Porady ekspertów Motocontroler

Jak sprawdzić stan układu chłodzenia bez narzędzi?

Jak skontrolować stan układu chłodzenia podczas sprawdzania samochodu używanego przed zakupem? Jakie są objawy awarii układu chłodzenia? Dlaczego kontrola układu chłodzenia jest ważna i niezbędna? Jaki wpływ na silnik ma niesprawny układ chłodzenia?

Układ chłodzenia nie jest wymagający w stosunku do kierowcy. Wymiana płynu chłodniczego i regularna kontrola jego poziomu – to dwie rzeczy, o których kierowca musi pamiętać.
Kontrola poziomu płynu chłodniczego nie wymaga stosowania żadnych narzędzi – poziom płynu chłodniczego widoczny jest gołym okiem. Wystarczy spojrzeć na podziałkę przezroczystego zbiornika wyrównawczego.
Płyn chłodniczy należy wymieniać w zależności od tego, jaki został zastosowany w danym aucie. Zwykły, uniwersalny płyn chłodzenia wymienia się co 2 lata. Markowy uniwersalny, z przedłużoną trwałością – co 5 lat. Zalecany przez producenta samochodu koncentrat chłodniczy, rozmieszany z wodą zdemineralizowaną w odpowiednich proporcjach – można wymieniać nawet co 7 lat. Wymiana płynu chłodniczego jest prosta i nie trzeba do niej mechanika. Większość osób potrafi zrobić to samodzielnie. I co bardzo ważne – wymiana płynu chłodniczego nie jest dużym obciążeniem dla kierowcy. 5 litrowe opakowanie płynu można kupić za ok. 30 złotych.
Ponadto trzeba pamiętać o każdorazowej wymianie pompy cieczy chłodzącej, przy każdej wymianie napędu rozrządu (paska albo łańcucha). Ale napęd rozrządu najczęściej wymienia się raz na kilka lat. 

Niestety, w praktyce okazuje się, że spora część kierowców w ogóle nie dba o układ chłodzenia. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Zaniedbany układ chłodzenia – z jakimi zagrożeniami trzeba się liczyć?

Niska wydajność układu chłodzenia, spowodowana stosowaniem w układzie wody, starego płynu chłodniczego, albo związana ze zbyt niskim poziomem płynu chłodniczego, może być powodem:
• Przyspieszonego zużycia oleju silnikowego na skutek przegrzania i w konsekwencji utraty jego właściwości smarnych i ochronnych, co przekłada się na zużycie elementów mechanicznych silnika;
• Zużycia uszczelki pod głowicą silnika, na skutek zbyt wysokiej temperatury jednostki napędowej;
• Zmniejszenie mocy silnika;
• Zmniejszenie wydajności pompy cieczy chłodzącej;
• W skrajnym przypadku może dojść do zatarcia jednostki napędowej i jej całkowitego zniszczenia.

Problemy z termostatem:
• Zablokowanie termostatu w pozycji otwartej powoduje problemy z osiągnięciem temperatury roboczej przez silnik. Przez to jednostka napędowa zużywa znacznie więcej paliwa, ma mniejszą moc (ze względu na większe opory pracy), układ ogrzewania nie może pracować z pełną mocą, a w silniku powstają nagary i laki.
• Zablokowanie termostatu w pozycji zamkniętej powoduje przyspieszone nagrzewanie się jednostki napędowej i grozi jej przegrzaniem i zatarciem.

Stosowanie wody w układzie chłodzenia:
• Typowe zagrożenia, związane ze stosowanie wody to przegrzewanie się układu chłodzenia, niska wydajność chłodzenia, korozja w układzie chłodzenia (np. atakująca chłodnicę) i kamień kotłowy, który powoduje zapychanie kanalików chłodnicy i nagrzewnicy.
• Woda w układzie chłodzenia może zamarznąć, przez co może dojść do rozsadzenia chłodnicy albo innych elementów układu chłodzenia.

Problemy z pompą cieczy chłodzącej:
• W pompie może dochodzić do wycieków płynu chłodzącego, a także do chwilowego blokowania się na skutek zużycia się łożyska pompy.

Nieszczelności w układzie chłodzenia:
• Najczęściej dochodzi do nich na skutek zużycia węży i skorodowanej chłodnicy. Stale obniżający się poziom płynu chłodniczego powoduje zagrożenie przegrzania silnika, a nawet doprowadzenia do jego zatarcia.

By Enemytoast at English Wikipedia – Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1806775

Rola układu chłodzenia – dlaczego jest tak ważny?

Zadaniem układu chłodzenia jest zapewnienie właściwej temperatury silnika, dzięki czemu jednostka napędowa może pracować w optymalnych warunkach. Przekłada się to na wysokie osiągi silnika, niskie zużycie paliwa i niski poziom emisji spalin.

Układ chłodzenia składa się z:
• Pompy cieczy chłodzącej, która jest najczęściej napędzana przez napęd rozrządu (pasek albo łańcuch);
• Termostatu;
• Chłodnicy;
• Wentylatora – może być napędzany silnikiem elektrycznym, albo za pomocą sprzęgła wiskotycznego, przekazującego napęd bezpośrednio z silnika;
• Przewodów chłodniczych, produkowanych z wykorzystaniem gumy i składających się z korpusów, wzmocnień i powłoki zewnętrznej;
• Czujnika temperatury płynu chłodzącego;
• Zbiorniczka wyrównawczego;
• Płynu chłodniczego o odpowiednio dobranych parametrach;
• Ewentualnie innych czujników.

Po uruchomieniu silnika układ chłodzenia zaczyna działać. Pompa cieczy chłodzącej nadaje odpowiednie ciśnienie płynowi chłodniczemu, który krąży na początek po tzw. małym układzie, omijając chłodnicę. Dzięki temu silnik może szybciej osiągnąć optymalną temperaturę pracy.
Po rozgrzaniu się silnika i płynu chłodniczego, termostat otwiera się. Płyn chłodniczy trafia do dużego obiegu, przepływając przez chłodnicę. Od tej chwili zadaniem układu jest utrzymanie optymalnej temperatury silnika.
Płyn chłodniczy oddaje nadmiar ciepła w chłodnicy, gdzie jest chłodzony za pomocą strumienia powietrza podczas jazdy. Jeśli strumień powietrza jest niewystarczający, uruchamia się wentylator.

We współczesnych, najnowszych pojazdach, stosuje się termostaty z regulacją programową, zasilane elektrycznie. Termostaty tego typu są sterowane przez komputer zarządzający pracą jednostki napędowej. Dzięki nim komputer zarządzający pracą silnika może sterować temperaturą płynu chłodzącego poprzez termostat, sterując pracą jego zaworu.

By Typhoon at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32929422

Jak sprawdzić układ chłodzenia bez narzędzi?

W trakcie podstawowych oględzin samochodu używanego należy skontrolować:
• Poziom płynu chłodniczego na podziałce zbiorniczka wyrównawczego, przy zimnym silniku.
• Sprawdzić, czy w silniku jest płyn chłodzenia, czy woda. Jeśli woda – najlepiej zrezygnować z zakupu takiego auta.
• Sprawdzić kolor płynu chłodzenia – płyny, ze względów bezpieczeństwa mają określone, najczęściej bardzo zdecydowane kolory – niebieski, zielony, żółty, czerwony, różowy itd. Jeśli płyn w układzie ma nieokreślony kolor, może to oznaczać, że były mieszane różne płyny.
• Zajrzeć do zbiorniczka i sprawdzić, czy płyn chłodniczy jest czysty, czy nie ma na nim śladów oleju silnikowego albo innych zanieczyszczeń.
• Płyn chłodniczy nie powinien mieć wyczuwalnej woni spalin samochodowych.
• Sprawdzić stan chłodnicy. Zużyta chłodnica jest skorodowana, a w przedniej części widać wyraźnie braki blaszek na jej przednim panelu, chłodzonym strumieniem powietrza
• Koniecznie należy zwrócić uwagę na wycieki – mogą być widoczne na wężach, w dolnej części chłodnicy, na króćcu, na mocowaniach węży układu chłodzenia, przy pompie.
• Należy również sprawdzić stan węży układu chłodzenia – nie mogą być zbyt twarde, ani zbyt miękkie, nie mogą być poskręcane, nie mogą być na nich widoczne pęknięcia i bąble.

W trakcie jazdy próbnej należy zwrócić uwagę na:
• Temperaturę cieczy chłodzącej, widoczną na wskaźniku. Należy sprawdzić, z jaką szybkością przyrasta i w jakim czasie. Czy przyrost temperatury nie jest skokowy i nie przekracza bezpiecznych wartości? Czy nie następują wahania temperatury (świadczą o uszkodzeniu pompy cieczy chłodzącej)? Czy nie ma problemów z osiągnięciem właściwej temperatury po przejechaniu kilku kilometrów?
W tym przypadku należy wziąć pod uwagę temperaturę powietrza na zewnątrz – w trakcie upałów rozgrzewanie będzie następowało szybciej, a w trakcie mrozów – wolniej.
• Należy wsłuchać się w pracę silnika i sprawdzić, czy nie słychać metalicznych hałasów, świadczących o uszkodzeniu łożyska pompy cieczy chłodzącej.
• Na desce rozdzielczej mogą pojawić się komunikat ostrzegawcze albo zapalona kontrolka check engine, świadcząca o awarii termostatu z regulacją programowalną.
* Auto warto zatrzymać i dać mu popracować kilka minut na biegu jałowym. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy działa wentylator. Powinien on włączać się tylko co pewien czas, gdy dojdzie do zwiększenia temperatury płynu. Nie może pracować przez cały czas.

Kompleksowe sprawdzanie samochodu przed zakupem – zleć to specjalistom!

Samochód to system naczyń połączonych, czego przykładem jest układ chłodzenia. Zaniedbania układu chłodzenia mają negatywny wpływ na silnik i mogą być przyczyną poważnego zużycia silnika, albo kosztownych awarii.
Dlatego warto dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem. Zleć to fachowcom z Motocontroler! Nie musisz nawet wychodzić z domu – Motocontroler dokonuje sprawdzenie samochodów przed zakupem na terenie całej Polski.
Nasi specjaliści dokładnie sprawdzą układ chłodzenia i wszystkie inne układy, znajdujące się na wyposażeniu auta. Otrzymasz dokładny raport z badania, z kilkudziesięcioma zdjęciami i osobista opinią sprawdzającego auto specjalisty.
Nie ryzykuj zakupu samochodu, który może mieć szereg ukrytych wad. Wybierz odpowiedni pakiet i zleć sprawdzenie używanego pojazdu najwyższej klasy ekspertom.