Porady ekspertów Motocontroler

Jak sprawdzić stan oświetlenia bez narzędzi przed kupnem używanego samochodu?

Dlaczego sprawdzenie samochodu przed kupnem powinno obejmować weryfikację stanu oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego? Jak sprawdzić poszczególne elementy oświetlenia samochodu, bez rozbierania i specjalistycznych narzędzi? Co powinno zwrócić szczególną uwagę osoby sprawdzającej auto przed zakupem?

Oświetlenie samochodowe wydaje się być jednym z najprostszych elementów wyposażenia pojazdu. Prosta instalacja elektryczna, żarówki za kilkanaście złotych, przekaźniki i klosze wykonane z tworzywa – tak zazwyczaj zbudowany jest ten układ. Ale tylko w starszych samochodach i przede wszystkim, prostszych konstrukcyjnie samochodach niższych klas.
Oświetlenie samochodowe ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a także na wygląd samochodu. Może być poważnym źródłem problemów technicznych, na przykład ciągle przepalających się bezpieczników. Może być również powodem zatrzymania samochodu przez Policję i odebrania kierowcy dowodu rejestracyjnego.


Uszkodzone albo zużyte oświetlenie samochodowe może być również źródłem bardzo wysokich wydatków, liczonych w setkach a nawet tysiącach złotych. Wystarczy wziąć pod uwagę samochody klasy premium i kilkuletnie auta. Koszt zakupu oryginalnego żarnika ksenon to minimum 300 zł. O wiele więcej będzie kosztować naprawa układu pozycjonowania oświetlenia ksenon. Koszt wymiany uszkodzonego reflektora, wykonanego w technologii LED, może wynieść kilka tysięcy złotych. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że warto dokładnie sprawdzić stan oświetlenia samochodu przez kupnem używanego auta?

Musimy pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Żarniki ksenon i ich tanie podróbki HID wymagają zastosowania przetwornic, które generują napięcie, mogące zabić człowieka. Zatem wszelakiego typu przeróbki i montowanie w samochodzie urządzeń bez atestu (np. pseudoksenonów HID zamiast fabrycznych żarówek halogenowych H7) stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla instalacji elektrycznej samochodu (ryzyko pożaru!), ale także dla życia człowieka.

Photo by spike55151 on Foter.com / CC BY-NC-SA

Kontrola stanu kloszy zewnętrznych

Klosze przednich reflektorów, tylnych lamp i (w mniejszym stopniu) bocznych kierunkowskazów mają bardzo duży wpływ na wygląd samochodu. Od wielu lat stosuje się klosze z tworzywa sztucznego. Jeśli utraciły przejrzystość, można je bez problemu poddać mniej lub bardziej profesjonalnej regeneracji, która przywróci im pełną przejrzystość. Jeśli są popękane, trzeba je wymienić na nowe. Na co trzeba zwrócić uwagę? Na zaparowanie kloszy (to oznaka nieszczelnej obudowy), złe spasowanie przednich reflektorów i tylnych lamp (to najczęściej oznaka tanich napraw po wypadkach albo kolizjach) a także wypalenie odbłyśników w przednich lampach (na skutek zużycia, albo stosowania lamp o wyższej mocy, niż zalecał to producent samochodu, np. 100-watowych zamiast standardowych 55-watowych).

Jak sprawdzić przednie oświetlenie w samochodzie używanym?

Im lepsze auto, tym przednie oświetlenie jest bardziej rozbudowane. W samochodach wyższych klas stosuje się światła przeciwmgielne (zamontowane w dolnej części zderzaka), reflektory wykonane w technologii ksenon (często skrętne, z systemem doświetlania zakrętów), reflektory z wbudowanymi światłami do jazdy dziennej LED – DRL, albo reflektory matrycowe, całkowicie wykonane w technologii LED. Co można sprawdzić bez narzędzi podczas kontroli oświetlenia, wykonywanej w czasie wstępnego sprawdzania auta przed zakupem? To, czy oświetlenie jest kompletne (w niektórych autach mogą nie działać światła przeciwmgielne, bo mogą być zalane lub uszkodzone). Należy sprawdzić, czy poszczególne części składowe oświetlenia działają, jaki jest zasięg przedniego oświetlenia i czy ma ono prawidłowe ustawienie. Zdarzają się samochody używane, w których w jednym reflektorze świeci tylko żarówka mijania H7, a w drugim tylko żarówka świateł drogowych H4.

Warto skontrolować przednie oświetlenie w trakcie krótkiej jazdy próbnej. Wówczas będzie można sprawdzić, czy reflektory są dobrze ustawione, czy nie drżą w trakcie jazdy, czy działa system doświetlania zakrętów, jak w praktyce działa system świateł adaptacyjnych (który samodzielnie zmienia światła z mijania na długie) czy też jak sprawują się matrycowe reflektory LED (które samodzielnie powinny dobierać intensywność świecenia, w zależności od sytuacji na drodze, aby nie oślepiać jadącego z naprzeciwka i doświetlać zakręty).

W przypadku aut z żarnikami ksenon koniecznie należy sprawdzić poprawność pracy wycieraczek i spryskiwaczy przednich reflektorów. Warto pamiętać o tym, że mechanizm i silniczek elektryczny jednej wycieraczki może kosztować nawet kilkaset złotych. Równie drogie są markowe żarniki ksenon. Jeśli jeden lub obydwa żarniki świecą słabiej, albo ich jasna barwa światła zaczyna zmieniać się w niebieską, oznacza to konieczność ich wymiany na nowe. To bardzo duży wydatek, bo standardowo, żarniki wymienia się parami, jak żarówki. 


W przypadku aut z ze światłami LED do jazdy dziennej DRL, albo całkowicie wykonanych w technologii DRL, należy zwrócić uwagę na jasność i stabilność pracy poszczególnych diod. Diody mogą się przepalać, albo mrugać w trakcie pracy, co kwalifikuje je do wymiany. W przypadku reflektorów, wykonanych całkowicie w technologii LED, trzeba wymienić cały, kompletny reflektor.

Photo by Carl Campbell on Foter.com / CC BY

Jak sprawdzić, czy w samochodzie zamontowano homologowane źródła światła?

Przed oględzinami danego modelu auta warto sprawdzić, akie rodzaje oświetlenia producent stosował. Czy w danym aucie stosowano tylko i wyłącznie oświetlenie standardowe, czy też inne rozwiązania, np. ksenon?
Fabryczne reflektory, wyposażone w żarniki ksenon są zawsze wyposażone w spryskiwacze i wycieraczki. Nielegalne i groźne podróbki typu HID łatwo rozpoznać po braku spryskiwaczy i wycieraczek, a także po przetwornicach elektrycznych (małe kostki z tworzywa z przewodami), które znajdują się tuż za tylnymi obudowami reflektorów.


Zastosowanie niefabrycznych diod LED w miejsce standardowych żarówek H4 lub H7 (tzw. retrofitów) niemal zawsze wiąże się z koniecznością przeróbki tylnej części reflektora, aby móc zmieścić w nim bardzo długą żarówkę, z radiatorem i wentylatorem. Retrofity nie są groźne dla instalacji elektrycznej. Jeśli są odpowiednio zamontowane, nie oślepiają innych kierowców. Ale niestety, są zabronione przez prawo. Jak sprawdzić bez narzędzi, czy w tylnych lampach zastosowano niefabryczne źródła światła? Zamienniki standardowych żarówek P21W, wykonane w technologii LED, mogą świecić bardzo słabo (gdy właściciel auta zastosował żarówki słabej jakości). Żarówki LED mogą mieć również oryginalne wzory (np. tzw. kwiatki). Zmatowiałe klosze tylnych reflektorów nadają się do wymiany.

[reklama_analizator]

Komputer pokładowy poinformuje o problemach z żarówkami

Warto zwrócić uwagę na deskę rozdzielczą. W samochodach premium z systemem can-bus komputer pokładowy będzie ostrzegał o przepalonych żarówkach. Jeśli żarówka świeci, ale komputer wyświetla informację o tym, że jest przepalona, może to oznaczać, że właściciel samochodu zastosował diody LED bez homologacji w miejsce standardowych żarówek.
Siedząc za kierownicą auta, należy również sprawdzić, jak działa system elektrycznego ustawiania wysokości świateł, stosowany przy standardowych systemach oświetlenia.

Dlaczego warto sprawdzić oświetlenie wewnętrzne samochodu?

Oświetlenie wewnętrzne obejmuje lampki oświetlające wnętrze kabiny, lampki oświetlające bagażnik a także żarówki, podświetlające deskę rozdzielczą i środkową konsolę. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze na przepalone żarówki na desce rozdzielczej i w środkowej konsoli. Żarówki są bardzo tanie, ale żeby je wymienić, trzeba niekiedy rozebrać połowę deski rozdzielczej. A to oznacza wysoki koszt robocizny w warsztacie. Po drugie trzeba zwrócić uwagę na wszelakiego typu tuningowe przeróbki, na przykład zastosowanie dodatkowego podświetlenia wnętrza samochodu (często w zimnoniebieskim kolorze), montaż podświetlanej gałki zmiany biegów, zmianę koloru oryginalnego podświetlenia deski rozdzielczej, czy tzw. projektory logo w dolnej części drzwi. To najczęściej oznacza ingerencję w instalację elektryczną samochodu, co może mieć różne następstwa. Nie wspominając o estetyce, która jest mocno zaburzona.

Photo by alcides OTA on Foter.com / CC BY-NC

Zleć sprawdzenie samochodu specjalistom – sprawdzimy także oświetlenie auta!

Kompleksowe sprawdzenie samochodu przed kupnem pozwala na wykrycie szeregu wad i nieprawidłowości, które mogą być źródłem bardzo wysokich wydatków. Im nowsze auto, tym więcej źródeł potencjalnych problemów. W powyższym artykule pokazaliśmy, że nawet proste, wydawałoby się, oświetlenie samochodu w aucie używanym, może wymagać bardzo dużych inwestycji. Nabywca powinien dokładnie znać stan sprzedawanego samochodu używanego. Nabywca powinien wiedzieć, że w danym samochodzie będzie musiał wymienić żarniki ksenonowe, naprawić dysze spryskiwaczy przednich reflektorów czy też wymienić klosze na nowe. To są poważne wydatki! Zupełnie inaczej podchodzi się do kwestii zakupu używanego samochodu, wiedząc, że pomimo zapewnień sprzedawcy, wymaga ono sporego wkładu finansowego.

Jeśli planujesz zakup używanego auta – zleć nam jego dokładne sprawdzenie! Jesteśmy zespołem najwyższej klasy specjalistów, którzy potrafią zweryfikować stan każdego samochodu. Sprawdzimy każdy element pojazdu – także jego oświetlenie. W naszej ofercie znajdziesz pakiety usług – wybierz odpowiedni dla siebie. Działamy na terenie całej Polski – sprawdzimy auto w dowolnej części naszego kraju.
Po każdym zleconym sprawdzeniu otrzymasz od nas dokładny raport, z dziesiątkami zdjęć i opinią naszego eksperta. Zawsze warto sprawdzić samochód przed zakupem! Dzięki nam unikniesz niepotrzebnych wydatków i… rozczarowania.

Oferta Motocontroler