Inspekcje aut przed zakupem

Jak sprawdzić wyposażenie auta?

Jak sprawdzić wyposażenie samochodu używanego, który chcemy kupić? Jak sprawdzić wyposażenia auta przed zakupem?

Dobre wyposażenie? To atut każdego samochodu używanego. To zysk dla kupującego.
Bo realia polskiego rynku są takie, że w większości przypadków nie udaje się uzyskać wyższej ceny za auto, które jest lepiej wyposażone. Niestety.

Bogate wyposażenie to atut. Ale… Może być ono również udręką, kiedy zacznie się psuć. Koszty nowych podzespołów i ich wymiany mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza w samochodach klasy premium. Im rzadsza i mniej popularna marka, tym koszty naprawy są (zazwyczaj) wyższe.
Dlatego należy zawsze dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem. I dokładnie sprawdzić działanie wyposażenia samochodu, aby potem uniknąć rozczarowań i przede wszystkim, wysokich wydatków.

Jak zmieniało się wyposażenie samochodów na przestrzeni ostatnich lat?

Jak zmieniały się same samochody, na przestrzeni ostatnich lat? Zwiększały się ich rozmiary. Zwiększały się ich osiągi, przy równoczesnym obniżaniu zużycia paliwa. Zmniejszała się emisja szkodliwych spalin. Co oczywiste, zwiększały się ich ceny. Ale przede wszystkim, znacząco zwiększała się lista wyposażenia.

  • Dwadzieścia lat temu właściciel samochodu klasy kompaktowej był dumny, gdy jego auto miało 4 poduszki powietrzne (2 przednie, kierowcy i pasażera oraz 2 boczne), fabryczne audio z odtwarzaczem CD (często była to nieporęczna zmieniarka CD, ukryta w bagażniku), system ABS (zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania), autoalarm, centralny zamek z pilotem oraz elektrycznie regulowane szyby i lusterka.
  • Dziesięcioletni samochód kompaktowy może mieć na wyposażeniu 7 poduszek powietrznych, ABS i ASR, pełne elektryczne sterowanie lusterkami i szybami, klimatyzację, kamerę cofania i czujniki parkowania, zaawansowane audio i firmową nawigację.
  • Dwuletni kompakt może mieć na pokładzie układ ESP, przednie, LED-owe reflektory, układ rozpoznawania znaków drogowych, pakiet układów, chroniących przed wypadkiem, układ ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, dotykowy monitor centralny i wiele innych.
Photo on Foter.com

Wyposażenie samochodu się zużywa. I psuje.

Wszystko się zużywa w trakcie eksploatacji. Zwłaszcza wtedy, gdy eksploatacja jest bardzo intensywna (taksówka, auto firmowe), albo niewłaściwa (nieostrożne obchodzenie się ze sprzętem). Wyposażenie auta może się również zużywać z innych powodów:

  • Brak serwisowania np. w przypadku układu klimatyzacji, spowoduje jej uszkodzenia.
    Oszczędzanie na czynnościach serwisowych – np. rezygnacja z kalibracji kamer i czujników, wchodzących w skład ADAS, może być powodem ich niewłaściwego działania, albo braku działania;
  • Nieostrożność, np. silne naciskanie palcem ekranu dotykowego, zwłaszcza po mroźnej nocy;
  • Uszkodzenia powypadkowe – nieuczciwi sprzedawcy chcą zataić powypadkową przeszłość swoich samochodów;
  • Słaba jakość części, użytych przez producenta samochodu – czasami nawet najlepszym zdarzają się wpadki;
  • Zalanie samochodu albo popowodziowa przeszłość auta – będzie to powodem szeregu zwarć w instalacji elektrycznej, które będą powodować stałe kłopoty z właściwym działaniem wyposażenia auta;
  • Przeróbki instalacji elektrycznej samochodu, niewłaściwy montaż urządzeń (np. audio albo autoalarmu) także może mieć wpływ na złe działanie wyposażenia auta.
  • Problemy z właściwym działaniem instalacji elektrycznej, spowodowane przez zwarcia, przebicia i inne.

Naprawa wyposażenia samochodu może nieść ze sobą bardzo duże wydatki. Oto kilka przykładów:

  • Wymiana sprężarki układu klimatyzacji samochodowej;
  • Wymiana ekranu dotykowego lub centralnego monitora;
  • Wymiana reflektora, wykonanego w technologii LED;
  • Wymiana silniczka napędzającego wycieraczki;
  • Wymiana wyświetlacza HUD na przedniej szybie;
  • Wymiana uszkodzonych głowic radaru tempomatu i systemów przeciwzderzeniowych;
  • Wymiana układu poziomowania reflektorów wykonanych w technologii ksenon.

Nie zawsze jednak trzeba ulegać panice. Niezbędna jest fachowa wiedza, aby określić powód awarii. Czasami jeden podzespół może zastosować działanie kilku układów.
Przykład: uszkodzenie jednego czujnika prędkości obrotowej ABS powoduje problemy z właściwą pracą układów ABS, ASR, ESP, układu kontroli zjazdu z wzniesienia, a także systemu kontrolującego ciśnienie w oponach (pośredniego).

 

Photo by Rich Moffitt on Foter.com / CC BY

Jak sprawdzić wyposażenie auta?

Sprawdzenie wyposażenia auta musi być wieloetapowe. Sprawność niektórych układów można skontrolować w prosty sposób. W przypadku innych niezbędna jest fachowa wiedza i specjalistyczny sprzęt. Spójrzmy na kilka przykładów:

  • Elektrycznie sterowane szyby – sprawdzenie poprawności ich pracy jest proste. Należy kilka razy opuścić i podnieść każdą z szyb za pomocą odpowiednich przycisków.
    Niepokojące oznaki to: zacinanie się szyb, hałas podczas poruszania się szyb, niedomykanie się itd.
  • Układ klimatyzacji – trzeba skontrolować poprawność pracy panelu sterującego. Następnie należy sprawdzić wydajność układu i porównać uzyskane dane dotyczące temperatury na wylotach nawiewów z danymi fabrycznymi. Dodatkowo niezbędne jest podłączenie testera diagnostycznego.
  • Zaawansowane układy bezpieczeństwa np. ABS, ASR i ESP. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy na desce rozdzielczej nie wyświetlają się kontrolki, ostrzegające o awarii. Następnie należy sprawdzić ekran komputera pokładowego, czy nie ma na nim informacji o błędach i uszkodzeniach. Kolejny krok to podłączenie komputera diagnostycznego i sprawdzenie, czy w pamięci sterowników nie ma zapisanych błędów. Na koniec należy sprawdzić poprawność pracy układów bezpieczeństwa podczas jazdy.
    Co bardzo ważne: właściwa praca zaawansowanych układów bezpieczeństwa zależy także od sprawnego układu hamulcowego (stanu tarcz i klocków, poziomu płynu hamulcowego) jak również stanu ogumienia samochodowego (wysokość bieżnika, odpowiedni dobór opon do auta).

Powyższe przykłady wskazują, że dokładne sprawdzenie całego wyposażenia auta może być przeprowadzone tylko przed doświadczonego specjalistę, wyposażonego w odpowiedni sprzęt. Dlatego sprawdzenie samochodu przez kupnem i wyposażenia samochodu należy przede wszystkim zlecić specjaliście.

Samodzielnie można sprawdzić poprawność pracy takich układów, jak:

  • Elektrycznie sterowane szyby i lusterka;
  • Przednie reflektory w technologii LED;
  • Przednie reflektory w technologii ksenon (należy zwrócić uwagę np. na barwę światła i poprawność układu poziomowania w trakcie jazdy); 
  • Ogrzewanie kabiny i nawiewy;
  • Dysze spryskiwaczy i oczyszczanie przednich szyb;
  • Audio;
  • Centralny zamek wraz z pilotem;
  • Elektrycznie regulowane fotele.
    Pozostałe, te najbardziej zaawansowane, należy zostawić specjalistom.

Sprawdzanie samochodu

Jak profesjonalnie sprawdzić samochód przed kupnem?

Po pierwsze – przeprowadzić rozmowę z kupującym i zapytać o wszystkie szczegóły, dotyczące auta.
Po drugie – sprawdzić samochód po numerze VIN w serwisie https://www.historiaszkod.pl – całkowicie za darmo.
Po trzecie – jeśli okaże się, że auto jest bezwypadkowe, zlecić jego sprawdzenie rzeczoznawcom samochodowym z Motocontroler.


Rzeczoznawcy z firmy Motocontroler pracują na terenie całego kraju. Nie ma znaczenia, gdzie znajduje się pojazd, który ma zostać sprawdzony przed zakupem. Zachęcamy do wyboru najbardziej rozbudowanego pakietu kontroli technicznej Maxi. W ramach tego pakietu nasz rzeczoznawca dokładnie sprawdzi pojazd, kontrolując sprawność wszystkich układów, na stacji diagnostycznej (wybranej przez naszego eksperta), przy użyciu profesjonalnych urządzeń, a także w trakcie jazdy. Po zakończonym badaniu kupujący otrzymuje rozbudowany raport z szeregiem zdjęć.
Dzięki naszym ekspertom można mieć pewność, że zakup używanego samochodu przyniesie dużo radości.

Oferta Motocontroler