Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Jak sprawdzić stan klimatyzacji przez zakupem auta?

Dlaczego warto skontrolować stan układu klimatyzacji w używanym samochodzie? Jak sprawdzić stan klimatyzacji samochodowej przed zakupem, bez specjalistycznych narzędzi?

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja samochodowa była rzadko spotykanym elementem wyposażenia samochodów, eksploatowanych na polskich drogach. Z czasem to się zmieniło. Obecnie prawie każde nowe auto, sprzedawane w salonach, ma na wyposażeniu klimatyzację. I to bez względu na to, czy jest to auto miejskie, kompaktowe czy też luksusowe.
Ale masowa popularyzacja klimatyzacji samochodowych w Polsce nie miała nic wspólnego z kupowaniem nowych samochodów w salonach. Klimatyzacja była coraz częstszym elementem wyposażenia używanych aut, których kilkaset tysięcy co roku jest sprowadzanych do kraju. I przez to jest dziś bardzo trudno sprzedać samochód, nie posiadający klimatyzacji.

Klimatyzacja samochodowa zapewnia komfort termiczny w trakcie ciepłych dni. Pozwala też na skuteczną walkę z parowaniem szyb. Od kilkunastu lat, w samochodach stosuje się zintegrowane układy klimatyzacji i ogrzewania wnętrza kabiny. Łatwo się nimi steruje, a dzięki nim przyjemność z jazdy jest naprawdę duża. Nie ma oczywiście, nic za darmo. Działanie klimatyzacji obciąża silnik i układ elektryczny, co ma wpływ na zwiększone zużycie paliwa. Klimatyzacja samochodowa wymaga odpowiedniego serwisowania i reagowania na awarie.

 

Źródło Freepik.com

Klimatyzacja samochodowa w używanym samochodzie – uważaj na oszustwa!

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej nie należy do najtańszych. Co roku klimatyzacja powinna zostać poddana dezynfekcji (ok. 100 zł) i sprawdzeniu stanu czynnika chłodzącego. Uzupełnienie poziomu czynnika R134a kosztuje od 50 (przy niewielkim niedoborze) do ok. 250 zł (przy całkowitym braku czynnika w układzie). Co roku trzeba też wymienić filtr kabinowy (ok. 50 – 100 zł), a raz na dwa lata filtr osuszacz (80 – 200 zł). Jeszcze drożej jest w samochodach, produkowanych od 2017 roku. Tam wolno stosować tylko nowy czynnik chłodniczy (za wyjątkiem aut Mercedesa), który jest dziesięć razy droższy od starego R134a. Jeszcze droższe są naprawy klimatyzacji. Najdroższe są sprężarki. W niektórych autach kilkaset złotych trzeba zapłacić za nowy parownik albo chłodnicę klimatyzacji. Nic zatem dziwnego, że nieuczciwi sprzedawcy starają się zrobić wszystko, aby ukryć wady klimatyzacji samochodowej w danym aucie. „klimatyzacja działa, ale jest nienabita” – to typowe oszustwo, z którym można się spotkać w wielu ogłoszeniach. Są i inne. Najgorsze z nich, stwarzające śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia, to stosowanie łatwopalnego gazu propan – butan w miejsce czynnika chłodniczego. W razie wypadku grozi to eksplozją.

Dlatego tak ważne jest kompleksowe sprawdzenie samochodu przed kupnem. Profesjonalna weryfikacja stanu klimatyzacji samochodowej wymaga zastosowania stacji klimatyzacji. Można też stosować specjalne pianki albo urządzenia, wykrywające nieszczelności. Niezbędne są dane fabryczne producenta samochodu, dotyczące wydajności klimatyzacji w danym aucie. Ale podczas pierwszych oględzin samochodu warto dokonać podstawowego sprawdzenia stanu klimatyzacji samochodowej, bez użycia narzędzi.

 

[reklama_analizator]

Sprawdzamy stan klimatyzacji samochodowej przed zakupem – zaczynamy od dokumentów

Podstawowa rzecz, o którą warto zapytać właściciela auta, to serwisowanie układu klimatyzacji samochodowej. Kiedy po raz ostatni je wykonano? Co obejmował serwis? Czy tylko dezynfekcję klimatyzacji, czy także uzupełnianie czynnika chłodzącego? Kiedy po raz ostatni wymieniono filtr osuszacz? Kiedy wymieniono filtr kabinowy?
Posiadacz samochodu powinien mieć fakturę albo paragon z firmy, która przeprowadziła przegląd i serwis klimatyzacji. Jeśli takowej nie ma – sprawa jest podejrzana.

 

Sprawdzamy stan klimatyzacji samochodowej przed kupnem – zaglądamy pod maskę!

Sprężarkę klimatyzacji łatwo znaleźć – jest napędzana przez pasek wieloklinowy. Musi zatem znajdować się w pobliżu silnika. Sprawdzamy, w jakim jest stanie. Czy nie jest pordzewiała. Czy nie widać na niej napisów i oznaczeń, wykonanych różnymi farbami. Tak oznacza się podzespoły w firmach, sprzedających używane części z demontażu. Być może uszkodzona sprężarka została wymieniona na używaną, z najgorszego źródła. W podobny sposób sprawdzamy stan chłodnicy klimatyzacji. Znajduje się w tym samym miejscu, co standardowa chłodnica. Sprawdzamy też, czy nie ma na niej widocznych wycieków.
Ostatnia rzecz, na którą możemy zwrócić uwagę podczas sprawdzania stanu klimatyzacji samochodowej przed kupnem, to przewody klimatyzacji, a w szczególności ich łączenia. Sprawdzamy, czy na metalowych przewodach nie widać śladów rdzy. Zwracamy szczególną uwagę na łączenia. Jeśli są na nich niewielkie ślady oleju, może oznaczać to, że klimatyzacja jest nieszczelna. Z układu wycieka gaz, a pozostają ślady po oleju, służącym do smarowania sprężarki.

 

Sprawdzamy stan klimatyzacji samochodowej w używanym aucie po uruchomieniu

Po wejściu do wnętrza kabiny i uruchomieniu silnika, sprawdzamy stan panelu sterowania klimatyzacją. W jakim stanie są przyciski i wyświetlacz? Czy nie nosi on śladów pęknięć? Uważna obserwacja otoczenia panelu pozwoli sprawdzić, czy nie był on wymieniany. Niefachowa wymiana zawsze powoduje niewielkie, widoczne uszkodzenia. Sprawdzamy także, jak działa wyświetlacz panelu klimatyzacji. Czy znaki wyświetlają się we właściwy sposób? Czy ekran nie przygasa i nie tnie poszczególnych znaków? Przechodzimy następnie do poszczególnych przycisków. Czy działają? Czy nie zacinają się, nie przeskakują? Po uruchomieniu silnika wykonujemy jazdę próbną. W trakcie jazdy staramy się utrzymać prędkość obrotową silnika w okolicach 2000 obr./min. Uruchamiamy układ klimatyzacji, ustawiając go na najniższą możliwą temperaturę.
Zwracamy szczególną uwagę na ewentualne hałasy spod maski (mogą świadczyć o uszkodzeniu sprzęgła klimatyzacji) i z układu wentylacji (mogą świadczyć o problemach z wentylatorami). Jeśli podczas pracy klimatyzacji słychać stały, metaliczny hałas spod maski, może on świadczyć o problemach z łożyskami sprężarki klimatyzacji. Następnie koncentrujemy się na zapachu powietrza, wtłaczanego do wnętrza kabiny. Jeśli pachnie ono świeżością, klimatyzacja jest czysta. Jeśli czuć jakiś zapach, klimatyzacja mogła być dopiero co dezynfekowana (także przy użyciu prostego środka w aerozolu). Jeśli czuć woń stęchlizny – klimatyzacja jest brudna i jest źródłem zarazków. Zwracamy uwagę na temperaturę powietrza, jakie wpada do kabiny. Dotykamy dłonią do nawiewów. Jeśli jest ono wyraźnie chłodniejsze od tego, które znajduje się w kabinie, klimatyzacja działa (nie jesteśmy w stanie sprawdzić, z jaką wydajnością). Sprawdzamy, czy klimatyzacja nie przerywa, nie wyłącza się, a także kontrolujemy siłę nawiewów, zwiększając ich moc do maksimum.

Podstawowe sprawdzenie klimatyzacji samochodowej przed zakupem auta używanego pozwoli nam wstępnie skontrolować jej stan. Kolejne badania powinien już przeprowadzić specjalista. Chyba, że układ działa bardzo wydajnie, bez jakiegokolwiek problemu, a właściciel auta posiada dokumenty, potwierdzające serwisowanie klimatyzacji.

 

By User:Mattes – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66190

Chcesz uniknąć oszustwa? Zleć nam sprawdzenie auta przed zakupem!

Samodzielnie sprawdzanie samochodu przed zakupem jest bardzo trudne. Każdy przypadek jest inny. Do sprawdzenia są setki rzeczy. Niezbędna jest duża wiedza i doświadczenie. Trzeba też docenić przeciwnika – nieuczciwi sprzedawcy, zajmujący się na co dzień handlem samochodami, mają swoje metody maskowania uszkodzeń. Jeśli nie chcesz samodzielnie sprawdzać auta przed kupnem – zleć to naszym specjalistom. Zatrudniamy najlepszych. Działamy na terenie całego kraju. Sprawdzimy wybrany przez Ciebie samochód w ciągu 24 godzin (jeśli pozwoli na to sprzedawca). Sprawdzimy wybrany samochód pod każdym kątem – zweryfikujemy, czy nie jest powypadkowy, rozkodujemy jego VIN, sprawdzimy stan silnika, podwozia, układu hamulcowego i kierowniczego. Skontrolujemy zawieszenie i wyposażenie kabiny. Nie zapomnimy też o klimatyzacji samochodowej – sprawdzimy ją dokładnie! Zapoznaj się z naszymi pakietami, wybierz jeden z nich i wskaż nam auto, które chcesz sprawdzić przed zakupem. Otrzymasz wyczerpujący raport i minimum kilkadziesiąt zdjęć, a także osobistą opinię naszego eksperta.

[reklama_oferta]

Zawsze warto sprawdzić auto przed zakupem – z nami zrobisz to szybko i wygodnie.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.