersji sedan. Z przodu mechanizm wycieraczek ukryty jest w podszybiu, najczęściej pod zdejmowaną osłoną z tworzywa sztucznego. Jest ona mocowana śrubami, albo za pomocą spinek z tworzywa sztucznego (albo jednego i drugiego). Mechanizm tylnych wycieraczek zabiera mniej miejsca i łatwiej go zamontować pod tylną szybą. Z tylu stosuje się zawsze jedno ramię. Z przodu producenci stosują różne konstrukcje. Najczęściej są to dwa ramiona, ale są auta, które mają jedno duże. Dwa ramiona wycieraczek mogą poruszać się w tą samą stronę (ruch współbieżny – rozwiązanie, stosowane w większości aut), albo w przeciwną stronę (ruch przeciwbieżny, rozwiązanie, zastosowane np. Mercedesach Klasy A pierwszych generacji). Wycieraczki na przedniej szybie, pracujące w przeciwną stronę mają wiele zalet – są w stanie oczyścić całą szybę. Różne są też rozwiązania, dotyczące położenia wycieraczek po zakończonej pracy. Najczęściej leżą one równolegle, ale mogą też leżeć jedna na drugiej.

A jak wygląda cały układ wycieraczek? Mechanicznym sercem jest oczywiście, silnik elektryczny, zasilany z instalacji elektrycznej samochodu. Stosuje się jeden z przodu i jeden z tyłu (jeśli auto ma tylną wycieraczkę). Centrum sterowania jest sterownik wycieraczek. Przy kolumnie kierownicy znajduje się przełącznik zespolony, przeznaczony do sterowania pracą przedniej i tylnej wycieraczki oraz układu spryskiwaczy. Można nim włączać wycieraczki i regulować intensywność ich pracy. Z przodu i z tyłu montuje się również przekładnie, mechanizmy, które pozwalają na pracę ramienia wycieraczki. Są one niezbędne, aby zamienić standardowy ruch obrotowy silnika na ruch posuwisto zwrotny, dzięki któremu wycieraczki mogą poruszać w standardowy sposób, po określonej powierzchni szyby. Mechanizm porusza ruchome trzpienie, do których zamocowane są ramiona wycieraczek. Sterownik układu wycieraczek posiada wbudowany układ czasowy. To dzięki niemu możliwe są różne rodzaje pracy wycieraczek – praca przerywana, wolna, szybka, z przerwami albo automatyczna, po zadziałaniu czujnika deszczu, albo uruchomienia przez kierowcę spryskiwaczy.


Cały układ zabezpieczony jest przez dedykowany bezpiecznik. Prąd do jego zasilania jest kierowany za pomocą dedykowanego przekaźnika. Układ uzupełniają przewody zasilające, różne elementy montażowe oraz uszczelnienia. Na ramionach wycieraczek montowane są wymienne pióra, będące elementem wykonawczym.

Photo by Holly Mandarich on Unsplash

Jak sprawdzić mechanizm wycieraczek przed zakupem samochodu?

Sprawdzanie samochodu przed zakupem to proces wieloetapowy. I nie można zapomnieć o układach, odpowiedzialnych za oczyszczanie szyb. Od czego zacząć?  Od obejrzenia układu wycieraczek z zewnątrz. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ślady rdzy na ramionach wycieraczek. Mocno pordzewiałe ramiona mogą kwalifikować te elementy do wymiany. Są też, co oczywiste, bardzo nieestetyczne. I rzucają się w oczy. Zniszczone (zużyte) pióra wycieraczek nie świadczą dobie o właścicielu auta. To elementy tanie i odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Jeśli wycieraczki mocno „przyrosły” do szyby, oznacza to, że samochód bardzo długo stał bez ruchu.

Warto również spojrzeć na przednią szybę. Jeśli jest mocno porysowana, najczęściej świadczy to o tym, że właściciel auta mocno oszczędzał na płynie do spryskiwaczy. Z tego powodu wycieraczki mogły porysować szybę. Teoretycznie, można ją odświeżyć, stosując polerowanie tlenkiem ceru. Ale nie zawsze daje to właściwy efekt.

Dalsza część testu musi odbyć się we wnętrzu auta, po uruchomieniu silnika. Koniecznie należy sprawdzić, jak wycieraczki reagują na polecenia, wydawane za pomocą przełącznika zespolonego. Czy włączają się natychmiast, czy z opóźnieniem? Czy działają wszystkie regulacje, np. regulacja prędkości pracy? Przełącznik zespolony również może kosztować kilkaset złotych! Awaria przełącznika zespolonego wycieraczek najczęściej objawia się problemami z ich uruchomieniem, niemożnością uruchomienia, przerywaną pracą itd.

Na co należy zwrócić uwagę po uruchomieniu wycieraczek? Od razu trzeba sprawdzić, jak działają spryskiwacze. I czy działają. Jeśli w zbiorniczku brak płynu, to właściciel oszczędzał na czym mógł. Albo handlarzowi żal było wlać odrobiny płynu, który można kupić za kilka złotych.

Jakie są objawy „kończących” się wycieraczek, które świadczą o tym, że będzie trzeba niebawem wymienić mechanizm albo silniczek? Utrudniona praca mechanizmu, przeskakiwanie wycieraczek, hałas podczas pracy. Woń spalonej elektryki w kabinie auta, nierówna praca wycieraczek i hałas mogą świadczyć o zbliżającym się końcu silniczka elektrycznego. Hałas i przeskakiwanie wycieraczek (albo odgłos pracy silniczka, a brak reakcji ze strony wycieraczek) to często objawy awarii mechanizmu. A także braku jego serwisowania. Całe serwisowanie polega na tym, żeby go raz na rok nasmarować.

[reklama_analizator]

Eksperci sprawdzą Twój wymarzony samochód przed zakupem!

Układ odpowiedzialny za pracę wycieraczek jest doskonałym przykładem tego, jak dokładnie trzeba sprawdzić auto przed zakupem. Nabywca samochodu używanego może obawiać się wysokiego kosztu wymiany sprzęgła, dwumasztowego koła zamachowego, turbosprężarki, albo naprawy silnika. Tymczasem mały, zdawałoby się i prosty układ, może wymagać zainwestowania ponad 1000 złotych, żeby przywrócić sprawność pojazdu.

Dlatego nie warto ryzykować.

Zleć dokładne sprawdzenie auta przed kupnem naszym ekspertom! Motocontroler zrzesza kilkuset najwyższej klasy ekspertów na terenie całego kraju. Dlatego Twoje wymarzone auto może znajdować się w dowolnej części kraju. Sprawdzimy poprawność działania wszystkich układów (zgodnie z wybranym pakietem), a także to, czy auto jest bezwypadkowe i niekradzione. Otrzymasz od nas dokładny, szczegółowy raport, minimum kilkadziesiąt zdjęć wysokiej jakości i osobistą opinię naszego eksperta.

Czy opłaca Ci się ryzykować?

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.